Co vy na to?
-
- Příspěvky: 94
- Registrován: 01.01.2010 01:01
Co vy na to?
Příspěvek od Lukáš Svoboda » 07.02.2018 07:03
Podrobnosti
Zveřejněno: 4. leden 2018
Úvod
Dne 16.6.2016 byl Výkonným výborem SH ČMS schválen „Metodický pokyn SH ČMS pro starosty (starostky) SDH k vytváření skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva a k zapojení SDH do preventivně výchovné činnosti“. Protože obsahuje řadu odkazů na právní normy, které je potřebné znát pro lepší pochopení textu tohoto metodického pokynu, zpracovala Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva jeho právní výklad. Jeho obsahem je výklad právních norem nebo interních aktů, které se vztahují na:
Kapitola 1 Vytváření skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva SDH (dále jen „SDOO“) z hlediska:
SH ČMS, resp. SDH
Hasičského záchranného sboru (dále jen „HZS“) a obce
Kapitola 2 Fungování SDOO a udržování její akceschopnosti ve vztahu k:
SDH
HZS
obci
Kapitola 3 Nasazování SDOO při mimořádných událostech ve vztahu k:
HZS/velitel zásahu
obci/veliteli jednotky SDH obce
KAPITOLA 1. Vytváření SDOO
Z hlediska SH ČMS, resp. SDH
Skupina dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva (SDOO) je organizovaný útvar, který je ustaven podle možností sboru a zájmu členů /čl.83, odst.1 Stanov Sdružení/.
Činnost SDOO řídí její vedoucí /čl.83, odst.2 Stanov Sdružení/. Vedoucí SDOO je členem orgánu sboru (čl. 73, odst.6, písm. d) Stanov Sdružení), resp. členem výboru sboru /čl.77, odst.2, písm. b) Stanov Sdružení/, volí a odvolává jej valná hromada /čl. 75, odst.3, písm.) Stanov Sdružení/.
SDOO je tvořená členy příslušného SDH, popř. technikou a věcnými prostředky. Základnou SDOO je klubovna SDH, popř. zbrojnice nebo její část / Metodický pokyn SHČMS pro starosty (starostky) SDH k vytváření skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva a k zapojení SDH do preventivně výchovné činnosti v oblasti ochrany obyvatelstva č.5/2016/.
Vytváření SDOO jen za účelem naplnění zájmů části členů SDH však není zcela v souladu se Stanovami SH ČMS. V nich je uvedeno, že zapojení sborů do plnění úkolů ochrany obyvatelstva je výrazem naplňování cílů a základních podmínek činnosti Sdružení. K nim patří spolupůsobení při vytváření podmínek k účinné ochraně života a zdraví občanů, včetně poskytování pomoci při mimořádných událostech /čl. 2, odst. 1, písm. a) Stanov Sdružení/. Jeho součástí je pomoc veřejnosti, zejména obcím, státním orgánům, fyzickým a právnickým osobám při plnění úkolů ochrany obyvatelstva /čl. 3, odst. 3, písm. g) Stanov Sdružení/
Kromě pomoci obcím zde výrazně vystupuje pomoc jednomu ze státních orgánů a tím je Hasičský záchranný sbor.
b. Z hlediska HZS a obce
Hasičský záchranný sbor plní a organizuje úkoly ochrany obyvatelstva /§ 1, zákon č.320/2015/. Proto je gestorem za koordinaci opatření ochrany obyvatelstva v České republice. Konkrétní úkoly v ochraně obyvatelstva má stanovené zákonem (§7 a § 10 zákona č.239/2000 Sb.).
Z těchto skutečností vyplývá role HZS, zejména hasičských záchranných sborů krajů (hl. m. Prahy) i při vytváření SDOO.
