Zdravím,
chtěl jsem se zeptat jestli jsou někde zákonem dané parametry kde musí být umístěna a nebo co musí splňovat hasičská zbrojnice??? Začínáme řešit problém s obcí která nás chce vystěhovat z naší hasičárny a dát nás do "nové" (spíše opravené garáže) která je uplně někde na okraji obce. Hledáme tedy nějakou legislativu kterou by jsme se mohli bránit. Popřípadě jestli je potřeba k přesunu zbrojnice třeba souhlas HZS???
Předem díky!
Parametry pro hasičské zbrojnice
Zákony, vyhlášky, nařízení a pokyny pro činnost jednotek.
-
- Příspěvky: 121
- Registrován: 01.01.2010 01:01
- Oves
- Příspěvky: 599
- Registrován: 30.06.2007 14:48
Příspěvek od Oves » 07.08.2012 13:17
Existuje ČSN 73 5710 - Požární stanice a požární zbrojnice, ovšem vztahuje se pouze na nové stanice a zbrojnice, na rekonstruované objekty přiměřeně. Takže s tímto na obci moc nepochodíte, ovšem můžete si garáž s tímto textem srovnat. Pokud vím tak i na Vyškovsku měla jedna JSDH problém se zbrojnicí a posouzením HZS, zejména kvůli odsávání výfukových plynů a šířce stání. Jak říkám, můžete se si garáž srovnat.
-
- Příspěvky: 954
- Registrován: 01.01.2010 01:01
Příspěvek od Kůďa » 07.08.2012 22:46
Věř co píše Oves. Již máme od roku 2010 nakreslené plány, které prošly cestou HZS a je na to vydané stavební a územní řízení, ale protože rekonstrukce sterého průmyslového objektu by vyšlo na částku 20 až 30 mil. Kč, tak se nyní pekresluje projekt, aby se mohla začít na etapy. Dle této normy ta první a pro nás asi i ta poslední výstavba přijde tak okolo 10 mil Kč a není tam úplně vše co bych si představoval jako např. : místnost velitele, archiv, sklad oblečení, zasedací místnost, která by se využívala i pro školení, nějaké sklady, popř. nějaká posilovna. Bude tam jen menší dílnička, sklad PHM, akumulátorovna a kompresorovna, 2 x šatna /špinavá a čistá/ sušárna pro oděv a prádelna, úklidová místnost a garáže pro 3 vozidla o velikosti cca 10 x 12 m. Dále sekční vrata, semafory na výjezd vozidel na hlavní komunikaci - to musí být, výměna všech přípojek inženýrských sítí, rozvod vzduchu, rozvod náhradního nouzového elektrického zdroje z elektrocentrály, sekční vrata, nová okna, nová střecha, nové omítky. Objekt nenahozen, zpevněná pocha - zámková dlažba, protiprašná podlaha v garážích. A toto vše se všemi pracemi - bourání nepotřebných zdí a pod. přijde na cca 7,5 mil.Kč. Je to propočítané od projektanta. Plno věcí bych tam nemusel mít, ale naráží to buď na hygienu nabo na již uvedenou normu přez které vlak nejede.
- Honza S.
- Příspěvky: 136
- Registrován: 08.01.2011 15:22
- Bydliště: Brno
Příspěvek od Honza S. » 07.08.2012 23:54
K předešlým komentům skoro není co dodat. Ještě mně napadl jeden argument, vycházející ze stavebního zákona. Každá stavba se může užívat k těm účelům ke ktrému byla zkolaudována. Takže garáž není has.zbrojnice. Pokud by se rekonstruovala, vyžaduje to nějaké to povolení - hlavně ke změně účelu užívání. No a pak už se bavíme o tom co Oves a Kůďa
-
- Příspěvky: 121
- Registrován: 01.01.2010 01:01
Příspěvek od Marek Miklíček » 07.08.2012 23:59
No nám se spíše jedná o to že by zbrojnice byla umístně zcela od ruky, úplně na kraji obce. Což by v případě výjezdu znamenalo že by minimálně 10-15 min trvalo dostat se na zbrojnici + dalších několik minut výjezd ze zbrojnice protože se na cestě nacházejí spomalovací retardéry. Vím že jsou nějaké limity na vájezd a myslím že i pro JPO V platí 10 min. Což by jsme určitě neměli šanci stihnout. Tak mě právě zajímalo jestli se tady k tomu musí dát souhlas např HZS s ústěním zbrojnice. Popřípadě jak jinak by jsme se mohli bránit proti takovému umístění zbrojnice :(
- Oves
- Příspěvky: 599
- Registrován: 30.06.2007 14:48
- Jiří Kliment
- Příspěvky: 736
- Registrován: 29.09.2011 21:50
- Bydliště: Cítov - Daminěves
Příspěvek od Jiří Kliment » 08.08.2012 10:40
Obávám se, že přes zákony, normy a vyhlášky cesta nepovede. Obce se perou s nedostatkem prostředků a zdaleka nemají hasiče jako prioritu. Ruku na srdce - pokud budu jako občan a zastupitel postaven před volbu vylepšení hasičárny nebo zachování školy, osvětlení nebo sjízdnosti komunikací - bude to asi jasné. Zkusil bych spíš cestu dohody či kompromisu, starostové i radní, pokud nejsou vůči hasičům vysloveně zaujatí, by asi rádi volili variantu vhodnou i pro hasiče pokud by to obecní rozpočet utáhl. Připravte si opravdu věcný a rozumný rozklad celé záležitosti a také své návrhy na možná řešení a pak požádejte starostu o projednání. A pamatujte - nejbližší pomocná ruka je na konci vašeho ramene. Jako JPO V. můžete být hodně platnou složkou samosprávy a můžete nabídnout obci i mnoho mimo základních úkolů HZS.
Přejít na
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA