REFORMA Dobrovolného hasičstva
-
- Příspěvky: 113
- Registrován: 09.08.2002 12:49
Příspěvek od Jiří Vítek » 12.05.2008 15:24
Vážení kolegové rád bych od Vás slyšel názor na možnou reformu hasičstva dobrovolného v Čechách a na Moravě.
Prosím ti, kteří mají proti mojí osobě averzi nechť použijí můj email jirivitek@seznam.cz a nezatěžují tuto diskusi napadáním a komentáři k mé osobě.
Ti, kteří moji osobu neznají ať diskutují a pomůžou mě vytvořit určitý náhled či pohled na dobrovolné hasičstvo u nás.
a) fyzické a psychologické testy
b) školství dobrovolných sborů a dobrovolníků
c) důraz na hašení nebo na civilní ochranu jako např. THV
d) příspěvek pro dobrovolného hasiče od státu (jako armádní zálohy?)
e)Dotace dle výjezdů nebo počtu obyvatel v okruhu 20 - 30 km ?
f)Může pomoci dobrovolný dar 2% z daně jako na Slovensku ?Je třeba změnit legislativu?
g)Má řídit organizovat hasičstvo stát, kraj nebo sdružení ?
h) Je vhodné zatahovat dobrovolné hasičstvo do politiky viz. ministr Gross (Litoměřice a jeho nablískaná uniforma, kterou již nikdy neoblékl) a další Langer, bublan apod.
g) Jak funguje a jak dostatečně se čerpají fondy EU na příhraniční spolupráci u dobrovolných jednotek.
h) Stáže u HZS ,
Veškeré rozumné názory chvi použít ve své diplomové práci tak dík za pomoc.
-
- Příspěvky: 10
- Registrován: 03.04.2008 16:25
Příspěvek od Vítězslav Schimmerle » 12.05.2008 15:24
No já bych byl pro ty stáže u HZS. Jinak co se reformy týče, tak bych spíš našim zákonodárcům navrhl, aby dobrovolný hasič byl lukrativní pro zaměstnavatele. Momentálně je situace taková, že zaměstnavatel vás pustí, ale možná tak jednou měsíčně. Když by se dělo častěji jako u nás měsíc duben (každej druhej den v pracovní době venku), tak nám dává zaměstnavatel nůž na krk. Buď hasiči nebo práce. Chtělo by to zvýhodňování jako třeba ZTP.
-
- Příspěvky: 19
- Registrován: 07.01.2003 08:20
Příspěvek od Honza Havránek » 12.05.2008 15:24
Ahoj Jirko,
možná se nemusí chodit nikterak daleko. Proč vymýšlet vymyšlené? Podívejme se na okolní státy (Německo, Rakousko), jak mají dobrovolné hasičstvo organizované a poučit se z toho a případně využít jejich znalostí a zkušeností.
Jinak jsem pro to, aby byly dostupnější veškerá školení pro dobrovolné hasiče, Dneska je vše o penězích a čase.
Stáže na HZS 100%-ně, kluci by se měli setkávat a poznávat, aby věděli jak se kdo u zásahu chová, aby se poučili vzájemně. Konec konců jen pravidelnou prací se člověk naučí hodně věcí. Je hezké si o tom na učebně vyprávět, ale ukázaná platí.
Legislativně upravit a zvýhodnit dobrovolné hasiče vzhledem k zaměstnavateli viz předchozí příspěvek.
Motivace mladých. Mládež je to, čeho se moc nedostává.
Důraz na hašení? Nelze to jen srovnávat tak, že hašení, nebo civilní ochrana. Dneska hasiči nejsou jen o požárech, ale to ty ostatně víš, takže já bych byl pro, důraz na práci hasičů, civilní ochrana je až případná nástavba.
No je to muj názor. Tak uvidíme, kdo ostatní co doplní, nebo opraví.