Konkrétní postup k zajištění plnění úkolů ochrany obyvatelstva stanoví, v souladu s „Řádem výkonu služby v jednotkách HZS podniků, SDH obcí a SDH podniků, čl.11, odst. 16“ HZS kraje (hl. m.) ve spolupráci s obcemi, a to na základě analýzy potřeb zajištění plnění úkolů ochrany obyvatelstva v dané obci. Na základě této analýzy doporučuje HZS obci realizovat některá opatření, která se týkají jednotek zřizovaných obcí (např. zřízení funkce technika ochrany obyvatelstva nebo družstva ochrany obyvatelstva) a pokud by jednotka, některé úkoly nezvládala pak doporučí vytvoření SDOO. V tomto případě by SDOO byla vytvořena smluvně na základě dohody s obcí o poskytnutí osobní pomoci nebo smluvně s HZS kraje (hl. m.) o poskytnutí plánované pomoci na vyžádání, tj. jako ostatní složka IZS (§ 4, odst. 2, zákona č.239/2000 Sb.)
V případě potřeby zřizování funkce technika ochrany obyvatelstva, družstva ochrany obyvatelstva nebo skupiny dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva pomáhá SDH vyhledat vhodné osoby z řad svých členů (§75, zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně)
Kapitola 2. Fungování SDOO a udržování její akceschopnosti ve vztahu k:
SDH
Aby SDOO mohla fungovat v akceschopném stavu zabezpečuje SDH:
udržování jejího potřebného početního stavu,
cestou vedoucího skupiny organizuje její odbornou přípravu a navrhuje tyto úkoly do plánu práce SDH na příslušný rok. Členové SDOO se zúčastní minimálně jedenkrát ročně základní odborné přípravy v rozsahu cca 4 vyučovací hodiny. Základní odbornou přípravu zajišťuje pro členy vedoucí SDOO (Pozn. účastníci plánované přípravy jsou pojištěni pro případ úrazu pojistnou smlouvou č. 0011-304-083 mezi HVP, a.s. a SHČMS),
další příprava může být realizována na základě dohod, a to účastí na přípravě a cvičeních nebo po dohodě s velitelem jednotky SDH obce, zejména vedoucího SDOO na některé části odborné přípravy, která se týká oblasti ochrany obyvatelstva nebo podpory činnosti jednotky,
vysílání členů SDOO do specializačních kursů,
na základě dohody s obcí nebo HZS zajištění techniky a věcných prostředků,
vybavení členů SDOO osobními ochrannými pracovními pomůckami,
přehled o preventivních zdravotních prohlídkách
b. HZS
SDOO může mít statut ostatní složky IZS (§4, odst.2, zákona č.239/2000 Sb., o IZS) a bude plnit úkoly na základě dohody mezi SDH a HZS kraje (hl. m.) o plánované pomoci na vyžádání (§21, zákona č.239/2000 Sb., o IZS). Vzor dohody je uveden v příloze 4 Metodického pokynu č.5/2016.
Obsahem dohody může být i způsob zabezpečení přípravy členů skupiny dobrovolníků ochrany obyvatelstva ze strany HZS kraje (hl. m.). Základním předpokladem této přípravy je úspěšné absolvování speciálního kursu techniků ochrany obyvatelstva vedoucím SDOO.
c. obci
SDOO může přímo plnit úkoly v oblasti ochrany obyvatelstva v obci na základě dohody SDH se starostou obce (městské části) o poskytování osobní pomoci, zejména v případě, že v obci není zřízena jednotka SDH obce (§15, písm. b) Vyhlášky č.328/2001 Sb., a §16, písm. d) zákona č.239/2000 Sb., o IZS). Vzor dohody mezi SDH a obcí je uveden v příloze 3 Metodického pokynu č.5/2016.
Dle dohody se může obec zavázat vytvořit materiální a organizační podmínky pro výkon činností SDOO (popř. jiných obcí zřizovaných subjektů), poskytovat prostředky na vybavení SDOO, zejména pracovní a ochranné prostředky, prostředky pro zvýšení bezpečnosti práce a prostředky pro zabezpečení činnosti. Pokud je v obci zřízena jednotka, měla by obec, jako její zřizovatel, stanovit vazby mezi jednotkou a SDOO, zejména v oblasti přípravy (možnost přípravy společně s JSDHO ve smluvně vymezených činnostech) a operačního řízení (např. řízení cestou velitele JSDHO).
