Stránka 1 z 2

Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 13:19
od Jiri Juran
Rozhodnul jsem se založit nové vlákno pro diskuzi, asi především pro příslušníky. Existuje mnoho a mnoho diskusí nejen tady na požárech.cz - jak se stát příslušníkem, jaké jsou podmínky pro přijetí, kolik musím udělat kliků a podobně. Spousta mladých kluků má toto zaměstnání značně zidealizováno. V některých aspektech je to i pravda, to nepopírám: Málo pracovního stereotypu, příjemně rozložená pracovní doba, vysoký společenský kredit, dobry poměr „cena - výkon“ a po nějakém čase také nárok na rentu… Obecně by se asi dalo říct, že klady převyšují nad zápory, alespoň z mého pohledu, ale možná to vidíte i jinak. Pojďme mluvit i o dalších, méně pozitivních věcech, aby případní zájemci věděli, do čeho jdou. Zkuste napsat své zkušenosti s vojenskou logikou u HZS, pohotovostech (téměř) zadarmo a dalších výmyslech služebních funkcionářů…

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 13:45
od Patrick
Zdravím, v létě mi bude 30 a nastoupil jsem od 1.1.2022 jako hasič - strojník k HZS JčK. Předtím jsem 9 let jezdil s kamionem v Rakousku a musím říct, že ani v nejmenším nelituju. Věděl jsem dopředu do čeho jdu, jak to je s platem, jak to je se službama a se vším ostatním.

Jako největší klad považuju systém 24h služby a 2 dny volna, pro mě naprosto perfektní, byl jsem celej život zvyklej dělat na rozházený směny (víkendy, svátky, ranní, denní, noční), takže tahle pravidelnost je pro mě největší plus.

Za další plus vidím práci v kolektivu, nikdy člověk není nikde sám. Parta chlapů je naprosto perfektní, jsme na menší stanici, sami si vaříme, uklízíme, staráme se o techniku, garáže a stanici.

Těším se, až na podzim půjdu na NOVku, těším se na každou další šichtu. Rozhodnutí stát se hasičem mě rozhodně nezklamalo a doufám, že to tak i zůstane. Co se týče záporů, věřím, že za čas se nějaké objeví, ale myslím, že všechno jde řešit, když je dobrej kolektiv.

Toť můj příběh, všem, kdo by se v budoucnu chtěli stát přilušníky sboru, přeju hodně štěstí a jděte si za svým snem jako já, jednou se to povede. :-)

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 13:50
od Jiri Juran
Volno.
Abych neznalé uvedl do situace, tak každá stanice má takzvaný minimální stav. Znamená to, že ať se děje cokoli každý den musí být na stanici tento počet příslušníků. Je to různé podle velikosti stanice. Řekněme, že na stanici je normálně 8 chlapů a minimum je 6. To znamená, že 2 si můžou vzít dovolenou. Častější je ale to, že si dovolenou vzít musí. V našem kraji se nesmí stát, že na konci roku nám zbude dovolená. Tohle se rovna popravě příslušníka i jeho velitele, který to měl uhlídat. Je úplně běžné, že dovolená se bere ve středu 11. ledna nebo úterý 13. listopadu. Proč v takové divné a zbytečné datum? Protože musíme povinně vybírat.
Představte si ale situaci, že do tohohle už tak křehkého systému vstoupí nějaká proměnná jako zlomená noha na začátku prázdnin? Rozkaz zněl jasně: 6 lidí. Takže z těch dvou lidí, kteří mají naplánovánu dovolenou, jí musí jeden zrušit. Tím že jsme kolegové, tak se snažíme domluvit mezi sebou a vymyslet řešení. Někdo dovolenou zruší, jindy to zachrání jiná směna a podobně. Tohle bylo ale jen na vysvětlenou.
K tomu nejlepšímu se chci dostat teď: Co když řešení není? Co když je jeden v Egyptě, druhý v Norsku a třetí si zlomí nohu? Pak přichází největší specialita zvaná pohotovost. Jeden člověk ze směny, která odchází ráno domů, musí zůstat dalších +24h. Nejsrandovnější na tom je, že zůstává prakticky zadarmo. Konkrétně za 20% běžného platu.
Když nastoupí nový příslušník, který nemá kurz hasiče, tak systém nabourá úplně stejně, protože i když chodí do práce, nepočítá se, že tam je. Takže jich musí být i sním 7 z 8. Tohle může trvat i déle než rok!
Teď nastupuje vojenská logika: Dovolenou nešlo z nějakého výše popsaného důvodu vybrat. Došly i ty pitomé termíny. Tak teď TY si vezmeš povinně dovolenou a někdo, kdo má končit a být doma za tebe zůstane za 20% platu na dalších +24h.
Poznámka k 20% platu: Pokud příslušník zmíněný druhý den vyjede k zásahu, tak mu plat po dobu tohoto zásahu vyskočí zpět na 100% platu. U nás se tohle tolik neřeší, ale slyšel jsem o stanicích, kde je příslušník na pohotovosti přiřazen schválně na vozidlo s nejmenší pravděpodobnost výjezdu a pokud se náááhodou i tak stane, že by měl vyjíždět k zásahu, tak ho rychle prohodí, aby mu ten plat neskočil do 100%, protože by to byly obrovské neplánované výdaje :-/

