Stránka 1 z 1
přechod z JPO V na JPO III
Napsal: 03.01.2007 11:24
od Návštěvník
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jan Švestka
přechod z JPO V na JPO III
Mám skromný dotaz, v případě, že přecházíme z JPO V na JPO III, a máme veškerá potřebná školení pro JPO V, v jakém rozsahu musíme projít školením na JPO III, zda stačí zůčastnit se školení periodického již pro JPO III, nebo je nutné provést školení nástupní v rozsahu 40-ti hodin ( velitelé, strojníci ). Hledal jsem hledal, ale nenašel rovněž názory na územku se liší.
s pozdravem švesťák
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Martin Türke
??
přecházeli jsme z JPO III na JPO II. a školení se tichou dohodou na cyklických přípravách přepsalo. Proč to všechno absolvovat znova, šetřit se musí. I časem. Postupně jsme si tak zvětšily kvalifikaci. Samozřejmě s přeškolením a patřičnými testy. Ale vyhli jsme se celým kurzům. Doufám že to trochu stačí.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Patrik Lange
Kurzy
Dle mého názoru budete muset absolvovat kurz celý a znova, jelikož pro JPO V je předepsán kurz v délce 16 hodin oproti JPO II a III kde je 40 hodinový kurz (velitelé i strojníci). Taky proto to šlo udělat jak píše Martin T. protože oni přecházeli z JPO III na II, takže zde nebyl problém v typu a délce kurzu, jelikož je stejný.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Martin Türke
....
Problém právě byl. protože já jsem byl VD u JPO III a můžu maximálně dělat VJ JPO V. A u JPO II bych musel dělat všechno znova. Ale podařilo se to takto obejít. Chce se to ptát, ale asi né ve škole, protože ti z toho žijou. Ale u kompetentních osob HZS. Ale je pravda že pracuju u HZSp.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od DARE
re Martin
Pane Martine,
Pokud pracujete u HZS p tak se divím, jaké máte znalosti o předpisech. Zřejmě provádíte jen hospodářské práce a školení moc nedáte.
Školení pro – VELITELE – JPO III 1/2 nebo JPO II 1/2 je naprosto stejné a je stejné i pro velitele jednotky a velitele družstva. Ta zmínka o tom, že můžete dělat max. VJ u JPO V je nepravdivá. Podívejte se na POKYN č. 36/2003 – kde je uvedeno vše o školení funkcí JSDH.
Pokud jednotka přechází z JPO V na JPO III tak členové na funkcích tj. VJ,VD a STR MUSÍ
Jít do 6 měsíců na korz V 40 a S40. Tyto kurzy se dělají na OUPO nebo na HZS kraje a v zařízení SH ČMS – J.Koupele a B.Políčany.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Tom
Souhlasím s Dare
myslím, že v předchozím příspěvku bylo již řečeno vše, jen bych ještě dodal, že pro normální členy jednotky- tj. bez funkce je u JPO 3 školení 40 hodin za rok, které zajišťuje pro členy velitel nebo nějaký školitel v jednotce.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Radek Vojík
Doplnění Dareho
Podle § 34 odst. 4 vyhlášky 247/2001 Sb., ve znění vyhlášky 226/2005 Sb., musí jít VJ, VD a STR JSDHO do kurzu tak, aby nejpzději do 12 měsíců od ustanovení do funkce mohl vykonat zkoušku odborné způsobilosti (česky to znamená získat osvědčení).
Pokyn GŘ HZS ČR a NMV č. 36/2003 byl novelizován Pokynem GŘ HZS ČR a NMV č. 38/2005.
Vyhlášku i Pokyn v aktuálním platném znění mám, na požádání zašlu.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Martin Türke
RE: Dare
Když jsem dělal v JPO III kurz na velitele družstva, jmenovalo se to V24, tzn. 24 hodin výuky, po jehož absolvování mi to umožňovalo vykonávat fci velitele družstva u JPO III a nebo velitele jednotky u JPO V. Když byla naše jednotka zařazena na JPO II, zjistilo se že bychom museli absolvovat V40 abychom mohli vykonávat VD nebo VJ u JPO II. To se vyřešilo na cyklické odborné přípravě tak, že po dohodě jsme absovovali přezkoušení bez absolvování celého kurzu. Vše podle platných předpisů. I když je hodně hospodářských prací, stále máme čas se řádně školit a doplňovat si znalosti. Absolvoval jsem to v Jánských Koupelích.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
Martin
Opět trošku mimo téma - ve čtvrtek jsme u vás byli plnit flašky a chci se zeptat, ta 148 je vaše nebo HZS? Že má na kapotě znak HZS a na dveřích město.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Zdeněk Milan
Přechod z JPO V na JPO III
Připojím se také do této diskuse. Přečetl jsem zde všechny příspěvky a je zde mnoho řečeno a mnoho je toho i dobře. Je pravdou že při změně kategorie jednotky z JPO V na JPO III je nutné aby členové jednotky ve funkcích velitel jednotky, velitel družstva a řidič strojník absolvovali nový základní kurz v rozsahu 40 hodin a to ne žádnou cykliku nebo periodiku. Prostě nový kurz, který se dělá buď na OU PO v příslušném kraji a nebo ve školících zařízeních SH ČMS, které k vykonání těchto kurzů mají také oprávnění, tedy alespoň dosud měly. Tento odborný kurz je plnohodnotný jak pro JPO III tak i pro JPO II, není v nich žádný rozdíl. To co bylo zde napsáno o kurzu V24 je také pravdou ale již pravdou staršího data. Tento kurz fungoval dříve a bylo to doopravdy tak jak je to zde napsáno, byl to kurz velitele družstva pro JPO III, který zároveň vyhovoval pro výkon funkce velitele jednotky u JPO V. Ale to bylo v době kdy na velitele jednotky JPO II a JPO III byly samostatné kurzy a velitelé družstev měly také své samostatné a jednoduší kurzy. Ale těmto kurzům je už dávno odzvoněno, dnes je to jenak, dnes jsou jen kurzy pro velitele jednotek, velitele družstev a řidiče - strojníky u JPO III a JPO II jedny a to v rozsahu 40 hodin základu. A pak samozřejmě nastupje každoroční cyklická odborná příprava. Pro vyškolení členů jednotky jako takových je každým rokem vydáván pokyn GŘ HZS ČR, který vydává zaměření školení pro jednotky dobrovolných hasičů. Toto nařízení je každým rokem jiné a je vydáváno zpravidla koncem předchozího roku, před tím v kterém se to má školit a to proto aby se na něj mohl velitel jednotky připravit. Proškolovat jednotku je totiž povinen velitel jednotky a je za to taky odpovědný. pokud on tuto povinnost přenese na někoho jiného....třeba nějakého školitele, je to jeho problém ale odpovědnost je na něm pořád. Osoně si myslím že školení u jednotek JPO II a JPO III by měl mimo velitele jednotky a nebo velitele družstva provádět pouze člověk, který má odbornou způsobilost v PO dle § 11 zák. 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozděších předpisů, jelikož ti mají alespoň nějaké odborné znalosti z PO ale i toto není ta nejlepší varianta. Nejlepší je když školí ten kdo je z klukama u zásahu a oni mu důvěřují a on má také odpovídající zkušenosti a znalosti a u zásahu jim také ukáže že to co jim tloukl do hlavy při školení použijí doopravdy i při zásahu. Je blbost aby je něco někdo učil, když ani neví jak to u zásahu chodí a nebo to třeba tak ani nedělal. teorie je jedna věc a praxe druhá ale i tyhle dvě věci se dají u zásahu skloubit a kdo jiný by to měl ukázat než ten kdo to učí v teorii a pak i v praxi ukáže než velitel jednotky. Ale to už je jiná debata. Zkrátka při přechodu z JPO V na JPO III musí velitel jednotky, velitelé družstva a řidiči strojníci absolvivat nové základní kurzy v rozsahu 40 hodin a to na odborném pracovišti k tomu určeném.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
Přechod na II
Takže při přechodu z JPO II na II kurzy platí, jestli tomu dobře rozumím...
Napsal: 12.05.2008 15:20
od FiRan
RE: Kuba
Ano, kdyz prechazis z dvojky do dvojky, nic se nedeje
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Martin Türke
RE: J. Kozák
T148 byla zapůjčena od tehdejšího okresního sboru a posleze byla převedena do majetku města, kdybychom ten znak sundali musela by se celá kapota přestříkat, šlo by to dolů i s barvou a nebo by to bylo dost vybledlé. Tak se to tam nechalo. A omlouvám se, že je skladba kurzů pro velitele jiná, to mi jaksi uniklo. A přitom to není tak dávno co jsem tam byl. Tak mě prosím opravdu omluvte, jdu se vzdělávat.