Stránka 1 z 2
HZSp TATRA požár Kopřivnice
Napsal: 09.01.2017 21:34
od Dan087
http://www.denik.cz/diskuse/koprivnicky ... drive.html
Před nejakou dobou byl HZSp TATRA odstaven od možnosti výjezdu v 1 stupni PP v Kopřivnici. Argument byl, že není možné spoléhat na nestabilní společnost TATRA. Byl zřízena JPO II s výjezdem do 5 min. HZSp vyjížděla do 2 min, dle smlouvy s městem Kopřivnice po celém městě. Kopřivnice se rozhodla že je lepší že bude mít své hasiče. Každý trochu znalý požární taktiky jistě ví, že 3 min jsou z hlediska voleného rozvoje požáru velké číslo. Mám za to, že kdyby platila smlouva mezi TATROU a městem KOPŘIVNICÍ mohly být škody nižší... Dojezdová vzdálenost k události je pro HZSp TATRA minimální. Bohužel je KOPIS zvednou v 1 stupni PP nemůže. Proto jsou škdoy vyšší.... Politika, lobby, peníze... Bohužel, dnes je doba kdy HZSp nejsou na výsluní...
Napsal: 09.01.2017 22:31
od hasickarlos
Bohužel to tak dneska funguje. Zřizovatel většinou nemá problém s tím, aby jeho jednotka vyjela mimo areál a pokud budu mluvit za naší jednotku, nikdy jsme nežádali ani žádnou refundaci. My jako zaměstnanci HZSP s tím taky žádný problém nemáme, ale KOPIS si na nás vzpomene málokdy.Osobně mě to nijak netrápí,že ven moc nejezdíme,ale pokud se stane takový exces, že profesionální jednotka kouká z okna na požár a nikdo si na ni nevzpomene, nebo až za delší dobu, je to asi k zamyšlení...
Napsal: 10.01.2017 07:32
od Anybody.
Mě by teda docela zajímalo jaký měli vliv v Kopřivnici 3 minuty na rozvoj požáru když hasiči byli povolání až když plameny šlehaly ze střechy tedy někdy ke konci 3. fáze požáru. Myslím si že pokud se chceme bavit o šetření peněz pak by se mělo řešit proč v objektu za desítky milionů nebyla ani blbá EPSka natož samočinné hasící zařízení..
Další věc je proč by město Kopřivnice mělo dotovat jednotku HZSP když zároveň zřizuje svou jednotku JSDH?
Napsal: 10.01.2017 08:11
od Dan087
Informaci, že byl požár oznámen až ke konci 3. fáze požáru máte odkud? "blbá" EPS je určitě třeba, v tomto případě obzvláště, mám ale za to, že ji legislastiva zde nevyžadovala.
Napsal: 10.01.2017 10:34
od hasickarlos
Anybody- to je právě to, co dle mého funguje špatně a rozhodně to není jen případ Kopřivnice.Proč se takhle jednotky dublují? Pokud v nějakém objektu vyplývá z PPN povinnost zřídit jednotku HZSP, měla by k tomu obec, případně HZS ČR přihlédnout a snažit se dohodnout na spolupráci na základě smlouvy. Co vím, tak v několika málo případech,kde to takhle funguje je to ke spokojenosti všech a ušetří to i nějaké peníze. Lobby je ale taková, že HZS ČR je dobrá každá čárka a starostové obcí se raději pyšní svojí jednotkou, protože jim to přinese víc politických bodů, než by někomu platili za spolupráci, byť by to třeba vyšlo finančně mnohem zajímavěji.
Re:
Napsal: 10.01.2017 10:40
od Dan087
hasickarlos píše:Anybody- to je právě to, co dle mého funguje špatně a rozhodně to není jen případ Kopřivnice.Proč se takhle jednotky dublují? Pokud v nějakém objektu vyplývá z PPN povinnost zřídit jednotku HZSP, měla by k tomu obec, případně HZS ČR přihlédnout a snažit se dohodnout na spolupráci na základě smlouvy. Co vím, tak v několika málo případech,kde to takhle funguje je to ke spokojenosti všech a ušetří to i nějaké peníze. Lobby je ale taková, že HZS ČR je dobrá každá čárka a starostové obcí se raději pyšní svojí jednotkou, protože jim to přinese víc politických bodů, než by někomu platili za spolupráci, byť by to třeba vyšlo finančně mnohem zajímavěji.
