Profesionálové versus dobráci, aneb jak dál
-
- Příspěvky: 87
- Registrován: 14.10.2005 22:50
Příspěvek od Zdeněk Milan » 12.05.2008 15:20
Inhed na začátku tohoto téma bych chtěl podotknout, že mě rozhodně nejde o to aby tento článek někdo chápal že bych chtěl aby profesionální hasiče nahradili pouze dobrovolní hasiči. Je ale pravdou že se dost v našem státě mluví o tom jak jsou profesionální hasiči tlačení do kouta, jsou jim snižovány platy, byly v mnoha případech jaksi degradováni a to v případech kdy se z kapitánů stali praporčíci nebo z majorů poručíci a to aniž by se někdo podíval na to jak dlouho a co odvedly za práci u sboru. Ve většině případech pokud se dnes podíváme na některé webové stránky dobrovolných hasičů se zařazením většinou JPO II nebo JPO III, zjistímě že již tyto jednotky provádějí zásahy stejného rázu jako profesionální jednotky a se stejnou odborností a razantností. V mém okolí již bylo několikrát řečeno že aktivita dobrovolné jednotky povede ke zrušení té profesionální, což já samozřejmě beru jako blbost a velký nesmysl. Ale na druhou stranu když vidím co se u HZS děje, tak si pokládám otázku....nechtějí naši zákonodárci ušetřit finance a daleko více začít využívat dobrovolné hasiče na místo profesionálů tak, jak je to v některých ze států evropy, jako je například německo. A proto se Vás ptám kolegové, co by jste říkali na tuto změnu v požární ochraně našeho státu? Díky předem za odezvy.
-
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 19.09.2002 00:37
Příspěvek od Jakub Kozák » 12.05.2008 15:20
Taky by se musely nějak dořešit pohotovosti - zkus sehnat JPO III ve slušném počtu ve středu v jedenáct dopoledne. Neříkám, že to nejde, ale mnohdy je to problém a je tam určitá nejistota.
Dál - už teď neúnosně vzrůstají jak byrokratické, tak odborné, ale hlavně časové nároky na neplacené hasiče, nehledě na problémy na straně zaměstnavatelů.
-
- Příspěvky: 115
- Registrován: 24.11.2006 13:38
Příspěvek od Milan Churý » 12.05.2008 15:20
nároky na školení, administrativu stoupají, časová náročnost se zvyšuje. Rozpočty obcí - zejména malých jsou našponované. Technika stále dražší a složitější. Nevím, ale přestava, že by došlo k nahrazení profi zcela dobráky my osobně přijde při stávajícím systému financování zcestná. A navíc většina z nás živí rodinu - nemohu to dělat na úkor zaměstnání. Leda by se obce sdružili a služby platily - a jsme zase zpátky. Aneb jak říkal moudrý muž - všechno na světě je kruh.
-
- Příspěvky: 15
- Registrován: 20.09.2006 21:30
Příspěvek od Aleš Pařil » 12.05.2008 15:20
Ahoj všichni
Je to dost složitý, jednak ¨málo ktrý zaměstnavatel bude někomu tolerovat to, když zahouká siréna že ten zaměstnanec se hned zbalí nechá všeho a letí pomoct druhému v nouzi.Je to všechno o těch penězích.V tom případě by to chtělo aby obecní zaměstnanci byli složení s hasičů a zase by to museli být řidič, velitel a dva hasiči a která obec tohle má ? Já jsem kousek od Zdeňka Milana a nevím o žádné obci kde by tomu tak bylo. Jinak to není špatný nápad
Příspěvek od » 12.05.2008 15:20
Možná bych se u toho zkusil víc zamyslet. A ne si jen honit tričko.
Co města?Byli jste někdy v Německu?
Muselo by se to celý od základu změnit.Chtěl bych vidět jak vyjíždí SDH 5 - 10 za vartu.A na ty lidi by museli byt trošičku jiné nároky co se týče odbornosti, fyzičky, zdraví apod. Viz vlastní zkušenost.
Nadšení a ego není vše.
Příspěvek od » 12.05.2008 15:20
Jsou místa, kde už to funguje téměř bez HZS (Rožnov p. R, Nový Bor, Doksy, Zastávka u Brna, Ostrov, Chodov, Nové Město na Moravě,...). Omlouvám se, pokud jsem někoho vynechal nebo uvedl neoprávněně, ale snažil jsem se pouze říct, že existují místa, kam to má HZS daleko nezbývá mu nic jiného, než se spolehnout na dobrovolnou jednotku.
Převést "placení" za požární ochranu na kraje a obce bude určitě v budoucích letech trendem. Proč by to měl platit stát, když se toho může elegantně zbavit?
