vybavení pro lezce
-
- Příspěvky: 19
- Registrován: 29.09.2007 14:05
Příspěvek od Karel Zetocha » 12.05.2008 15:24
Ahoj všichni, chtěli bychom u nás založit lezce, nevíte náhodou kolik orientačně vychází základní vybavení pro 2-3lezce.
Díky moc
-
- Příspěvky: 2
- Registrován: 01.01.2010 01:01
Příspěvek od Jiří Líbal » 12.05.2008 15:24
Ahoj, když jsem dával dohromady rozpočet pro lezeckou skupinu tak mě to vyšlo na cca 20 tis. pro jednoho. A nekupoval jsem žádné zbytečnosti, jen to co je opravdu potřeba.
-
- Příspěvky: 131
- Registrován: 04.02.2003 12:43
Příspěvek od Ondra Belica » 12.05.2008 15:24
To máš těžké, máš vybavení pro lezce a vybavení pro lezce. Často se setkávám s tím vybavení pro lezce obsahuje osmu, pár karabin, ocelovou smyčku, postroj BP1 a vak. Je to levná varianta, ale je pěkně na pytel. O tom by Ti mohli povídat kluci z Řeporyj. Takže této varianty se vyvaruj.
Jinak osobní vybavení, se kterým se dá normálně fungovat:
Přilba Petzl Vertex nebo Ecrin – 1.960,-
Postroj Alpin Bupex HB4 – 2.797,- či Singing Rock RL Adapt - 3.780,-
Slaňovací Brzda Stop Petzl - 1.980,-
Ruční blokant Petzl Ascension - 1.170,- nebo Singing Rock LIFT – 1.196,-
Hrudní blokant Petzl Croll – 1.040,- nebo Singing Rock CAM CLEAN 1.040,-
Dvojitá odsedací smyčka Alpin Bupex - 316,- Kč
Jednoduchá odsedací smyčka 60 cm Aplin Bupex - ?!?
5x karabina Oval Steel – 171,- Kč/ks
1x karabina HMS – 300,- Kč
1x maticová karabina Big D – 239,- Kč
Osobní malá kladka 345,- Kč
Pak k tomu připočti nějaké to lano, kotevní smyčky, další karabiny a tak všelijak podobně. Pak už výdaje jen stoupají.
Každopádně se v žádném případě neobracej na firmy či subjekty, které dělají kompletní hasičské vybavení (ať si nenaběhneš), ale oslov pouze ty, kteří se zaměřují přímo na aktivity ve výškách. Ty Ti zajistí i následný servis, revize atp. Někteří z nich dávají dobrákům různé slevy.
Rovněž nenakupuj v různých sportovních obchodech a tak. Zaplakal bys v okamžiku, kdy by jsi se snažil dát dohromady dokumentaci atp.
Při volbě výstroje se poraď se sborem, který lezce má a nějakou dobu se této aktivitě věnuje. U nich pak budeš mít zaručeno, že se Ti na rozdíl od prodejce nesnaží vnutit za účelem zisku žádné pro Tebe nepotřebné vybavení. Řeknou Ti, co používají a jaké s tím mají zkušenosti.
Docela do toho vidí (z řad dobráků) kluci z Úpice, Olomouce – Holic, Staré Břeclavi, Prahy Zličína, Prahy Písnice, Plzně Koterova a určitě i spousty dalších, které ale já ke své smůle neznám.
Nezbývá, než Ti popřát mnoho úspěchů a šťastnou volbu.
-
- Příspěvky: 1728
- Registrován: 24.07.2003 14:14
Příspěvek od Jiří Sucharda » 12.05.2008 15:24
snazim se take vybudovat zatim dvouclenou skupinu a mas pravdu, ze pri soucasne situaci nakupovat jen tak se opravdu nevyplati. JJS
-
- Příspěvky: 19
- Registrován: 29.09.2007 14:05
Příspěvek od Karel Zetocha » 12.05.2008 15:24
u nas hrozi jen sundavani lidi ze sedackovych lanovek pri poruse a nejaka ta 3-5 patrova budova to je vtak vse, takze opravdu jen to zakladni
mohl bys mi napsat nejake ty firmy.
diky moc
-
- Příspěvky: 131
- Registrován: 04.02.2003 12:43
Příspěvek od Ondra Belica » 12.05.2008 15:24
Jirko,
Ani tak ne článek, jako spíš vyplnění modrého okénka dobrého skutku, heheh.
