Stránka 1 z 1

Refundace členů JPO 2016

Napsal: 01.06.2016 09:52
od Jiří Unčovský
Dobrý den,
koukal jsem na předchozí diskuze k tomuto tématu a již jsou staršího data, tudíž bych chtěl toto téma nějak připomenout a zeptat se zda-li by někdo nebyl ochoten obecně sepsat pravidla pro refundace a i jestli by se nenašli nějaké vzory tiskopisů jak pro zaměstnavatele, zaměstnance či i pro obec k aktuálnímu datu.
Jde o to když člen (v tomto případě člen JPO II), je zaměstnán a pracuje 8 hodin denně v kanceláři, v pracovní době odejde na výjezd. Jaké tiskopisy pro refundaci použít. Pak je tu další dotaz v případě výjezdu třeba u od 22. hodiny do 6. hodiny ranní, je povinen jít hned do práce či má nárok na odpočinek?
Rád bych tímto dotazem přimněl někoho kdo se v tomto tématu vyzná o sepsaní ilustračních příkladů jak v dané situaci jednat a co vše pro to člověk potřebuje.
Předem děkuji za odpovědi

Napsal: 01.06.2016 10:30
od Sobiho
Ahoj,
snad ti pomůže toto:
http://www.avjsdh.cz/wp-content/uploads ... AVJSDH.pdf
jedná se zejména o tyto kapitoly:
3. Uvolňování člena jednotky ze zaměstnávání
4. Náhrada mzdy
5. Refundace mzdy zaměstnavateli

Formuláře, respektive vzory se liší podle zřizovatele a zaměstnavatele, že by byl nějaký závazný formulář to nevím.

Napsal: 14.10.2016 08:28
od cokapid
Osobně by se mě hodil postup ze života jak to provést. Např. teď udělal HZS školení strojníků na pátek i sobotu od 8:00 do 16:00. Jedná se u nás o 7lidí kteří se musí účastnit. Většina z nich to má v práci v pohodě a zaměstnavatelé to vůbec neřeší , ale mám tu jednoho co potřebuje udělat refundaci. Je nějaký postup ,,ze života,, co mám jako velitel přesně udělat ? Nahlásí si v práci neplacené volno , pak zajde na obec ?

Napsal: 14.10.2016 08:44
od Jiří Vanhara
Ja sem si loni toto vyřizoval pro školení S-16 což bylo stejně jak píše cokapid ze dvou denního školení v Kroměříži a řešil sem to stejně jako zaměstnanec a bylo to tak ze obec my dala potvrzeni na refundaci na základě toho ze sem dostal na školeni potvrzeni o účasti a po té co obecní účetní vystavila potvrzeni tak sem ho předal firemní účetní a ta mě dala výplatu jako bych byl normálně v práci ....a obec to nějakým způsobem pomoci faktury zaplatily firmě...

Napsal: 14.10.2016 11:11
od Sobiho
Refundace mzdy a náhrada mzdy je řešena zákonem č.133/1985 Sb., nařízení vlády č.172/2001Sb. a zákon č.262/2006 Sb., zákoník práce.
Tady je odkaz ze stránek Asociace velitelů JSDH je to kapitola 4 a 5.:
http://www.avjsdh.cz/wp-content/uploads ... AVJSDH.pdf

Napsal: 14.10.2016 14:27
od Kůďa
Nevím, zákon to zná zdlouhavě. Nejednodušší to je udělat, jako to máme u nás. Město uzavřelo dohodu se zaměstnavatelem hasiče o uvolňopvání členů JSDH na zásahy a na školení. Hasič vyjede na záah nebo na školení. Do zaměstnání si pak přinese od velitele potvrzení, že byl tam a tam dne toho a toho a v době od té do té. Zaměstnavatel to svému zaměstnanci proplatí a pak si napíše fakturu na město za ušlou mzdu a město to zaměstnavateli hasiče proplatí. Pokud není tato dohoda, tak poté je zdlouhavější způsob a to - hasič podle zákona dostane volno /pozor, nikde se v zákoně nepíše, že to je placené, takže dostane neplacené volno. Pak by si hasič musel sehnat podklady ze zaměstnání o ušlém výdělku a toto by musel donést na město - ke zřizovateli jednotky a ten by mu to poté proplatil. Ha a zde je zase zádrhel. Pokud by refundace mzdy vyplacená přímo hasiči přesáhla částku 2.500,-Kč, tak by zřizovatel musel toho dotyčného přihlísit na OSSZ (zdravotní a sociální) a mimo daně mu ještě odvést toto pojištění. Tj. musel by i zřizovatel za hasiče toto odvést jako by to odvádí u ostatních zaměstnanců. NO a v poslední řadě by musel zřizovatel jednotky další měsíc tohoto člena odhlásit z OSSZ. Přihlášení a odhlášení by musel udělat každý měsíc co by mu vyplácel finanční částku vyšší jak 2.500,-Kč a musel mu z toho hradit odvody.
A jestli někdo napíše, že to tak není, tak ať si zavolá k naší účetní na městě nebo na HZS KHK, kde tuto variantu doporučili při kontrole jednotky a po dohodě s auditem se to takto začlao dělat.
Toto je z praxe a né zákony, které nic neříkají.

Napsal: 14.10.2016 17:26
od Samik
U nás to funguje tak, že když se zúčastníme výjezdu či školení v pracovní době. Si vyzvedneme na obci potvrzení o účasti a to předáme zaměstnavateli. Ten pak pošle fakturu na obec. Žádnou smlouvu obce se zaměstnavatelem nemáme. Jen do rozpočtu JPO si dáváme kolonku refundace.

Jen mě by zajímalo je něak omezeno kolik zaměstnavatel může fakturovat? Jde o to že jeden zaměstnavatel fakturuje 400 kč/hod i když zaměstnanec má 100kč/hod. Moc do toho ale nevrtáme jsme rádi že kluky poušti bez problému, kdyby nepustil tak dopoledne nevyjedeme.

Napsal: 14.10.2016 19:30
od Kuba_T
Možná v tom mají započítany i usly zisk ... nevím. U mě v práci fakturuji můj hodinový průměr/hod. Takže na tom ja vydělám a město to nijak nerujnuje.

Napsal: 14.10.2016 21:06
od Kůďa
část výpisu odpovědi z dopisu GŘ HZS z roku 2009 :
Podle současné právní úpravy v § 200 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci k výkonu této občanské povinnosti pracovní volno bez náhrady mzdy v nezbytně nutném rozsahu. Náhradu ušlého výdělku za účast při zásahu v pracovní době tohoto zaměstnance je povinna podle § 29 odst. 1 písm. f) zákona o požární ochraně poskytnout obec. Tuto náhradu ušlého výdělku ale nemůže obec poskytnout podle § 22 nařízení vlády č. 172/2001 Sb., k provedení zákona o požární ochraně, protože uvedené ustanovení upravuje náhradu ušlého výdělku pouze těm členům jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí, kterým plynou příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci, který se jako člen jednotky sboru dobrovolných hasičů obce zúčastnil ve své pracovní době zásahu, nelze uhradit ušlý výdělek podle výše citovaného nařízení vlády, může mu obec náhradu ušlého výdělku poskytnout pouze v tom případě, že jí čerpání neplaceného volna i výši ušlého výdělku doloží.

viz : http://www.hzshk.cz/cs/uvodni-strana/in ... anek-1127/

Napsal: 14.10.2016 21:28
od Kůďa

Napsal: 14.10.2016 23:52
od Sobiho
Minimálně ten článek na požárech je starý, je z roku 2003, a v roce 2006 byl zákon vydaný nově a v dost jinem znění.