-
- Příspěvky: 117
- Registrován: 26.05.2005 21:36
Příspěvek od Adam » 12.05.2008 15:20
Když si vezmu např. okr. Rychnov nad Kněžnou..PS Dobruška..slouží tam pět lidí, myslím, že dva můžou chybět (nemoc atd)..zbydou tři lidi a ve třech lidech se těžko hasí dům, nebo pivovar nebo cukrovar..Bez dobrovolných hasičů - kde jsou menší stanice HZS, by se neobešli..) Třeba v těch zmiňovaných podhorských oblastech...
- Filip Foukal
- Příspěvky: 450
- Registrován: 22.02.2006 13:28
- Bydliště: Klášterec nad Ohří
Příspěvek od Filip Foukal » 12.05.2008 15:20
bylo řečeno mnohokrát,HZS nemůže být bez SDH a SDH bez HZS.Ovšem mělo by se více myslet kde a proč HZS.Je dobré mít placené profesionály co nejblíže,ale pokud mám fungující jednotku v některém z menších měst,která je schopna zajistit výjezd kdykoli,tak proč tam budu cpát HZS?Bohatě mi postačí,když pomoc od HZS dorazí o chvilku později.A stejně tak HZSP,budu mít podnik s jednotkou přímo ve městě,tak proč bych tam měl mít ještě HZS.Naopak bych zvýšil stavy na centrálních stanicích HZS a zajistil tak veškerou techniku,než rozsévat stanice o minimálních stavech.A především bych začal uvažovat o zajištění jak legislativně i finačně podpořit trochu nesmyslně nazvané JPO II.
-
- Příspěvky: 5
- Registrován: 28.04.2006 09:10
Příspěvek od Jiří Kolář » 12.05.2008 15:20
Přátelé zkuste se zamyslet a nesněte tady.Vdyť ta práce není jen o požárech, ale i o jiných zásazích, neřkuli o školeních a kurzech. Rád bych vás viděl jak to vše zvládáte ještě při zaměstnání.
-
- Příspěvky: 227
- Registrován: 30.04.2005 19:46
Příspěvek od bart » 12.05.2008 15:20
Jak je to v tech ostatnich obcich nevim, ale kdyz jsi zminil treba Roznov p. R., tak to je vlastne profesionalni jednotka akorat ze neni placena statem (krajem) - neni to HZS, ale plati ji mesto - je to JSDH kat. JPO II. Jednotka JPO II je dle legislativy tvorena cleny, kteri ji vykonavaji jako svoje hl. nebo vedlejsi povolani s vyjezdem do 5 min. Pokud mas splnit do puntiku vsechny pozadavky legislativy, tak vyjezd do 5 minut zabezpecis v podstate jen sluzbou na stanici. Takze to porovnani je trosku zcestne, je to sice bez profiku (HZS) , ale s profiky (JSDH) Jinak system represe v oblasti PO u nas neni vubec spatny, HZS bez JSDH se neobejdou a naopak, je treba do nastavit do nejake rovnovahy...
-
- Příspěvky: 227
- Registrován: 30.04.2005 19:46
Příspěvek od bart » 12.05.2008 15:20
A jak jsem psal vyse nebo nekteri kolegove - ruzna skoleni, odborna zpusobilost, cviceni, administrativa... Je to porad narocnejsi a pokud chce udrzet clovek krok, tak mu to ukrajuje vetsi a vetsi dil ze sveho volneho casu a skloubit to se zamestnanim mnohdy neni vubec jednoduche (a kazdy uvazujem nejprve tak, co nas zivi, jinak bysme ani tu hasicinu delat nemohli....)
-
- Příspěvky: 118
- Registrován: 02.09.2005 12:29
Příspěvek od Jiří Adamec » 12.05.2008 15:20
Profesionální hasič je přeci jenom větší profesionál než dobrák z kdejaké trojky a o pětkách nemluvě. Myslím, že vrchol pyramidy ochrany obyvatelstva by měl být postaven především na profesionálních jednotkách a dobráci ve všech stupních by měli tomuto vrcholu tvořit pevnou oporu - ať už z důvodu vzdálenosti nebo větších událostí apod.
Toto píšu z pozice dobrovolného hasiče!!!
-
- Příspěvky: 95
- Registrován: 16.02.2003 22:05
Příspěvek od sivá holubička » 12.05.2008 15:20
Předem upozorňuji, že nejsem nakloněn ani zcela systému jen HZS ani zcela systému jen JSDH. Myslím si, že je dobrá střední cesta - stanice HZS v relativním dosahu doplněné JSDH. Stát garantuje občanovi pomoc v určitém čase. Proto jsou zde jednotky HZS v určitém plošném pokrytí doplněné JSDH. A myslím, že je to dobře. HZS se bez JSDH a naopak prostě neobejdou. U nás nejsou podmínky velkých měst typu New York, LA, apod. Proto si myslím, že systém zvolený je dobrý
Co se týká JPO II, které fungují, tak např. Rožnov p.R. má chlapy ve směně stejně jako na stanicích HZS. Potom ten výjezd stíhají i do 2 minut. A to si myslím operákovi hodně starostí ubere, když ví, že má jednotku, která je schopna vyjet v krátkém čase, bude brzy na místě a udělá práci na profesionální úrovni. Pak je vše vpořádku. Ale představte si, že dobrovolný hasič odejde na každé zahoukání sirény z práce. Tak ho zaměstnavatel při nejbližší příležitosti "legálně" propustí. No a nebo dobrovolný hasič dojíždí do zaměstnání do jiného města, takový hasič je po dobu směny nepoužitelný, neboť nemůže přijet na poplach - nestíhá to.
-
- Příspěvky: 87
- Registrován: 14.10.2005 22:50
Příspěvek od Zdeněk Milan » 12.05.2008 15:20
Tak jsem si přečetl příspěvky k diskusi, kterou jsem zde založil a čekal na Vaše názory. Opět jsem se dozvěděl novinku o mé jednotce od pana KIXE, který zde napsal že fungujeme bez HZS a proto ihned napravuji....není to prvada. Jsem velitelem J SDH Zastávka a s místně příslušnou stanicí HZS JmK PS Rosice spolupracujeme velice úzce. Je pravda že se dočtete na našich stránkách o zásahu, kde jsme byly samy ale to pouze v rámci katastrálního území obce Zastávka a to ještě na nějakém lehčím zásahu. My samy i když dostaneme informaci o nejaké události tak požádáme KOPIS HZS o vyslání i jednotky HZS. Už jen proto že velitel si udělá jen dílčí zprávu od zásahu a velitel HZS si udělá celou zprávu od zásahu. Mají na to lepší programové vybavení a většinou je vše uzavřeno tak jak má být a já nemusím mít strach že jsem na něco zapoměl a budu mít pak průšvih. Vymyzání HZS a nastup J SDH na jejich místo nevidím jako krok do předu a myslím si že je to nesmysl. Teď některé jednotky fungují ale za pět let nemusí, u dobráků je to složitý, jednou je lidí dost a jednou málo. A navíc...třeba stanice HZS PS Rosice má asi 300 - 400 vájezdů ročně a hodně z nich na dálnici D 1 a to my by jsme si rozhodně dovolit nemohli, vyjíždět 3 denně ven. Ty by naši zaměstnavatelé nepochopili a proto já říkám....tudy cesta nevede. Ale bojím se že naši zákonodárci to budou chtít zkusit a doufám že se spálí hned na začátku a dají s tím pokoj, aby to neodneslo moc lidí.
Příspěvek od » 12.05.2008 15:20
Tak to je správný názor jelikož jsem členem JPOII tak vím že opravdu na 100% vyjedem v počtu 4hasičů ale bez jednotky stanice to dělat nejde oni zas bez nás tedy ty věší věci jasně že na prkotiny nás nevolaj abyla by to také blbost i kvůli zaměstnavateli ty občasné výjezdy má každý v práci dohodnuty ale dohodnoud se na 200 výjezdech za rok to je nereálné
-
- Příspěvky: 100
- Registrován: 24.04.2003 12:07
Příspěvek od Alby » 12.05.2008 15:20
Ahoj Kluci, hlavně se o tomhle nikde nezmiňujte, nebo se toho někdo chytnea začne vyvádět. Myslím si, že fungující profesionální jednotky doplněné o dobrovolné je to nejlepší řešení co může být. Hlavně nezačínat vymýšlet nic jiného, mám totiž pocit, že v poslední době se každé dosud fungující řešení musí nahradit jiným - mnohem složitějším a horším. Ono je totiž hezké vidět na systému dobrovolných jednotek jejich pozitiva, ale proč nenapsat i to negativní? Tohle by se nedotýkalo přeci jen hasičů, ale zaměstnavatelů, obcí apod. Všechno by se muselo legislativně ošetřit. Mě vstávají poslední vlasy na hlavě, když si to představuji. Stačí se mrknout na stávající problémy, o kterých bych mohl vyprávět - jako že nesmím (pač bych hanobil dobré jméno organizace). Mějte se fajn
- HASIČINA
- ↳ Co vás pálí?
- ↳ Technika - dotazy, repase a vlastní úpravy
- ↳ Dobrovolní hasiči - JSDH a SDH
- ↳ Legislativa
- ↳ Hasiči na veřejnosti
- ↳ Zásahy - rady a postupy
- ↳ Nezařaditelné dotazy a další zbytečnosti
- ↳ Zábava
- POŽÁRY.cz
- ↳ Návrhy a připomínky
- SPORT.POŽÁRY.cz
- ↳ Sport
- COBRA
- ↳ Veřejná diskuze - COBRA