Stránka 1 z 2

Opasek SNAHA - životu nebezpečný

Napsal: 07.07.2011 06:14
od Robert Frdlík
Ahoj, posílámstručný popis události při výcviku:
Dne 3.7. 2011 při výcviku sebezáchrany SDH Tetín a SDH Nižbor došlo při slaňování na opasku zn. Snaha SJ 1 s rychlosponou k samovolnému otevření spony ( zřejmě otěrem o oděv nebo část trupu uživatele ). Pouze rychlou reakcí dotyčného nedošlo k pádu z výšky cca 1,5 m. Vzhledem k tomu, že se cvičila sebezáchrana slaněním z mostní konstrukce výšky cca 7 m, mohlo mít toto selhání opasku fatální následky. Následnou kontrolou bylo zjištěno, že nefunguje jedna ze dvou pružinek držící rychlosponu v uzavřené poloze.
Již dříve jsem upozorňoval na nevhodnost provedení spony tohoto opasku, které nyní považuji za životu nebezpečné. Když se mi po tomto incidentu dostal opasek do ruky k zevrubné kontrole, zjistil jsem následující:

- spona je naprosto nevyhovující konstrukce, umožňuje snadné otevření při mimovolním dotyku s tělem, či částí výstroje či oděvu
- spona nemá jakékoli označení výrobce, nosnosti, prostě NIC
- karabina dodávaná s opaskem na smyčce je jakási ocelová karabina, nemá jakékoli označení výrobce
- popruh pro karabinu nemá označení výrobce ani nosnosti ( pouze trojí prošití napovídá, že by měla být 1500 kg ) ale jakýkoli štítek chybí
- opasek jednoznačně vzbuzuje dojem ( a má uvedeno i v návodu k použití ) že poskytuje ochranu pracovníkům před pádem z výšky ( osobně si po 15 letech práce ve výškách, působení v lezecké skupině HZS a více než dvacetiletém používání sportovních prostředků pro pohyb ve výškách a nad volnou hloubkou umím velmi snadno představit situaci, kdy uživatel pouhým dotykem s touto podivnou sponou způsobí mimovolně její otevření s následkem pádu )

Opasek je prodáván ( mimo jiné ) i VPO, což považuji za neuvěřitelné. Je potřeba si uvědomit, že ve členech SDH jakékoli úrovně je stále hluboce zakořeněno, že VPO dodává prověřené a bezpečné vybavení pro hasiče. Že VPO je dnes obchodní firmou, která obchoduje v podstatě s čímkoli, je to, co v tomto konkrétním případě může vést k tragickým následkům.

Stejně tak nechápu, že jakýkoli výrobce v ČR může uvést na trh něco takového a ještě to nazvat obchodním názvem HASIČ ( 1,2,3). Vzbuzuje to dojem, že si ve fy Snaha myslí, že opasek slouží hasiči pouze na nošení sekyrky. Pak ale nemá mít nosná oka a nemá být uváděn jako polohovací pás dle EN 358.

Prosím o pomoc ve smyslu rozšíření této zprávy do ostatních SDH, o nebezpečnosti používání zmíněného opasku a podobných, opatřených sponou stejného typu. Osobně podám podnět na prošetření Českou obchodní inspekcí.
Jde tu však o čas, zde může jít skutečně o život, pokusme se zapůsobit i na výrobce, on jediný ví, kolik a komu je prodal.

Závěrem ještě upozorňuji, že podle mého hledání na internetu se domnívám, že stejný typ spony je použit i u opasku fy BUPEX, model AP1/2, který k nim alespoň dodává karabinu fy KONG, a spona je identifikována názvem COBRA. Podle fotografie ale vypadá stejně nebezpečně, v ruce jsem ho však neměl.

Děkuji za pomoc.

Robert Frdlík - SDH Žloukovice, zás. jednotka Nižbor

Napsal: 07.07.2011 10:30
od David Horák
Bupex má jinou sponu. Fy Snaha již před časem měla také problémy s opasky - prokluzujícími sponami, viz článek http://www.pozary.cz/clanek/7764-opasky ... -h-dil-ii/

Napsal: 07.07.2011 11:13
od Petr Merunka
Lano/smyce na polohovacím pásu slouží pouze pro jištění. Pro slaňování musím použít minimálně karabinu, kterou cvaknu do oka na opasku. Navíc, před započetím práce je každý povinen zkontrolovat si dané technické prostředky. Tak v čem je problém?

