Stránka 1 z 1

Nebezpečí vysokotlaké hydrauliky.

Napsal: 12.01.2005 18:19
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od
Nebezpečí vysokotlaké hydrauliky.
Ahoj kolegové, víte něco o potenciálním nebezpečí při porušení hadic vysokotlaké hydrauliky? V katalogu Lukas jsem se dočetl, že jejich nůžky a rozpínáky pracují s tlakem 630 atm. K čemu může dojít (k čemu nejhoršímu), když se poruší hadice? Může nastat třeba situace, že bude malým otvůrkem tryskající hydraulický olej mít až třeba ničivou, řezající sílu?? Díky za názory.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Luboš Samec
RE
Nemyslím že by k popisované situaci mohlo dojít. Stalo se nám u zásahu že hadice praskla a jediný výsledek byla velká louže oleje pod našima nohama. Víc nic. Jakmile se hadice poruší nezůstane i malinké dírky ale tlak ji okamžitě roztrhne celou. Prostě dokud je v ní tlak tak praská.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Luboš Samec
Dodatek
Tento zásah je popsán v tomto článku http://www.pozary.cz/clanek.asp?id_clanku=1111 .Na foto č.2 je vidět zasypaná louže oleje od prasklé hadice.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
dírka
Já se sice s porušení hadice u vyprošťovací hydrauliky nesetkal, ale pokud by opravdu z jakéhokoli důvodu zůstalo jen u té malé dírky, tak ten paprsek by ti vyšlehnul oko i s vnitřkem.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od
Prakticky
Kolego Samče,díky za konkrétní zkušenost. Jeden můj známý hasič má informaci z kurzů, kde mu prý řekli, že když praskne hadice, tak tryskající olej múže třeba snadno uříznout končetinu. Budu pevně doufat, že pokud v praxi dojde k proděravění hadice, tak že nastane vždy stejná situace jako u vás Pražáků a žádný tryskající/řezající paprsek se konat nebude!!

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karlík
vzduch
Kamarád má informace z první ruky. Při tlakové zkoušce průmyslového potrubí vzduchem, došlo k těžkému úrazu pracovníka, který prováděl kontrolu potrubí. Při kontrole mu proud vzduchu z malinké dírky těžce devastoval obličej a snad tento úraz ani nepřežil. Nejsem odborník na hydrauliku, ale předpokládám, že pokud by čerpadlo dokázalo udržet požadovaný tlak, tak při této poruše, kdy dojde k minimální destrukci hadice, je schopen paprsek oleje těžce zranit zasahujícího.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Luboš Samec
RE: Karlík
No myslím že je trochu rozdíl mezi potrubím a hadicí. Hadice i když vysokotlaká neudrží při proděravění tlak tak dlouho, kdežto potrubí nejspíš ano. Pro váš klid kontaktuji výrobce (Lucas) a připravíme článek.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od
Článek
Článek na tohle téma by byl určitě chválihodný počin. Sám jsem uvažoval, že bych se, až pojedu někdy do Prahy, stavil v Nordstahlu a zkusil tam, co by mi na tohle téma řekli. Těším se na článek.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Adam Thomitzek
Re: Karlík
Řekl bych, že mezi vzduchem a hydraulickou kapalinou je docela fatální rozdíl. Vzduch je v potrubí stlačený, kdežto kapalina je stlačitelná omezeně (při tlacích o kterých se bavíme je stlačení zanedbatelné). Vzniklá dírka by musela mít PŘESNĚ takový (nebo menší) průměr aby při průtoku čerpadla zůstal zachován pracovní tlak. Průtoky čerpadel záchranářských hydraulických jednotek se pohybují okolo 0,6 l/min. Vzhledem ke strmé charakteristice objemového čerpadla by dírka musela mít takový průměr aby při těch 70 Mpa byl průtok max. 0,6 l/min. Podle mého výpočtu by měl být průměr dírky max. 0,18 mm. V případě, že by dírka byla nepatrně větší došlo by okamžitě ke ztrátě tlaku na čerpadle (objemové čerpadlo se chová diametrálně jinak než odstředivé).