Stránka 1 z 1

Motorola P 185

Napsal: 11.05.2011 19:04
od Petr Martínek
Ahoj,jaký máte názor a zkušenosti s ruční radiostanici Motorola P 185?
Máme je teď nově v jednotce.Jsou to naše první vysílačky a nemáme s nimi žádnou zkušenost.Děkuju

Napsal: 11.05.2011 20:15
od Václav Danita(bonita)
Myslím že s Motorolou vedle nešlápnete. Vlaštovka ti k tomu napíše zcela jistě dlouhý popis :-)

Napsal: 12.05.2011 15:12
od ruská vlaštovka
Napíšu večer, takhle z PDA je to pakárna... ;-)

Napsal: 12.05.2011 22:11
od Petr Martínek
mockrát děkuju :-)

Napsal: 13.05.2011 03:14
od ruská vlaštovka
Takže k té P185...

Je to stanice z relativně nedávno představené řady P100 a vlastně se jedná o levnější variantu starších rdst řady CP (Commercial). Novinkou je jednak vcelku nepoužitelná DTMF signalizace a u nás zakázaný utajovač hovoru (tzv. scrambler), ale hlavně možnost si na klávesnici pomocí ovládacího menu zapínat či vypínat některé volitelné parametry, podobně jako tomu je třeba u GP360/380 z modelové řady Waris. Samozřejmě se ale bez PC a programovacího HW a SW neobejdete, kompletní ovládání a programování rdst z klávesnice nečekejte (to umí obvykle jen radioamatérská zařízení).

Osobní zkušenost s tímto typem bohužel nemám, sice jsem tu stanici už v ruce držel, ale neměl jsem možnost ji vyzkoušet v akci. Je to sice Motorola, ale je nutno vidět, že to je nejlevnější řada a osobně bych ji raději viděl někde v civilní sféře, než u hasičského zásahu, kam se vlastně moc nehodí ani řada CP... od toho jsou rdst řady Professional (Waris). Já vím, že budete namítat, že za cenu jedné rdst řady Waris jsou skoro dvě rdst řady P100 a že pro JPO V s pár výjezdy do roka to bohatě stačí, obzvláště, když do teď nic neměla... a budete mít pravdu. Ale stejně se mi to moc nelíbí, někde se prostě ta nižší cena musí projevit a zdaleka to nebudou jen ořezané SW možnosti.

Přes to všechno i tak kryt splňuje specifikaci krytí IP54 a stanice jako taková vyhovuje standardům MIL-STD810C/D/E/F. Protože tohle si výrobce obvykle hlídá, je možno předpokládat, že stanice "nějakou tu nepohodu" snese bez větší újmy, trochu bych se akorát bál o ta tlačítka a samozřejmě o displej. Ale při troše dobré vůle a starostlivosti by vám stanice mohly sloužit dlouhá léta. Když už, tak bych osobně volil variantu P165, protože tu klávesnici stejně nevyužijete a čím méně se toho může na těle stanice poškodit, tím lépe. Ale budiž :-).

Předpokládám, že máte od HZS vyškolenou pověřenou osobu, která vám bude pravidelně proškolovat mužstvo. Naprogramování kmitočtů a nastavení základních parametrů rdst vám provede spojové oddělení příslušného HZS, případně dealer na základě potvrzení od HZS, že smíte příslušné kimitočty používat. Že jste JPO a máte nějaké vysílačky totiž ještě neznamená, že je můžete jen tak mýrnix týrnix používat u zásahu :-). Na všechno musí být co? Papír! :-)

Napsal: 13.05.2011 17:32
od Petr Martínek
Vlaštovko moc děkuju za vyčerpávajíci info.Snad budeme s vysílačkama spokojený.To víš,kdyby sme si mohly vybrat samy,tak nekupujeme to nejlevnější co je na trhu.Kupovala nám to obec.Ale jak se říká darovanému koni na zuby nekoukej :-)