[ Skopi - 28.01.2009 08:55] [ Skopi - 28.01.2009 08:55] Tak zrovna vzhled bych mnoho neřešil. Střihy jsou obdobné (i české jsou rozdílné, záleží na typu), barvy jsou také stejné (námořní modř - v různých, nepříliš vzdálených odstínech, stejně jako české). To TÚPO mi také vrtá hlavou. Ale vycházím-li z čisté logiky, obleky těchto firem (i českých, viz DEVA) jsou taktéž vyváženy do celého světa, potažmo EU, takže musí splňovat veškeré normy. Pro nás jsou ale stěžejní evropské normy, EN, které musí být v rámci acquis communitaire implementovány nejen do českého právního řádu (naše ČSN EN). Jinými slovy, pokud oblek nemá buď ČSN EN nebo EN (je to úplně to samé), nekupovat.
Radek Vojík: Těmi předspisy jsem měl na mysli veškeré právní obstrukce kopmlikující získání levněších věcí ze zahraničí. Zajímalo mne, jak se tyto věci objednávají, jak je to se clem, kolik stojí poštovné, jak je to s normami a jestli mne to vyjde levněji (i z pohledu efektivity - nebudu vydávat energii na něco, co mi ušetří několik málo korun za velkou námahu a čas). Jsme v EU, clo nás zajímat nemusí (obchodníci musí platit dph v zemi nakupující i v zemi mateřské, ale jen tehdy, když překročí celkový roční obrat v řadech desetitisíců eur? nevím přesně, snad mne někdo znalý opraví, jak to je). Běžný nákupčí taktéž platí dph, ale jen v zemi nákupu. Největší problém je dostat zboží do republiky. Ale spousta firem bez problémů zboží zasílá přes hranice (není to moc drahé) nebo lze zboží osobně vyzvednout (třeba Vídeň je blízko, Dresden, Regensburg..) Zde si ale zjistěte, kolik stojí doprava tam a zpátky (třeba Student Agency jezdí do Vídně pravidelně a levně), ale pokud přestupujete, můžete být nepříjemně překvapeni například cenami vlaků, autobusů (nejsem mnoho zcestovalý, takže by mi asi dělala problémy i orientace v tamním systému a další bla bla). Lepší je použít klasicky auto (ono asi by stewardky koukali, kdybyste jim zavazadlový prostor autobusu naplnil zásahovými obleky, helmami a botami..
) A také, kdo by to tahal po městě:) Další nevýhoda nákupu v zahraničí je, že některé části výstroje je lépe si vyzkoušet kvůli velikosti či padnutí, takže musíte dotyčného do ciziny nějak dopravit (což ale nezvyšuje náklady při cestě třeba u OA). Což se některým členům nemusí zamlouvat nebo prostě a jednoduše nebudou mít čas. Ale pro sbory, které jsou limitovány financemi (my jsme JPO III/1, CAS a DA, rozpočet 70 -80 tis. ročně) a nakupují univerzální velikosti (komplety na chlapáka o výšce 220 cm, boty bazény apod.), tak tato věc je marginální.
Další věcí jsou ony normy. Jak jsem již psal výše, jedinými, čím se musíme řídit, jsou evropské normy. Tady je ale problém při nákupu na zahraničním internetovém obchodě (vesměs se jedná o klasické kamenné obchody, které mají i internetový prodej - třeba jako Výzbrojna). Ne vždy a ne všude prodejce vypisuje všechny normy. Problém je třeba Německo, kdy každá spolková země má jiné předpisy pro své hasiče a jim předepsanou výstroj. Taktéž je pro neznalého komplikované orientovat se v těch jejich HuPf 1-4. Ale oheň pálí všude stejně, takže by měli být OK. A jak jsem již říkal, bez jasného označení EN nekupovat. Nemáte jistotu, co kupujete.
Jinak Skopi má pravdu v tom, že některé součásti výstroje do našich zemí skutečně jaksi nepatří. Třeba ony německé blembáky. Sice je nosí spousta sborů, jsou poměrně levné, asi budou i kvalitní, ale do Čech se prostě nehodí. Raděj dám o pár korun více na galletu.
Zkusil bych i jinou variantu, snad nejlevnější. Ebay. Dovedu si představit, že některé teď oblil pot, ale teď mám na mysli klasické internetové obchody, které existují jen virtuálně, tzn. že nemají obchody, sklady, prodavače, čili jiné externí fixní náklady. Na Ebay je jich spousta, stačí si vybrat (ale klasické aukce od jednotlivců, ikdyž prodávají nové věci, nespoléhal bych na to). Tyto společnosti vám dají i záruku na poskytnuté zboží, ručí za kvalitu, vše je nové, normované. Osobně jsem ještě nezkoušel, ale až budou trošku prašule, jdu do toho (galleta koupená v Německu za 5 bude mít určitě stejné vlastnosti jako galleta z Čech za 9 tis.).
Ale já teď trošku odbočím a rád bych vyslechnul názor jiných. Nechci zde ale vyvolávat zbytečnou hádku, proto se předem omlouvám, jestli plácnu nějakou blbost. Jedná se o nahrazení některé povinné (předepsané) výstroje jinou, nehasičskou. Konkrétně se jedná o PS II. Vím, že je to proti vyhlášce (a sám se stydím, že to podporuji:)), ale na trhu je mnoho levnějších a mnohem kvalitnějších a bezpečnějsích variant, než tolik naše oblíbené PS II za 1,400 kč... Jak se stavíte k tomu, že by si některý sbor rozhodl ušetřit hodně tisíc, zv ýšit pohodlí a bezpečí svých členů a přitom porušit vyhlášku? Jinak podotýkám, že vše je certifikované, normované, ale civilní a není to ve vyhlášce. Děkuji za názor