Stránka 1 z 1

Dýchací přístroje Pluto, Auer

Napsal: 24.01.2007 22:30
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Petr Haska
Dýchací přístroje Pluto, Auer
Pravděpodobně budem kupovat dýchcí přístroje, máme staré S7. Ty už ale nechceme.
Když se někoho zeptám, tak doporučují jedině Dräger. Vzhledem k ceně se mně do toho moc nechce. Co říkáte na zn. Auer (neznám cenu-zjistím zítra), Pluto aj.?

Mj. S7 asi nebudou vyhovovat (s nástupem nové vyhlášky nebo normy, nebo zákona - nevím co to je), protože mají prý málo vzduchu. Co vy na to ?

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Tomáš Novák
DT
Saturny nebudou vyhovovat? No to by byl celkem problém, protože velká vetšina JPO je těmito přístroji vybavena a pokud by mely být označeny jako nevyhovující, rázem by se z nás stali jen "hlídači shořelišť" pokud bych to trošku přehnal. Má někdo pro toto bližší informace prosím? Děkuji

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Petr Haska
Dýchací přístroje Pluto, Auer a tedy i Saturn
Nevím jak je to přesně, toto jsem se doslechl (jedna babka povidala druhé a ta druhá třetí atd.)

Údajně bude prostě podle nově navrhovaného zákona v S7 málo vzduchu.
Dokonce jestli to nemá něco společného s EU, pořád se chtějí normama sjednotit, tak bych se ani nedivil.

Rád bych se také dozvěděl víc.

Napsal: 12.05.2008 15:20
od DARE
re Hasil
Nevím od koho máš tak divné informace. To co tu uvádíš je návrh pro HZS ČR, ale ještě v plenkách.
SDH bude moci dál používat Saturny –samozřejmě do data které mu to dovolí na
životnosti tl. láhve a revizí a náhradních dílech plicní automatiky.
Co se týče nákupu nových přístrojů, šel bych určitě do Drägeru.
Pro JSDH nyní dodává firma verzi pro SDH asi za 30000,- Kč
Defakto je stejný nosič, redučák, pl.automatika. tl. Láhev je odlehčená ocel,
maska Panorama . Nosné popruhy jsou v základní verzi tj. bez
polstrování – jen „obyčejné“ panty. Z pohledu, že máme dnes všichni
zásahové kabáty , tak to není moc poznat při nošení.
Je to potřeba ještě konzultovat s HZS vlastního kraje a to z důvodu
kdo jim bude plnit tl. Láhve a provádět kontroly a revize. Ono pokud
to máš „někam posílat „ daleko je to k ničemu.

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Honza Jedlička
Normy k dýchákům
zjistil sem informace k normám na dýcháky.Od roku 2002 platí nová EN137 tř.II-se týká dýcháků.Ne všechny co se v ČR používají jí vyhovují (jinak řečeno vše co konstrukčně pocházející před 2002 je asi dle staré normy), ale je tam nějaké překlenovací období, kdy se mohou používat i staré.Porovnával jsem ceny diskutovaných dýcháků a dostal jsem současně nabídku od Scota na Propaky. V základní verzi, která je podobná Dragerům či MSA jsou na 35tis. a za nejlepší konfiguraci s vyváděčkou a kompozitkou za necelých 50tis.Nabízí zaškolení a pravidelné poučení uživatelů-ti si pak dělají i poviné půlroční kontroly sami, servis v ČR a první výrobcem doporučená revize až po 10-ti letech!(teda krom tl.láhví-ty sou po 5).Plnění flašek by mělo být v pohodě kdekoliv, protože koncovky jsou u všech ventilů stejné dle EN.Lahve mají s životností 15let, ale nabízí i s neomezenou s plastovým jádrem a mají nato prý certifikát z německé zkušebny, že se díky tomu jádru nemusí zkoušet po 5ti letech.Tak teď jsem z těch informací jelen.Asi je to jako s auty-jaký je kvalitativní rozdíl mezi Superbem a Pasatem?Může mě nato nejaký expert přes normy odpovědět, ať vím jestli nekecali?Díky

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Alby
Několik variant
Ahoj kluci, píšu Vám svůj názor vedoucího CHTS (nemusí být správný, ale možná stojí za přečtení). Předpokládám, že se bavíme o nákupu DT pro dobrovolné hasiče. Před nákupem DT bych doporučil několik úvah.
1) Je-li vůbec nutné vlastnit a využívat DT. Neboť, s dýchačema je spousta problémů (kontroly, revize, školení, používání) apod. - vše stojí nemalé penízea čas (obec i členy JPO).
2) Pokud bych usoudil, že DT opravdu potřebuji, je na zváženou, zda-li zvolit levnější podtlakový , drahší starší přetlakový nebo drahý nový přetlakový.
3) To že koupím dva DT nic neřeší, mělo by jich být alespoň 6ks (s láhvemi). A doporučoval bych min. tři záložní láhve. Láhve bych doporučil ocelové než komozitky, na kompozitky by jste si měli obstarat ochranný obal (800Kč za kus). Pokud bych toto spočítal finančně je to asi 240 000Kč za nákup nových DT, což už je dost.
4) Obecně mezi Dragerem, Auerem, Racalem, Scottem už není velký rozdíl (ani finanční), už se na dýchačích nedá moc co vymyslet. Máme pře 40ks BD88, BD96, loni jsme dostali 6 nových AirMaXXů od Auera a krom masky UltraElitte (která je fakt super), už v přístrojích nevidím rozdíl.
5) V čem může být velký rozdíl je cena za servis, kde je servisní středisko a jestli firma nespěje ke krachu a dále zda-li nebude starší typ (např. u nás je to 17ks Auer BD88 stažen nebo zda-li na nich nebude nutná drahá přestavba, 8700Kč za kus).

No a závěrem:
1) Nejprve se o Vámi vybraném typu DT promluvte s vedoucím CHTS na Vašem územku, aby Vám vůbec byli schopni DT proměřit, věřte, že s tím mám zkušenosti. Jsou z toho pak zbytečné nepříjemnosti - pro všechny zúčastněné.
2) Zamyslet se nad nákupem - výměnou u českého výrobce, samozřejmě platí vše výše napsané.

No to jen tak, jinak přeji hezký víkend. Ahoj Petr

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Petr Haska
Díky
Díky za příspěvky, to mně stačí. Dýchačáky bych nekupoval máme momentálně 4x S7, HZS je už nechce a tak je převádí obcím zadarmo. Myslím si, že by neměl být problém je sehnat (pokud už není pozdě). Protože ovšem chceme nové auto, no a tam by mělo být tolik DT kolik sedadel + 50% náhradních flašek, tak uvažujeme, že když už vybavit tak pořádně.

Napsal: 12.05.2008 15:20
od Alby
s novým autem
Jo jasan, spousta nových dýchačů je zakoupena jako součást nového auta - je to nejlepší varianta. Ale znovu zdůrazňuji o typu DT se nejdříve poraďte s vedoucím CHTS na Vašm územku. U nás loni dostala jedna JPOII nové auto s dýchačema AUER, samozřejmě těma nejlevnějšíma a já pak musel skoro tři měsíce řešit kompromis mezi servisním střediskem DT, našeho měřícího zařízení a námi. Ahoj