Stránka 1 z 1
Řidič SDH
Napsal: 29.06.2012 21:37
od Veronika Novotná
Potřebovala bych poradit, jde o řízení vozidla jednotky požární ochrany. V současné době se dost přeme, zda může vozidlo řídit žena. Jde mi o situaci, kdy se jako vedoucí oddílu mladých hasičů potřebuji s dětmi dopravit např. na závody (nemusí jít přímo o tuto situaci, jde především o řízení vozidla mnou jako ženou a členkou SDH). Jde o vozidlo volkswagen transporter. Bylo mi velitelem řečeno, že vozidlo řídit nemohu, protože nejsem členem výjezdové jednotky SDH obce a nemám smlouvu s obcí. Jsou nějaké speciální požadavky na osobu, která může řídit požární vozidlo? Pokud ano, tak kde je najdu. Zatím pátrám bez úspěchu. Pouze v zákoně o provozu na pozemních komunikacích jsem našla, že podmínkou je věk 21 let a pravidelné lékařské prohlídky. Nato mi bylo řečeno, ať si prostuduji zákon o požární ochraně, ale tam jsem nic nenašla.
Napsal: 29.06.2012 22:12
od Tomáš Jedno
Musíš být členkou jednotky, dále musíš být starší 21 let a mít školení na řízení referenčních vozidel.
Napsal: 30.06.2012 05:37
od Veronika Novotná
No dobře, ale kde to najdu v legislativě? Ráda bych si to přečetla také v zákoně či vyhlášce.
Napsal: 30.06.2012 10:57
od Petr04
Jednotka a sbor jsou dvě na sobě nezávislé organizace, a pokud jsi pouze ve sboru nemůžeš řídit auto které vlastní jednotka, tedy obec.
Napsal: 30.06.2012 12:12
od Veronika Novotná
Už jsem to asi našla. Ve vyhlášce č 247/2001 Sb. o organizaci a činnosti JPO § 7 odst. 2 je uvedeno, že minimální vybavení JPO SDH je specifikováno v příloze č. 4. Tím chci říct, že dle tohoto ustanovení je požární vozidlo vybavením JPO SDH. Dále v § 8 je napsáno, kdo může používat požární techniku a věcné vybavení. Jelikož se tato vyhláška týká JPO SDH, tak skutečně s požárním automobilem jako řidič může jezdit pouze člen JPO. Chápu to tak tedy správně? No aspoň, že jsem to našla, ale štve mě, že mi to velitel nemůže říci narovinu, kde je to napsáno.
Napsal: 30.06.2012 14:36
od Petr Martínek
Ale velitel ti to ve zjednodušené verzi řekl správně.Měl tě poslat rovnou za starostou a bylo by to vyřešený.Buď tě vezme do JPO,kde tě čeká kurz strojníka,nebo si budeš muset udělat referenstký zkoušky.
Napsal: 02.07.2012 05:27
od Petr
Všichni tady řešíte jednu věc a přitom odpovídáte trochu rozdílně. Pokud je vozidlo majetkem obce, je úplně jedno, jestli je slečna nebo paní v JSDH. Pokud jí obec dá svolení s užitím vozidla, pak ho může řídit. Věk 21 let se vztahuje POUZE na VRZ a automobily pro sk. C. Pokud obec vlastní DA, OA apod, které nemá VRZ, může ho řídit již od 18ti let jako každé vozidlo.
Jinak musím souhlasit se Sluníčkem, spousta velitelů ani neví...dokonce ani jak se hlásit do RDST.
Prostě běž za starostou - ale pozor!!! Za starostou obce a ne SDH - tedy pokud to není ten samý člověk.
Napsal: 02.07.2012 22:39
od
Zdravim přítomné.Vozidlo s modrým majákem můžeš řídit i tehdy po 18 roce věku, pokud bude maják zakryt, tak aby nebyl vidět. Dále pozor konkrétně na dopravu dětí na soutěže ve vozidle (výjezdovém). Pokud by k tomu nedal vyloženě souhlas a to písemně zřizovatel - obec(město), tak bych převážel děti pouze v případě evakuace u zásahu. Jinak souhlasím s výše uvedeném, že pokud se dohodneš se starostou OBCE (statutár. osoba za zřizovatele), tak můžeš řídit aniž budeš v jednotce SDH. Pokud bude nutné vstoupit do jednotky, tak nezapomeň na zdravotní prohlídku a referentské školení řidičů. Další podrobnosti můžeš hledat ještě v Řádu strojní služby, ale ta vyhlaška 247/2001, tak to je svaté. Marfi 68.
Napsal: 03.07.2012 17:18
od Kůďa
Marfi 68.....A to jsi vyčetl kde, že když zakryješ majáky, tak můžeš jeszit s vozidlem, které je zařazeno v IZS a maják má napsaný v TP a ORV. Chtěl bych Tě tedy nekde chytit a byl by jsi o pár bodů těžší a o pár desítek tisíc lehčí ve správním řízení .. PS : tomu věř. Proto nikomu tak blbě neraď. Prostě, věk je 21 let a to nic nemění. Ano pokud auto nebude v IZS a nebude mít v TP a ORV zapsán maják, tak pak stačí 18 let.
Napsal: 04.07.2012 18:14
od J. Odrazil
To samé jsem se chtěl Marfiho zeptat i já. Kde to slyšel.
Já se domnívám, že i zde byla diskuse o tom, zda auto vybavené majáky (VRZem) je vozidlo s právem přednostní jízdy ve smyslu § 41 zákona 361/2000 Sb. i když VRZ nepoužívá, tzn. jede jen třeba na výcvik. A pokud si tuto diskuzi dokážete najít zjistíte, že se názory různí. Asi každý slyšel něco jiného.
Na toto mi zatím nikdo nedal fundovanou odpověď a dotazoval jsem se i na GŘ HZS. Proto zastávám názor, že platí ustanovení zmíněného paragrafu. Rozhodně tím nelze nic pokazit. Prostě od 21 let a ještě je nutno mít lék. prohlídku po řidiče vozidel s právem přednostní jízdy, jednou za dva roky (shoduje se z hasičskou, ale je to jiný formulář, respektivě dva) a od 50ti let jednou za rok.
Takhle to vidím já.
J. Odrazil
P.S.
Netvrdím, že je to správné.
Napsal: 04.07.2012 18:38
od Petr
J. Odrazil - Je to naprosto správně. Pokud je vozidlo vybaveno VRZem, tak i v případě, že nebliká a nehouká, se jedná o vozidlo s právem přednostni v jízdě. Je jasné, že pokud není zapnut VRZ, má vozidlo prakticky jedinou výhodu - přednost při tankování. Pro jeho řízení však řidič/ka musí splňovat věk min. 21 let. Ostatní záleží na organizační složce. Někde je vyžadována prohlídka - většinou a někde i zvláštní školení - jak kde. Nejsou však podmínkou. Zásadní je pouze věková hranice.
Co jsem ale nenašel a nikdo z expertů mi nedokázal říci je to, jestli věková hranice 21 let platí i pro vůdce plavidla s VRZem a ostatní prostředky využívající "modré".
Napsal: 05.07.2012 11:31
od Kůďa
Petře .... Tak jsem to studoval. Rozeberu věc :
-řízení vozidel s právem přednosti v jízdě je v zákoně o silničním provozu-tam je věk 21 let a dále se toto cituje v ostatních nařízeních GŘ HZS ČR.
- vedení člunů /řízení/ je pouze upraveno podle vyhlášky MD 224/1995 Sb., o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel, je třeba průkaz způsobilosti k vedení lodí s vlastním strojním pohonem i bez něho: ◦s vlastním strojním pohonem nad 4 kW nebo,
◦celkovou plochou plachet nad 12 m2 nebo,
◦celkovou hmotností nad 1000 kg,
•plovoucích strojů.
Je-li na plavidle předepsána vícečlenná posádka, musí mít členové posádky plaveckou služební knížku. U malého plavidla může být členem předepsané posádky i osoba, která nemá průkaz způsobilosti, je však starší 15 let.
Podle § 10 a § 16 vyhlášky č. 224/1995 Sb. o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s požadavky rezoluce č. 40, o mezinárodním průkazu vůdců rekreačních plavidel EHK OSN, je stanoveno oprávnění vůdce malého a rekreačního plavidla:
-Vůdce malého plavidla je oprávněn vést na všech vodních cestách České republiky malá plavidla od 18 let.
Vůdce malého plavidla je oprávněn vést rekreační plavidlo, (malé plavidlo, kterým není provozována koncesovaná vodní doprava):
• v oblasti I -na všech vodních cestách České republiky a na zahraničních vnitrozemských vodních cestách, na kterých je uznáván průkaz způsobilosti vůdce malého plavidla, od 16 let
•v oblasti C - v pobřežních mořských vodách, na kterých je uznáván průkaz způsobilosti vůdce malého plavidla, do 0,75 námořní míle od pevniny nebo pobřežních ostrovů, do 4°Beaufortovy stupnice, do výšky vlny 1,2 m a za dne, od 18 let.
Pro oprávnění vůdce malého a rekreačního plavidla jsou stanoveny následující kategorie:
•M opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem bez omezení výkonu - pro držitele oprávnění od 18 let, který vykonal teoretickou i praktickou zkoušku,
•Pokud držitel oprávnění starší 18 let nevykonal praktickou zkoušku, je oprávněn k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem s omezením výkonu motoru do 100 kW (M100),
•Držitel oprávnění ve věku 16 - 18 let je oprávněn k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem s omezením výkonu motoru do 20 kW (M20), pokud vykonal teoretickou zkoušku,
•S opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice bez omezení celkové plochy plachet - pro držitele oprávnění od 18 let, který vykonal teoretickou i praktickou zkoušku,
•Pokud držitel oprávnění starší 18 let nevykonal praktickou zkoušku, je oprávněn k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice s omezením celkové plochy plachet do 80 m2 (S80),
•Držitel oprávnění ve věku 16 - 18 let je oprávněn k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice s omezením celkové plochy plachet do 20 m2 (S20), pokud vykonal teoretickou zkoušku.
Z tohoto plně plyne, že i když bude moci mít člun doplňky pro speciální označení člunů k používání u státní plavební správy, člunů Policie, HZS, Vodní záchranné sluby a pod. označením státní vlajkou a majákem modré barvy, tak pro vedení a obsluhu člunu je věk 18 let. Nižší u hasičů a záchranářů nemůže věk být, protože člen zásahové jednotky a ostatních složek je osoba starší 18 let.
Napsal: 05.07.2012 14:08
od Kůďa
pro J.Odrazil ... velice správně, plně s tebou souhlasím. Je to podle platné legislativy a tak to má být-přes to vlak nejede.
Napsal: 05.07.2012 14:20
od Kůďa
Upřesním. Členkou jednotky zřízené obcí být nemusíš, aby jsi mohla řídit toto auto a to se Váš velitel může stavět na hlavu, že Ti ho nepůjčí, protože stačí, aby jsi byla členkou SDH, který vede kroužek mládeže a jezdíš s nimi na závody, jak uvádíš, když budeš mít od obce povolení. Aby jsi mohla jet takto s tímto vozidlem, tak potřebuješ /pokud je vozidlo v hasičských barvách a má VRZ - starší 21 let, mít školení v autoškole na daný rok /přeškolení referentů-je to podle bezpečnosti práce(3-7 hodin podle autoškoly)/. Dále potřebuješ mít doklad od lékaře o zdravotní způsobilosti k řízení vozidel a hlavně od obce povolení k využívání tohoto vozidla pro potřeby SDH za účelem dopravy kroužku mládeže na soutěže. Pak ano a toto vozidlo můžeš řídit a za dodržení zákona o siln. provozu - kolik míst ve vozidle, tolik dětí v autě a tyto musí být v autosedačkách a nebo mít podprdelníky a být za jízdy připoután pásy.
Takto hovoří zákon. Kůďa
Napsal: 05.07.2012 14:30
od Kůďa
pro Veroniku, plno je obcí,které koupila vozidla a použivají je SDH pro potřeby vedení dětí a svojí činnost a nemají zřízené výjezdové jednotky dobrovolných hasičů obcí.Trošičku to odporuje vyhlášce 247 ale na druhé straně to takto jde také udělat. Tao je i to, že by mezi SDH a zřizovatelem jednotky - tedy Vaší obcí měla být sepsána smloua o propůjčení místností pro potřeby SDH. Toto si také mnoho SDH neuvědomuje a když se obrátíš na OSH a nebo si najdeš stránky SH ČMS, tak to tam nalezneš. Jinak by SDH nemělo využívat plochy a objekty obcí a měst, protože hasičské zbrojnice jsou určeny jen pro zásahové jednotky obcí. Kůďa
Napsal: 05.07.2012 20:20
od Dawes
ale co kdyz hasicskou zbrojnici staveli clenove SDH v akci Z
Napsal: 06.07.2012 13:57
od molis
Ahoj.
Pokud to stavěli členové SDH v akci Z, tak určitě v minulém režimu. A zase to bylo pod záštitou obce, národního výboru nebo jak se to všechno jmenovalo, už taky nevím. No a tím pádem je ta budova obecního (městského) úřadu, tak jako většina hasičáren v menších obcích nebo i v městech. Možná se mýlím,třeba u vás je to jinak.
Napsal: 07.07.2012 02:06
od Dawes
tak je to obecni budova ale mame ju jako sdh v trvalem uzivani