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 17:26
od Jiri Juran
Mimořádné krize
Systém HZS, resp. počty příslušníků je nastaven na službu na dané stanici pro určité dané území v daném počtu. Ale co když přijde mimořádná událost, kde je potřeba lidi tak nějak navíc? Hasiči nemají žádné rezervy, které by tam poslali, aniž by takzvaně neodkryli to, co mají dáno zákonem. Systém není nastaven, aby kluci co mají nastoupit rano na směnu byli povoláni jinam. Když nastane problém, systém to vyřeší tím, že začne požírat ostatní příslušníky. Začnou rušit plánované dovolené, posílat povinně na 48h směny, které navíc nezaplatí a které nejde vybrat ani formou náhradního volna (což bych za sebe ocenil možná i více, ale není kdy smysluplně vybírat). Mimořádných událostí v pásmu působnosti stanice je přibližně stejně a na to jsou počty nastaveny, nicméně těch nestandardních stále přibývá, covid, Ukrajina… a s tímhle dosavadní systém neumí pracovat. Nemluvě o tom, že HZS se angažuje i tam, kde by se to bez nich často i obešlo. Vrchnost (hlavně poslední rok – vysvětlete si to jak chcete ;-) ) vylepšuje PR za každou cenu. Vrchnost se bije v prsa co všechno nového a navíc hasiči dělají, jak rozšířili svoje možnosti o to nebo ono nad běžný rámec, případně jakou novou techniku k tomu mají. Z pohledu zevnitř organizace je to ale mrskání běžných příslušníků.
Rozvoz uprchlíku po republice autobusy je důležitá činnost, ale proč jí dělají staniční hasiči? Tohle přece zvládnou lépe profesionální řidiči autobusů, kteří to mají jako svou obživu a myslím, že nějaká práce po covidovém omezení cestování by jím určitě přišla vhod. (V krajním případě Záchranný útvar, který funguje trochu jinak a početní kapacity na to má.) Ti chlapi/řidiči pak na stanicích prostě chybí ve stavu a rozjíždí se výše popsané systémové požírání ostatních.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 22:09
od Jakub
Ahoj kdyz jsem ve 27 dostudoval tak jsem se taky chtel stat prislusnikem. Vyberem jsem prosel celkem bez problemu ale nakonec jsem nepodepsal radeji jsem se stal OSVČ a udelal jsem dobre po 3 letech beru tolik jako velitel stanice a mam moznost dalsiho rustu. Jedine minus je to ze nebudu mit rentu kterou nemusi mit nikdo jistou ale uz chapu problem nekterych kraju ze maji problem sehnat lidi.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 16.03.2022 22:12
od Sluníčko sedmitečné
Jiri Juran píše:
16.03.2022 13:50
...zůstane za 20% platu...
Ostuda sboru... příslušník nezná služební zákon, ale na svou práci si stěžuje. No bodejť, pokud ji neumíš, tak tě asi nemůže bavit...

