Stránka 1 z 1
návod na Motorola CP 340
Napsal: 03.03.2013 18:59
od Róbert Straka
Zdravím hasiči.chcel by sem Vás poprosit keby mi mohel nekdo poslat návod na používaní radiostanice CP 340.dekuji.
Napsal: 05.04.2013 20:01
od Vojtech Peterka
I já bych to uvítal ....
Napsal: 05.04.2013 21:27
od Štěpán Klička
Návod od výrobce vám chlapci nejspíš k ničemu nebude. Popisuje se v něm, jak se ke stanici chovat, jak ji nabíjet, ošetřovat, likvidovat, atd... Také tam píšou, co znamenají ty pískací tóny, které radiostanice vydává. A to je tak v kostce všechno.
Funkce tlačítek, přiřazení kanálů a další věci se totiž programují z PC a to má každá radiostanice jiné, samozřejmě podle uvážení soudruha programátora.
Při programování pro JSDH je dobré vzít si mustr od radiostanic územně příslušného HZS, nebudete muset pátrat, co navolit za kanál. Prostě si navolíte ten samý a všichni se slyšíte.
Problém jsem zažil teď při jednom cvičení, kde měly jednotky SDH jihočeského kraje jinak přiřazené kanály než ty ze středočeského. To byl potom šrumec. Navíc jihočeši byli zvyklí používat mimo ostrý zásah jiné kanály, takže ve finále spojení moc nefungovalo.
Napsal: 05.04.2013 23:04
od David Malát
Na tom cvičení jsem také nepochopil proč neseděli kanály I a K mezi Jihočeským a Středočeským krajem... :-) Asi chyba se někde vloudila...:-)) Ale ono se stejně s HZS na analogu nedomluvíš. Kromě KOPIS přes převaděč a až na vyjímky máš analog pro sebe, protože HZS jede na digitálu...Alespoň Jižní čechy...
Napsal: 05.04.2013 23:28
od Štěpán Klička
Hm, u nás ten analog využívají u zásahu všichni. Profíci nosí po kapsách GP340, ruční matry nosí jen velitelé čet. Dokonce jsem k tomu viděl nějaký pokyn z kraje, ale to už asi nedohledám ...
Na cvičení kanály seděly, to ani jinak nejde, ale každý je měl na jiné kanálové pozici. Středočeši mají snad všichni K na 6, N na 9. Bohužel každý kraj je zvyklý používat mimo zásah něco jiného. My používali střídavě K nebo N, podle toho, co bylo v tu chvíli výhodnější, občas někdo jel na nějakém sdíláku, ... Prostě chaos.
Naše jednotka mimo zásah používá pro své potřeby právě některý ze sdílených kanálů podle Všeobecné oprávnění č. VO-R/16/08.2005-28, popřípadě jeden z kanálů Y nebo U.
Napsal: 06.04.2013 14:10
od ruská vlaštovka
S tím návodem je to přesně, jak popsal Štěpán. Je to takhle skoro u každé profi stanice. Máš tam popsané ovládací prvky, jak nabíjet baterku, kam připojit anténu, přípustné podmínky použití a podobně. Rozhodně tam není popsáno programování a už vůbec ne servisní úkony. Maximálně se tam dozvíš, co všechno jde na které tlačítko naprogramovat a co tam asi bude při továrním nastavení (tj. po zakoupení stanice). Víc ani ň. A obzvláště u Motoroly.
Jinak jak to tak pozoruji, tak Středočeši asi mají naprogramovány na prvních deseti pozicích bývalé okresní kanály (F-P) a až dál asi nějaké převaděče :-). Štěpán už to vystihnul - celý problém je v tom, že radiostanice různých krajů ty frekvence mají naprogramované, ale na jiných kanálových předvolbách. To je potom ale na VZ případně na štábu, aby si to při součinnosti jednotek uvědomili a pokyn k jednotkám nesmí vypadat kupříkladu "přelaďte (nebo nastavte si) vysílačku na třetí kanál", protože lze očekávat, že na třetím kanále budou mít různé jednotky naprogramované různé frekvence. A to pořád beru útvary, nedejpámbu pak dobráky, kde "každej pes jiná ves" a u některých jednotek co rádio, to originál. Je bezpodmínečně nutné znát značení kanálů (viz řád ARS), zejména těch celostátních (I,K,N, ty datové nejsou pro maníky důležité) a při velení toto důsledně používat. A samozřejmě členové jednotek musí vědět, na které převolbě mají které písmeno (neboli příslušnou frekvenci). Třeba u nás máme I,K a N na prvních třech předvolbách na všech přenosných i vozidlových stanicích, takže pokud přijde rozkaz "přelaďte na kanál N", tak každý ví. A na každé stanici máme ještě malou samolepku, kde to je pro jistotu napsané :-D. Ale rozkaz musí znít jasně, jinak je v tom guláš. Ostatně, majitelé Moto GP360 a 380 (a že jich mezi jednotkami běhá dost) jsou bez písmenného označení v rozkazu ztraceni úplně - tyhle stanice totiž mají 256 převoleb a "nekonečný" elektronický přepínač (nikoliv mechanický karusel se zarážkou na konci, jako třeba 16 kanálová GP340).
Sdíláky jsou pro mimohasičské použití velmi vhodné, taktéž používáme. U a Y bychom rádi pro výcvik, případně pro nějaké asistence atd., zatím máme podanou žádost o rozšíření povolení.