Crossi,
Takže k tomu, co jsem Ti napsal předtím si ještě připočítej desítku za kladku na lanovky, 2x sedmnáct stovek za Petzl MGO karabiny, abys měl zajištění na konstrukci lanovky, atp. Odkud vůbec jsi, že tam máte lanovku? Bývá to tak, že evakuaci lanovky provádí v první řadě provozovatel lanovky, dále pak horská služba a pak hasiči; aby se dal zvládnout stanovený časový limit k její evakuaci.
K těm firmám; vzhledem k tomu, že se nepřísluší, abych tu dělal reklamu sám sobě, doporučil bych Ti kontaktovat:
Ludvu Čečatku – Alpin Bupex
Martina Riedla – Singing Rock
Jirku Čelína – Vertical
Jiřího Gazdu – Lanex
Jaroslava Andrleho – Školící středisko Jaroslav Andrle
Všichni tito jmenovaní jsou jednak experty pro činnosti ve výškách a nad volnou hloubkou, a hlavně na rozdíl od jiných mají zkušenosti s činností hasičů (aktivity ve výškách a nad volnou hloubkou v systému požární ochrany), takže Ti zaručeně dodají to, co je schválené pro užití v PO.
Znovu ale opakuji, dříve, než se do něčeho pustíš, konzultuj to jinými uživateli. Budeš mít pak jasnou představu a ujistíš se, že Ti dodavatel nabízí to, co je pro Tebe opravdu nejlepší a nenabízí Ti to jen proto, že je to jeho vlastní výrobek.
-
- Příspěvky: 627
- Registrován: 18.10.2002 09:05
Příspěvek od Martin » 12.05.2008 15:24
ja mam trebas dobre zkusenosti se skolicim strediskem Ondrej Belica
www.lezectvi.cz kdyz uz si tu reklamu nedelas sam .
Ale jinak je pravda to co napsal ondra, zkusenosti jsou k nezaplaceni, trebas u postroje je nesmysl kupovat nejakej kterej rika vyrobce ze je nejlepsi, ty v tom pak budes nekde vvset a bude te z toho bolet cely telo ... ato nemluvim o tech organech ktery za to ani nemuzou :D; takze se budes pak proklinat, ale uz bude pozde.
-
- Příspěvky: 627
- Registrován: 18.10.2002 09:05
Příspěvek od Martin » 12.05.2008 15:24
pardon, jeste k tem vecem, je to opravdu jenom fakt to nejnutnejsi "zakladni" vybaveni, ono lezeni samo o sobe neni levna zalezitost, natoz pak zachranna cloveka na lane ... nositka, kladky, karabiny, lana, ruzne postroje atp. a taky bacha nekdy je zavadejici pravidlo ze cim drazsi, tim lepsi, opravdu je to o zkusenostech
-
- Příspěvky: 19
- Registrován: 29.09.2007 14:05
Příspěvek od Karel Zetocha » 12.05.2008 15:24
Díky moc, tak jsem z Jeseníku, konkrétně Ostružná, takže tady máme ve vesnici 2x lanovku a v okruhu zhruba 4km další 2
Příspěvek od » 12.05.2008 15:24
Když sem dáš mejl, pošlu ti seznam věcí svěřených lezců od mých známých z SDH, je skriptum, tuším, že se to jmenuje Práce ve výškách a nad volnou hloubkou v podmínkách PO, kde je přesně rozděleno co musí mít u sebe hasič, hasič-lezec a lezecké družstvo(platí to pro profíky), to skriptum mam v el. podobě, taky pošlu(jestli ho najdu v kompu).. Pokud to chcete dělat na úrovni, držel bych se toho seznamu. Taky bych doporučoval konzultaci s lezeckou skupinou od HZS z rajónu kam patříte! Určitě by to vyřešilo spoustu problémů. Já osobně se domnívám, že lezecká skupina u dobráků je k ničemu, protože ji využiješ jednou za rok(možná) a pořizovací náklady, náklady na revize, školení, obnovování materiálu(např. lano prochází po 5-ti letech) stojí neskutečný prachy. Ale pokud na to má jednotka peníze a baví vás to(máš lidi,který do toho půjdou a obětujou čas) a ten matroš nebude celej rok ležet ve vaku v autě, tak si to pořiďte..Myslim, že aspoň jednou za rok byste mohli potrénovat záchranu osob z lanovky s profíkama nebo s nima jezdit na nějaký další cvičení...Uvidíš sám, že jestli si to vybavení pořídíte nastanou další problémy se školením kluků, pozveš si někoho ten je to naučí, dá razítko do průkazky a když se jich za tejden zeptáš, jak se přechází přes uzel na laně, tak nebudou vědět nic. Pak to chce jen trénovat, trénovat, trénovat... Taky nevim a na to bych se rád zeptal, jestli je KOPIS ochoten zvedat JSDH k lezeckým zásahům nebo preferuje lezeckou skupinu HZS. U nás máme lezce jen profíci, nikdy jsem se nesetkal u lezeckých zásahů s dobrákama a ani nevím, co bych po nich mohl u takovýho zásahu chtít, když bych neznal jejich vybavení a schopnosti. I proto jsem vám doporučoval všechno to konzultovat s HZS, ať o vás ví a můžete spolupracovat.. Přeji mnoho zdaru
-
- Příspěvky: 131
- Registrován: 04.02.2003 12:43
Příspěvek od Ondra Belica » 12.05.2008 15:24
Tak nějak asi z principu s Tebou musím nesouhlasit. Povinné vybavení nestanovují skripta, ale Pokyny GŘ HZS ČR, v tomto případě se jedná o pokyn č. 46 z roku 2002, dále č. 35/2002 a č. 2/2003.
