Živnostenský list na pořádání plesu
Ze života jednotky i sdružení...
-
- Příspěvky: 24
- Registrován: 19.06.2014 21:24
Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od spojstroj » 09.11.2016 21:09
Tento týden jsem se dozvěděl, že i na pouhé pořádání hasičského plesu je nutná živnost a to i v případě že na plesu sdružení neprodává občerstvení. Informaci jsem si ověřil na ŽÚ Prachatice a opravdu tomu tak je. Tak kdo nemáte, stejně jako mi, můžete začít vyřizovat ;)
-
- Příspěvky: 954
- Registrován: 01.01.2010 01:01
Příspěvek od Kůďa » 09.11.2016 21:54
Naše SDH má živnosťák už léta, kde máme uvedeno toto :
Živnostenské oprávnění 1,-
Předmět podnikání - Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Obory činnosti : Velkoobchod a maloobchod
Provozování kulturních, kulturně vzdělávacích a zábavných zařízení, pořádání kulturních produkcí,
zábav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí
Živnostenské oprávnění 2,-
Předmět podnikání : Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin
Živnosťák už máme od roku 2013 a takto nám jej vydal živnostenský odbor Magistrátu města Hradce Králové. Před tím jsme 10 let měli živnosťák jen na nákup a prodej velkoobchod, maloobchod.
Živnostenské oprávnění 1,-
Předmět podnikání - Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Obory činnosti : Velkoobchod a maloobchod
Provozování kulturních, kulturně vzdělávacích a zábavných zařízení, pořádání kulturních produkcí,
zábav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí
Živnostenské oprávnění 2,-
Předmět podnikání : Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin
Živnosťák už máme od roku 2013 a takto nám jej vydal živnostenský odbor Magistrátu města Hradce Králové. Před tím jsme 10 let měli živnosťák jen na nákup a prodej velkoobchod, maloobchod.
-
- Příspěvky: 161
- Registrován: 20.05.2012 19:51
Re: Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od Jan Beneš » 10.11.2016 07:22
V tom pripade bych vec resil za podpory SHCMS ktery ve svem metodickem pokynu uvadi, ze poradani plesu neni v souladu se zakonem soustavna podnikatelska cinnost, stejne tak to chape naprosta vetsina spolku... Navic dan odvadime, takze za co pokutu, za to ze na to nemam papir? Doslapnout by si meli spise na prekupniky zbozi, kteri nemaji ani ZL a ani neodvadeji dane... Za chvilku abych si zaridil ZL i kdyz budu prodavat jednou za pet let svoje auto jelikoz je by to mohla byt soustavna, každých pet let se opakujici cinnost. Vzhledem k tomu, ze u teto cinnosti nemusi byt vykazovan ani zisk, tak by to po me klidne mohli chtit.
-
- Příspěvky: 161
- Registrován: 20.05.2012 19:51
Příspěvek od Jan Beneš » 10.11.2016 07:25
Ale samozrejme zaridit si ZL na poradani plesu bez koncese by nemel byt zadny problem, stejne jako ZL na obcasne pozarni asistence apod., pro klid duse bychom si ho mozna poridit meli, ale musi to pockat az po reorganizaci spolku ve verejnem rejstriku, zatim porad cekame na zapis nove adresy.
-
- Příspěvky: 161
- Registrován: 20.05.2012 19:51
Re: Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od Jan Beneš » 10.11.2016 16:17
Sobiho: Takto to samozrejme delat nebudu. Jelikoz jsme pobocnym spolkem, tak to budu resit pres SHCMS, jeho MP jsou samozrejme na urovni zahradkarske vyvesky, je to logicke, obe organizace jsou podobne spolky. Nemyslim si, ze bych chtel moc, kdyz pozaduji dodrzovani, nebo vyklad zakonu pro spolky v cele CR stejne, proto se obratim na SHCMS, ktera sdruzuje spolky po cele CR, a ne na nam příslušný ZU, jelikoz dle zkusenosti si každý podrizeny urad dela co chce (zkusenosti s FU).
-
- Příspěvky: 12
- Registrován: 08.02.2012 19:19
Re: Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od Roman Šimša » 10.11.2016 20:56
Co je to za hovadinu? Zřídit si ŽL na pořádání plesu bez koncese??Jan Beneš píše:Ale samozrejme zaridit si ZL na poradani plesu bez koncese by nemel byt zadny problem, stejne jako ZL na obcasne pozarni asistence apod., pro klid duse bychom si ho mozna poridit meli, ale musi to pockat az po reorganizaci spolku ve verejnem rejstriku, zatim porad cekame na zapis nove adresy.