Pěkně rozumně řečeno...
Re:
Napsal: 10.01.2017 14:51
od Pavel R.
Dan087 píše:Informaci, že byl požár oznámen až ke konci 3. fáze požáru máte odkud? "blbá" EPS je určitě třeba, v tomto případě obzvláště, mám ale za to, že ji legislastiva zde nevyžadovala.
EPS legislativa nevyžaduje, na druhou stranu legislativa vyžaduje, aby HZSP měla místní působnost. Z nějakého důvodu byla pro podnik zřízena a taky do ní podnik vkládá své finanční prostředky, aby v první řadě bylo zajištění bezpečí podniku. Je lehké dělat závěry, když nevíte vše. Např. jestli zrovna podnikoví hasiči neměli nějakou asistenci, jaký měli početní stav atd.
Napsal: 10.01.2017 16:29
od Samik
Tak už se ví odkud vítr vane. Nakonec z vlastních řad? Dnes jsem v radiu slyšel jak říkají že firma chce žalovat hasiče za ten požár.
Re: Re:
Napsal: 10.01.2017 18:09
od Dan087
Pavel R. píše:Dan087 píše:Informaci, že byl požár oznámen až ke konci 3. fáze požáru máte odkud? "blbá" EPS je určitě třeba, v tomto případě obzvláště, mám ale za to, že ji legislastiva zde nevyžadovala.
EPS legislativa nevyžaduje, na druhou stranu legislativa vyžaduje, aby HZSP měla místní působnost. Z nějakého důvodu byla pro podnik zřízena a taky do ní podnik vkládá své finanční prostředky, aby v první řadě bylo zajištění bezpečí podniku. Je lehké dělat závěry, když nevíte vše. Např. jestli zrovna podnikoví hasiči neměli nějakou asistenci, jaký měli početní stav atd.
Samozřejmě HZSP je jednotka s místní působností. To nevylučuje aby zasahovala mimo areál zřizovatele. Někde to funguje někde ne. Záleží zda-li má právnická osoba smlouva s HZS kraje nebo obcí. Tady smlouva byla, ale už není. HZS kraje v případě naléhavé potřeby může disponovat všemi jednotkami PO bez ohledu na to kdo je zřizuje. Mám za to, že tady zrovna ten případ nastal.. Dám přirovnání.. Pojedete svým vozem kolem cizíhohořícího auta, čistě náhodou jako hasič máte v aute hasící přistroj. Ten jste si samozřejmě koupil pro případ, že by Vám začalo nedej bože hořet auto? Ale hoří cizí?
Použijete ho?
Náhradu škody za naplnění přístroje a revizi Vám samozřejmě HZS kraje proplatí...
Napsal: 10.01.2017 18:50
od Sluníčko sedmitečné
HZS takto použitý hasičák samozřejmě neproplatí... Nebude platit každému za to, že si někde jen tak stříká hasičákem :-) Uhradí ti to majitel toho hořícího auta. Pokud se bude cukat, tak v občanskoprávním sporu. Ale HZS rozhodně ne.
Re:
Napsal: 10.01.2017 19:00
od Dan087
Sluníčko sedmitečné píše:HZS takto použitý hasičák samozřejmě neproplatí... Nebude platit každému za to, že si někde jen tak stříká hasičákem :-) Uhradí ti to majitel toho hořícího auta. Pokud se bude cukat, tak v občanskoprávním sporu. Ale HZS rozhodně ne.
Hasit hořící auto, není jen tak stříkat hasičákem. A samozřejme ti HZS škodu na hasicím přístroji proplatí. Když nevíte, proč matete lidi?
Napsal: 10.01.2017 19:03
od Sluníčko sedmitečné
Vzhledem k tomu, že je to tak, jak píšu já, nejsem ten, co neví. HZS to samozřejmě neproplácí, nemá proč. Prosím o sdělení, na základě čeho HZS proplácí škodu, která mi vznikne hašením sousedova domu, třeba na spotřebě vody, když to budu do příjezdu hasičů likvidovat svou zahradní hadicí.
