Stránka 1 z 3
Odměny
Napsal: 07.11.2016 22:44
od Adam Per
Ahoj, zajímá mě jak je u některých jednotek řešeno odměňování. Nemám teď namysli jednotky JPO II které mají členy povětšinou v pracovně právním vztahu a berou výplatu. Jde o to, že v dnešní době už o tu hasičinu není takový zájem jako dříve a máme nedostatek členů (alespoň u nás v regionu) a proto by jsme členy rádi motivovaly finanční odměnou. Vím že v některých jednotkách to tak funguje a prosil bych o radu jakým způsobem máte zavedený tento systém. Odměňování měsíčně podle funkce nebo čtvrtletně, ročne. Jak toto zakomponujete do rozpočtu a jestli nedělají na obcích nějaké potíže. Díky za odpovědi.
Napsal: 08.11.2016 08:21
od Mirek Steinz
Zdravím tě, máš úplnou pravdu, že dnes už o to zájem upadá. Většina kluků má třeba dvě zaměstnání nebo zaměstnání, kde ho zaměstnavatel nechce uvolnit (resp. uvolní pod pohrůžkou ztráty místa). I u nás jsme přemýšleli jak svým aktivním členům poděkovat a nebo jim alespoň vrátit to co při jednotce (sboru) investovali (telefonování, jízdy vlastními vozidly a čas - to jsou věci co každý z nás pro obec či sbor dělá a nic za to nechce).
Pokud to tedy lze, snažíme se aktivní členy odměnit ke konci roku. Jsou to malé částky v tom množství kolik kluků se zapojuje. Nelze tedy říci, že to je odměna, ale spíše jen pozornost. Nyní mám na to zpracovanou zprávu pro naší obec (Metodiku) jak to zlepšit. Pokud máš zájem můžu poskytnout, ale ještě jí budu upravovat. Dej mi email.
Napsal: 08.11.2016 10:48
od Lukáš -X-
Zdravím pánové,
myslím, že odměny v jednotkách jsou dokonce dle nějakého předpisu. Mohl bych se doptat u nás na městě.
Co se týče odměňování v naší jednotce (JPO III/2) je to 30,- až 40,- za hodinu zásahu. Byli jsme informováni, že můžeme Radu města požádat i zvýšení. Za použití speciálních OOP jako je DT či OPCH je to příplatek 200,-
Město to rozhodně nezruinuje a pro lidi v jednotce je to příjemná odměna před vánoci.
Co se týče požárních hlídek, odmńuje je dle stejných pravidel sbor.
Napsal: 08.11.2016 11:28
od Sobiho
Pro odměňování je platný SIAŘ 50/2007, ovšem hlavně záleží na smlouvě mezi členem a zřizovatelem (DPP,DPČ), a upozorňuji na novou změnu občanského zákoníku a zákoníku práce od dob vydání SIAŘe.
Další info:
http://www.avjsdh.cz/wp-content/uploads ... AVJSDH.pdf
Napsal: 08.11.2016 17:27
od Adam Per
Ahoj Mirku dobře děkuji rád si to pročtu můj mail je
turkey.foot@seznam.cz
Napsal: 09.11.2016 21:19
od Kůďa
Ten příplatek nikde neuhájíš, pokud sám zřizovatel ho nebude chtít dát. Takto jsem vedl spor s tajemníkem MěÚ a ten si požádal HZS o stanovisko, to bylo jednoznačné, že na tyto příplatky nemáme nárok. To je totéž u řidičů strojníků, že by mohli mít vyšší třídu/vyšší hodinový průměr/, také to nesplňují - stanovisko HZS. U nás máme každý dohodu o pracovní činnost mimo uzavřené dohody o zařazení do JSDH města (obce). Odměna je ze dvou dávek. Jedna dávka je za zajištění akceschopnosti v místě bydliště podle směn A,B,C. Tento přípsěvek je od 0,-Kč do 1.100,-Kč, Druhá část je že nám zřizovatel proplácí celkem 10 odpracovaných hodin za měsíc. Více nám zřizovatel odmítá proplatit. Hasič a řidič-strojník má na hodinu částku 71,60 Kč/hod., technik služeb JPO II- technik chlemiské služby, technik strojní služby a technik spojové služby má 79,-Kč/hod. a velitel jednotky a velitel družstva má 87,20 Kč /hod.