Obec má možnost poskytovat finanční nebo materiální prostředky pro zabezpečení akceschopnosti SDOO a to zejména:
poskytováním věcných darů (§ 85, písmeno b) zákona č.128/2000 Sb., o obcích),
poskytováním dotací ((§ 85, písmeno c) zákona č.128/2000 Sb., o obcích),
poskytováním prostředků z rozpočtu obce na výdeje spojené s výkonem státní správy (tj. zabezpečení úkolů ochrany obyvatelstva vyplývající z §15, zákona č.239/2000 Sb., o IZS),
poskytováním prostředků ke krytí závazků přijatých na základě dohody (§9, odst. 1, písm. c), e) a h), zákona č.250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů).
K jiným, obcí zřizovaným subjektům, kde může být využit potenciál členů SDH, patří zejména zařízení civilní ochrany (§ 15, odst. 3, zákona č.239/2000 Sb., o IZS) nebo družstva ochrany obyvatelstva zřizované v rámci JSSDHO.
Kapitola 3 Nasazování SDOO při mimořádných událostech ve vztahu k:
a. HZS/veliteli zásahu
Pokud má SDOO statut ostatní složky IZS bude plnit úkoly na základě dohody mezi SDH a HZS kraje (hl. m.) o plánované pomoci na vyžádání (§21, zákona č.239/2000 Sb., o IZS). Její činnost bude vykonávána na výzvu operačního a informačního střediska příslušného HZS kraje (hl. m.) (§5, odst. 3, písm. a) zákona č. 239/2000 Sb.,).
Pokud je pomoc poskytována na základě požadavku velitele zásahu při organizaci součinnosti složek s těmi, kteří poskytují osobní pomoc (§3, odst. 3, písm. i) Vyhlášky č.328/2001 Sb.) je SDOO povolávána na výzvu operačního a informačního střediska příslušného HZS kraje/hl. m.) (§5, odst.3, písm. b) zákona č. 239/2000 Sb.,) nebo přímo na výzvu velitele zásahu (§ 19, odst.3, písm. c) zákona č. 239/2000 Sb., o IZS).
b. obci/veliteli jednotky SDH obce
SDOO v souladu s dohodou mezi obcí a příslušným SDH plní úkoly na výzvu starosty obce. i (§ 16, písm. d) zákona č.239/2000 Sb., o IZS).
Pozn. To platí i v případě, že dohoda není uzavřena a starosta vyzve celou skupinu nebo některého člena k poskytnutí osobní pomoc
SDOO plní úkoly na výzvu velitele jednotky SDH obce v případě, že tento postup je zahrnut do dohody mezi obcí a SDH.
V obou případech, to je za nebo při poskytnutí osobní pomoci na výzvu operačního a informačního střediska příslušného HZS kraje/HMP (§5, odst. a) zákona č. 239/2000 Sb.,), velitele zásahu nebo starosty obce, náleží SDOO (popř. jejím členům):
náhrada výdajů SDOO (členů) - (§29, odst. 1 zákona č. 239/2000 Sb., o IZS),
peněžní náhrada za omezení vlastnického nebo užívacího práva (§29, odst. 2 zákona č. 239/2000 Sb., o IZS),
náhrada škody způsobené SDOO (členům), zejména škody na zdraví (§30 zákona č. 239/2000 Sb., o IZS).
- Anybody.
- Příspěvky: 604
- Registrován: 21.01.2011 23:22
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Anybody. » 07.02.2018 07:11
SH ČMS mě opět dostalo svou chorobnou potřebou vydávat se za ty co pomáhají. A myslím si že tohle téma zde rozvíří velmi zajímavou debatu.
