Stránka 1 z 1

Technicke paramety hasicskych vysilacek

Napsal: 12.05.2011 21:41
od simas
Zdravim, jiz jsem procetl temer celou diskuzi ohledne vysilacek a potreboval bych shrnout, pripadne potvrdit zda tomu rozumim spravne.
Hasicske vysilacky vysilaji v pasmu VHF 136–174MHz, krok techto vysilacek musi byt 12,5kHz a kazdy okres/kraj pouziva trochu odlisnou cast pasma. Naprosta vetsina z Vas pouziva vysilacky od Motoroly. Me ale zajima, jestli by fungovala napr tato vysilacka na hasicskych frekvencich http://cgi.ebay.co.uk/PUXING-PX-777-VHF ... 3366f99679 . Vim ze se neda s kvalitou a provedenim Motoroly srovnat ale to tady nechci resit. Zajima me jen jestli s uvedenymi parametry by fungovala. Jeste mne zajima, jelikoz jsem z JPO V a vysilacky by se vyuzivali i na zabezpeceni mistnich kulturnich akci, jestli lze pak vyuzit cast pasma VHF ktery neni v nasem okrese vyuzit hasici, nebo je nutne koupit vysilacky ktere umi VHF/UHF. Za odpovedi dekuji

Napsal: 12.05.2011 22:22
od Aleš Bárt
zdravím tě, nejlepší by bylo se zeptat vedoucího spojové služby na Vašem územním odboru HZS. Ale minimálně budeš muset mít software na naprogramování RDST. Jinak na Motorolách máme vyčleněny 3kanály pro vlastní potřebu. Každopádně po nastavení kanálů, musíte projít odpovídajícím školením (všichni členové JSDH) - viz řád ARS (analogové rádiové sítě).

Napsal: 13.05.2011 00:46
od ruská vlaštovka
Ahoj, vezmu to popořadě.
Ano, vcelku to popisuješ správně, ještě bych snad doplnil, že rdst by měla mít minimálně tři kanálové předvolby (celostátní kanály I, K a N) a samozřejmě ve většině případů jich je potřeba víc, protože ke komunikaci s KOIS se často používá převáděč, někdy i několik převáděčů). Takové použitelné minimum je osmikanálová verze rdst, k tomu se ještě dostanu později.

"Puxindl" 777 je čistokrevná Čína, oni chrlí podobných stanic tuny v nejrůznějších provedeních. Všechny tebou požadované parametry splňuje, dokonce ji snadno naprogramuješ jen pomocí klávesnice bez PC (i když přes PC to jde taky). Bál bych se jen několika, ale dost zásadních věcí. Jednak je to vlastně radioamatérská stanice (s rozšířenou možností vysílání i příjmu), takže si nejsem zrovna jist, jak je to dnes s homologací pro provoz na kmitočtech mimo amatérská pásma (dřív byla rozhodně potřeba a zatím se mi nedoneslo, že by se to nějak změnilo). No a s tím úzce souvisí ta druhá věc - RDST v IZS by měla splňovat určité podmínky z hlediska odolnosti vůči nepříznivým provozním podmínkám všeho druhu (a že jich je) a být i díky tomu maximálně spolehlivá. Prostě musí splňovat určité předepsáné normy (to zase alespoň částečně řeší ta homologace). Také proto jsou profi vysílačky tak drahé (i když leckdy u nás dost předražené).
U Puxindla tohle samozřejmě nehrozí, to je vpodstatě taková hračka, na kterou bych se u zásahu opravdu neodvážil spoléhat. Vysoké nebo zase velmi nízké teploty, voda, zplodiny a bordel všeho druhu, prudké změny teplot a vlhkosti vzduchu, otřesy při pádech na zem, někdy velmi hlučné prostředí... to vše klade na radiostanice vysoké nároky.
No a nakonec - zásahová rdst by měla být co nejjednodušší. Jsou experti, pro které je i kanálový volič nepřítel a jsou schopni si vysílačku nepozorovaně přepnout na jiný kanál. Tady máš klávesnici (ta se dá naštěstí většinou zablokovat, ale už je to zase cesta pro bordel do stanice) a displej, který velmi ochotně praskne při prvním pádu na šutr. V mrazu je taky možné, že na něm neuvidíš nic. Atd... Tuhle hračku (PX777) k zásahové činnosti zásadně nedoporučuji!!!
Pokud chceš "čínu", tak minimálně HYT sedmistovku (i když ona už se dneska ta firma trochu přejmenovala - teď je to HYTERA, což všichni s velkou radostí čteme jako "hajtra" :-DD). Recenzi na HYT najdeš tady na Požárech.

Na zabezpečení kulturních akcí nesmíš používat žádné kmitočty MV, provozované HZS ČR, to ti je snad jasné. Co ale smíš, je použít jeden z pěti tzv. sdílených kmitočtů v pásmu VHF a to by tahle stanice měla umět. A nakonec umí to drtivá většina rdst pro profi provoz. Na tyto sdílené kmitočty existuje tzv. Generální oprávnění, takže jsou bezlicenční. Podmínkou je ale, kromě jiného, zase homologovaná a pouze přenosná rdst s původní anténou, s níž bylo zařízení homologováno. No a proto potřebuješ víc těch kanálových předvoleb (alespoň 8), aby se ti tam kromě hasičských frekvencí vešly alespoň dva sdílené kmitočty.
Dvoupásmová rdst (VHF/UHF) proto není potřeba a v profi provedení jsem takovou ještě neviděl, vždy se jednalo o radioamatérská zařízení (velice povedený exemplář Yaesu FT-60 i vlastním).

Další otázky? :-)

Napsal: 13.05.2011 01:01
od ruská vlaštovka
A samozřejmě budete muset zažádat na příslušném spojovém oddělení vašeho HZS o povolení k využívání určených kmitočtů. Jak už napsal Aleš, nejprve je třeba kontaktovat spojové a domluvit se s nimi co a jak. O PX777 se tam raději nezmiňuj :-)).

P.S. Školení je samozřejmé, vše najdeš v řádech nebo ti řeknou na spojovém. Pokud se nepletu, HZS vám proškolí pověřenou osobu, obvykle velitele nebo technika spojové služby, který pak školí členy jednotky.

Napsal: 13.05.2011 01:04
od ruská vlaštovka

Napsal: 13.05.2011 07:49
od simas
Diky Vlastovko za vycerpavajici vysvetleni. Ta homologace mne nenapadla. Asi od vysilacek upustime, jak uz jsem psal vyse, jsme JPO V a za deset let jsme byli jen 2x u zasahu kde byli poreba vysilacky. (povodne, pozar v chropyni) a nejak se to zastoupilo mobilem. Maximalne zkusime pozadat o prideleni nejakych starsich od HZS, ikdyz tam je asi mala pravdepodobnost uspechu.

Napsal: 13.05.2011 09:15
od ruská vlaštovka
Líná huba, holý neštěstí, i kdyby to měla být jediná pro velitele, tak už je pokrok. Leckde možná ještě mají na skladech starší GP300, za optání nic nedáte. Akorát bude nejspíš potřeba repasovat baterii, ale třeba ne...