Odměna nám nepřevyšuje měsíčně částku 2.499,-Kč a tím pádem hradíme jen 15% daň. Když odměna přesáhne šástku 2.500,- a vyšší, tak tam musí zřizovatel toho dotyčného přihlásit na OSSZ a hradí se i zdravotní a sociální tj. Celkem 33% odvodů z tvé odměny. V tom prvním případě se ti to nezapočítává do důchodu, na nemocenskou a pod. Pokud budeš mít více jak těch 2.500,-Kč a budou se hradit všechny odvody, tak se ti to započítává do důchodu, dostaneš na to i neschopenku a pod. Ať někdo řekne, že to není pravda a uvidí. Mám to za sebou. V té době když ještě nebyl limit 2.499,-Kč a odváděli jsme odvody 33% z z výdělku 500,-Kč (rok 2008-2009, tak jsem měl autonehodu-pracovní úraz - a měl jsem vystavené dvě neschopenky. Z práce jsem bral peníze a od města za hasiče druhé. samozřejmě z práce 100% a od města jen těch 65 % nebo kolik je výpočet neschopenky. Třeba u kamaráda v sousední obci - jsou také JPO II, tak tam ještě mají za každou hodinu zásahu vypláceno 100,-Kč. Opravdu záleží jednotlivě na každém zřizovateli. Může ti také udělat jiné úlevy - třeba, že nebudeš hradit poplatek za popelnice, že nebudeš hradit poplatek za psy atd. To je také možné dle zákona. Jo a za odměny nad 2.500,-Kč by musel ještě odvádět dvody i zřizovatel jednotky - stejné jako zaměstnavatel se zaměstnancem v trvalém pracovním poměru.
Napsal: 09.11.2016 21:33
od Tomáš Rejzek
Jakozto JPOIII v obci s 300 obyvateli tak mame pouze financni prispevek cca kolem 2000 jednou rocne pred Vanocemi, tot vse, je to spis na prilepsenou na darky :)
Napsal: 09.11.2016 21:45
od Kůďa
Ale i to je snad dobré, nebo né. Já si myslím, že ano. Vždyť to proto neděláme. U nás je to trošku o něčem jiném samozřejmě.
Napsal: 10.11.2016 07:20
od Čestmír
U nás odměna - 0 kč. Máme rozpočet a pokud bychom chtěli odměnu, tak by to asi šlo. Ale krátili bychom tím rozpočet jednotky, ( vybavení, provoz ). Takže raději nechceme nic a jsme rádi, že nás obec podporuje. Takto to bude asi ve většině jednotek.
V souvislosti s tím mě napadá jiná otázka. Neměl by toto podpořit stát? Když např. porovnám aktivní zálohy. Ty kluci tam berou i žold. A to nikde aktivně "nezasahují".
Napsal: 10.11.2016 07:36
od czechfireman
My jsme JPO III/2 a u nás to máme tak, že členům JSDH město platí (odpouští) poplatek za svoz odpadu (750Kč). Jinak by to bylo asi jak píše Čestmír, krátili bysme si už tak malý rozpočet.