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 17.03.2022 09:11
od Jiri Juran
Sluníčko sedmitečné píše:
16.03.2022 22:12
Jiri Juran píše:
16.03.2022 13:50
...zůstane za 20% platu...
příslušník nezná služební zákon
Díky za reakci, je dostatečně pasivně agresivní, ale bohužel dost nekonkrétní. Neřekl bych že služebni zákon znám, spiš mam určité všeobecné povědomí co se v něm píše. Některé věci bych asi aktualizoval, aby lépe odpovídaly dnešnímu datu. (nebo aby se více blížil dnešním kolektivnim smlouvám z civilu). Nechci příliš hodnotit zda je to dobrý nebo špatný. Ma své výhody, ale i poměrně dost nevýhod. Výhody jsou všeobecně známy, ale o nevýhodách a omezeních nově nastupující kluci ví málo nebo nic.
Mimo to na spoustě stanic existuje určitá "pakarna". Je špatné o tom něco napsat a třeba si tím i ulevit?
A co se týče toho jestli umím nebo neumím to ať hodnotí jiní. Za sebe bych řekl, že jsem ve fázi, kdy mě hasičina baví, ale už jsem v některých věcech vystřízlivěl.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 17.03.2022 10:33
od Sluníčko sedmitečné
Špatné to není, proč ne... ale lhát něco o 20 % - to neukazuje na to, že máš prostor si stěžovat, protože ses zjevně ještě nenaučil vše. Působí to pak strašně amatérsky, když si stěžuješ a je u toho vidět, jak zoufale neumíš ani základy a ani nevíš kdy a za kolik peněz pracuješ. To celou diskuzi shazuje.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 18.03.2022 18:31
od Anybody.
Není to 20% je to víc myslím že přes týden 30 a o víkendu dvojnásobek? Nevím přesně ani mě to nezajímá upřímně je to skoro zadarmo a ve výplatnici se stejně normální člověk skoro nevyzná hlavně že to do 15 cinkne na účtu...

Každopádně mohu se zeptat zda jsi někdy pracoval v soukromém sektoru? Popřípadě jak dlouho již jsi u sboru?

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 18.03.2022 23:05
od Kuba_T
Anybody. píše:
18.03.2022 18:31
Není to 20% je to víc myslím že přes týden 30 a o víkendu dvojnásobek? Nevím přesně ani mě to nezajímá upřímně je to skoro zadarmo a ve výplatnici se stejně normální člověk skoro nevyzná hlavně že to do 15 cinkne na účtu...

Každopádně mohu se zeptat zda jsi někdy pracoval v soukromém sektoru? Popřípadě jak dlouho již jsi u sboru?
35 a 70. Ale ono je to asi jedno.
Celé tohle téma mi přijde jako nějaký uražený výkřik. Ano, u hzs není vše na 100pro a bezchybné. Ale to není nejspíš nikde.
Nikdo tě nenutí u sboru nadále zůstávat.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 20.03.2022 10:35
od madcat1
Co napsat, první příspěvek zní honosně, ale už v něm si dle mého protiřečíš, má to být vlákno pro stávající příslušníky, aby si měli kde postěžovat, nebo chceš otevřít oči případným budoucím příslušníkům a odradit je. Bohužel, další tvé výkřiky ve mně budí pocit, že jsi ublížený a chceš škodit, takže ten exkrement můžeš zabalit, do jakého chceš pozlátka, ale opravdu si myslím, že tímto vláknem nikomu nepomůžeš. Mohu zvolit stejnou notu, lidi nechoďte k HZS, je tu 16 hodin pracovní doby (pro neznalé 24h je 16h placen člověk za práci a 8h za pohotovost na pracovišti, kdy má volno), takové galeje nikde jinde nejsou. Na druhou stranu se konkrétně tebe chci zeptat, kdy naposled jsi opravdu těch 16 hodin otročil, nebo aspoň 14, 12, možná 10?
Ale můžu se plést a proto bych od tebe chtěl návrhy jak třeba vyřešit minimální stavy a dovolené, pokud mám x lidí na směně a odečtu dovolené, LOPy, kurzy a případnou OČR, otcovskou, nemoc…, tak jsem již na začátku roku – 10 člověkodní. Tím, že budu sloužit nad minimální stavy, tak si to manko ještě zvětšuji, tak jak to mám udělat? Pokud budu přesouvat dovolené do dalšího roku, kde to bude ještě horší, nebo ty dovolené proplatím (mzdové více náklady + lidi by třeba radši tu dovolenou chtěli i uprostřed týdne)?
Pokud to vlákno má vystrašit žadatele, tak by obecně mělo znít, jakmile nastoupíte do pracovního procesu, tak kromě výplaty to znamená mraky povinností, pravidel a prudy. Je jedno, jestli HZS, nebo prodavač párků, ale všude se něco musí: dresscode, plánované čerpání dovolené (kvartálně, nebo celozávodky, kdy se tě nikdo neptá, že ti ten termín nevyhovuje), skákat jak chce zákazník ( OSVČ) nebo majitel firmy (zaměstnanec v soukromé společnosti). Obecně HZS neumí vyhodit lemple, to už se člověk musí snažit, aby si s tím dali tu práci, kdežto ve firmě, se dozvíš, že druhý den nemusíš chodit, nebo ti udělají takovou pakárnu, že odejdeš sám.
Bohužel teď jsem na denní, ale x let jsem byl ve výjezdu a dle dikce tvých příspěvků jsi zneuznaný směnař, tak mám pro tebe návrh, pojď na denní a pak plkej o neproplacených hodinách, o chudácích šoférech co jezdí po republice, ale zatímco ty spokojeně spinkáš, tak ty denní nad rámec svojí práce jsou v Kacpu, do 2 v noci několik dní vkuse zajišťují, aby mohl odjet a následně střídat odřad na Tornádo a pak, když se dostanou nedej bože domu, kde se mají věnovat rodině, tak dodělávaj papíry, abys dostal výplatu, stravenky a opravil se ten kávovar, bez kterého nemůžeš posnídat i když denní řád nic takového nezná…. Za tebe totiž na směně, když plníš nějaký mimořádný úkol, práci někdo udělá, ale za denní většinou ne, takže třeba oddělení PRE+OOb, které chodilo trasovat na hygieny, tak nadále museli ti stejní lidé dělat požární posouzení, přestupky…
Na směně jsem měl člověka, co tvrdil, že za jeho dluhy může stát… to je asi průšvih této doby, máme se jak prasata v žitě a nevážíme si toho, současná generace zná jen svá práva a ač považuji základní vojenskou službu, za ztrátu času, tak současné princezny by třeba zjistily, kdy je vhodné držet hubu a že o některých věcech se nediskutuje. Měl jsem falešné představy, že HZS je výběrová organizace, bohužel se bere toho času všechno a pak se člověk nemůže divit úrovni a vidlákovské logice.
Ach jo, to mě zase hnulo žlučí…