Osobně tento seznam povinného vybavení nepovažuji za příliš šťastný, ale je to můj názor a přestože mám na něj nárok, je nezávazný. Domnívám se totiž, že důraz by měl být kladen zejména na místní podmínky. Nedokážu si při evakuaci lanovky přestavit využití trojnožky, Rollgilssu, Evaku 500, hranové kladky atp. Naopak v osobním vybavení postrádá výstupové blokanty (lanové svěry). Hasič sice se stanoveným osobním vybavení slaní dolů, ale nahoru se bez cizí pomoci nedostane.
Stejně tak nesouhlasím s tím, že lezecká skupina u dobráků je k ničemu. Zajímavý precedens vznikl letos v létě. Došlo k nehodě na lanové atrakci Gorolszus ve Ski areálu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Nějaká žena si tam zlomila obě nohy (trvám na tom, že to bylo hrubým zanedbáním bezpečnostních opatření ze strany provozovatele). Bylo potřeba ji dopravit na zem. HZS v místě na to nemělo potřebné vybavení, takže přivolali místní SDH. Dobráci tedy snesli zraněnou osobu dolů a stáťáci jim u toho asistovali.
Nehledě na to, že v případě o Crosse se jedná o lanovky. Při zastavení lanovky je limit pro evakuaci osob z ní tuším dvě hodiny (nejsem si jist, prosím o upřesnění). Je to hrozně krátká doba a v náročném terénu je problém tento limit stihnout zejména pokud se jedná o dlouhou lanovku.
Takže provozovatel lanovky může mít místní SDH jako smluvní sílu.
Úroveň školení je dána úrovní instruktora. Bohužel i mezi instruktory HZS se najdou žabaři, ale reference si na ně jistě každý sežene sám. Cross má výhodu, že spadá pod Olomoucký kraj, kde je vrchním instruktorem Zdeněk Talík, což je člověk, který umí, zná a ovládá a dokáže naučit. Navíc co vím, pomáhá i SDH.
No, nechci spouštět nějakou flame war, takže raději tento příspěvek ukončím. Heheh.
Příspěvek od » 12.05.2008 15:24
Mým cílem bylo a je nabídnout crossovi komplexní výtah z lezení, jistě každou věc, kterou nosí lezci řeší nějaký pokyn a norma, ale to myslím není předmětem debaty. V těch skriptech je potřebný materiál pro vybavení lezecké skupiny, ten jsem chtěl nabídnout a poskytnout. Myslím, že ten seznam věcí je dostatečný a plně postačuje, jsme lezci musíme si trošku pohrát. Jinak např. trojnožku nevyužiješ při evakuaci lanovky, ale je to velmi užitečná věc na jiné zásahy..A musím si samozřejmě rýpnout:-)), nevím jestli máme každý jinou verzi těch skript, ale já tu rozhodně čtu:Souprava lanových svěr min. 4 sady.
Jako samozřejmost beru, že šéf lezecké skupiny vyleze na nejbližší kopec a řekne:"Hmmm my tu máme v revíru lanovku, měli bysme myslet na to, že nám tam uvíznou lidi a my je musíme sundat-koupit vybavení na lanovky(paradox z Frýdeckomístecka) nebo máme zde spoustu důlních děl, budeme cvičit záchranu s HBZS.... Tento případ beru jako naprosté selhání HZS... Nechci myslet na to, co by dělali, kdyby tam ti lezci od dobráků nebyli, opravdu totální selhání...A naopak je zbytečné, aby HZS hl.m. Praha mělo vybavení na lanovky..(teď určitě někdo napíše, že i v Praze jsou lanovky..) Jde mi o to, že jak všichni víme peněz je u dobráků málo a já osobně bych je vrazil do něčeho rozumnějšího než je lezecká,.Náklady jsou neúměrně vysoké v poměru k využití, nevím zda seš u HZS nebo člen lezecký skupiny u HZS, ale nejspíš víš, kolik je za rok výjezdů, kde je potřeba lezeckou skupinu....Jak jsem psal pořizovací a provozní náklady jsou dost brutální...Znám lezeckou od dobráků a od založení nikdy nevyjeli na lezeckej zásah a ročně vrazí do kontrol, obměny věcí a školení skoro 30000...Jinak tuto debatu nepovažuji za nějak agresivní, ale za velice konstruktivní, rozhodně tu neděláš flame war a ani já to nechci
-
- Příspěvky: 627
- Registrován: 18.10.2002 09:05
Příspěvek od Martin » 12.05.2008 15:24
ted si trosku rypnu ja... Ondra je snad vsude
ne mate pravdu samozrejme oba dva, akorat ze kazdy to bereze za opacny konec provazu, co se tyce toho vybaveni ktery hnije celej rok v aute , tak by si ty hasici mohli dat v klidku brigadku na obci na praci ve vejskach, proc by ne, objednavaji se zbytecne predrazeny firmy a to od hajlzpapiru az po stavby baraku, hasici delaj vselijaky brigady, tak nevidim problem proc by nemohli delat vejsky na vesnici, nebo meste .... teda estli jim to nejakej zakon o vybave nezakazuje, to nevim .... ale Ondra mi urcite doplni
-
- Příspěvky: 131
- Registrován: 04.02.2003 12:43
Příspěvek od Ondra Belica » 12.05.2008 15:24
Někdo,
Jojo, o to se tu snažíme všichni. Předat dlouhou dobu sbírané zkušenosti.
Máme stejná oba stejná skripta. Jenomže já řešil osobní vybavení lezce, zatímco minimálně 4 sady souprav lanových svěr jsou až ve vybavení skupiny. Razím zásadu, že lezec musí být se svým vybavením 100% samostatný, což obnáší sestup i výstup a nejnutnější záchranné i sebezáchranné úkony. Vybavení družstva či skupiny mu tu práci má jen ulehčit (namísto improvizovaného kladkostroje udělat regulérní kladkostroj atp.)
Já to jako selhání HZS neberu. Neznám přesné pozadí, ale mohlo se stát, že zrovna auto s lezci bylo někde mimo a druhý výjezd na to nebyl vybaven. Anebo prostě spolupráce s SDH je na takové úrovni, že s nimi prostě na to počítali. Co budeme povídat, lezci z SDH se mnohdy přípravě věnují s maximálním nasazením na rozdíl od placených hasičů, kteří jsou lezci pouze do počtu.
Jinak k vybavení HZS Hl.m.Prahy na lanovky je to tak, že již nějakou dobu funguje spolupráce mezi lezci HZS Dopravního podniku a stáťáky kvůli lanovce v Tróji.
Beru, že trojnožka se na spoustu věcí hodí, stejně tak jako se hodí kombinovaná proudnice. Ale když není (když na ní nejsou prachy), použije se proudnice obyčejná. Holt v Čechách se prostě vše nějak udělá.
Co se peněz dobráků týče, to je sporné. Někde mohou být dojezdové časy HZS takové, že je skoro až zbytečné, aby tam dobráci působili. Ale právě ta lezecká činnost může to SDH udržovat v činnosti, disciplíně atp.
Navíc nikdo neví, kolik lidí ještě odejde od HZS (jasně, výpověď kvůli maximální výši renty již podali minulý měsíc, ale fyzicky budou pryč až po novém roce). A kolik z těch lidí budou se specializací lezec? Kdo je nahradí? Než se vychovají noví, stejné úrovně, uplyne v Botiči ještě spousta vody.
Myslím si, že výborně to popsal Jirka Sucharda při jednom rozhovoru pro Rescue Report, a dalo by se to aplikovat právě pro tento model. Stát dělá chybu, když tu jsou dobráci, kteří se tomu věnují, ten stát nestojí ani korunu a oni je nevyužijí.