Osobně u dobráků zaručím že nic takového u nás nebude. A v případě že mi někdo takový přijde k zásahu tak ho vykáži z místa.
A věřím že v mém okolí kdy jednotky nechtějí přijet na soutěž výjezdových jednotek protože jí spoluorganizuje OSH toto nikdy nebude založeno natož použito.
Nehledě na to že toto rozhodně není legální a jediná možná legální cesta je že si je někdo vyžádá jako osobní pomoc při zásahu. Což lze i bez celého SH ČMS a tedy tato snůška hovadin postrádá smysl.
-
- Příspěvky: 343
- Registrován: 11.09.2002 12:30
- Bydliště: Veselí nad Lužnicí
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Stanislav Kaisler » 07.02.2018 09:41
Jde tu o ochranu obyvatelstva, u nás tedy v praxi zejména povodně a výstavba protipovodňových bariér apod.
Nevím jak Anybody, ale já jako velitel zásahu budu rád za skupinu lidí, o které vím, že je mi v případě povodně k dispozici a o které vím, že ví co má dělat. Nebudu muset shánět osobní pomoc bůhví kde. Nebudu muset každému stát za prdelí a vysvětlovat mu co má dělat. Vím o těch lidech, že to, kvůli čemu jsem je povolal, mají natrénované.
A kdybyste si to dočetli do konce, tak na tom není nic nelegálního, protože ta skupina v režimu osobní pomoci u případného zásahu funguje (jako jedna z možností, druhá je, že je vedena jako ostatní složka IZS).
- Anybody.
- Příspěvky: 604
- Registrován: 21.01.2011 23:22
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Anybody. » 07.02.2018 10:23
Moje zkušenosti jsou takové že když už nemůže naše jednotka zkusím obvolat bývalé členy o kterých vím že když za ně ponesu zodpovědnost tak nebudu řešit že mi při pytlování bafuňář SH ČMS nezkolabuje při opírání se o lopatu. Aktivní a schopné lidi, kteří se chtějí podílet na takové činnosti mám v jednotce.
Nehledě na to že jakožto velitel bys měl vědět o tom že je zde možnost povolat si jiné jednotky (Pokud SaP nedostačují zavolám si přes OPIS další JPO) a vím že v takovém případě mám hasiče, který je vyškolen má platné zdravotní prohlídky a jsem ochoten nést za něho zodpovědnost. Situace že bude muset přijet jednotka třeba z 30km vzdálené vesnice není žádný problém jelikož u povodní a odklízení jejich následků nejde o minuty. (to se ani nebavím o tom že tam ty jednotky budou beztak mnohem rychleji.)
O ostatních složkách a názoru na ně (MP, ČČK a spol.) mám své vlastní mínění. (tímto se nijak nenavážím do práce fungujících ostatních složek, které mají smysl typu horská služba, vodní záchranná služba apod.)
Toto je pouze iniciativa SH ČMS jako reakce na situaci, kdy každý normální hasič s rozumem odsoudil jejich chování po povodních v čechách, kdy se plácali po zádech jak jejich členové hrdinsky zachránili republiku a zároveň natahovali ruce jak by potřebovali milióny na to aby si mohli vozit prdel po valných hromadách, chlastat a přecpávat se chlebíčky.
A teď se ptám kdo ty lidi vybaví OOP? Kdo zaplatí lektory na ten jejich výcvik 4h? Kdo zaplatí zdravotní prohlídky? Samozřejmě že obec z rozpočtu jednotky. Proto takové příživníky nechci. SH ČMS na toto nedá ani korunu a jen se bude plácat po zádech i když to třeba ti lidé budou dělat s dobrým úmyslem. Proto se mi toto přímo hnusí
Vidím na tomto systému desítky záporů a velmi málo kladů. Je to diravé jako celé SH ČMS.