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 20.03.2022 10:53
od Sluníčko sedmitečné
Přesně. Neváží si toho, co má a nevidí nic kolem sebe. Krásně napsáno.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 20.03.2022 14:18
od lesnívíla
Když si chceš stěžovat, navrhnout změnu, něco zlepšit od toho jsou jiné cesty než online diskuze. A ne, na Facebook či Twitter taky zapomeň. Od toho jsou jiné sítě. Ty=> tvůj nadřízený =>jeho nadřízený =>takhle až k nejvyšším a dokonce i k ministrovi. Nebo tu jsou taky odbory... Ale je snazší si takhle ulevit než se snažit o skutečnou změnu.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 21.03.2022 23:36
od Michal Hylas
Ać jen dobrák, tak přidám taky jedno moudro: Špinavé prádlo se pere doma, ne na veřejnosti.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 22.03.2022 23:12
od Jiri Juran
Ahoj.
Trošku se to tu rozjelo, ale jinak než bylo zamýšleno.
Nemohl jsem reagovat dříve, protože jsem byl na dovolené v Beskydech (čerpal jsem teda tu dovolenou) včetně internetového detoxu a na net jsem kouknul až v hospůdce po cestě zpátky při zastávce na večeři.
1) Co se týče 20%, přiznávám svojí chybu. Při psaní jsem amatérsky vyšel z absolutní hodnoty rozdílu dvou výplat, které měly stejné rozložení dnů, akorát jedna měla + dvě pohotovosti navíc. Něco tam ale asi nesedělo. Podle zákona je to výše napsáno.
2) Co se mě týče tak mam 13 let u sboru a předtím jsem dělal 6 v civilu ve fabrice o přibližně 500 zaměstnancích.
3) Co se týče (podle nicku) asi rybáře s velkou pravděpodobností VS, nikdy jsem netvrdil, že deňáci to mají vždy jednoduché. Takže konečně jsi jako první napsal, že je něco špatně, nicméně si to nasměroval proti mně, nikoli proti nastavení systému. Podle některých mi prezentovaných úvah od VS a výš jsou manažeři, s manažerskými platy a manažerskými odměnami, a proto se to od nich očekává. Věřím ale, že skutečnost je jiná a tyhle řeči spíš naserou.
A nějaké řešení? Jedině systémově. Hodně by pomohlo, kdyby nováčci měli kurz už při nástupu. Když někdo končí, tak se to obvykle ví, pul roku, rok i více dopředu. Už tehdy by se měla začít dělat výběrka, pak hned šup do kurzu a nastoupit hotový. Nejde to vždy samozřejmě. Ale je rozdíl přijít s kurzem po 1-2 měsících, než čekat rok na stanici a pak v něm být dalších 5 měsíců třeba. V oprávněných případech (což je pohotovost vždy, aspoň u nás, kdy to nejde v žádném případě jinak) přesčasy platit jako VD. I u hasičů jsou lidi, co půjdou po prachách a problém rádi vyřeší. Pokud se nepletu, jen pro zajímavost, ve fabrice se platí 125%+ Pokud ti nedají těch 25%+ navíc, dostaneš náhradní volno, ale 100% platu máš vždy. Možná by taky nebylo na škodu, aby lopy nevycházely na exponované letní měsíce, protože nabourávají běžné dovolené a je složitější s nimi manipulovat v případě potřeby. Přes léto teoreticky jen deňáci.
To je vše co mě zatím tak nějak napadlo. A ano. Stalo by to určitě něco navíc.
A zas taková mladá princezna nejsem, jen říkám, že zákony ze kterých se vychází, jsou někdy neaktuální, vůči například kolektivní smlouvě podniku.
Jo a na tornadu jsem byl taky, ale s dobrákama z volna ;-)

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 22.03.2022 23:18
od Jiri Juran
A co jsem myslel, že si tady třeba přečtu? Třeba to co se na kurzech vykládá po 3. pivu v hospodě:
Že na hasičárně v xy kraji se každý den musejí znova mýt čistá auta bez pohybu a to včetně různých vnitřních lemů v podbězích kol a podobně.
Že u podnikových v xy kraji je nechal vedoucí pracovník přehazovat fůru nahrnutého sněhu jako na vojně jen kousek vedle, aby jí druzí další den házeli zase zpátky.
Že v hasičárně v xy kraji, jako každodenní ranní kolorit močili a stěrkovali podlahu v garáži, protože lesklá vypadá pěkněji. Od téhle pakárny je zachránila až reklamace vlhnoucích zdí budovy, kdy stavitel po nějakých kontrolních vrtech nechápal, proč mají úplně promočené podlahy.
A tak no :-)

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 29.03.2022 18:11
od Ajvo
Rozhodně pohotovosti (48h) jak zde kluci píšete, je druhá směna za 30% z platu (pohotovost) u nás i včetně víkendů. musím říct, že i přes vyjádření VS ,že na pohotovosti nemusíme na stanici nic dělat - jako v noci, to i přes to funguje občas tak, že po nás VČ VD chtějí činnost stejnou jako dělají ostatní za 30% platu.. je to o lidech ale je to hnus abych v práci zustával a nebyly mě schopní zároven finančně ohodnodnotit .. pro upřesnění VD a VČ mají za 48 směnu 100% platu nebot mají příplatek za vedení a oficialně oni nemohou tedy "nic nedělat" protože vedou lidi 16 hodin v kuse :D když jsme u financí je dobré zmínit i odměny, které u HZS nejsou, teda u deňáku v pohodě přes 20 i více a na výjezdu je standard čtvrt letně 1500 kč.. jinak je to stanice od stanice, někde klídek a v pohodě se věnují řemeslu, někde ČUR.... MLÝN :) jinak za nějaký ten rok co sloužím nevidím nic co by bylo vyloženě špatně, možná to bude tím, že sloužím v MSK .

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 29.03.2022 20:19
od Sluníčko sedmitečné
A vy jste co za firmu v MSK? Protože u HZS se za 30 % neslouží, podle zákona o služebním poměru je to jinak.

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 29.03.2022 22:14
od Ajvo
Sluníčko sedmitečné píše:
29.03.2022 20:19
A vy jste co za firmu v MSK? Protože u HZS se za 30 % neslouží, podle zákona o služebním poměru je to jinak.

Podle zákona o služebním poměru… tak kolik? 35%? Doplnění směny v rámci pohotovosti máš proplaceno z cca 1/3 a nebo a to se doufám nikde neděje, ti to daji do pohotovosti při NS.. jde hlavně o princip, že někdo musí zůstat na další 24h směnu, dozví se to kolikrát hodinu předem a má zaplaceno 1/3 běžného tarifu..

Re: Proč nebýt hasičem, aneb č***kuv mlýn v HZS

Napsal: 30.03.2022 07:56
od Sluníčko sedmitečné
Ano, 35. A možnost pohotovosti při NS neexistuje, doplnit směnu na 48 můžeš jen z pohotovosti, je na to pokyn GŘ. Hoši... takhle pracujete? Že tam jenom chodíte? Jestli výjezd vypadá jako ta další část práce, tak potěš koště...