Na pořádání jakékoliv kulturní akce samozřejmě bývá živnost, ovšem ta je určena pro lidi, kteří se pořádáním zábav, plesů a jiných kulturních akcí "živí" = vyvíjejí tuto činnost soustavně, a tak je potřeba, aby měli na to živnostenský list.Ovšem SDH (sbor dobrovolných hasičů = zájmový spolek) tyto akce nepořádá soustavně, ne? Nebo snad Váš sbor pořádá 10 plesů a 10 zábav ročně? Bábička co občas prodá králíky si taky nebude zřizovat živočišnou výrobu, ne? Něco jinýho by to bylo, kdyby se s tím chtěla bábička živit a jela králíky ve velkým ...
Koncese ... Umístění slova koncese ve vaší větě je naprosto zcestné. Ale jako člověk, co o tom mám něco nastudované ... Asi jste myslel koncesi na prodej lihovin, že? Ta je v každém případě potřeba, pokud na Vámi pořádaném plese si dělá váš sbor vlastní silou i výčep - tj. prodej piva a tvrdého alkoholu. Jelikož prodáváte lihoviny nad 20% obj. alk. koncovému spotřebiteli - návštěvníkům plesu či zábavy, je zapotřebí tuto koncesi mít.
A ta se vydává na základně živnostenského listu.
Kůďa třeba píše, že mají zřízenou živnost na malo a velko obchod a že je to správně. Naše SDH má třeba živnost na hostinskou činnost, a "náš" živnostenský úřad mi zase tvrdil, že jedině takhle je to správně. Takže bych to možná viděl tak, jak je v české republice zvykem, že zákon si lze vykládat více způsoby, a tak je možné, že obě varianty jsou správné. Experimentovat bych však nedoporučoval. Raději si zajděte na "váš" živnostenský úřad a zeptejte se, který druh živnosti je potřeba. U malo velko obchodu nepotřebujete odpovědnou osobu, protože je to tzv. volná živnost. U hostinské činnosti je zapotřebí mít odpovědnou osobu, jelikož je to živnost vázaná. Odpovědná osoba může, ale nemusí být člen vašeho SDH. Stačí, aby byl vyučen jako kuchař / číšník nebo v jiném podobném oboru (obory jsou na netu k dostání) nebo aby měl v tomto oboru praxi. Potvrzení o praxi v tomto oboru mu vystaví příslušný finanční úřad na základě daňového přiznání / přiznání příjmů z této činnosti.
Za poslední dva roky jsem toto intenzivně řešil a studoval. A mohu zodpovědně říct, že jsem schopný v tomto ohledu poradit. Takže kdyby měl někdo nějaký dotaz ... roman.dvorak@outlook.com Rád pomůžu.
-
- Příspěvky: 161
- Registrován: 20.05.2012 19:51
Re: Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od Jan Beneš » 10.11.2016 21:34
Roman Simsa: Doporucuji si přečíst vice nez posledni prispevek ve vlaknu... Potom treba nebude potreba oznacovat moje nazory za hovadiny, jelikoz se ve vsem shodujeme...
-
- Příspěvky: 161
- Registrován: 20.05.2012 19:51
Re: Živnostenský list na pořádání plesu
Příspěvek od Jan Beneš » 10.11.2016 21:53
Co se tyce zcestnosti umisteni "koncese" v me vete, tak me to zcestne neprijde. Mluvil jsem o ZL bez koncese, tzn ZL (dnes uz tedy zivnostenske opravneni, aby me zase nekdo netahal za slovicka) pouze na poradani kulturni akce a bez koncese na prodej lihovin. Jelikoz jsme ve vlakne, ktere se zabyva plesy, tak nepredpokladam, ze by si nekdo myslel, ze mluvim o ZL treba na prodej PHM a s tim spojenou nutnou koncesi...
- czechfireman
- Příspěvky: 72
- Registrován: 13.01.2014 12:23
Příspěvek od czechfireman » 11.11.2016 08:51
Nedalo mi to a napsal jsem na náš živnostenský úřad v Pelhřimově. Odpoveď:
Pokud Vámi prováděná činnost naplňuje znaky živnosti ve smyslu § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů tj. soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku , je třeba být nositelem živnostenského oprávnění. Dle výkladu tohoto ustanovení, i hasičské plesy, které se opakují pravidelně 1 x za rok, naplňují znak soustavnosti.
U spolků je ještě třeba rozlišit, zda uvedená činnost spadá do hlavní činnosti spolku (viz stanovy) nebo je zařazena do vedlejší tzv. hospodářské činnosti.