-
- Příspěvky: 343
- Registrován: 11.09.2002 12:30
- Bydliště: Veselí nad Lužnicí
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Stanislav Kaisler » 07.02.2018 10:39
-
- Příspěvky: 25
- Registrován: 02.01.2015 14:02
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od tomashofman » 07.02.2018 10:56
Nápad možná dobrý, ale za mě naprosto k ničemu a dost nesmyslný. Pokud se už chtělo SH ČMS angažovat na poli ochrany obyvatelstva (proti tomu asi není co říct), tak by to spíše bylo lepší než zřízováním něčeho dalšího ať už jako skupin na vyžádání, nebo ostatní složku IZS, poskytnout pomoc a podporovat jednotky (JSDH) ve spolupráci s místním SDH (většina členů bývá totiž ve hodně případech naprosto totožná) které jsou základní složkou IZS a stejně na tu danou událost zpravidla pojedou dříve než se nějaké SDOO vůbec dá dohromady. Pomoc bych viděl ať formou školení, nebo pomoc s dovybavením těchto jednotek a myslím si že by to mnohem užitečnější.
-
- Příspěvky: 343
- Registrován: 11.09.2002 12:30
- Bydliště: Veselí nad Lužnicí
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Stanislav Kaisler » 07.02.2018 12:00
Na úvod uvedu, že u nás zatím SDOO nemáme, protože případnou pomoc máme vyřešenou právě pomocí povolání jiných jednotek JPO V předurčených pro ochranu obyvatelstva. Nevím jak jinde, ale u nás ve městě je potřeba v případě povodně postavit cca 4 km protipovodňových hrazení, což bychom sami jako jednotka určitě nezvládli. Ale dovedu si představit, že někde by se taková skupina SDOO hodit mohla, třeba z toho důvodu, že povodeň danou obec odřízne od světa a jiné jednotky se tam nedostanou.
Co se týká svolávání, tam kde funguje spolupráce SDH a JSDH (a uznám, že tam kde ne, tak to nemá cenu organizovat) ti lidé na sebe mají telefonní kontakty, takže se snadno svolají.
Co se týká vybavení nářadím a pod., tak to by samozřejmě bylo JSDH a SDOO by jej využívala. Co se týká osobních ochranných pomůcek, tak je v materiálu napsáno, že se to dá řešit různými způsoby (dary, dotace od města, cestu JSDH apod.)
Skoro všichni píšete, že není důvod SDOO zřizovat, když oni lidé mohou být rovnou v jednotce. Ale to je právě ono, členem SDOO mohou být i ti kteří z nějakého důvodu nemohou či nechtějí být v jednotce, byly by na ně mnohem menší finanční náklady (nemusím je vybavovat OOP přímo hasičskými, ale stačí jen pracovní věci), bylo by tam daleko menší penzum školení atd.
-
- Příspěvky: 458
- Registrován: 16.09.2007 10:24
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Radek Vojík » 07.02.2018 12:28
- Anybody.
- Příspěvky: 604
- Registrován: 21.01.2011 23:22
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Anybody. » 07.02.2018 12:34
- to je argument nestačí tedy těm lidem zavolat a vyžádat si na nich osobní pomoc při zásahu k čemu je teda SDOO?Stanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00for tomashofman: ano, takhle si představuji diskusi.
Co se týká svolávání, tam kde funguje spolupráce SDH a JSDH (a uznám, že tam kde ne, tak to nemá cenu organizovat) ti lidé na sebe mají telefonní kontakty, takže se snadno svolají.
- zde to v praxi znamená že montérky atd. jim koupí obec na úkor JSDHStanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00Co se týká vybavení nářadím a pod., tak to by samozřejmě bylo JSDH a SDOO by jej využívala. Co se týká osobních ochranných pomůcek, tak je v materiálu napsáno, že se to dá řešit různými způsoby (dary, dotace od města, cestu JSDH apod.)
- jsou to zbytečné peníze navíc za člověka co mi pomůže jednou za x letStanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00Skoro všichni píšete, že není důvod SDOO zřizovat, když oni lidé mohou být rovnou v jednotce. Ale to je právě ono, členem SDOO mohou být i ti kteří z nějakého důvodu nemohou či nechtějí být v jednotce, byly by na ně mnohem menší finanční náklady (nemusím je vybavovat OOP přímo hasičskými, ale stačí jen pracovní věci), bylo by tam daleko menší penzum školení atd
- není lepší si vyžádat tu osobní pomoc a popř. i věcnou (montérky nářadí atd.), kterou mu po ukončení zásahu může město nahradit peněžně?.
Důvod proč jsou všichni proti jsou jasné : současný systém se obejde bez tohoto SDOO v pohodě a vesměs vše co nabízí SDOO dokáže nahradit vyžádání si osobní pomoci.
Nehledě na nekalé praktiky SH ČMS. Toto SDOO bude totiž přímo podřízeno SH ČMS a to bude kecat do vedení takových organizací a hlavně brát si za to zásluhy.
A ještě jedna věc se mi na tom nelíbí. Tyto SDOO budou zřizovány SDH, které nemají jednotku a budou si hrát na hasiče jako to dnes nezákonně dělá několik SDH v ČR, kterým obec zrušila jednotku. Vesměs tito lidé dělají jen ostudu slušným hasičům. Lidé už dnes nedělají rozdíly mezi SDH a JSDH natož aby potom členili nějáké SDOO. Pro ně to budou jen ti hasiči co chlastají v hospodě a klepou se po ramenou jací jsou hrdinové u povodní a kolik desítek kilometrů pytlů postavili.
-
- Příspěvky: 343
- Registrován: 11.09.2002 12:30
- Bydliště: Veselí nad Lužnicí
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Stanislav Kaisler » 07.02.2018 14:31
Jistě, ale tady nejde jen o ten zásah jako takový, ale i o výcvik těch lidí. Pokud je budu volat až při zásahu, tak nebudou mít šajn o tom co mají dělat.Anybody. píše: ↑07.02.2018 12:34- to je argument nestačí tedy těm lidem zavolat a vyžádat si na nich osobní pomoc při zásahu k čemu je teda SDOO?Stanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00for tomashofman: ano, takhle si představuji diskusi.
Co se týká svolávání, tam kde funguje spolupráce SDH a JSDH (a uznám, že tam kde ne, tak to nemá cenu organizovat) ti lidé na sebe mají telefonní kontakty, takže se snadno svolají.
Nechápu, proč by to mělo být na úkor JSDH. Pokud obec a jeho JSDH uzná za vhodné že SDOO potřebuje, tak to přeci budou peníze na společný účel.Anybody. píše: ↑07.02.2018 12:34- zde to v praxi znamená že montérky atd. jim koupí obec na úkor JSDHStanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00Co se týká vybavení nářadím a pod., tak to by samozřejmě bylo JSDH a SDOO by jej využívala. Co se týká osobních ochranných pomůcek, tak je v materiálu napsáno, že se to dá řešit různými způsoby (dary, dotace od města, cestu JSDH apod.)
Stejně tak bych mohl napsat, že jsou zbytečné peníze pro člověka v některé JPO V, které také zasahují jednou za x let. Ale neudělám to. To jsou prostě peníze o kterých obec usoudila, že je třeba je vzhledem k rizikům potřeba vydat.Anybody. píše: ↑07.02.2018 12:34- jsou to zbytečné peníze navíc za člověka co mi pomůže jednou za x letStanislav Kaisler píše: ↑07.02.2018 12:00Skoro všichni píšete, že není důvod SDOO zřizovat, když oni lidé mohou být rovnou v jednotce. Ale to je právě ono, členem SDOO mohou být i ti kteří z nějakého důvodu nemohou či nechtějí být v jednotce, byly by na ně mnohem menší finanční náklady (nemusím je vybavovat OOP přímo hasičskými, ale stačí jen pracovní věci), bylo by tam daleko menší penzum školení atd
- není lepší si vyžádat tu osobní pomoc a popř. i věcnou (montérky nářadí atd.), kterou mu po ukončení zásahu může město nahradit peněžně?.