Re:
Napsal: 10.01.2017 19:12
od Dan087
Sluníčko sedmitečné píše:Vzhledem k tomu, že je to tak, jak píšu já, nejsem ten, co neví. HZS to samozřejmě neproplácí, nemá proč. Prosím o sdělení, na základě čeho HZS proplácí škodu, která mi vznikne hašením sousedova domu, třeba na spotřebě vody, když to budu do příjezdu hasičů likvidovat svou zahradní hadicí.
Ješte jednou a naspoled oponuji. Na náhradu škody při použití vlastního hasícího přístroje při hašení cizího majetku je nárok. Tak jenom pro objasnění je to § 82,83,84 zákona o požární ochraně. Pojďmě se bavit se rozumně... bez siláckých řečí atd... Určitě nikdo nebude vymáhat náhradu za škodu spotřebou vody při hašení zahradní hadicí...
Napsal: 10.01.2017 19:20
od hasickarlos
Pokud je podniková jednotka zařazena v plošném pokrytí, tak si její pomoc může KOPIS vyžádat i když má místní působnost. V republice je cca 100 jednotek HZSP, tu lepší, tu horší kvality. Samozřejmě ne úplně všechny by mohly pravidelně vyjíždět mimo svůj hasební obvod a to ať už z důvodu početního stavu směny, počtům techniky,úkolům, které mají od svého zřizovatele...atd. Ale někde by to určitě šlo a lidi zodpovědní za tvorbu PPP by se mohli zamyslet, zda by se těch cca 3000 podnikových profíků a jejich technika nedali využít trochu efektivněji než se to děje dnes.
Re: HZSp TATRA požár Kopřivnice
Napsal: 10.01.2017 19:27
od Sluníčko sedmitečné
Samostatné stříkání hasičákem neprovádíš na výzvu velitele zásahu ani velitele JPO. Škoda se ti nenahrazuje. Resp. nahrazuje, ale ne cestou HZS. Poskytuje se dle občanského zákoníku (přečti si v zákoně o PO celý § 84, především odstavec 5). Takže když se bude cukat, tak občanskoprávní spor. Jak jsem říkal.
Napsal: 10.01.2017 19:32
od Pavel R.
Dan087: HZS kraje nemůže disponovat SaP podnikových hasičů (a i když mají smlouvu o vyjíždění mimo areál). Dám taky příklad: Lakovna automobilky. Nějaká porucha, u které se musí svařovat. Je potřeba přítomnost hasičů pro zajištění dozoru. Na ostatní zásahy mi již na základně zůstane osádka 1+3 pro případné události v podniku. Vyšlete je k té události? Nevyšlete, svařování nezrušíte (do opravy podnik nevyrábí - tzn. nemá zisk) a někdo Vám musí hlídat i ten podnik. Můžeme se hádat jestli to je dobře nebo ne...třeba proběhl hovor IBC s dispečinkem HZSP a ověřoval si možnost jejich výjezdu, to nemůžeme vědět. Toto píšu z pozice dispečera HZSP (KOPIS naše ZOČky neeviduje) a pokud já nebo velitel směny řekne, že nejsou lidi nebo technika (je potřeba jinde), tak nejsou lidi a nejede se.
Taky občas vyjedeme mimo podnik. Uděláme to nejnutnější a vracíme se zpět na základnu. A taky už jsem musel párkrát odmítnout výjezd na požadavek KOPIS. Nevím jaké jsou početní stavy v tatře, ale u nás (13lidí na směně) by mohla vyjet max CAS32 s osádkou 1+1 na doplňování vody. HZSP nefungují jako HZS kraje, že když je větší událost (nebavíme se o události v podniku), že si povolá na základnu lidi z volna nebo že tam slouží zálohu nějaká JSDH.
Hasičák a hořící auto, pravděpodobně záleží na kraji, tady ho neproplatí ani nenaplní. Jen pokud byl použit na žádost velitele zásahu (věcná pomoc).
Re: HZSp TATRA požár Kopřivnice
Napsal: 10.01.2017 19:59
od Dan087
Sluníčko sedmitečné píše:Samostatné stříkání hasičákem neprovádíš na výzvu velitele zásahu ani velitele JPO. Škoda se ti nenahrazuje. Resp. nahrazuje, ale ne cestou HZS. Poskytuje se dle občanského zákoníku (přečti si v zákoně o PO celý § 84, především odstavec 5). Takže když se bude cukat, tak občanskoprávní spor. Jak jsem říkal.
Evidentně to nechcete pochopit. Opakuju ješte jednou na náhradu škody při použití vlastního hasícího přístroje při hašení cizího auta mate narok. Když vydim hořet auto hasím hned... Není to tak, že by se hasilo až přijedou hasiči s VZ... tečka... nechcete to pochopit, nevadí!
Re:
Napsal: 10.01.2017 20:04
od Dan087
Pavel R. píše:Dan087: HZS kraje nemůže disponovat SaP podnikových hasičů (a i když mají smlouvu o vyjíždění mimo areál). Dám taky příklad: Lakovna automobilky. Nějaká porucha, u které se musí svařovat. Je potřeba přítomnost hasičů pro zajištění dozoru. Na ostatní zásahy mi již na základně zůstane osádka 1+3 pro případné události v podniku. Vyšlete je k té události? Nevyšlete, svařování nezrušíte (do opravy podnik nevyrábí - tzn. nemá zisk) a někdo Vám musí hlídat i ten podnik. Můžeme se hádat jestli to je dobře nebo ne...třeba proběhl hovor IBC s dispečinkem HZSP a ověřoval si možnost jejich výjezdu, to nemůžeme vědět. Toto píšu z pozice dispečera HZSP (KOPIS naše ZOČky neeviduje) a pokud já nebo velitel směny řekne, že nejsou lidi nebo technika (je potřeba jinde), tak nejsou lidi a nejede se.
Taky občas vyjedeme mimo podnik. Uděláme to nejnutnější a vracíme se zpět na základnu. A taky už jsem musel párkrát odmítnout výjezd na požadavek KOPIS. Nevím jaké jsou početní stavy v tatře, ale u nás (13lidí na směně) by mohla vyjet max CAS32 s osádkou 1+1 na doplňování vody. HZSP nefungují jako HZS kraje, že když je větší událost (nebavíme se o události v podniku), že si povolá na základnu lidi z volna nebo že tam slouží zálohu nějaká JSDH.
Hasičák a hořící auto, pravděpodobně záleží na kraji, tady ho neproplatí ani nenaplní. Jen pokud byl použit na žádost velitele zásahu (věcná pomoc).
Opět nemáte pravdu. Viz § 73 odstavec 2. Jde jen o to jak je situace závažná a jakým způsobem se zabezpečí riziko v areálu právnícké osoby.
Napsal: 10.01.2017 20:59
od hasickarlos
Pavel R- Ono záleží hlavně na zřizovateli. Někdo to třeba bere tak, že je to pro podnik dobrá reklama, když jeho hasiči pomáhají i mimo areál. Naše jednotka až na jednu vyjímku na žádost KOPISU vyjela vždy. Chtějí po nás vždycky( s vyjímkou povodní) ,,jen" velkokapacitní cisternu. Je pravdou, že veškerá zodpovědnost je pak na más, coby velitelích směn HZSP, ale problém zatím nikdy nebyl a věřím, že bych si to rozhodnutí obhájil. Beru to tak, že operační důstojník ví, jaký mám početní stav směny a techniky v pohotovosti a pokud mě žádá o výpomoc, tak k tomu určitě má závažný důvod. Ale pravdou je, že jsme zaměstnanci firem a kdo platí, ten poroučí, takže každý HZSP má v tomhle svoje vnitřní pravidla. Proto by bylo dobré, aby měly ty HZSP, co alespoň občas vyjíždějí na výpomoc toto ošetřeno smluvně.U nás se mi to bohužel dotáhnout do tohoto stavu zatím nepodařilo.
Napsal: 10.01.2017 22:18
od Anybody.
Jednotka Tatry jezdila ven, ale chtěla po městu 2,5 mil Kč ročně za to že jezdí ven. Proč by jim to město mělo dávat?
http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajst ... ni-hasice/