Honza
-
- Příspěvky: 1022
- Registrován: 30.12.2004 01:04
Příspěvek od Freek » 12.05.2008 15:24
a) fyzické a psychologické testy
Pro dobrovolna hasice fakt otrava a odchod dalsich lidi. Jedinym poradnym testem by mela byt dukladna zdravotni prohlidka (soucasti by mohl byt i nejaky ten psychotest, ale opravdu jen zakladni) a to asi kazdy rok.
b) školství dobrovolných sborů a dobrovolníků
Soucasny stav je katastrofa. Skoleni u jednotek probiha minimalne a ani k tomu nejsou vytvoreny podminky. O kurzech ani nema cenu se zminovat. Je to chaos. Clen JSDH delat totez co prislusnik HZS, ale skoleni je ruzne (clen JSDH dost casto nema zadne).
c) důraz na hašení nebo na civilní ochranu jako např. THV
Asi oboji. hasici se stavaji "univerzalnimi pomocniky" vsude a u vseho.
d) příspěvek pro dobrovolného hasiče od státu (jako armádní zálohy?)
Urcite! Jen je problem jak se to zas bude rozdelovat.
e)Dotace dle výjezdů nebo počtu obyvatel v okruhu 20 - 30 km ?
Ne - dotace dle druhu jednotky a urceni. Rozhodne nelze hodnotit podle vyjezdu, to je nejvetsi hloupost, co je. Hodnotit podle neceho co nelze ovlivnit. Temer vsechno, co je bez hlubsi uvahy reseno jen podle statistiky, je spatne. Je nutne do toho vlozit rozum. Ono by stacilo to nedat tem co nesplnuji podminky, ktere maji splnovat. Razem by se zjistilo, ze takovych je vetsina.
f)Může pomoci dobrovolný dar 2% z daně jako na Slovensku ?Je třeba změnit legislativu?
Jake by bylo pravidlo rozdelovani tech penez?
g)Má řídit organizovat hasičstvo stát, kraj nebo sdružení ?
Tohle je opravdu tezka otazka. Fakt tezka a vyzaduje hlubsi rozbor. Nicmene si myslim, ze dobrovolni hasici by nemeli byt primo zrizovani obci, ale meli by mit nejakou samostatnost (i kdyz se sejde zastupitelstvo neprejici hasicum, musi haici existovat dal).
h) Je vhodné zatahovat dobrovolné hasičstvo do politiky viz. ministr Gross (Litoměřice a jeho nablískaná uniforma, kterou již nikdy neoblékl) a další Langer, bublan apod.
Ne
g) Jak funguje a jak dostatečně se čerpají fondy EU na příhraniční spolupráci u dobrovolných jednotek.
Proc jen na prihranicni spolupraci? Proc se porad neco omezuje jen na nekoho? Vim o uspesnych zadatelich i z jinych fondu, ktere lze aplikovat i ve vnitrozemi.
h) Stáže u HZS
Povinnost.. Nekde je staz plodna, jinde ztrata casu. Takze by bylo vhodne vytvorit pravidla a hlavne zapojit odborniky do skoleni JPO i mimo staze. Napr. pro nejaky okrsek nebo tak neco by se poradala odborna priprava s ucasti odborniku z HZS.
-
- Příspěvky: 1022
- Registrován: 30.12.2004 01:04
Příspěvek od Freek » 12.05.2008 15:24
Motivace mladých. Mládež je to, čeho se moc nedostává.
Tohle je dost o vedeni SDH a JSDH, vim o mistech kde si vybiraji. Nedostatek mladych znaco spatne vedeni. Je to nastesti prirozena vec a spane fungujici SDH a JSDH by meli zanikat. Zanik na nedostatku lidi je to jednine, co zatim funguje. Naopak funguje vznik novych SDH a JSDH (u JSDH je to zatim fakt boj) a prechody lidi k lepsim SDH a JSDH.