Jasný, nikdo neví, co ten neznámý udělá. Takže řešení je v tom, poznat neznámého. Budu jej školit, budu s ním cvičit, vychovám si jej podle svého a pak se nemusím bát jej někam poslat a něco po něm chtít. Proč mají stáťáci v zimě lozit po střechách a otloukat rampouchy, což je může zdržet, když pak mají jet na něco vážnějšího, zatímco dobráci by to rádi udělali jen proto, aby mohli vykázat činnost lezecké skupiny.
Jinak já s hasiči nemám nic společného. Modří vědí...
Možná by to nebudeš věřit, ale znám dobráky, kteří zasahovali ve výšce už během lezeckého kurzu.
Tím flame war jsem myslel to, že nechci vyvolat hádky (nemyslel jsem s Tebou) na téma. lezci u HZS kontra lezci u SDH.
Mňo, teď tu dva dny nebudu, tak se nediv, když bych dlouho nereagoval.
Ty hele Martine,
Kde jsem všude?!? To jsem nějak nepochopil.
No, toť otázka k zamyšlení, jestli cena za vybavení SDH lezeckou je využívání k obecním zakázkám. Je sice pravda, že příprava v podobě řešení různých situací ve výškách se lezcům může hodit jako příprava, ale zase nátěr fasády je tou druhou stranou mince. Co vím, legislativně tomu nic nebrání.
- Tomáš Kohut
- Příspěvky: 29
- Registrován: 30.07.2007 12:50
Příspěvek od Tomáš Kohut » 12.05.2008 15:24
bych rád uvedl na pravou míru. Dne 6.7.2007, jsme poprvé na výzvu ZZS, slaňovali první zraněnou paní s podezdřením na poraněnou páteř z této atrakce - bez účasti jednotky HZS. Podruhé to bylo 27.7.2007 a na místě byla opět před námi přítomná ZZS a nás opět vyzvala k pomoci. Na místo v době slaňování zraněné ženy dorazila jednotka HZS z Třince, nebylo to tedy, že by nebyli schopni pomoci, nebo, že by snad neměli potřebné vybavení. Jednotka Třinec to k nám má 25Km, my to máme ke gorolszusu kilometr, takže jsme tam do pěti minut od vyhlášení. V Třinci sice není oficiálně lezecká skupina, ale kluci jsou velmi schopní - mimo to u naší jednotky, také není oficiálně lezecká skupina, ale taky jsme schopni v případě potřeby pomoci a máme i potřebné lezecké vybavení a je pravdou, že se běžně se slaňováním zraněných osob nesetkáváme. Většinu zásahů s lezeckou výbavou máme v zimním období, kdy se jistíme při odstraňování sněhu ze šikmých a sedlových střech. Ono to není jenom o zařazení jednotky a zdali je profesionální, poloprofi nebo dobrovolná - ono je to o lidech, někoho to baví, jiný to bere jako zaměstnání.
-
- Příspěvky: 627
- Registrován: 18.10.2002 09:05
-
- Příspěvky: 131
- Registrován: 04.02.2003 12:43
Příspěvek od Ondra Belica » 12.05.2008 15:24
Díky za info a uvedení věcí na pravou míru. Já vycházel pouze z informací reportéra R. Kijonky.
Každopádně skvělá práce a smekám před Vámi a doufám, že se stát z Vašeho případu poučí a dá tak šanci eSDéHáčkům u při specializovaných činnostech.
Údajně provozovatel gorolszusu učinil opravná opatření, aby se něco podobného neopakovalo. Opravdu to tak udělal?!? Jaká to jsou?
PS: A pokud máte z těch zásahů fotodokumentaci, sem s tím.
- Tomáš Kohut
- Příspěvky: 29
- Registrován: 30.07.2007 12:50
Příspěvek od Tomáš Kohut » 12.05.2008 15:24
ten je opravdu už na všecko. Celkem se v papírech už topím. Samosebou, že kluci mají různé kurzy práce ve výškách, horolezecké kurzy nebo proškolení v rámci velitelských a strojnických školení, nebo jen v rámci školení naší jednotky. Oficiálně můžeme být také někde v nějakém seznamu napsáni, ale pokud nám nikdo nezavolá, že nás potřebuje, tak mám jsou papíry platné tak akorát na ..... My máme vcelku štěstí na to, že jsme vidět a snažíme se vždy pomoci a tak se naučili naší občané volat přímo nám a nakonec i naší operační z HZS, nás zvedají trošku častěji - asi už ví co od nás mohou čekat, ale to je několikaletá vzájemná spolupráce.
Zpět na „Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy“
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA