Stránka 1 z 2
vysílačka
Napsal: 26.08.2004 19:42
od Návštěvník
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
vysílačka
scháním ruční vysílačku s akumulátorem značky nissei dennki - model N888V nejspíš použitou,jelikož na novou nemam
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
888
Tak to nevim, jestli jeste uspejes... tahle stanice se uz delsi dobu nas neprodava, ale byla to celkem sikovna rucka na profi bandy. Dokonce sla rozsirit i na HAM pasmo. Zkus bazar na adrese:
http://cbpraha.kkp.cz/burza/nabidka/nabidka.php3(Sri, jsem linej to sem davat jako aktivni odkaz, hi). Nebo zkus ruzne CB stranky, zacit muzes treba na:
http://cb.aktualne.cz/index2.htmJinak dodavam, ze se tenhle typ u nas prodaval ve verzi 888V a 888U, pricemz V je 160MHz a U 450MHz verze - to ale asi uz vis. Kdysi jsem sehnal jednu pro jisteho drockare za ctyri litry, ale v te dobe jeste byly... Btw musi to byt zrovna Nissei? Mozna by se snaze sehnaly novejsi typy (ale budou zase drazsi, to je fakt). Ale ten Nissei byla docela robustni a pritom mala stanice s vyhodou plynuleho proladeni a dostatecnym mnozstvim pameti.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
RE:888
mno ja vysilackam nerozumim,kamarad mi doporucil tudle,jelikoz ji ma,jsem z TPC a ríkal,že když vleze na balkon,tak slyší čistě kluky až z Mělníka či odkud,mno 4000 je na mě dost,styčilo by mi,kdybych slyšel HZS TP + HZS UL +blízké okolí jinak ja nevim cca do 2 000,- bych to bral,klidne padlo,hlavne ze bude funkcni a ze nebude sumet
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
Re re 888
Hele, ono to mas jedno, tyhle stanice jsou na tom zhruba nastejno. Je to asi tak - muzes si nekde sehnat starsi HAM (radioamaterskou) stanici, ktera ma vyhodu v tom, ze je vetsinou plne proladitelna, programovatelna pomoci klavesnice primo na rdst a ma relativne dost pameti. Nevyhodou byva vetsinou (u starsich typu) to, ze jsou "vyladeny" nekam na +-145 MHz, kde je radioamaterske pasmo 2m. A na 160 - 174 MHz (hasicske kmitocty jsou rozhazene vsudemozne, zejmena prevadece) uz se jim moc nechce. Pak si muzes sehnat ve stejne kategorii neco novejsiho a lepsiho, co uz ma srovnatelnou citlivost po cele sirce pasma, na kterem muze stanice pracovat (obvykle 136 - 174 MHz). Dalsi kategorii je krizenec mezi HAM a profi stanici - tedy prave treba Nissei 888. To je stanice, ktera pracuje az nekde od 150 MHz do tech obligatnich 174 MHz a neumi tedy (bez rozsireni) HAM 2m band. Vyhodou je to, ze ladenim je to profina (mela by chodit vsude zhruba stejne), ale ovladanim je podobna HAM stanicicm - tedy ma displej, mnozstvi funkci a klavesnici, kterou ty funkce muzete ovladat. Kmitocty vcetne parametru (odskok, CTCSS, vykon atd) pak obvykle lze ukladat do pameti - u nekterych stanic lze jejich pocet zvysit prikoupenim pametoveho modulu. No a nebo si porid cistokrevnou profinu - treba starsi Motorouru GP300. Tyhle, puvodne nijak levne stanice jsou robustni, maji prijimac odolny proti zaruseni, jsou dostatecne citlive a pri slusnem zachazeni "trvanlive". Ale maji jen malo kanalu (obvykle 8-16) a vse se musi nastavovat pres PC, coz sebou prinasi dalsi problemy.Co se poslechu tyce, ten je sice kdoviproc zakazan, ale kdyz uz jsme u toho, tak jde hlavne o to, jestli ty mistni HZS, o ktere ti jde, pouzivaji prevadec nebo direktni provoz (pripadne oboje). Prevadec ma vyhodu v tom, ze je provoz lepe slyset na vetsim uzemi a proto nepotrebujes vykonnou prijimaci antenu (da se pripojit i k rucni rdst pomoci antenni redukce (konektoru). Predpokladam, ze jelikoz to tam mate samej kopec, tak asi nejake prevadec bude (btw neni to tak davno, kdy byli obcas slyset na prevadeci Prahy zapad aj hasici z Breclavi a zrovna hasici z Usti casto promlouvali z prevadec Prahy mesto
) ). Pokud ti jde jen o mistni zalezitosti, stacila by ti i ta Motorola, jen by ti ji musel nekdo naprogramovat. Ale tam navic jeste vyvstava dalsi problem s akumulatorem (obvykle znicenym pouzivanim 1h rychlonabijecky) a stanice nema napajeci ani nabijeci konektor (musel bys nekde sehnat tu stojankovou nabijecku nebo nabijet baterku zvlast) a navic stejne nesnese 12V, ale jen +- 7,5V. Zatimco na Nisseie sel nasadit akupack z nejake CB stanice (Alan), do ktereho sly koupit normalni tuzkove akku. No, jestli 888 sezenes, tak asi uz sice bude neco pamatovat, ale urcite bych ti to doporucil vic, nez Motorouru - ta bude drazsi plus by te cekaly dalsi vydaje nebo aspon bastleni. Dej vedet, jak pokracujes
.Zdar, vrana - ruska vlastoffka
Napsal: 12.05.2008 15:18
od J P
r. vlaštovka - baterky se ničí
Vyslovuji uznání kolegovi r. vlaštovkovi, který nejen že se zřejmě dobře orientuje v problematice radiostanic a tak, ale konečně poprvé slyším vyslovit názor, že rychlonabíječky ničí akumulátory. U nás používáme mj. Bendix King, baterky jsou sice nabity za 2 hodiny, ale do háje jdou za 2 měsíce. Také máme RELMy, tam už rychlonabíječky naštěstí dorychlonabíjely a tak používáme jednoduché boxy s napájením obyčejným adaptérem, kde nabíjení trvá obligátních 14 hodin. A hle! Tyhle baterky slouží podstatně déle, určitě víc než rok. Zpočátku jsem na to upozorňoval naše příslušné pracovníky, ale samozřejmě zbytečně. Kolik tisíc stály stále dokupované zdroje ani nechci vědět. Samozřejmě, mohl jsem udělat nabíječku s malým proudem a bez automatiky, ale používal bych ji jen já, kdo by taky chtěl čekat nejméně 10 hodin na nabití. No ale i tohle brzy skončí, RDST se budou stejně za chvíli měnit.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Josef Novák
Nisei Denki
Pro Martina Říhu jestli ještě sháníš vysílačku pošli kontakt mailem hasičům adresa
mudolme@mbox.vol.cz
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
TO Josef Novak
díkys
Napsal: 12.05.2008 15:18
od lucky ducky
akumulatory
a to nejenom ty pro Motoroly GP300 trpeji nejvice kdyz nabity akupack lezi treba 3mesice v aute (nejlepe v zime), pak je vyjezd, cestou se jenom tak na 10 min. hodi do rychlonabijece cestou v aute na zasah (nejlepe v avii 2x6V rozvod s pustenym VRZem a svetly - pokud je v soustave 10,5V tak je to moc) rychlonabijec pri te prilezitosti ma v nejlepsim pripade na nabijecich packach 6V misto 7,5V. Po zasahu se pak necha dalsi 3 mesice v aute a jednou za pulrok se mozna po vybiti nabije do plnych. To se pak nedivim, ze jdou akumulatory dopryc. Takze strucne zasady :1. nabijet aku pouze vybite. 2.nabijet pro jistotu jen zvysuje pametovy efekt, neverte tomu, ze NiMH nemaji pamet.ef.!3.alespon 1x mesicne uplne vybit(nechat pustenou rdst. pres noc) a nabit pomalym nabijecem min.16hod.4.uplne novy akumulator zformatovat nabitim v pomalym nabijeci cca 30h.5.jednou za rok si nechat zkontrolovat kapacitu akumulatoru a nechat udelat t.zv. kondici.6.nez vyhodim akumulator, tak pro jistotu zkontroluji napeti na nabijeci (nejen na trafu,ale i na stojanku)7.nabijim akumulatory pouze pri okolni teplote mezi +10 az +35 st.C. Kdyz je prinesu z venku, tak je necham 15min.teplotne srovnat.8.Poridte si ke kazde rdst. nahradni aku navic a mente pouze vybite aku.9.Pokud nabijite v aute, tak nikdy ne pri jizde. Stejne mate u zasahu pusteny motor. Na volnobeh je vetsinou konstantni palubni napeti bez vetsich vykyvu.10. Pokud dodrzite aspon neco z vyse uvedenych pravidel, mate sanci mit az 1000 nabijecich cyklu na akumulatoru (cca 3roky pri dennim nabijeni).Baterka na moji MTX 838 ma dnes 86% kapacity a pozitri oslavi 4.narozeniny.Jinak pokud potrebujete naprogramovat GP300,GM300,CP-140 a vys,CM-140 a vys, GM 900, GM 950 a mozna i neco dalsiho od Motoroly, dejte vedet na acadiane zavinutec seznam.cz. Mam legalne porizenej soft a jsem autorizovanym obchodnikem.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
Pametovy efekt?
Jednou jsem cetl nejaky clanek na toto tema od pracovnika z Baterie Slany a ten tvrdil, ze to je jen blud, ve skutecnosti tam jde hlavne o to, ze pri dobijeni nevybite baterie dochazi k naslednemu prebijeni, ktere clanku skodi daleko vice. Nevim, tezko rici. Kazdopadne prebijeni je pro akumulator na bazi NiCd, NiMH i pro aku na bazi lithia fatalni (ono to bude platit i pro ty ostatni). Pokud rychlonabijecka nema obvodu pro vybiti, tak je to jeste o to horsi. Ale obvykle ke kazde profi stanici existuji rychlonabijece i nabijece standardni (14-16 hodin desetinou kapacity), takze mi prijde daleko nejlepsi mit v aute procesorem rizenou (kvuli prebijeni) rychlonabijecku s automatickym prepnutim do stand-by modu po plnem nabiti (udrzovaci miniaturni nabijeci proud kvuli samovybijeni clanku) pro pripad nouze a ke kazde stanici koupit zalozni akublok plus pomalou nabijecku s vybijecem. Po kazdem vyjezdu pouzitou baterku v pomale nabijecce (pokud se hodne kecalo) nechat vybit a znovu nabit a rovnez nechat ve stand-by modu, na aute zatim muze byt RDST se zalozni baterii, ktera se pouzije u pristiho zasahu (pricemz ta prave dobijena se tam pak da taky a bude zalozni zase ona). V pripade potreby se u pripadu vybita baterie da do rychlonabijecky na voze (bude vybita, takze pametovy efekt nehrozi, probijeni pohlida procesor) a tu hodinku obvykle vydrzi baterie zalozni. Nic lepsiho me ted nenapada, je to sice trochu investice navic, ale nez kupovat co dva mesice novou baterku (repasovana pro GP300 z Baterie Slany stala asi 1700,- Kc), tak bych radsi volil tuto cestu.Samozrejme vse, co psala tuhle stastna kachna dodrzovat taky.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od lucky ducky
no kdyby v Batexu...
treba jeste promerili clanky, nez je nasazeji do packu, to by byla parada. To by totiz lecky nebyly vyhozeny prachy, tech 1700,- Kc za akupack GP 300. Ty rejzojedi, odkud to Batexove vozej, je taky nepromerujou, takze mate sice 6 clanku NiCD 1200mAh vedle sebe, ale jeden ma 1370mAh a druhej treba jenom 1050mAh. Hadejte, co se pak pri nabijeni takoveho akupacku deje ???:-).
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
Heh...
No co by se dělo... při nabíjení se některé články přebíjejí a při provozu se některé vybíjejí pod rozumnou mez. Oboje stojí za *****.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Vlada Strejc
ZdravimSe zajmem ´jsem procetl cele diskusni vlakno. Shodou okolnosti nas sbor loni ziskal jako dar nekolik vyrazenych rdst Nissei Denki na 470MHz. Dalo mi dost velkou praci nez jsem na netu nasel nejakou dokumentaci a byl jsem presvedcen, ze se jedna o neco maximalne kuriozniho. Potesilo me, ze jsou hodnoceny docela dobre. V soucasnosti je jedna plne funkcni a ostatni jsou dosud zablokovane z doby, kdy na tomto pasmu nebyl provoz dle GP. Zatim mi to nijak nevadi a odblokovani by nemel byt tak velky problem. Co se tyce dosahu tak bez problemu pokryji celou nasi malou obec. Provoz s prevadecem asi nikdo v okoli nepouziva ani jsem se do zadnych experimentu nepoustel, protoze se v teto problematice orientuji jen ramcove.To se tyka i ostatnich funkci, kterych je na stanici dost. Potreboval bych i vysvetleni, ktere jsou vlastne k cemu dobre, protoze manual resi jen jejich nasteveni. Problem ktery me trapi jsou akumulatory. Samozrejme ze jsou znicene. Do dvou akupacku jdou doplnit klasicke tuzkove akumulatory na 7,2V. Ve zbyvajicich jsou svarene clanky na 12V/600mAh. Rekonstrukce akupacku nasemu JSDH pusti pekne zilou a tak se musim dopredu pripravit na to, jak akupacky nechat rekonstuovat, t.j. 12V/600mAh=vyssi vykon, delsi dosah, kratsi vydrz nebo 7,2V/1200mAh=nizsi vykon, kratsi dosah, delsi vydrz. Druha vec je dobijeni, aby nedoslo k jejich zniceni. Souhlasim s vyse uvedenymi prispevky, ale to znamena bud porizeni drahych mikroprocesorovych nabijecek nebo zkonstruovani vlastni. Provadet mesicne vybijeni, nabijeni, mereni kapacity a dalsi operace je pro me casove neunosne.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
2 Vlado Strejc
Vezmu to zase poporade:1) Jedna se tedy o typ Nissei Denki 888U (vyrobeno v Japonsku), s nejvetsi pravdepodobnosti se 16 kanaly. Tyto stanice bylo mozno dovybavit bud pridavnym pametovym modulem (ale ted uz si nevzpomenu, kolik jich pak bylo, bud 30 nebo 50) nebo modulem CTCSS (tonovy skvelc neboli PL tony). Bohuzel nebylo mozno pouzit oba moduly soucasne.2) Zablokovane? To nevim, neni tim mysleno, ze stanice neni v rezimu VFO ale v kanalovem rezimu? Pozna se to tak, ze v kanalovem rezimu je na displeji pouze ch 1 az ch 16 (plus zkratky zapnutych funkci), v opacnem pripade tam je krome cisla predvolby (kanalu) i kmitocet (plus ty zkratky). Prepinani se cini posuvnym prepinacem uvnitr radiostanice v horni casti (nelze prehednout).3) Dosah - tyto stanice pracuji v pasmu 70cm (+- 450 MHz). Zde uz je vlna pomerne kratka, proto jsou problemy se spojenim v hornatem terenu, kde se vlna jiz neochotne ohyba, zato se jiz docela dobre odrazi. Lidove receno za terenimi prekazkami, ale i za budovami a uvnitr nich byvaji problemy s prijmem (a obracene). Dochazi rovnez k intenzivnimu a rychlemu fadingu (kolisani sily prijimaneho signalu). Mimochodem, prave pro tato specifika ma sit PEGAS / Matra takove problemy (pracuje tesne pod 400 MHz), umocnene tim, ze jde nikoliv o fonicky, ale digitalni provoz. Na druhou stranu se tyto kmitocty velmi dobre siri na primou viditelnost, kdy neni problem s malickymi PMR srandastanicemi udelat z kopce na kopec spojeni pres 200 km pri vykonu 0,5W ERP!!!Pokud ale vase obec opravdu neni velka, pri pouziti sdilenych kmitoctu, kde je (zatim) povolen vykon 5W a pri zname skvele citlivosti prijimacu Nisseiek asi opravdu nebudete mit problem. Na jednu stranu je skoda, ze ty vase stanice nejsou ve verzi VHF na 160 MHz, kde to "chodi" v zastavbe podstatne lepe, ale preci jen jste meli nakonec stesti: totiz verze 888V na 160 MHz se jiz dnes nesmi pro vysilani pouzivat (pracuje jen ve dnes jiz nepovolenem kmitoctovem rastru 25kHz).4) Funkci ma stanice jen par, ale nechci to tu resit, kdyz kliknete na muj nick vedle prispevku, dostanete se na muj mail, tak mi napiste, co presne potrebujete vedet. Daleko nejvetsi legrace je programovani flagu, nastesti k tomu neni potreba pocitac
.5) Mam k Nisseiovi asi ctyri akumulatory, z toho je jeden maly akublok origos Nissei 7.2V, jeden je velky akublok ALAN PB 127 - 12V 600 mAh po repasi, dalsi je akupack na 8 tuzkovych akumulatoru - puvodem od rucni CB radiostanice (pack ma nazev AH27 a dal se prazdny asi za stovku koupit u firmy Allamat Dobris (
www.allamat.cz). Posledni "baterkou" je novy akublok 12V 600mAh me neznameho korejskeho vyrobce, pred casem koupeny v akci za 400 Kc.Pro jistotu upresnuji - akublok je nerozebiratelny celek, uvnitr jsou nejake prumyslove clanky. Akupack - prazde rozebiratelne pouzdro na tuzkove baterie libovolne kapacity.Takze kdyz vezmu, ze se nechaji 1800 mAh akumulatory sehnat od 40 Kc (osobne bych ale volil drazsi Sanya), tak se necha vejit s jednim akupackem na 8 AA clanku do petikule i s temi clanky. A pokud nechcete stavet nabijecku nebo kupovat nejakou drahou procesorovku, na jednoduche nabijeni staci obycejny nestabilizovany adapter na 12V. Nabijeci proud adapteru volime podle kapacity aku tak, aby jeho hodnota byla nejlepe desetinou prave kapacity tech aku. Pokud to treba budou dvoulitry, tak by nabijecka mela davat max. 200mAh. Pokud bude davat vic, umerne se zkracuje doba nabijeni. Tu dostaneme tak, ze kapacitu clanku vynasobime 1.6 a vydelime maximalnim nabijecim proudem, ktery nabijecka dava. Obecne plati, ze nabijeni desetinou kapacity trva maximalne 16 hodin. Ale kazdopadne - pokud budete nabijet uzavrene bloky nebo nepouzijete procesorem rizenou nabijecku, vrele doporucuji nabijeni osetrit a cas od casu to ohlidat merakem, co tam vlastne tece. A dale - pokud to budou akupacky na jednotlive clanky, pri vybiti opet doporucuji otevrit, clanky vyjmout a premerit napeti. Casto se stava, ze mezi akumulatory, ktere koupite, je nejaky horsi nebo vylozene spatny, ktery se predcasne vybiji (ma snizenou kapacitu) a prilisnym vybijenim pri provozu se brzy uplne znici. Ostatni clanky se ale nestaci poradne vybit (stanice ale uz "nejede" kvuli tomu vadnemu clanku) a pri naslednem nabijeni zase dochazi k jejich velmi nezadoucimu prebijeni. Tyto clanky je treba vyeliminovat nekam do nastennych hodin ci dalkovych ovladacu a sadu doplnit o novy, naformatovany clanek. Ovsem michani starsich a novejsich aku se prilis nedoporucuje, takze nejlepsi je za vsech stanic vyhazet horsi clanky, zbyle clanky prerozdelit (obvykle aspon jeden akublock se tim uplne vyprazdni) a koupit jednu kompletni novou sadu. Prave do toho uprazdneneho packu.Jde taky o to, co koupite. U fotaku mi zacal haprovat jeden ze dvou drahych tuzkovych akku Sony Stamina. Na druhou stranu mam dobre zkusenosti s akuclanky firmy Sanyo - v akupacku ke stanici Alinco DJ-596 jich mam 6 (1850 mAh) a i po roce uzivani a obcasnem nesetrnem rychlonabijeni jsou vzacne vyrovnane. Chce to trochu stesti a nesetrit.Tak se kdyztak ozvete.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
Oprava
Uz jsem z toho zblblej... nabijeci proud se samozrejme znaci v (m)A a ne v (m)Ah - tim se znaci kapacita clanku. Takze hledejte na nabijecce udaj, obvykle znaceny jako OUT - melo by tam byt 12V a prislusna hodnota v mA - tedy napr. 12V 200mA.
Napsal: 12.05.2008 15:18
od lucky ducky
Ano, doporucuji
rozebiratelna pouzdra od Allamatu za cca 137,-Kc a Sanyo-clanky, nejlepe 2300mAh a vyssi(uz se delaji i 2500-jsou super,kam se na ne hrabou tolik propagovane GP2500). K tomu nabijecku MW9837-da se pozit i v aute, CL konektor do cigaretaku je prilozen. Verim, ze budete spokojeni. Za relativne malo penez bude spousta "muziky".
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Vlada Strejc
Vrele diky za rady i nabidku. Pro uplnost tento odkaz technicke dokumentace Nissei Denkihttp://
www.cbradio.cz/doc/_HAM/Nissei%20Denki%20N888U/
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
4 vlado strejc
Tak jak to bude s temi funkcemi? Chcete to vedet nebo ne?
Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
dokumentace
A co se tyce te dokumentace, doporucuji vzdy cist originalni navody. Protoze v ceskych prekladech nejen, ze je spousta nepresnosti a nesmyslu, ale obcas i neco duleziteho uplne chybi!
Napsal: 12.05.2008 15:18
od Vlada Strejc
Omlouvam se za pomale reakce, ale zacala sezona pozarniho sportu a vsechno usili je zamereno na posledni doladeni techniky a naradi. Urcite se na stanice podivam, co bude treba. Uz ted jednu poznamku. Kdesi vyse jsem napsal, ze stanice jsou zablokovane. Reakce byla spise nevericna, ale je to tak. Funkcni jsou pouze tri kanaly. Nekde jsem se docetl, ze uvnitr stanice je nejaky, prepinac, kterym se 'odemkne'jakasi obdoba setup a lze povolit vsechny volby. Mrknu na to co nejdriv. Jen tak mimochodem, pises o originalnich navodech, ale japonsky fakt neumim
)