Čerpám z různých informací z tisku a z toho, co říká vládní 3kolka. Ti první by měli konat, ale to asi nepůjde, že?

A taky právě přemýšlím o té odpovědnosti státu z více úhlů, např.:
1/ tak napadá jedna poznámka o asociálním chování státu ke svým vysloužilcům:
Ani armáda, ani vnitro nemají naprosto žádný systém, kterým by svoje dlouhodobě sloužící služebníky pomocí nějakých rekvalifikací pomohly připravit na uplatnění v civilu. Buď tím, aby se nějak mohli vrátit ke svým původním profesím před vstupem do služby nebo přípravou na profesi jinou. V čase běžné služby na to není čas, abych se někam po službě chodil sám rekvalifikovat a v civilu to pracák až zas tak moc nebere. Kromě některých specialistů tak na většinu vysloužilců čeká podřadná práce (pokud vůbec) a přitom ve své službě díky svým schopnostem byli vesměs pro stát přínosem. A teď jsou pro stát odpad a přítěž!
To je svým způsobem nehorázné a teprve teď mi to dochází.
2/ na to mi odpověděl v jiné diskuzi někdo:
Standa Horejsek
To Miloš - přes víkend jsem znova pročítal tu studii, vydanou Ústavem práce a soc. věcí a týkající se výsluhových nároků ve státech EU a USA. V závěru jsou uvedeny publikace nebo články, z nichž bylo čerpáno a tak jsem si název jedné, která byla v polštině zadal do Googlu a našel. Byla tedy v polštině, ale vzhledem k tomu, že celkem rozumím, tak jsem vyčetl, že v Polsku skutečně spolupracuje jejich ministerstvo obrany na základě nějakého programu s úřady práce a to právě na rekvalifikacích bývalých příslušníků armády a snaží se tedy společně o to, aby našli práci a uplatnění. Dokonce tam byla uvedena statistika, kolik vojáků odešlo a kolik z nich díky tomuto programu našlo uplatnění a práci. Jde prostě vidět, že v jiných zemích si svých vysloužilců váží, u nás nic takového prostě není. Odejdeš, tak se starej jak umíš, už tě nepotřebujeme. Miloši, když jsem toto pročítal, tak mne také napadla právě stejná myšlenka jako tebe, že i s porovnáním s jinými zeměmi jsme jako vysloužilci hozeni prostě napospas a ještě k tomu ti seberou část výsluhy díky zdanění. Už z tohoto úhlu pohledu je vidět ten velký nepoměr, když v Polsku se o své vysloužilce snaží postarat na základě nějakého programu a navíc jim ještě výsluhový příspěvek nedaní. U nás úplně naopak.
3/ takže kvůli té nenaplněné odpovědnosti státu mi nezbývá, než s ním jít do sporu:
Výstup z dnešního jednání s advokátem – specialistou na ústavní právo:
Nejdříve asi velmi dobrou zprávu: zdanění výsluh skutečně je protiústavní a to hned z několika důvodů, přičemž se lze opřít o judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a právo Evropské unie.
Ohledně organizačních záležitostí:
Vzhledem k okolnostem případu a mnohosti potenciálních žalobců proběhne příští týden ve středu (16.2.2011) další schůzka, kde by se již předběžně řešily nejen konkrétní právní kroky ale i organizační záležitosti. S obsahem tohoto jednání s advokátem pak bude seznámena pracovní skupina (předběžný termín schůzky 19.2.2011). Výstup z tohoto jednání bude zveřejněn.
******************
To si zas na Generálním počtou, prý tyhle diskuze monitorují...