Napsal: 10.11.2016 08:49
od Martin Kopecký
Doporučuji si přečíst následující odkaz, kde jsou DPP a DPČ pěkně vysvětleny -
http://www.penize.cz/mzda-a-plat/307894 ... ka-dpp-dpc
Vím, že se tu JPO II nechtěla probírat, ale ono už v odměňování není takový rozdíl mezi JPO II a III, nebo i aktivní JPO V, pokud neberu v potaz příplatek za služby. Člověk dělá hasičinu s láskou, ale pokud je aktivní jak v SDH, tak v JSDH, dáte mi za pravdu, že je to měsíčně spousty času. V SDH to děláme pro sbor a pro obec všichni zadarmo, to je bez debaty. Ale JSDH už je dnes něco jiného. Vyžaduje se po nás, abychom byli školeni, cvičeni, u zásahu nasazovali svoje zdraví a v případě JPO II seděli několik dní doma, nebo v hasičárně a drželi službu. Trpí tím samozřejmě rodina (kluci 18-25 let na to budou mít možná jiný názor) a je to pro člověka, i když dělá to co má rád, velké omezení. Nevidím důvod, proč by neměli být hasiči za výkon své práce v JSDHO pravidelně odměňováni. Zde se už nejedná o dobrovolnou práci pro sbor, toto je už profesní vztah mezi zřizovatelem a členem JSDH.
My jsme nedávno najeli na nový systém odměňování. Prací pro JSDHO jako zástupce velitele jednotky a technik CHTS strávím měsíčně kolem 20-30 hodin (to jsou hodiny, které strávím fyzicky ve zbrojnici, nebo kondičkami a jinou prací), práce, kterou odvedu doma, se do fondu nezapočítává. Tyto hodiny, které odvedeme, máme zaplacené dle vykonávané funkce. My jedeme dle SIAŘE, takže hasič 59,-/hod, technik, strojník 69,-/hod, velitel družstva, velitel jednotky 79,-/hod a ZVJ a VJ mají ještě malý měsíční příplatek za "velení". Mimo to ještě dostáváme odměnu za pohotovost, ta je do 10,- za hodinu pohotovosti. Zase je to rozdělené dle funkcí.
Dle mého je to fajn a velice žádoucí, pokud je takhle člověk odměněn, protože potom je také motivován odvádět kvalitnější práci. A to je v našem oboru potřeba. Znám spoustu kolegů, kteří dostali od manželky nůž na krk, že buďto rodina, nebo hasiči. Pokud hasič přinese domů pravidelně každý měsíc 1500,- - 3000,- podle "zásluh", vypadá to hned jinak a hasič je motivovaný pracovat, cvičit a školit se. To podle mě platí pro všechny kategorie jednotek, nejen JPO II. Samozřejmě, pokud je to taková ta typická vesnická JPO s jedním vozejkem, tam je asi nějaká odměna před vánoci na místě, zde je jiná situace.
Napsal: 10.11.2016 13:25
od Čestmír
To Martin Kopecký: pokud si to Vaše obec či město může dovolit, tak proč ne. Ale při předpokladu 12 členů a tvé odhadnuté částky, řekneme 2000Kč / měsíčně. By toto odměňování příšlo obec za rok na 288 000 Kč. Což je myslím daleko víc než celkový rozpočet kdejaké JPOIII a V ani nemluvím.
Znovu říkám, v tomto by měl pomoci stát. Obec zkrátka na to nemají.
Napsal: 10.11.2016 14:39
od Sobiho
Jak řešíte daň z příjmu a sociální a zdravotní? Máte DPP, DPČ nebo jaký máte pracovně právní vztah se zřizovatelem? Nebo není? A jak vyplácíte odměnu za závislé činnosti ve vztahu k zákonu o dani z přijmu:
§ 6 Příjmy ze závislé činnosti
(1) Příjmy ze závislé činnosti jsou
a) plnění v podobě
1. příjmu ze současného nebo dřívějšího pracovněprávního, služebního nebo členského poměru a obdobného poměru, v nichž poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu je povinen dbát příkazů plátce,
2. funkčního požitku,
Jen by mne zajímalo jakým způsobem to řešíte...
Napsal: 10.11.2016 17:06
od Pavel Havelka
U nás vše řešíme zadarmo a dobrovolně :-)
Re:
Napsal: 11.11.2016 07:19
od Martin Kopecký
Čestmír píše:To Martin Kopecký: pokud si to Vaše obec či město může dovolit, tak proč ne. Ale při předpokladu 12 členů a tvé odhadnuté částky, řekneme 2000Kč / měsíčně. By toto odměňování příšlo obec za rok na 288 000 Kč. Což je myslím daleko víc než celkový rozpočet kdejaké JPOIII a V ani nemluvím.
Znovu říkám, v tomto by měl pomoci stát. Obec zkrátka na to nemají.
My máme na odměny vyčleněno v rozpočtu každý rok 500.000,-, ale část pokrývá dotace, kterou jako JPO II kvůli zajištění akceschopnosti dostáváme.
Re:
Napsal: 11.11.2016 07:23
od Martin Kopecký
Sobiho píše:Jak řešíte daň z příjmu a sociální a zdravotní? Máte DPP, DPČ nebo jaký máte pracovně právní vztah se zřizovatelem? Nebo není? A jak vyplácíte odměnu za závislé činnosti ve vztahu k zákonu o dani z přijmu:
§ 6 Příjmy ze závislé činnosti
(1) Příjmy ze závislé činnosti jsou
a) plnění v podobě
1. příjmu ze současného nebo dřívějšího pracovněprávního, služebního nebo členského poměru a obdobného poměru, v nichž poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu je povinen dbát příkazů plátce,
2. funkčního požitku,
Jen by mne zajímalo jakým způsobem to řešíte...
Sobiho, my máme uzavřené DPP, což se řeší následovně:
- max. 10.000,- měsíčně
- 15% daň
- sociální a zdravotní se v tomto případě z DPP neplatí
Napsal: 11.11.2016 15:08
od hasic-zachranar
JPO III, 150 členů, 1700 obyvatel. Jedinou odměnu dostává za vedení účetnictví naše účetní (3000,- za rok) a jinak necháváme vše v rozpočtu. Jediný co občas zafunguje je, že starosta pozve všechny členy na různé akce ( vánoční besídku , sv. Florian, den matek a jiné ) systémem, že se bohapustě pije a konzumuje, griluje, smaží, vaří a ochutnává a k tomu se hraje na harmoniku, protože penězi kolektiv nestmelíš - spíš naopak. Tak ohni zmar !
Napsal: 11.11.2016 19:48
od Čestmír
Hasic-zachranar: 150 clenu, to jste teda mega jednotka ;)))))
Dalsi co si mota zhradkare z SDH a JSDH
Napsal: 11.11.2016 20:28
od Kuba_T
Záleží na dohodě se zřizovatelem ... u nás máme měsíčně paušálně 500 + 50 za hodinu údržby, školení apod. Za zásah pak 150/hod. Vše v hrubém.
Napsal: 12.11.2016 15:47
od Kůďa
pro Čestmír, Buď jsi se upsal a JPO III má 15 členů, nebo jsi zase jeden z těch, co si plete SDH s JSDHO. Nevím jestli jsem to pochopil dobře, ale asi Vaše SDH má ve Vašem městečku 150 členů, ale ti nejsou určitě všichni v JPO III, jak píšeš. Nechce si plést jablka s hruškami. A tím, že hradíte účetní odměnu 3.000,-Kč, tak by jste měli s ní mít uzavřemnou dohodu o dohodu o provedení práce, hradit odvod 15% daňě z této částky a mělo by se Vaše SDH zaregistrovat jako zaměstanavatel. Jinak Vám hrozí pokuta. Dnes jsem byl na školení hospodářů SDH na OSH, tak nás na to upozorňovali. A pokud to nechcete dělat podle zákona /stejně se na to přijde při přiznání z daně/, tak o tom veřejně nepiš.