Stránka 1 z 1
MSA Gallet
Napsal: 13.04.2009 19:38
od Návštěvník
Zravím, nevíte prosím někdo jak je to s atestací zásahových přileb MSA Gallet? Mají neomezenou žiotnost nebo je to na nějakou dobu? Díky za info.
Napsal: 13.04.2009 19:58
od Hynek Obroučka
Do první velké rány nebo do mechanického nebo tepelného poškození....
Napsal: 13.04.2009 20:19
od Tomáš Otčenášek
[Hynek Obroučka - 13.04.2009 19:58] Mas to nekde oficialne? Protoze ja probiral kdejaky manual co ma MSA na strankach a tam to nebylo...vim ze se to per huba rika, ale zajimaji me presne podminky apod a to jsem nikde nenasel...stejne jako u dalsich prileb...treba (to uz odbocuju, sorry) by me zajimalo, kdy se konecne zbavim tech PAB (hlavne ne) FIRE (bo se roztecu)...
Napsal: 13.04.2009 21:18
od Petr Mikula
U nás byl na školení speciálně na helmy cca před půl rokem technik Technické služby. Přeptej se na nejbližším HZS CHTSáka.
Napsal: 13.04.2009 23:54
od Tomáš Otčenášek
[Petr Mikula - 13.04.2009 21:18] A jsme zase u toho per huba....on mi to sice rekne, ale...asi deformace ze skoly, ale proste chci videt na papire od vyrobce jak to teda je Asi se obratim primo na MSA a bude klid...
Napsal: 14.04.2009 07:16
od Ondra Belica
To se tady řeší co pár měsíců. Stačí se podívat do historie.
Životnost přileb MSA Gallet není stanovena. Každých 12 měsíců od data uvedení do provozu musí na odbornou periodickou prohlídku, na jejímž základě ji výrobce či jím pověřená osoba mohou doporučit užívat dalších 12 měsíců nebo ji vyřadit z užívání.
Nevykazuje-li zjevné závady, nechají ji užívat další rok a po kontrole další rok, třeba i 20x 12 měsíců. Pokud ale na přilbě bude nějaké mechanické poškození, jak psal Hynek, doporučí ji vyřadit.
HZS jako takové s tím nemá co dělat, je to záležitostí výrobce (resp. ten to má stanoveno technickou normou). Výrobce většinou proškolí všechny zájemce ať už z řad komerčních subjektů či HZS a pověří je k provádění odborných periodických prohlídek, ale není tomu tak vždy.
Jasný, chápu, že na jednu stranu by byl ideální stav, kdyby se revize dělaly na ChS. Jenomže by se pak mohlo stát, že by zjevně nevyhovující přilby nemusely být vyřazeny, neboť by se vedení vyřazení spojené s investicí za novou přilbu nelíbí, takže revizák - podřízený zaměstnanec, by dostal doporučení, že přilba je v pořádku.
Nezávislý, tedy externí revizák, zase stojí prachy za ty revize a někdo by se mohl bát, že vyřazuje i funkční přilby, jen proto, aby jim mohl prodat přilby nové.
Vzniká tak začarovaný kruh. Osobně si myslím, že je lepší, když to vykonává externista. Záleží na tom, zda si najdete toho pravého nebo nějakého vykuka.
Tomáši, bývá to v návodu použití k dané přilbě, případně v jejím evidenčním listu.
Napsal: 14.04.2009 09:43
od Jakub Kozák
V souvislosti s tématem upozorním na článek o kontrole Galletek u HZS MSK, který jsme před časem vydali.
http://www.pozary.cz/rubriky/repres...
KuK
Napsal: 23.04.2009 21:34
od CHTS
Minulý týden proběhlo školení od firmy MSA pro příslušníky HZS(z každého kraje 2), kteří budou pověřeni revizí a servisem přileb ve svém kraji, v nejbližších dnech dorazí certifikáty, současně byla předána metodika od MSA k údržbě a postupu při revizích. Nevím, jestli tito příslušníci budou moci vykonávat revize i pro JSDH(je to v řešení). Současně se obávám toho, že aspoň v prvních měsících nebudou schopni tuto službu vykonávat pro JSDH, protože budou mít dost práce s přilbami u HZS(2 kluci a hafo přileb). Po každé revizi se tato zapíše do karty přilby, kterou musí každá mít.. V metodice od MSA je naprosto jasně definováno, co je poškození k vyřazení přilby z užívání a co ne, to je myslim obrovský pokrok oproti minulému stavu... Jak v metodice, tak v návodu jsou přesně uvedeny termíny prohlídek a revizí. Co se týče revizí příslušníky HZS, nemám obavy, že by musely pod nátlakem nechávat "projít" nevyhovující přilby, ve zkratce, za to co podepíšu=nesu zodpovědnost a revizák nese zodpovědnost. Další dotazy rád zodpovím
Napsal: 23.04.2009 21:47
od Memoir
[CHTS - 23.04.2009 21:34] Super, díky za info!