Stránka 1 z 2
Odpovědnost za škodu v JSDH zřizovateli
Napsal: 16.01.2014 12:01
od Jarda Klička
koloveč.jpg
Zdravím,určitě se s tím už někdo setkal,tak mě prosím poraďte.Jsme JPO 3 a zřizovatel je Městys Koloveč.V létě jsem při vykonávání práce na příkaz velitele poškodil při couváním vrata do hasičárny.Jedná se o výsuvná lamelová vrata a poškodil jsem je naším výjezdovým automobilem VOLVO FM9. Na autě škoda nebyla žádná,ale na vratech vznikla škoda za 22 736kč.Tuto částku teď po mě zřizovatel vymáhá.Jelikož jsem svévolně s autem nevyjížděl,ani nezajížděl,ale při vykonávání práce spojené s prácema JSDH,tak mě to přijde hodně nekorektní a hlavně,jestli na to Náš úřad má vlastně právo... Již jsem to začal řešit s pojišťovnou (jelikož mám takzvanou "blbenku". Ale tam se všechno protahuje a Městys chce částku zaplatit do konce měsíce.Zná někdo na nějakého právníka HZS kontakt nebo někdo, kdo se s tím zabývá? Vždyť spadáme do IZS,tak snad něco takového musí být zákonem upravené....co když to auto někde za nějakých okolností rozbíjiu,to pak po mě zřizovatel bude chtít uhradit 6 a půl mil. korun???
koloveč.jpg
Napsal: 16.01.2014 20:05
od Libor
práce spojené s prácema JSDH, a to byla konkrétně jaká činnost? třeba úklid vozidla? Jestli jsi byl s autem před garáží umyl ho a pak jsi couval z5 tak jsi vyníkem nehody ty, jelikož jsi nezvládl řízení vozidla a samozřejmě musíš uhradit škodu. A určitě jste měli volat na místo hlídku PČR, protože došlo k poškození majetku 3tí osoby.
když to auto někde za nějakých okolností rozbíjiu,to pak po mě zřizovatel bude chtít uhradit 6 a půl mil. korun? to určitě chtít nebude, pokud se bude jednat o výjezd jednotky řádně ohlášenej na KOPIS, když dojde k nehodě bude to dál v řešení PČR, pokud si jen s fandou řeknete jdeme se projet tak samozřejmě škodu hradit asi budeš, to je logický.
Napsal: 16.01.2014 21:25
od Petr Haska
Policii by volal sam na sebe debil. Dale take neni jasne,zda se vubec o dop.nehodu jednalo. Na vjezd do hasicky se nemusi vztahovat z.c.361 z roku 2000. Jinak mame pojistene auta a mesto plati i pojistku vsem zamestnancum i hasicum na skody zamestnavateli.
Re: Odpovědnost za škodu v JSDH zřizovateli
Napsal: 16.01.2014 22:07
od Roman Žilka
Couvání do garáže není dopravní nehoda a není třeba k ní volat PČR (tu je NUTNÉ volat v případě nehody, protože se jedná o vozidlo IZS zařazené do plánu plošného pokrytí zproštěné povinného ručení). Je také v pořádku, že po Tobě zřizovatel vymáhá uhrazení škody, protože až na základě toho můžeš uplatňovat plnění od pojišťovny z pojistky (blbenky). Počítej ale s tím, že u těchto pojisek bývá zpravidla nějaká spoluúčast, typicky 10%.
Napsal: 16.01.2014 22:38
od Kůďa
odpovím jasně,
pokud couváš do garáže z veřejného prostranství z komunikace přímo do vrat nebo přes chodník, tak to DN (havárie vozidla) je pokaždé,
pokud couváš na Vašem dvoře do garáže a objekt je osazen dopravními značkami, které tam dalo město, tak to DN - havárie - je také vždy
ostatní případy jsou to škodní události, ale měla by přijet Policie a měla by provést dechovou zkoušku, aby jste neměli problém s pojišťovnou - pojistka na blbost. A dále záleží na tom, jestli je to vozidlo v IZS (jak zde někdo uváděl), tam by měla být Policie přivolána také vždy a dále záleží na Vašem předpisu o autoprovozu, jestli nějaký máte a který by měl vydat Váš zřizovatel. Když to bude DN s dalším autem /nebude zranění, škoda vyšší jak 100 tis. na jednom autě, tak policie se volá pouze na provedení dechové zkoušky a vše vyplňuješ na euro formulář.
Toť asi vše od osoby, která o tom něco málo ví a má s tím zkušenosti. A teď záleží na tom, jestli to chceš hlásit nebo né a nebo si to necháš opravit na svoje náklady a dohodneš se s Vašim zřizovatelem.
Re: Odpovědnost za škodu v JSDH zřizovateli
Napsal: 16.01.2014 23:03
od Michal R.
Pouze mů názor-může být špatný... Auto zařazené v IZS zproštěné povinného ručení není-pouze ho za Tebe platí někdo jiný... -stát. Být to jiná vrata,tak to jde z pov.ručení normálně. Bohužel obce auto+obce vrata pojišťovna nezaplatí-jeden majitel.Tvá pojistka by to pokrýt měla-pokud jí máš i na provoz vozidla v zaměstnání.A taky bych kouknul na to,jak máš smlouvu(dohodu) s obcí.Možná by tam šlo použít např. to, že neumyslnou škodu způsobenou zaměstnavateli po Tobě může požadovat do výše např 4,5 násobku tvého platu,jako to je normálně v zaměstnání běžné.Je to pouze můj názor. Kontaktuj někoho na IZS pod koho patříte-určitě poradí-nejsi první a rozhodně né poslední. A taky hlavně jukni,na co tu Tvojí pojistku máš-aby se vztahovala i na škodu způsobenou zaměstnavateli a ještě jsi tam měl i řízení vozidel.
Já např.platím 1700kč/rok a pojistku mám krytou na cca 130 000,- kč. Divil jsem se že jen na tak málo,ale je to právě o těch násobkách platu,co po tobě může zaměstnavatel chtít.Samo že škodu neúmyslnou - alkohol,hrubé porušení atd,platíš vše sám celé a i ta pojištovna Ti nedá nic. Tady je kousek ze smlouvy: Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli kryje případnou škodu, kterou způsobíte svému zaměstnavateli zaviněným porušením povinností při plnění svých pracovních úkolů. Pojišťovna za Vás uhradí škodu, za kterou odpovídáte v důsledku svého jednání nebo vztahu z doby trvání pojištění podle zákoníku práce nebo obdobného právního předpisu. Na odpovědnost za škodu způsobenou v souvislosti s řízením dopravního prostředku se pojištění vztahuje jen v případě, že je to výslovně ujednáno.
Napsal: 16.01.2014 23:08
od Jarda Klička
Děkuji za příspěvky. S něčím souhlasim, ale s něčím ne.Je to trochu složitější.Uklizeli se garáže, tak auta byla venku.Já je pak šel parkovat, jenže jsem si nevšiml,že jeden kolega s jednou roletou cuknul o 10cm dolů, aby zhasla světla.(na dorazech vrat je snímač pro osvětlení hasičárny)Prostě chtěl šetřit. Zaparkoval jsem na příkaz velitele.Ano udělal jsem chybu a pořádně jsem si vše nezkontroloval, ale jsem také v nějakém pracovním pomeru, vůči obci,ne? Tak si myslím,že po mě nemohou vyžadovat celou částku,ale nějakou poměrnou část... Zítra to budu řešit s Krajským ředitelstvím, tak určitě dám vědět jak jsem dopadl....
Zv
Napsal: 16.01.2014 23:14
od Jarda Klička
Ano Michale R. máš pravdu, tak jak si to napsal...bohužel jsem si nechal udělat blbou blbenku a z té to hradit nepůjde.
Re: Odpovědnost za škodu v JSDH zřizovateli
Napsal: 16.01.2014 23:38
od Michal R.
Zkus tedy ty násobky platů.Pořád to bylo zaměstnání. Údržba techniky,školení,vše po výjezd je sice organizační řízení, pak operační(výjezd,atd),ale pořád je to práce hasiče-i když pro obec.Jukni na smlouvu z obcí a s někým se poradˇ. Tohle se stane hned-čekám kdy to potká mě(nás)... i když se něco zničí-neúmyslně,tak se to dá dohodnout. To jako např. zničíš popotahováním u zásahu nebo výcvku hadici o střep je 3000kč v háji a obec to chtít nebude-to je v poho a pak je napadne,že např. nad 10 000,- už to chtít bude??? Asi nějaké divné,ne? Nemá pojištěné všechny své zaměstnance?Zeptej se na to.
Napsal: 17.01.2014 00:49
od Kůďa
opět musím reagovat. U nás všichni hasiči v JSDH máme uzavřenou pojistku na blbost za 400,-Kč na rok u HVP a.s. a má to na sebe uzavřené SDH - tedy občanské sdružení, protože to je hromadná pojistka a v příloze jsou tam uvedeni hasiči, kteří jsou pojištěni, kteří to jednou za rok SDH zaplatí.
Kolega řezal s pilkou při zásahu a udělal škodu, protože větev spadla a poškodila plot. Majitel si odborníkem nechal vyčíslit škodu na 6.500,- Kč. Podklady jsme zaslali na pojišťovnu a on dostal od pojišťovny HVP 5.500,-Kč - 1.000,-Kč bohužel nedostal - byla to spoluúčast hasiče. Ten však nic neplatil.
Totéž by bylo i u tohoto poškození vrat autem. V uvedené smlouvě u každého hasiče musí být napsáno na jaký obor - příklad hasič - řidič - strojník nebo hasič-řidič nebo jenom hasič /ten platí jenom 300,-Kč/.
Napsal: 17.01.2014 01:15
od Libor
ještě drobnost, ta takzvaná pojistka na blbost je jaksi na "nehody" při zaměstnání, pokud jen prováděli údržbu techniky, tak si myslím, že to neprojde, protože zaměstnancem obce jsi až při vyhlášení poplachu na výjezd, teda alespon tak jsem to ve smlouvě viděl já, záleží na každé smlouvě.
Napsal: 17.01.2014 06:53
od anonymus
1) Pokud máš smlouvu s obcí, tak ti mohou dát k náhradě max 4,5 násobek platu (dle zákoníku práce 262/2006Sb. v platném znění §257).
2) Dalším řešením je pokud to nedokázal velitel jednotky včas zastavit (domluvit s obcí). Tak předpokládám, že jsi s touto činností (zajíždění do garáže, ovládaní vrat) nebyl prokazatelně seznámen (písemně proškolen), a jelikož jsi říkal že tvůj velitel ti dal pokyn k zajetí s vozem do garáže, tak je pochybení na straně velitele (jakožto vedoucího zaměstnance). A škodu by měla obec vymáhat po veliteli.
3) U nás to funguje následovně, vznikne škoda zaměstnavateli (obci), tak plnění jde bud z pojistky auta, nebo tzv. blbénky, pokud je tam spoluúčast, tak to za dotyčného zaplatí SDH (ano sdružení)
4) Do budoucna by to chtělo určitě pořešit (pojistku, smlouvy,....) nebo odejít z jednotky ;-)
Napsal: 17.01.2014 07:25
od Petr Haska
Co píše "anonymus" tak s tím souhlasím, jenom s tím velitelem - chce to asi nají smírnější cestu, jinak platí poslední čtyři slova.
Dále: K nehodě vozidla zařazeného do IZS nemusíte volat PČR. Mají to interně jenom HZS (asi). Dotazoval jsem se na to pojišťovny před dvěma léty a ta mi dala za pravdu. Řídí se to všeobecnými předpisy - zákony.
Dále:Jestli je to DN či ne zjistíš (mimo jiné), když se podíváš do KN, zda jsi jel do garáže po komunikci(to je i chodník). Ono je také možné, že tam bude napsané, že je pozemek něco jiného-třeba ostatní plocha.A to není co ? Pozemní komunikace. A zákon č.361/2000 říká co? ....... o provozu na pozemních komunikacích.
Napsal: 17.01.2014 10:11
od Lukáš -X-
Zdravím,
nám tvrdil starosta OSH ČMS, že pojištění odpovědnosti je součástí pojistky od nich - placené z členských příspěvků. Jak to tady čtu, už si tím nejsem moc jistý.
U nás a musím "zaklepat" zatím nic podobného nenastalo, ale byli jsme upozorněni, že zásahy mimo povolání OPIS, tedy zásahy pro zřizovatele a ostatní činnosti JSDH, nejsou řešeny z pojistky HZS. Tedy, pokud něco děláte mimo povolání OPISem, měl by zřizovatel vědět, že kompletně na jeho "triko".
Napsal: 17.01.2014 11:02
od Libor
Dále: K nehodě vozidla zařazeného do IZS nemusíte volat PČR. Mají to interně jenom HZS (asi). Dotazoval jsem se na to pojišťovny před dvěma léty a ta mi dala za pravdu.
tím si nejsem jistej, když kolega klepnul auto u dálnice o závoru tak jsme taky museli volat dopravku a to samý ikdyž nám kamion rozbil šutrem čelní okno.
Napsal: 17.01.2014 14:07
od Petr Haska
Libore,ja psal pojistovne,pojistovna tak odpovedela. Poptam se znova,zda se neco nezmenilo.
Napsal: 17.01.2014 19:34
od Petr Haska
Odpověď pojišťovny z roku 2010 - kdy byla vozidla IZS pojištěna u ČPP - což jsou i dnes:
Česká podnikatelská pojišťovna a.s. se při likvidaci pojistných událostí i na vozidlech IZS řídí Zákonem č. 361/2000 Sb., § 47, odst. 4, písm. a), b),c) odst. 5, písm. a), b), c).
Z uvedeného je zřejmé, že řidiči vozidel IZS nemusí, pokud škoda nepřesáhne 100 000 Kč, volat PČR.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Lucie Opluštilová | CENTRUM ZÁKAZNICKÉ PODPORY
Supervisor - odbor kontaktního centra
Napsal: 17.01.2014 22:18
od Libor
tak pokud to takhle půjde tak tim líp. u nás to bylo asi v trošku jiném režimu. každopádně držim řidiči palce ať to dopadne dobře
Napsal: 19.01.2014 04:18
od Kůďa
Pro Petra Hasku.... Je hezké, že ti ze zákaznického centra toto odpověděli, ale praxe je trošku jiná. Ministerstvo financí, které za hasičské vozidlo v IZS hradí poplatky, tak trvá na pživolání PČR. A pokud nedoložíš podlady potřebné pro vyřízení škodní události, tak se to vleče a vleče. Proto doporučuji, pokud se někomu něco takového přihodí, i když to je na euroformulář, tak přivolat Policii ČR, a aspoň sobě, když né oběma nechat oddýchat. Pak se vyhnete mnoha nepředvídatelným problémům při vyplacení pojistného /osobní zkušenosti - z naší jednotky -. 2 x DN,, 2 x účat PČR, 2x provedeno dýchání řidiče has. vozidla a vždy do 1.měsíce vyřízená škodní událost bedz nějakých problémů/. Toto je jenom rada.
Dále uvádím, že záleží také na vydané směrnici autoprovozu, kterou by pro každou jednotku měl vydat zřizovatel. Pokud tam stojí přivolat Polici, tak jí musíte přivolat. Za druhé, pokud se budete řídit předpisy vydanými pro HZS, tak také musíte přivolat PČR. U služebních vozidel MV to musí být vždy-na to je interní předpis miniystra vnitra. Vidím argument, že vozidlo je města. Ano to je, ale co je město - je to veřejná správa spadající pod gesci MV.
Napsal: 19.01.2014 09:53
od Zdenek 675
Taky jsem měl nehodu s dodávkou do vrat které jsem špatně zajistil a oni trochu sjely tak jsem to neviděl v zrdcátku a trochu sem je prohnul oni měli ještě dveře osobní škoda asi 70 tisíc. Přivolána policie sepsáno zaplatil jsem pokutu a věc zaplatila pojištovna . Je to jako každá jiná DN kterou způsobíte škodu druhé straně auto + vrata, plot , sloup , svodidla atd. Pojištovna neplatí škodu na vašem voze.