-
- Příspěvky: 140
- Registrován: 21.07.2005 09:55
Příspěvek od Foxtrot » 12.05.2008 15:24
každý poplatník by si sám vybral kam 2% z jeho daní půjdou, jestli pro JSDH v jeho obci nebo třeba do dětské nemocnice, tak nějak je to nastaveno na Slovensku. když pak sledujete STV tak zhruba měsíc před termínem podání přiznání je tam nespočet "reklam" na všemožné organizace apod.
-
- Příspěvky: 13
- Registrován: 01.01.2008 23:24
Příspěvek od jiří Pokorný » 12.05.2008 15:24
Pane Vítek kdo jste proč se o to zajímáte a co změníte po po přečtení této diskuse
se stavem dobrovolného hasičstva v ČR.
-
- Příspěvky: 1540
- Registrován: 13.09.2003 19:55
Příspěvek od Hynek Obroučka » 12.05.2008 15:24
Zjevně jste si pořádně nepřečetl Jirkův příspěvek, kde uvádí, že píše diplomku... Jinak je to náš bývalý kolega (HZS hl.m.Prahy), dnes prodejce hasičského vybavení a mimochodem taky jeden ze zakladatelů tohoto webu, i když již několik let není členem redakce.
-
- Příspěvky: 13
- Registrován: 01.01.2008 23:24
-
- Příspěvky: 112
- Registrován: 25.10.2006 04:00
Příspěvek od Jiří Kratochvíl » 12.05.2008 15:24
mě vždycky tuhne krev žilach když na okresni schuzi se chlubí SH CMS kolik jednotky udelali výjezdů. Některé sbory ani neví že je rozdíl mezi JSDH a SDH.
Peníze bavme se o JSDH.
dotace by měl přerozdělovat kraj, ten přeci jenom ví o tom jak jednotlivé obce fungují.
2% z daní jak na slovensku je výborná věc.
Jen by to chtělo nějak zvýhodnit zaměstnavatele, např. tím že by za zaměstnaného hasiče měl slevu (výhodnou pro obě strany(stát-podnikatel)) na sociálním a zdravotním, podmínkou by bylo že by hasič měl min. dva výjezdy do měsíce, aby se to zas nedalo zneužívat, jak znám čechy.
RENTA je zvlášt pro II a III. dobrá, protože mají skoro tolik výjezdů jak HZS. Jen bych rozdělování peněz udělal stylem počtu výjezdů. Máš dva výjezdy za rok....dáme ti v důchodu mesíčně 2x5Kč. což si myslím že u jednotek který mají třeba 100 výjezdů už je slušná suma vzhledem ktomu že bych to sčítal za celou dobu služby.např. 100výjezdů ročně, sloužím 20let = 10000Kč mesíčně v důchodu.
NEJSEM POLITIK ANI FINANČNÍK takže mě za to neukamenujte. uvedte radši svůj návrh.
-
- Příspěvky: 77
- Registrován: 11.12.2006 23:07
Příspěvek od Jan Švestka » 12.05.2008 15:24
Já bych na tvé otázky měl jednu zásadní odpověď - peníze a zase jenom peníze.
Pokud se stát jakožto celek bude k nám - dobrovolným hasičům bude chovat tak jak se v současné době ( ale i minulé - tím myslím cca 15 let ) chová ohledně financování bude pokračovat to rozevírání nůžek mezi sbory relativně bohatšími( i když co to je bohatší a chudšími. Protože peníze vládnou světem, a v tomto je odpověď na tvé otázky -
nejsou peníze - není vybavení a bez vybavení není jednotka, protože každý normální člověk nepošle na výjezd byť jednoduchý / i když co znamená jednoduchý ) jednotku bez základních pomůcek
a pouhé nadšení nestačí
nejsou peníze - jednotka nevyjede protože nejsou lidi - jsou v práci - ale když by pan soukromník si mohl výplatu člena JSDH např. odepsat z daní, ejhle problémů by ubylo, s tím souvisí i vysílání na kurzy, školení apod. vzhledem k tomu, že dobráci nejen suplují, ale v mnoha případech nahrazují HZS je potřeba těchto výcviků, školení, ale - i když lidi chtějí, někdo to musí zaplatit, právě třeba v jejich práci, protože při objemu školení zas tak dlouhou dovolenou nemáme a přenášet tuto finanční zátěž na obce, tedy zřizovatele jednotky je myslím si už neúnosné. Nehledě na to, abych se táhl na nějaké školení až do Poličan - to mě doma sežerou i s chlupama
nejsou peníze - to že nejsou peníze na techniku, vybavení na to jsme si zvykli, ale přestávají být peníze na děti a když se nějaká kačka najde únosnost papírování a cesta jak ta kačka dopadne až na náš stůl ( pokud z té kačky zbyde alespoň desetník ) je dlouhá a bez nové generace nebude nových hasičů.
