Zákonem je dáno všechno a nic
)
Zkusím ti odpovědět z pozice JPOV, asi před rokem jsem tady kladl podobné otázky jako ty. Bylo mi řečeno, že vybavení jednotky je dáno přílohou vyhlášky č. 247/2001 o organizaci a činnostech jednotek PO, tato byla aktualizována vyhláškou č. 226/2005 Sb. Jasně z toho vyplývá, že hasič musí být u zásahu vybaven ochrannými prostředky předepsaných parametrů (zásahový kabát, kalhoty, přilba, boty, rukavice - viz zákon), pokud takto není vybaven, neměl by ho velitel pustit nikam, kde mu hrozí nebezpečí (samozřejmě můžeš třeba v PSII stát u CAS a pouštět vodu nebo stát s PS12 u rybníka a plnit pendlující cisterny). Problém je v tom, že veškerá zodpovědnost za ochranu hasiče leží na veliteli, v případě zranění se určitě bude pojišťovna pídit, jestli měl postižený ochranné pomůcky (a taky musí být prokazatelně (podepsané školení) proškolen o jejich použití a o nebezpečích, které mu hrozí!!). Bohužel nikde v zákoně není jasně napsáno, že vás obec musí vybavit těmito prostředky (i když to vcelku vyplývá z věci, protože když je váš zřizovatel a má s hasiči podepsanou smlouvu, měl by se jim postarat o ochranné pomůcky stejně jako každý zaměstnavatel). Problémem je samozřejmě cena. Chce to fakt přesvědčit zastupitelstvo a dát si do rozpočtu obce postupný nákup v hodnotě třeba 60-70 000 ročně a za 3 roky máš základní výbavu pro 5 lidí.
Kondiční jízdy by měli řidiči dělat každé 4 týdny a ujet nejméně 10km. Výjimkou je, pokud jezdí např. v zaměstnání pravidelně s vozidlem srovnatelné nebo vyšší kategorie.
U nás na Brně-venkov rozesílá HZS témata školení na každý měsíc v roce včetně tabulky kam se členové podepíší, že byli k tématu proškoleni. Pokud chceš, můžu ti to přeposlat. Samozřejmě školíš jen to, na co máš vybavení. A taky je vhodné mít podepsané školení na obsluhu všech zařízení, které máš ve výbavě (např. elektrocentrála, světla, kalovka - kvůli pojišťovně)
Určitě mě tady starší a zkušenější doplní ev. opraví.
Jirka Brzobohatý
JSDH Omice, JPOV