Stránka 1 z 2
Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 11:04
od stofi
Jaký je váš názor na to že vybrané jednotky JSDH mají jezdit na předlékařskou pomoc když ZZS nestíhá dojed na místo v jejich dojezdovém čase. Mě osobně to přijde jako suplování ZZS aby se mohli papaláši plácat po ramenou jak to vše funguje podle zákona o dojezdovém čase ZZS.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 15:42
od cap
Ale tohle nemá nic nahrazovat nebo suplovat. Spíše jde o to, aby se PP dostala pacientovi v co nejkratším časovém intervalu. Tedy především u NZO a následné KPR. ZZS dojede vždy a velmi pravděpodobně v zákonném čase. Ale zahájit KPR s AED a provést včasnou defibrilaci je velmi ku prospěchu pacienta. A pokrytí ZZS nemusí být na některých místech tak ideální, ikdyž stále v mezích zákona. V případě že ZZS je na nižší naléhavost může ji ZOS zrušit a posádku přesměrovat na N1.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 15:44
od duplesice
Tím to to teprve začíná..... Místo toho, aby zodpovědní udělali to co mají, tak z důvodu nedostatku peněz ( nebudu zde řešit, zda je opravdu nemají a nebo nechtějí nad tím přemýšlet kde ušetřit ) hledají řešení jak z toho ven. Nejjednodušší způsob je to udělat tak, že vezmu peníze někomu jinému (a pak na to mám) a nebo najdu někoho, kdo to udělá zadarmo (nebo skoro zadarmo). A aby mě to prošlo, tak nejlépe to schovat za dobrou věc.
A teď konkrétně: Na myšlence není nic špatného. Proč by Hasiči nepomohli? Přeci jasně že pomůžou....mají procentuálně méně výjezdů, jsou na místě a jsou v blízkosti toho, kdo pomoc potřebuje. Proti tomu nelze namítat nic. Konec konců, kraj se se starostou obce vyrovná, nahradí mu použitý materiál, když vykáže pohonné hmoty, tak je proplatí, Zaplatí školení lidí, aby mohli danou činnost vykonávat. Když nebudeme brát v potaz, že by se měl stát, potažmo kraj aspoň zkusit nějak finančně vyrovnat, tak si položme základní otázky, zda je ošetřené to ostatní. Do uzavřených smluv nevidíme a ani nám je nikdo neukáže. Ale nastolme několik základních myšlenek. 1) Jak je na takto vyškoleného záchranáře u hasičí pohlíženo dle zákona:
1) Bude mít při výjezdu platné pojištění až bude na výjezdu? Předpokládejme že ano. Nakonec výjezd může houknout KOPIS.
2) Jak je na tuto osobu nahlíženo s pohledu profesního. Je s lékařskou profesí? Nahradí to nějaké školení? Nemůže si pak někdo stěžovat na způsob poskytnutí pomoci? Pokud tato pomoc bude brána jako laická, tak je sice chráněn hasič, ale kraj nezajistil lékařskou pomoc a dojezdové časy. Pokud ne, tak jde vše za hasičem a sláva. Hasiči můžou po kurzu nastupovat třeba do nemocnic a dělat operace, protože na to mají kvalifikaci, přestože hasič může být třeba jen vyučený elektrikář, a svou profesi zvládat na jedničku
Těchto otázek by bylo spousta, ale nic o tom nevíme....máme jen zprávu z tisku. Třeba je podmínkou, že toto můžou dělat jen u hasičů praktičtí lékaři co jsou v jednotce. I takový jsou a znám je.
Proto bych uvítal, kdyby jsem někdo kdo danou problematiku zná toto napsal. Jistě by to zajímalo více lidí, co se zase vymyslelo. Za případné reakce děkuji.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 19:20
od 1573kh
Proč ne?V případě srdeční zástavy kdy jde o minuty,příslušná JPO má vybavení,kurz a dojezdovy čas lepsi než ZZS ?
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 19:41
od rowan
ZZS to dle normy stíhá, ale jsou to hodně horské lokality, kde třeba při vánici je dojezd hodně komplikovaný. Kdežto místní jednotka to zvládne mnohem rychleji. V totmo vidím velký přínos.
Každpádně nikdo do toho na plno nevidíme....
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 22:00
od stofi
Jde mi o to když JSDH bude na místě a něco se nepovede. Za kým půjde zodpovědnost za JSDH nebo za ZZS která dojede pozdě nebo třeba vůbec.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 31.12.2019 22:45
od rowan
Můj názor je, že pořád budou v roli laické první pomoci. A tím pádem by neměl být postih.
Na druhou stranu se asi nebudou stejně pouštět do nějakých šíleností. Pochybuju, že by měli právo podat nějaký lék. A když bych prostě fakt nevěděl, tak raději bych nic nedělal a počkal na tu ZZS. Mimo jiné se člen může přímo spojit se ZZS a dostat instrukce, nebo se doptat na nějaký postup, prostě se poradit.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 01.01.2020 13:58
od Radar33
Nevidím na tom vůbec nic špatného.
Na podobné situace myslel i zákonodárce, když vymyslel Zákon o zdravotnické záchranné službě. Zde se totiž v § 5 odstavci 3. píše následující: “... Dojezdová doba musí být dodržena s výjimkou případů nenadálých nepříznivých dopravních nebo povětrnostních podmínek nebo jiných případů hodných zvláštního zřetele; v těchto případech si poskytovatel zdravotnické záchranné služby vyžádá pomoc od ostatních složek integrovaného záchranného systému podle § 11 odst. 4, je-li podle okolností tato pomoc možná a účelná.”
§ 11 odst. 4 nám tedy dále říká: “ Poskytovatel zdravotnické záchranné služby si může v rámci operačního řízení vyžádat pomoc na vyžádání od ostatních složek integrovaného záchranného systému, a to na základě předem písemně dohodnutého způsobu poskytnutí pomoci.”
Když se něco členovi JSDH “nepovede”, tedy například KPR, kterou zahájil, nebude úspěšná, samozřejmě mu žádný postih nehrozí a ani logicky hrozit nemůže. Nikdo po nikom nechce, aby hasiči někoho intubovali, nebo aplikovali léky. Nehledě na fakt, že dotyčný zachránce muže okamžitě volat na 155 a celou situaci dále konzultovat s dispečerem ZZS.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 01.01.2020 14:03
od rowan
Malinko odbočím, paramedici HZS můžou podávat léky? Já mám pocit, že jo, ale nejsem si jistý.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 01.01.2020 14:16
od Vašek Bus
Já si myslím že tady jde v první řadě o to aby se při nějakém kolapsu dostal AED k postiženému co nejdřív. Samozřejmě že v okamžiku příjezdu na místo je možnost spojit se s dispečinkem ZZS a postupovat podle instrukcí které jsou veleny přes telefon. Běžně takhle fungují i posádky ZZS že stav a postup konzultují telefonicky s lékařem pokud jde o posádku bez lékaře. A co si budem. I když třeba PČR má ve spoustě vozů AED tak i oni můžou bejt zbytečně daleko kdežto místní JSDH bude vždy na dostřel a u takových situací i kdyby vyjel jen strojník tak jde o to aby někdo kdo má aspoň nějaký lepší kurz než to co jsme se všichni učil v autoškole nebo v rámci školení BOZP v zaměstnání se dostal na místo události a zahájil případnou resuscitaci co nejdřív.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 01.01.2020 14:23
od Edison
Tak toto není žádná novinka jsou to takzvaní First respondéři v mnoha krajích to už nějakou dobu funguje a jsou to JPO a nebo třeba hlídky policie. Tyto jednotky nebudou jezdit na všechno. Dá se říct že budou jezdit výhradně na zástavy oběhu s AED A je to určitě skvělá věc protože u tohoto rozhodují minuty. Škoda že v MSK toto zatím nijak nefunguje.
A nejde jen horské oblasti třeba knám to má ZZS nějakých 18minut v pohodě v zákonné normě ale kdyby třeba jsme byly my vybavení AED tak je velký rozdíl pro postiženého dostat výboj v 10 nebo 20 minutě.
Osobně bych to viděl takže bych vybavil všechny JPO II a III s AED kde to má ZZS třeba nad 10minut jízdy prostě od oblasti kde by JSDH byly dříve než ZZS. Nemá smysl aby to měli jednotky blíž kde by dojížděly po ZZS. A posléze i fungující JPO V by klidně mohly na toto jezdit kdyby je obce vybavily AED. Cenově to není tak náročné a na obsluhu taky ne. Vybavil bych tak co nejvíce jednotek. V tomto opravdu rozhodují minuty a neřešme zákonem dané limity a časy jde jen o to kdy se dostane pomoc postiženému. A tyto jednotky by jezdili právě na pomoc s AED případně by se dalo kdyby volající nedokázal poskytnout první pomoc a hrozilo by vykrvácení atd. jinak by to bylo stále na pomoci svědků. A určitě by hasiči nepodávali léky atd. Doufám a myslím že to jednou takto fungovat bude v celé ČR a tento systém by zachránil spoustu životů.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 01.01.2020 19:49
od Drazi
Přesně jak již bylo výše psáno, jednotky disponující AED na jiné stavy než je náhlá zástava oběhu v podstatě nevyjíždějí, a to jak HZS, tak JSDH. A právě v tomto případě se, co se týče poskytované pomoci, nedá moc co pokazit. Samozřejmě za dodržení velice jednoduchých pravidel, na která opravdu nepotřebujete zdravotnické vzdělání, a ostatně jsou součástí každoroční odborné přípravy.
K "suplování" ZZS rozhodně nedochází, jde pouze o to poskytnout účinnou KPR a eventuální výboj postiženému v co nejkratším čase, ať už je rozdíl oproti dojezdu ZZS třeba jen minuta.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 08:30
od Radek Vojík
Drazi píše: ↑01.01.2020 19:49
K "suplování" ZZS rozhodně nedochází...
Dochází!
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 10:27
od Tintin
Podle mého nedochází k suplování ZZS jde jenom dostat co nejdříve AED k pacientovi se zástavou srdce. Suplování by bylo kdyby vyjeli jen hasiči a ne ZZS ale to si nedokážu představit jak hasiči resuscitujou pacienta naloží ho trambusu a odvezou do nemocnice:-) takze jde opravdu jen o to dostat AED co nejrychleji k pacientovi a začít provádět resuscitaci co nejdříve a po příjezdu ZZS už je to jejich starost:-)
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 11:11
od RadasK
rowan píše: ↑01.01.2020 14:03
Malinko odbočím, paramedici HZS můžou podávat léky? Já mám pocit, že jo, ale nejsem si jistý.
U JPO máme pouze hasiče s kurzem NZP, či jiným zdravotnickým vzděláním, který člověk nabyl mimo JPO, ale rozhodně se nebavíme o paramedikovi - nejsme v Americe, ikdyž jak to tady občas sleduju tak ano :-) . A pokud se někdo paramedikem nazývá tak se jím pouze nazývá. Hasič, ať je jakýkoliv může pouze podat kyslík pro dýchání a brufen, který podá svému kolegovi po silvestrovské noci, kterou nestrávili v práci!! (tudíž pouze kyslík pro dýchání a samozřejmě daný člověk musí vědět co si může dovolit a na základě čeho a jaké jsou s touto "léčbou" spojené rizika")
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 12:17
od Radek Vojík
Tintin píše: ↑02.01.2020 10:27
Podle mého nedochází k suplování ZZS jde jenom dostat co nejdříve AED k pacientovi se zástavou srdce. Suplování by bylo kdyby vyjeli jen hasiči a ne ZZS ale to si nedokážu představit jak hasiči resuscitujou pacienta naloží ho trambusu a odvezou do nemocnice:-) takze jde opravdu jen o to dostat AED co nejrychleji k pacientovi a začít provádět resuscitaci co nejdříve a po příjezdu ZZS už je to jejich starost:-)
K suplování ZZS dochází vždy, když JPO vyjede pouze z důvodu nasazení AED (provedení resuscitace) v případě nedostatku SaP ZZS. To je téměř ve 100% případů povolání JPO s AED. Do trambusu samozřejmě nikdo nikoho nenakládá ani ho nikam neodváží. Na místo dojíždí ZZS, ale až v případě uvolnění před tím zaneprázdněných vlastních SaP. Pacient se pak nakládá do sanity, většinou však ale do pohřebního vozu...
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 12:28
od rowan
RadasK: Nijak se nechi dohadovat, ale samo HZS občas paramedik používá a označuje tak své zdravotníky. Jestli to je dobře nebo špatně nevím, ale prostě se to děje.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 13:34
od RadasK
rowan píše: ↑02.01.2020 12:28
RadasK: Nijak se nechi dohadovat, ale samo HZS občas paramedik používá a označuje tak své zdravotníky. Jestli to je dobře nebo špatně nevím, ale prostě se to děje.
Může se to objevovat pouze hovorově. Jinak stačí dát do wikipedie význam slova paramedic a uvidíš, co ti vyskočí - jasná, stručná odpověď - vyškolený zdravotnický záchranář.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 16:57
od papun
Mám pocit, že HZS slovo paramedik používalo, pokud dotyčný má vyšší zdravtnické vzdělání.
Re: Předlékařská první pomoc
Napsal: 02.01.2020 19:08
od Anybody.
Edison píše: ↑01.01.2020 14:23
. Škoda že v MSK toto zatím nijak nefunguje.
V MSK funguje jak systém first responder. Tak systém kdy jsou předurčené JPO pro poskytnutí první pomoci - třeba JPO II Jablunkov