.... a další a další problémy, kde by se začínalo slovy - nejsou peníze.
Ale, kde tedy ty peníze vzít, aby jsme mohli pomáhat Bližnímu ku pomoci -
Obce - no to je úsměvné, když se dočtu na servru Krajského úřadu Ústeckého kraje, něco v tom smyslu, že hlavní zátěž musí nést zřizovatel hahaha. Děkuji bohu, že naše vesnice je vcelku bohatá díky těžbě uhlí v její blízkosti, jinak by jsme doslova zdechli na úbytě.
Kraj na nás kašle, stačí si přečíst kolik peněz milostivě Kraj rozdělil mezi potřebné sbory, jen se podívejte na tiskové zprávy a pak si spočítejte na kolik sborů to bylo ( 98 sborů - 1 800 000.-Kč ) hlavně že v Ústí jsou nové cyklostezky, zřejmě to budou skryté evakuační cesty .
Ministerstvo vnitra - no to jsem se zese pobavil, když jsme četl jejich vizi požární ochrany na dalších 15 let. Předávání techniky od HZS směrem k JPO II a JPO III po pěti, potažno deseti letech a zase to - financování to je pokus o smíchání humorného představení s science-fiction vizí a tedy jak s toho ?
Předně se musí napravit, upravit né-li určit přesná pravidla kde brát a komu dát - ve vládě a parlamentu máme spoustu odborníků ( na cokoliv ) a musíme zapomenout i když je samozřejmě nutné diverencovat potřey různých JPO - i ( teď mi promiňte ) blbá JPO V udělá víc práce než JPO III jejíž členové sedí v hasičárně a vzpomínají u lahváče jak bylo dobře.
Tak, prošku jsem se rozepsal, ale mě osobně z toho všeho vyplývá, pokud nebudeme mít zastoupení nahoře, těžko to zezdola prorazíme. Masmédia jsou mocnou zbraní, tudíž reptejme, šťourejme a bohužel i prosme abychom mohli dělat to co děláme s láskou a nejlepším svědomím a vědomím.
( škoda jen že kecama nic nevyřešíme, kouzelnej prsten taky nemám, tak jdu alespoň za starostou obce, aby nám příští rok zase něco koupi ) l
-
- Příspěvky: 113
- Registrován: 09.08.2002 12:49
Příspěvek od Jiří Vítek » 12.05.2008 15:24
Jak jsem uvedl materiál skládám z VAšich poznatků a svojich zkušeností.Ohledně téma peníze tak vždy je na prvním místě prokázat, že si peníze zasloužím ať kvalitou výcviku, rozvojem mládeže apod. Vždy je důležité nějak začít do holé stodoly dá málokdo jako první plazmovou televizi, ale začne u židle apod.To je můj názor.
Velice zajímavá je studie THW a Civilní ochrany Jižní Korea ač země blízké či vzdálené je mnohé se co učit.
Jirka
-
- Příspěvky: 113
- Registrován: 09.08.2002 12:49
Příspěvek od Jiří Vítek » 12.05.2008 15:24
Souhlasím, ale zaměstnavatel musí být přesvědčen (nejlépe diktován zákonem), že jde o věc smysluplnou a kvalitní viz příspěvek můj výše.To znamená vytvořit i nepopulární normy jako zdravotní a psychologická vyšetření (zaměstnavatel má vlastně zdarma jistotu, že mu v práci pracuje naprosto zdraví a vyrovnaný jedinec s dobrou fyzickou kondicí či odborným rozhledem a to může při výběru povolání být pro mnohé zaměstnavatele motiv dát přednost třeba vám před ostatním uchazečem.