Napsal: 07.07.2011 20:15
od Robert Frdlík
Já jsem taky nepsal, že se slaňovalo na smyci - i tak ale smyce pro jištění musí splňovat nějaké parametry. Oko je v pořádku, celý ten příspěvek je o neuvěřitelné lehkomyslnosti výrobce a především o konstrukčně vadné sponě. V tom je problém. A pak taky samozřejmě v tom, že lidi věří tomu, že věc, kterou si koupí jakko schválenou pro hasiče, je bezpečná - a to tahle prostě není. Ten opasek je konstrukčně špatný, a to každý při kontrole před použitím prostě neodhalí.

Napsal: 08.07.2011 10:23
od Petr Merunka
"Následnou kontrolou bylo zjištěno, že nefunguje jedna ze dvou pružinek držící rychlosponu v uzavřené poloze."

Na to by měl přijít uživatel před použitím. Jiná věc je, když se závada projeví v průběhu prací. To se bohužel stává i u jiných prostředků, nelze to ovlivnit.

Napsal: 08.07.2011 16:16
od Jiří Sucharda
Me se ten prispevek nelibi :-(. Chapu ze jsi rozcileny nad tim, co se stalo, ale chybi mi zde nejaky udaj jak byl opasek stary, zda byl kazdorocne kontrolovan odpovednou osobou, zda zaseknuti spony nezpusobil prach, necistota, rez apod. A ten zaver je uplne sileny:" hledanim na internetu si myslim" - tak prosim te priste nemysli, nesir famy a mam takovy pocit, ze tvoje informace je skoro na hrane trestneho cinu sireni poplasne zpravy :-(. Podle me je zapotrebi ten dotycny opasek zajistit, sepsat zaznam, informovat inspektorat bezpecnosti prace, vysetrit priciny zavady a to pak publikovat, ale rozhodne mi tohle prijde dost za hranou :-(. JJS

Napsal: 08.07.2011 19:48
od ruská vlaštovka
Co jsem je porovnával, ty spony jsou téměř totožné, jen u Bupexu je takřka dvojnásob silná. A u Bupexu jsou o něco větší ty rozepínací pacičky.

Napsal: 10.07.2011 09:32
od Jura Šáde
V lezecké veřejnosti je běžné a žádoucí aby se případné chyby rozebraly a identifikovalo se / vyloučilo se možné nebezpečí a to i v závislosti na neočekávaných okolnostech které se kolegovy staly. Například na http://www.lezec.cz se běžně takto diskutuje o matroši i metodice ...
doporučuji ti přečíst knihu Bezpečnost a riziko na skále, sněhu a ledu od Pita Schuberta. Potom změníš názor a možná nejen to - mnozí lezci po přečtení této knihy trpí různejma fóbijema. Například můj kamarád se bojí jakéhokoli biť sebemenšího ťuknutí do své karabiny, protože by se v ní mohly udělat smrtonosné mikrotrhliny :-) Jinak tvůj příspěvek se mi nelíbí - na hraně zákona by bylo kdyby to neoznámil :-)

Napsal: 10.07.2011 18:16
od Václav Danita(bonita)
Tys ten Jirkův příspěvek nečetl, že? :-)

Napsal: 13.07.2011 16:39
od Robert Frdlík
Milý kolego, s dovolením bych si ponechal právo myslet, a buď tak laskav a neupírej mi ho, díky :-).
To jen zaprvé. Dále: To co navrhuješ jako řešení ( " dotycny opasek zajistit, sepsat zaznam, informovat inspektorat bezpecnosti prace, vysetrit priciny zavady a to pak publikovat " ) jsem samozřejmě již učinil, šetření ČOI probíhá, a bude publikováno. Nejde mi o způsobení problému Snaze, nebo komukoli. Šlo mi pouze o důrazné a co nejrychlejší varování veřejnosti, a pokud jde o populistické výkřiky typu "trestný čin šíření poplašné zprávy " a podobně, byla by asi na místě jistá opatrnost na to co píšeš, to je z Tvé strany bohužel zřejmě nepochopení mého příspěvku ( možná mohl být i lépe formulován, ale chtěl jsem, aby se to četlo a mluvilo se o tom - právě proto, aby se zabránilo možnému neštěstí ). V každém případě to je výrok, který jak říkáš JE za hranou. Máš opravdu pocit, že je lepší se nato vykašlat a mlčet? R.F.

Napsal: 13.07.2011 17:30
od Žeryk
Tak první věc na ujasnění.
Rychlo spona Cobra na bupexu je úplně stejná i na postrojích od singign rock, tyhle spony nejsou bezpečné. Musí se současně z obou stran zmáčknout aby se dala rozepnout, jinak není šance.
Snaha pokud opasek spňuje požadovanou normu tak není nic špatně a taky beru celý opasek i s popruhem jako celek pokud vím tak na to dávájí karabiny od konga a ty ocelové na opasku no ty jsem ještě neviděl označené a to mi už pod rukama prošlo dost matroše.
Bylo by hezké ukázat fotku i s detaily jak vypadá ta vadná spona, jestli se nejedná jen o nějakou špatnou serii jak se prostě stává.
Jak již bylo napsané. Před použitím provede kontrolu buď pověřená osoba a je to zaplombované v pytli či vaku a nebo si to prostě musí každý sám z kontrolovat funkčnost prostředků a taky musí kolega udělat kontrolu.
Materiál může selhat to se stává s tím člověk nic nenadělá.

Napsal: 13.07.2011 17:38
od Žeryk
Chtěl jsem napsat, že nejsou nebezpečné.

Napsal: 14.07.2011 08:37
od JanK
Ahoj Jiří,
řekni kamarádovi, ať si přečte Schuberta ještě jednou a pořádně. Hned bude mít klidnější spánek. Ve výše zmiňované knize je napsáno, že mikrotrhlinky nevznikají pády, údery atd. ale pouze při výrobě. H.

Napsal: 14.07.2011 18:02
od pympy
no to je sice pravda, ale při pádu či úderu taky, nebo ty by jsi se na karabinu kdybych ti ji vzal třikrát palicí pověsil a slaňoval???? Tak hlavně klid, ale jsi určitě odborník na kov a děláš defektoskopii viď?

Napsal: 14.07.2011 21:46
od Rudolf Jelínek
Takže ten kdo si pořídí něco takového http://www.upone.cz/postroj-up-one-sky-ultra je vlastně už teď mrtvej?

Napsal: 14.07.2011 21:48
od Žeryk
Al slitiny použité na matroš a nejen ty mají tu špatnou vlastnost, že nepohlcují rázy chovají se jinak než ocelové. dovolil bych si říct, že je to způsobené hustotou daného materiálu. Pád a následný náraz způsobí chvění a to pak v oslabených míste po pádu malinky kamínek utvoří drobnou dírku a chvění dokoná práci a může vytvořit trhlinku.
Nechci říct, že když spadne z 5 metrů ocelová karabina že je to ok, ale když spadne z výšky rukou ocelová a z Al slitiny tak u ocelové je riziko menší.

Napsal: 14.07.2011 22:13
od JanK
Trošku to zase zaháníš do extrémů. Údery jsou myšleny jako běžné ťuknutí o skálu, beton či co já vím při manipulaci a pády více méně nechtěné někdy i několika metrové. To všechno by měly vydržet a nemusíš si hned běžet koupit novou karabinu, osmu apod. jen proto, že v nich tímto vznikly mikrotrhliny. Z jakého důvodu bys měl mlátit 3x palicí do karabiny nevím, tvoje věc. Defektoskopii sis našel ve slovníčku?

Napsal: 15.07.2011 08:32
od pympy
no potěš!!! Brát ti tvou odvahu nebudu. Nakonec tvoje karabina, tvůj život. Když máš nechtěné pády karabin (dokonce i několika metrové) a nevyřadíš si tu karabinu sám. Vidím, jak ti na vlastním životě záleží (myslím,že si ho ceníš tak na 250 Kč, toť totiž cena karabiny). Koukám, že i provádění revizí s kontrolní činností prostředků osobního zabezpečení na základě pověření výrobce vykonávané v souladu s normami ČSN EN 365, odst.2.1 písmeno m a STN EN 361 a STN EN 365 odborné periodické prohlídky ti asi taky nic moc neříká. No je to nakonec tvoje věc. Jen doufám, že na těchto karabinách a i ostatním lezeckým materiálu ke kterému máš takovýto přístup nebudeš muset někoho zachraňovat a nebo někomu nespadneš na hlavu. Doufej, že ti to jak píšeš všechno tvůj materiál vydrží a přeji ti hlavně zdraví. Ostatním pochopitelně taky.


Napsal: 17.07.2011 06:29
od Templ
Proč vlastně nepoužíváte ocelové karabiny? Vám přece tak dalece na váze nezáleží. Pokud jde vercajk z ruky do ruky, je lepší používat odolnější a hlavně kontrolovatelnější materiál.

Napsal: 17.07.2011 18:48
od Robert Frdlík
OMLUVA BUPEXU
dostal se mi teď do ruky opasek od Bupexu se sponou Cobra - to je opravdu jiný kafe - do toho se ochotně zapnu. Tím víc mě děsí ta no name spona co tam šije Snaha. Na internetu vypadají na těch fotkách velmi podobně, ale reál je úplně jinej, tedy spona Cobra si myslím že není problém. Robert Frdlík
Robert Frdlík