Pořádání kulturních akcí asi do hlavní činnosti spolku spadat nebude, zde však záleží, co máte uvedeno ve svých stanovách.
Pokud uvedená činnost spadá do vedlejší (hospodářské činnosti) a naplňuje znaky živnosti, je třeba být nositelem živnostenského oprávnění.
Pořádání kulturních produkcí, zábav a obdobných akcí spadá do živnosti volné "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona".
Pokud na uvedené akci jsou spolkem poskytovány stravovací služby ( prodej a konzumace nápojů na místě - nealko, pivo, víno, káva apod. ) je třeba mít i živnostenské oprávnění pro řemeslnou živnost "Hostinská činnost".
Pokud na uvedené akci jsou prodávány lihoviny ( alkoholické nápoje s obsahem vyšším než 15% objemových etanolu) je třeba mít živnostenské oprávnění pro koncesovanou živnost "Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin".
Živnosti můžete oznámit, na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR (osoba oprávněná jednat za spolek nebo zvolený zástupce na základě udělené plné moci).
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona", žádné doklady.
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin", žádné doklady.¨
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Hostinská činnost", řemeslná živnost, musíte ustanovit odpovědného zástupce, tj. osoba, která prokáže splnění odborné způsobilosti a podepíše prohlášení,že souhlasí s ustanovením do funkce odpovědného zástupce. Doklady prokazující odbornou způsobilost - např. výuční list kuchař nebo číšník, maturitní vysvědčení - hotelová škola, potvrzení o 6 letech praxe v oboru kuchař, číšník, řezník, cukrář, pekař a další možnosti.
K ohlášení živnosti přineste raději stanovy a zápis ze schůze, kde byla zvolena osoba oprávněná jednat za spolek (statutární orgán).
Správní poplatek při ohlášení živnosti je 1000,- Kč - splatný v hotovosti při ohlášení .
V případě dalších nejasností mě kontaktujte na níže uvedeném telefonním čísle či emailu.
Pokud Vámi prováděná činnost naplňuje znaky živnosti ve smyslu § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů tj. soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku , je třeba být nositelem živnostenského oprávnění. Dle výkladu tohoto ustanovení, i hasičské plesy, které se opakují pravidelně 1 x za rok, naplňují znak soustavnosti.
U spolků je ještě třeba rozlišit, zda uvedená činnost spadá do hlavní činnosti spolku (viz stanovy) nebo je zařazena do vedlejší tzv. hospodářské činnosti.
Pořádání kulturních akcí asi do hlavní činnosti spolku spadat nebude, zde však záleží, co máte uvedeno ve svých stanovách.
Pokud uvedená činnost spadá do vedlejší (hospodářské činnosti) a naplňuje znaky živnosti, je třeba být nositelem živnostenského oprávnění.
Pořádání kulturních produkcí, zábav a obdobných akcí spadá do živnosti volné "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona".
Pokud na uvedené akci jsou spolkem poskytovány stravovací služby ( prodej a konzumace nápojů na místě - nealko, pivo, víno, káva apod. ) je třeba mít i živnostenské oprávnění pro řemeslnou živnost "Hostinská činnost".
Pokud na uvedené akci jsou prodávány lihoviny ( alkoholické nápoje s obsahem vyšším než 15% objemových etanolu) je třeba mít živnostenské oprávnění pro koncesovanou živnost "Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin".
Živnosti můžete oznámit, na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR (osoba oprávněná jednat za spolek nebo zvolený zástupce na základě udělené plné moci).
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona", žádné doklady.
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin", žádné doklady.¨
Živnostenské oprávnění s předmětem podnikání "Hostinská činnost", řemeslná živnost, musíte ustanovit odpovědného zástupce, tj. osoba, která prokáže splnění odborné způsobilosti a podepíše prohlášení,že souhlasí s ustanovením do funkce odpovědného zástupce. Doklady prokazující odbornou způsobilost - např. výuční list kuchař nebo číšník, maturitní vysvědčení - hotelová škola, potvrzení o 6 letech praxe v oboru kuchař, číšník, řezník, cukrář, pekař a další možnosti.
K ohlášení živnosti přineste raději stanovy a zápis ze schůze, kde byla zvolena osoba oprávněná jednat za spolek (statutární orgán).
Správní poplatek při ohlášení živnosti je 1000,- Kč - splatný v hotovosti při ohlášení .
V případě dalších nejasností mě kontaktujte na níže uvedeném telefonním čísle či emailu.
Zpět na „Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH“
Přejít na
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA