Stránka 1 z 1

Zásahy na nebezpečné látky, detekce. infopodpora

Napsal: 26.04.2009 14:29
od Návštěvník
Vážení kolegové, dotaz je směřovám spíše na JSDH, ale rád si vyslechnu i názory příslušníků. Rád bych se zeptal, zda považujete svoji JSDH schopnou zasahovat na nebezpečné látky( úniky nebezpečných látek, bojové chemické látky, radioaktivní látky...), jedná se mi o vybavení(detekce, ochranné oděvy, dekontaminace), zda jste schopni výcvikem a znalostmi zvládnou zásah nebo se ho aspoň zůčastnit? Jak byste se chovali jako první jednotka, která přijede k zásahu s únikem NL? A vaše praktické zkušenosti s těmito zásahy? Mnohokrát děkuji.

Napsal: 26.04.2009 14:42
od hasman
My máme jako JSDH jen sunyty takže na prvotní zásah nemáme vybavení a vůbec se o přetlakáče nesnažíme je to velká investice.

Napsal: 26.04.2009 20:49
od Ivan K
Samostatně JSDH posílat na takový druh zásahu je nesmysl. Tento typ zásahů patří jednoznačně k těm nejnáročnějším. A to co do počtu lidí, tak technického vybavení.

Napsal: 26.04.2009 20:57
od Tomáš Otčenášek
[Ivan K - 26.04.2009 20:49] Muzes jet nahodou okolo, nahodou prijedes prvni, takto byl asi dotaz myslen...

Napsal: 26.04.2009 21:50
od David Lange
Cca. před rokem jsem v Janských Koupelích absolvoval kurz velitele. Několik ústních otázek se týkalo NL. Šlo o ADR, identifikaci a také chování své jednotky při zásahu na neb. látku. Nevím, zda-li byly otázky vymyšleny jen pro tento kurz, nebo je to v osnovách. Každopádně každý musel reagovat. Vesměs se uvažovala situace převrácené cisterny nalezené při kondiční jízdě (Tedy náhodný zásah). Každý velitel měl zhodnotit možnosti své jednotky, a stanovit postup. Samozřejmě nikdo výbavu neměl, přesto ale vytýčit prvotně nebez. zonu,vyhodit čumily, zastavit dopravu, zkusit dalekohledem zjistit UN kod a podobné věci, to vše by první jednotka, byť nevybavená ,udělat mohla. Samozřejmě s rozumem. Základ je vědět, co si můžem dovolit. Další poznatek je z cykliky velitelů, kde se dělá provizorní dekontaminace v rámci OO. Využitelnost u mě nulová,ale další mé setkání se zásahy na NL, že. Tolik asi obecně. Jednotky SDH, které by měly zasahovat normálně, by měly být předurčeny, mít patřičné nádobíčko a trenovat tyto zásahy pod dohledem někoho zkušeného ,patrně z řad HZS. A záleží také, o jakou neb. vlastnost se má jednat.

Napsal: 26.04.2009 22:35
od Jaroslav Hašení
[David Lange - 26.04.2009 21:50] Vidíš to Davide, kdyby jsi studoval techniku požární ochrany a nebral to obloukem, tak máš velitele i bez kurzu :)
K tématu. Jsme dvojka, v CASce máme přetlakové obleky, ale nedovedu si moc dobře představit, že by dobráci na místě začali nějak operovat v protichemických před příjezdem HZS. To co říká David by měl zvládnout každý velitel a ty obleky se použijou třeba při střídání hasičů.

Při tom mě napadá, co by se dělo, kdyby se jednalo o havárii s radiací. Myslím, že málokdo, kdo to dělá zadarmo by byl ochotný se toho účastnit.

Napsal: 26.04.2009 22:52
od Tomáš Otčenášek
[Jaroslav Hašení - 26.04.2009 22:35]
Chtel jsem si rypnout v podobnem duchu, ze si vybral spatny obor

Napsal: 26.04.2009 23:00
od David Lange
[Jaroslav Hašení - 26.04.2009 22:35] No zdravím Tě:) jen doplním, že bych tím přišel o předměty Neb. látky I,II, Transport neb. látek a Průmyslovou toxikologii :D . A zítra díky JSDH můžu do Jánských na dva dny znova:) Kluci jsou radši, že vše absolvuju systémem jako oni ,než abych máchal kolem sebe papírem ze školy. Tu radioktivitu, když popisuješ, asi by to udělali profíci v řadách JSDH, kdyby taková osádka vyjela nebo jela okolo. Tam fakt každý musí vědět, jak se chovat a co dělat. Nevím, osobně bych taky své lidi držel zpátky, i u HZS není takový zásah na denním pořádku.Nejhůř se vždycky bojuje s tím, co nevnímáš.

Napsal: 26.04.2009 23:27
od Tomáš Otčenášek
[David Lange - 26.04.2009 23:00] Prumyslova toxikologie je na TPO ve volitelnych, jak ostatni netusim

Napsal: 27.04.2009 00:05
od CHTS
Kolegové, byl bych velice nerad, aby se debata zvrhla k tématu, kdo má na co papír, i já mam spoustu papírů(od motorových pil až po kurz radiační ochrany a nějakej ten titul tam taky je...) Spíš mi jde o vaše praktické znalosti a zkušenosti v oblasti nebezpečných látek, schopností vaší JSDH(vybavení, znalosti NL, jak fungovat u zásahu..). Nerad bych se dostal do polemiky:"jak se chovat, když uvidím na kondičce převrácenou cisternu s UN kódem 1919". I když není nemožné, že se vám tohle na kondičce stane... Davidův názor se mi velice líbí, protože kontaktů JSDH s touto problematikou je jen velice málo a myslím, že Davidův názor je pro praktický zásah velice rozumný...
Rád bych jen poznamenal, že u zásahu s radioaktivními látkami to není o tom, jestli jsem profík u JSDH, ale o tom, jestli to mám čím změřit a jak se chovat.. Momentálně jsme v situaci, kdy i JSDH dostávají nebo si ve výbavě kupují detekční techniku a současně se jim dostávají do rukou i protichemické oděvy a já bych chtěl vědět, jaký je postoj JSDH k problému nebezpečné látky, radioaktivní látky, bojové chemické látky, biologické agens? Jde o jednu věc, zimní stadion je skoro v každém městě, jak byste se zachovali, pokud vám houknou výjezd na únik čpavku ze zimáku nebo třeba únik chlóru na úpravně vody? Děkuji za jakýkoliv názor

Napsal: 27.04.2009 00:34
od David Lange
[CHTS - 27.04.2009 00:05] Jen na vysvětlenou, než půjdu spát, ptž pak budu 2 dny bez netu. Profík je myšlen ve smyslu toho, že nebude moct rozlišovat, jestli zrovna pracuje, nebo dobrovolně pracuje. Normální člen může do hlavy dostat myšlenku o tom, že má přece hasičinu jako koníčka a toto nemá zapotřebí. Není to tedy myšleno jako naběh diskuze profi x dobráci. A co se týká vybavenosti - jedna věc je ty prostředky mít a druhá je umět je efektivně užívat. Nerad bych měl asi ve výbavě něco, čeho se má jednotka bojí, co v životě nevyzkoušela atd. Pokud se tedy jednotky vybavují, tak proč ne. Ale nesmí to končit jen koupí, ale periodickým nacvičováním. I tam pak člověk pozná, koho ze členů by tam do té situace poslal a koho ne.