Stránka 1 z 1
Zelený maják
Napsal: 10.04.2014 19:28
od Jakub Grigar
Ahoj,
tak jsem brouzdal po netu a našel jsem tohle
http://www.majaky-sireny.cz/majaky-sire ... D-1x15-LED nevíte náhodou kdo to používá tyhle majáky? Jde mi o tu barvu.
Napsal: 10.04.2014 23:03
od Daniel Koldinský
V ČR nikdo (a ani naše legislativa to neumožňuje), a pokud je mi známo tak ani v EU krom Velké Británie, kde je používají třeba lékaři na příslužbě… V USA pak zelený maják označuje velitelské stanoviště, případně je používám SBSkami (většinou v kombinaci s oranžovou), v Kanadě jej používají dobrovolní hasiči na soukromích vozech při cestě do hasičárny…
Napsal: 11.04.2014 07:33
od Vojtes
U nás ho používal Meditrans na letišti. A tuším, že Holanďani ho taky používají.
Re: Zelený maják
Napsal: 11.04.2014 09:56
od ruská vlaštovka
V USA některé sbory (co si vybavuji, tak z těch velkých Chicago a San Francisco) používají zelené světlo na mnoha svých vozech i v rámci běžného VRZ. Pokud je v rampě, je téměř vždy na pravé straně v rohu (ve směru jízdy), stejně jako u letounů nebo plavidel. Pokud je zelená barva použita i na tzv. lightheads, tedy na čelních světlech na masce vozu, i v tomto případě bývá takřka vždy na pravé straně ve směru jízdy, obvykle ve dvojici se standardním červeným světlem (ale i v SF je možno vidět zelené světlo na levé straně masky, pámbuví proč). Zelenou "pozičku" je na mnoha stanicích možno vidět i vlevo od výjezdových vrat (napravo je červená), samozřejmě při pohledu "proti", tedy zvenku. Pokud bychom to brali z pohledu směru jízdy zevnitř ven (zde spíš z pohledu situování budovy), byla by tudíž opačně, tedy již na tradiční pravé straně.
Používání zelené barvy a její umístění na pravé straně vychází z historických souvislostí, provázejících tyto sbory a rozšířilo se místně i do civilní sféry jako projev úcty a uznání k "domácím" hasičům.
Napsal: 11.04.2014 10:08
od Jakub Grigar
Aha dekuju moc
Napsal: 13.05.2014 16:32
od Mc Gyver
No, když už jsme u těch pozičních světel, tak to není až tak jednoduché. Pokud je to na pohyblivém přostředku (loď letadlo) tak je to celkem bezesporu, levá červená, pravá zelená, proto dává logiku to mít případně na autech stejně.
Jiná situace je při umístění na stanicích. Tam je totiž trochu chaos. Lodní cesty (průplavy, komory) jsou značeny světly zelená/červená, ale existují dva standardy od International Association of lighthouse Authorities
IALA –A oblast Evropa
IALA – B oblast USA, Japonsko, Korea a Filipíny
Pro oblast A platí : při návratu k pevnině je mořská cesta značena
Zelené bóje na pravé straně
Červené bóje na levé straně.
Pro oblast B platí : při návratu k pevnině je mořská cesta značena
Zelené bóje na levé straně
Červené bóje na pravé straně
(proto evropští jachtaři nejčastěji končí ve světě na mělčině :-))
Z toho pravděpodobně vyplývá opačné značení t.j. na stanicích zelená vlevo (pakliže je tam asociace s námořním značením)