-
- Příspěvky: 1
- Registrován: 11.10.2007 21:23
-
- Příspěvky: 73
- Registrován: 08.12.2005 19:16
Příspěvek od stofi » 12.05.2008 15:24
Sohlasim s názorem že vše stojí a padá na financích.
Málo peněz-nedostačující vybavení (výstroj,technika,agregáty)
Nedostačující vybavení-málo výjezdů.
Málo výjezdů-úbytek lidí (na co se školit, na co připravovat techniku když nikam nejezdíme)
Úbytek lidí-úbytek financí (hasiči nic nedělají proč jim přidávat) atd.
Podle mě největší chyba je ,že dotace se stahují pouze na JPO ll a JPO lll ,protože jsou to většinou hasiči měst nebo větších obcí kde je větší šance dosáhnout na finance. JPO v malích obcích s minimálním rozpočtem prakticky nemá šanci získat více peněz a z tohoto kruhu vyváznout ven.
Poblém bych hledal hlavně v tom jak zvýšit příjem zřizovatelů JPO a následné přerozdělení výsledného objemu financí.
- Václav Danita(bonita)
- Příspěvky: 1892
- Registrován: 08.04.2005 22:35
- Bydliště: Krásná Lípa
- Kontaktovat uživatele:
Příspěvek od Václav Danita(bonita) » 12.05.2008 15:24
Tvůj návrh je špatný.V důsledku by mohl znamenat odchod lidí z jednotek které mají méně výjezdů.Množství výjezdů je věc kterou nelze ovlivnit(pokud nechováš pyrozvěř jako třeba J.J.S)Myslím si že správná cesta je zvýhodnit zaměstnavatele na daních nebo slevou ze zdr.a soc.pojištění.A peníze z daní rozdělovat podle toho kdo kde bydlí.Přece je hloupost aby peníze od chlapa z jičína šly hasičům třeba v Ostravě.A taky si myslím že na chodu JSDH by se měly podílet(jak už bylo několikrát napsáno)pojišťovny.
https://www.facebook.com/sdhkrasnalipa
-
- Příspěvky: 72
- Registrován: 30.05.2007 18:02
Příspěvek od Lukáš Machura » 12.05.2008 15:24
Jen bych doplnil, že některé jednotky jsou tak dobře podporovné obcí popř. krajem, že si na nedostatek prostředků stěžovat rozhodně nemůžou. Není jich moc, ale jsou. Rozhodně vzbuzujou a myslím si, že právem, závist u ostatních jednotek stejné kategorie. A to i přesto, že by někdo mohl podotknout, že "jezdí víc". Ale to se taky odvíjí od výbavy.
-
- Příspěvky: 112
- Registrován: 25.10.2006 04:00
Příspěvek od Jiří Kratochvíl » 12.05.2008 15:24
jestli myslíš to zvýhodnění u zaměstnavatele, tak jsem chtěl těma počtama výjezdů omezit to, že např. budu podnikatel dám sponzorskej dar 20000,-Kč místnímu JSDH, u toho přihlásím 20 zaměstnanců díky kterým získám na daních např. 10000 Kč ročně na jednoho.
Kdo prostě nejezdí na výjezdy nepotřebuje přeci zvýhodnění ne? a to i ohledně tý renty, pokud nemaš rentu. Pak by ti kdo mají výjezdy záviděli těm co jsou doma a nenadřou se.
Já osobně sem ze sboru který neměl 15let výjezd. Jsem zastánce aby peníze dostali ti kteří si to zaslouží, tzn. ti kteří jezdí.
vyřešit nejaky návrh ekonomicky výhodný pro obě strany je težký.
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA