Stránka 1 z 1

Ochranné pomůcky

Napsal: 22.07.2007 00:11
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:23
od David Malát
Ochranné pomůcky
Ahoj. Potřeboval bych poradit kde bych našel zákon, předpis atd... na předepsané ochranné osobní prostředky při zásahu....=> Boty, rukavice.....To znamená jakou to má splňovat normu a tak!!! Asi to řeší zákoník práce, ale nedaří se mi najít ten zprávný odstavec a výklad.... Dík David

Napsal: 12.05.2008 15:23
od Ondra Belica
David
Zákoník práce to moc neřeší. Nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čistících a dezinfekčních prostředků říká v §2 písmenu b) říká, že Ochrannými prostředky pro účely tohoto nařízení nejsou výstroj a vybavení záchranných sborů a služeb vykonávající činnost podle zvláštní právních předpisů.

Napsal: 12.05.2008 15:23
od Radek Vojík
Předpis na ochranné pomůcky
Ahoj pánové, při hledání odpovědi na výše uvedenou otázku jsem počátkem letošního roku nalezl toto řešení:
Některými „hasiči“ zatracovaný Cvičební řád jednotek požární ochrany v metodickém listu OBEC1 stati I. odst. 6) říká: „Pokud VD nerozhodne jinak, je hasič při výcviku a zásahu vybaven osobními ochrannými prostředky a zařízeními, zejména ochrannou požární přilbou, oblekem určeným pro zásah, svítilnou, ochrannými rukavicemi, jednoduchým klíčem na spojky a hadicovým držákem (dále jen "vazák"). Podle pokynu VD se čísla 1 až 4 vyzbrojí i opaskem, sekyrkou, lanem, izolačním dýchacím přístrojem, ochranným oblekem apod.“ Sice se tam nehovoří o zásahové obuvi, ale je tam napsáno „zejména“.
Vzhledem k tomu, že cvičební řád se týká všech jednotek (ne jen HZS ČR) a je vydán na základě § 24 zákona o požární ochraně, lze jej použít jako předpis i pro vystrojování dobrovolných jednotek. S naším právníkem jsme v době řešení tohoto problému nic „zákonnějšího“ nenašli. Velitelům několika jednotek jsem tento postup poradil a zatím nemám informace, že by u svých starostů obcí a obecních zastupitelstev nepochodili. Jinak jak mají jednotlivé výstrojní součástky vypadat, řeší vyhláška MV ČR č. 255/1999 Sb. o technických podmínkách věcných prostředků požární ochrany.
Druhou možností je zhodnocení rizik při činnosti jednotky a stanovení opatření dle § 102 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákoníku práce.
Postup podle cvičebního řádu mi ale přijde jednodušší.

kpt. Ing. Radek Vojík
vrchní komisař, akceschopnost SDH
HZS Libereckého kraje
krajské ředitelství

Napsal: 12.05.2008 15:26
od Tomáš Otčenášek
Pracovni verze
meho dopisu zastupitelstvu obce:
http://wr42.ic.cz/obleky.txt
V dopise pouzita i pasaz kolegy nademnou, snad nevadi.