To jako, že přijede Richter a bude nám říkat, jak to máme dělat? To snad ne!Anybody. píše: ↑07.02.2018 12:34Důvod proč jsou všichni proti jsou jasné : současný systém se obejde bez tohoto SDOO v pohodě a vesměs vše co nabízí SDOO dokáže nahradit vyžádání si osobní pomoci.
Nehledě na nekalé praktiky SH ČMS. Toto SDOO bude totiž přímo podřízeno SH ČMS a to bude kecat do vedení takových organizací a hlavně brát si za to zásluhy.
No comment, zase jen zevšeobecňujete ...Anybody. píše: ↑07.02.2018 12:34A ještě jedna věc se mi na tom nelíbí. Tyto SDOO budou zřizovány SDH, které nemají jednotku a budou si hrát na hasiče jako to dnes nezákonně dělá několik SDH v ČR, kterým obec zrušila jednotku. Vesměs tito lidé dělají jen ostudu slušným hasičům. Lidé už dnes nedělají rozdíly mezi SDH a JSDH natož aby potom členili nějáké SDOO. Pro ně to budou jen ti hasiči co chlastají v hospodě a klepou se po ramenou jací jsou hrdinové u povodní a kolik desítek kilometrů pytlů postavili.
-
- Příspěvky: 125
- Registrován: 30.08.2012 17:16
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Mrázek Michal » 07.02.2018 14:40
- Anybody.
- Příspěvky: 604
- Registrován: 21.01.2011 23:22
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Anybody. » 07.02.2018 16:56
Mojí poslední otázkou na Vás se loučím a dokud někdo nenapíše totální hovadinu, která mě zvedne ze židle tak v tomto tématu nebudu reagovat.
otázka zní: Co si myslíte že stojí za snahou SH ČMS zavést jakousi službu pro občany, kterou budou plně kontrolovat?
Není to náhodou odpověď jak už jsem zmiňoval na to že všichni hasiči argumentují tím že SH ČMS nejsou ti výjezdoví a pouze kradou peníze těm výjezdovým? Opravdu je snaha SH ČMS v tomto neposkrvněná a nestojí za tím jen a pouze peníze?
Nemusíte mi na to odpovídat stačí mi když se nad tím zamyslíte a nestranně si na to sám v duši odpovíte. Pokud s klidem usoudíte že je to úplně čisté a jen s dobrým úmyslem někomu pomoct tak Vás sice polituji, ale budu akceptovat Váš názor.
Má úcta A.
-
- Příspěvky: 294
- Registrován: 22.03.2012 21:45
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Samik » 07.02.2018 17:08
Ano někteří budou zásadně proti protože mají strach že by jím někdo mohl sebrat čárku. Úplně stejně se bojí že by jim něaká JPO V sebrala čárku kdyby se zrušila místní působnost což je přežitek doby. tak jsou zásadně proti.
-
- Příspěvky: 100
- Registrován: 22.03.2014 10:47
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Civilizátor » 07.02.2018 17:38
-
- Příspěvky: 343
- Registrován: 11.09.2002 12:30
- Bydliště: Veselí nad Lužnicí
- Kontaktovat uživatele:
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Stanislav Kaisler » 07.02.2018 17:42
-
- Příspěvky: 51
- Registrován: 06.11.2008 10:35
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Jaroslav Kroupar » 07.02.2018 17:45
https://www.probo-nb.cz/vesta-vystrazna ... 4/#gallery
-
- Příspěvky: 458
- Registrován: 16.09.2007 10:24
Re: Co vy na to?
Příspěvek od Radek Vojík » 07.02.2018 18:35
Tak zrovna tahle vesta jde s úspěchem použít pro JEDNOTKY předurčené k ochraně obyvatelstva.Možná proto je tato nová vesta:
https://www.probo-nb.cz/vesta-vystrazna ... 4/#gallery
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA