Jak to funguje u nas:-)))
Terminál u nás!!!
Je to celkem jednoduché elektrické zařízení pracující s mobilním telefonem a doplňujícím zařízení pro ovládání světel (relátka + opticky snímač ,kvůli toho ať nesvítíme i ve dne).
Hlavním srdcem je naprogramovaný procesor a přídavná paměť.Terminál se stará o sebe pro případ nějakého zádrhelu v programu terminálu a pak o rozesílá sms všem členům výjezdové jednotky na jednou.Impuls o poslání poplachu se bere ze 3 možností: 1-základní ruční zpuštění na stanici 2- signálem ze sirény (když operační vyhlásí poplach) 3- poslaní sms zprávy z opis na mobil.
Tudíž cele zařízeni musí byt na hasičské stanici ,ale dá se oželit 1 a 2 funkce a mít toto zařízení i nějaký člen doma.
Nebudu to psát jak bude fungovat do budoucna, napíšu jak to funguje teď u nás na hasičárně:
Popis zrození svolávacího zařízení:
Začátkem roku 2003 jsem byl postaven před úkol zřídit si vlastní svolávací systém, neboť pokrytí signálu naší sirénou z hasičské stanice bylo nedostačující a počet pageru malý a navíc byli i nespolehlivé.
Celé zařízení se skládalo z přijímačů, které měli mít hasiči u sebe a základnové stanice se zesilovačem umístěné na základně. Zařízení se provozovalo na 440Mhz .
Po dlouhé době zkoušení se zařízení začalo jevit jako spolehlivé, ale jen do doby, kdy se vyrazilo do terénu. Hlavním důvodem proč se od této varianty svolávaní hasičů upustilo bylo stále řešení problému s nefungujícími hybridními moduly od firmy SEA s.r.o.Praha a vyšší náklady na pořízení, když už dnes vlastní každý mobilní telefon který nosí stále u sebe.Tak vznikl v dubnu 2004 z toho nový nápad jak svolávat hasiče na základnu……,který vylepšujeme do dnes:-)))
Po roce zkoušek se provádí nové úpravy terminálu.Nový procesor AT mga128k a úprava softwaru v jazyku C,ale i dalších komponentu dle našich požadavků.
Terminál AT-GSM
Popis terminálu:zařízení slouží jako doplněk sirény na hasičské stanici k svolání hasičů na základnu při mimořádné události pomocí terminálu a mobilní sítě GSM Eurotel. Zařízení rozesílá mobilní sítí hromadné textové sms zprávy o poplachu hasičům výjezdové jednotky. Komunikace terminálu s obsluhou je pomocí displeje, led diod a sms zprávami. Další funkcí terminálu je osvětlení hasičské stanice se při poplachu spíná i vypíná automaticky a ve dne je blokováno optickým snímačem. Terminál je napájen ze sítě 230V a v případě výpadku sítě je záloha napájení terminálu baterií.
Funkce terminálu při poplachu:terminál po obdržení signálu k poplachu a to buď ručním spuštěním tlačítkem „POPLACH“ nebo sirénou (stačí i krátké sepnutí sirény na 2 sekundy u rotační sirény u elektronické je použit kód!!!) či sms zprávou provádí následně tyto funkce: Terminál odešle poplachovou sms zprávu,která je odesílána ve cca 2 sekundě po spuštění poplachu na operátora sítě Eurotel a ten jí vzápětí pošle hromadně hasičům.Ve tvaru „Hasiči Poplach dostavte se na základnu“ na předem určené čísla hasičů (čas doručení by měl být do 12 až 30 sekund od počátku vyhlášení poplachu,ale zaleží hlavně na zatížení sítě v daném čase) a následně terminál rožne v cca 5 sekundě po spuštění poplachu velká světla v garáži a před druhým výjezdem CAS 25 halogenové světlo na cca 15 minut,ale také i malé zářivkové světlo ve služebně na dobu cca 75 minut. Po uplynutí nastaveného času se všechna světla automaticky samy vypnou a je možné i manuální vypnutí na terminálu tlačítkem „STOP“!!! Případně nebudou světla sepnuty optickým snímačem ve dne, ale
to neplatí pro světla ve služebně hasičské stanice,ty budou svítit vždy (i ve dne pro přebírání zprávy o události nebo záloze družstva na stanici).Terminál je vybaven záložním zdrojem 12V 1,2A (asi 2hodiny),který zajistí odesláni sms zprav i při výpadku sítě i když nebude funkční osvětlení hasičské stanice-to zálohováno není (snad koncem roku už budou).
Vyhlášení poplachu sirénou:není třeba vůbec zasahovat do terminálu, po té budou provedeny všechny funkce (viz.funkce terminálu) a je-li nutno vypnout světla např.při zrušení poplachu operačním střediskem se provede manuálně na terminálu tlačítkem „STOP“!!!
(Zařízení se spustí automaticky ať je spuštěno OPS HZS NJ nebo naším časovačem na spouštění sirény!!!)
Vyhlášení poplachu bez sirény: 1- Manuálně:při oznámení poplachu telefonem nebo na pager stiskni na terminálu tlačítko „POPLACH“ a po té budou provedeny všechny funkce (viz. Funkce terminálu) a je-li nutno vypnout světla např. při zrušení poplachu operačním střediskem se provede manuálně na terminálu tlačítkem „STOP“!!!
2 – Zprávou sms z jiného mobilu s kódem či z OPIS:příchozí sms zpráva aktivuje poplach na terminálu v hasičské stanici a po té budou provedeny všechny funkce (viz. Funkce terminálu). Bude-li nutno vypnout světla např. při zrušení poplachu operačním střediskem se provede manuálně na terminálu tlačítkem „STOP“!!!
Zkoušky sirény:na terminálu se pomocí funkčních tlačítek menu odstaví siréna (na displeji se objeví nápis „Siréna ON/OFF“ ) po potvrzení „Siréna OFF“(se objeví tento nápis na displeji) a následném spuštění sirény terminál nebude odesílat sms zprávu o poplachu. Po té obsluha aktivuje příjem signálu i ze sirény v menu terminálu stejným způsobem (neobjeví nápis na displeji „Siréna OFF“ v základním stavu terminálu ).To platí jen pro rotační sirénu nebo terminál zkoušky sirén na elektronické siréně ignoruje automaticky.
Zkoušky terminálu pomoci „SMS zprávy“: na mobil terminálu se odešle sms zpráva v určeném tvaru a terminál odešle sms odpověď na předem určené telefonní číslo “Terminal:Odpověď na test“.
Takhle se chová terminál na naší hasičárně a je i snad chytřejší než kango+ ……..

))
Další modifikace budou doplňovány postupně o nich sem psal vise.
Zajímaví co, tak se mějte hasiči a přeji šťastné dojezdy na základnu. Ahoj