Stránka 1 z 2

Založení JSDH V

Napsal: 23.03.2015 12:00
od Vladimír Honsa
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na názory Vás, již fungujících členů JSDH V. Jedná se mi především o to, že u nás v obci ( 570 obyvatel) bylo již SDH ( před cca 25lety bylo „zrušeno“ – prodána technika za podivných okolností a ve zbrojnici se zřídil koloniál. Já jakož to nadšenec amatér pro hasičinu bych rád znovu obnovil tuto činnost . Osobně já jsem pro zřízení JSDH a i starosta obce je pro. Budoucích členů JSDH by bylo 12lidí, kteří by měli o toto zájem. Starosta obce jen má problém v tom abychom u toho vydrželi než začně s poskytováním financí na jakýkoli nákup techniky, výstroje , školení velitele a strojníků.Nějaké finance by obec byla schopna začít uvolňovat až příští rok a to nepočítám s částkou nějak závratnou vzhledem k rozpočtu obce –tím bych chtěl i říct, že bychom jako kluci v budoucí jednotce rádi dělali pro obec nějaké práce aby nám mohla za to něco obec zakoupit. Mám dobrý pocit ze 4-5 budoucích členů, kteří věřím, že by u toho zůstali dlouhou dobu jako já. Se zbytkem lidí si nejsem na 100% až tak jistý. Velitelem této jednotky bych měl být já , na čemž jsme za souhlasu ostatních shodli. Naše obec je prakticky v těsné blízkosti cca 200m od rychlostní komunikace R4 a zároveň jsme obklopeni ze tří stran Brdskými lesy. Dále bych chtěl se zeptat jestli v dnešní době by nám stačila DA Avia 31, popř. DA dodávkového typu jako JPOV nebo CAS pro kategorii JPO III ( jakožto , že velitel HZS z nedaleké obce by v případě zakoupení CAS nás byl schopen navrhnout na zařazení do JPOIII ).

Předem děkuji za jakoukoli odpověď či rozvinutí této diskuze

Napsal: 23.03.2015 19:45
od Dan087
Rozumín tvému zapálení. Je to chválihodné a sympatické, hlavně vydržet. Jen pár faktů. Obec JPO zřizuje. Pokud je v obci vůle není problém jednotku zřídit. O zařazení do poplachového plánu rozhoduje HZS kraje. O zařazení jednotky do kategorie se rozhoduje dle výpočtu stupně nebezpečí obce. Nenavrhuje to žádný velitel HZS ani jiný pantáta.. Zpočátku bude nejspíše jednotka nezařazená. JPO N má stejné početní stavy a požadavky na techniku jako JPO V. Auto není podmínkou. Pro JPO V je nutná pouze požární stříkačka.

Napsal: 24.03.2015 07:05
od Radek Vojík
Podívej se na tyto dokumenty. Je tam popsáno vše od zřízení JSDHO až po plnohodnotné fungování.
http://metodika.cahd.cz/metodika%20JSDH ... 202014.pdf
http://metodika.cahd.cz/metodika%20JSDH ... 20JSDH.pdf

Napsal: 24.03.2015 08:50
od Vladimír Honsa
Zdravím, děkuji Vám oběma za odpověď. Nicméně mi bylo na HZS řečeno, že když obec bude chtít zřídit JSDH ( nemáme SDH), musí být plně akceschopná a dále by se tím pádem musela zrušit smlouva o PO s HZS, která má náš katastr obce v tuto chvíli na starost. Velitel HZS mi na schůzce , kterou sem s ním měl , řekl, že bychom byli v kategorii JPOV. Dále má prosím smysl dělat zdravotní prohlídky, když jsou platné dva roky a my zatím jak jsem již naznačil , že jsme uplně bez techniky a veškerého vybavení ? Metodiku jsem již pročítal, takže i nějak ten postup se zřízením a po konzultaci s HZS nějakou představu mám.....ale spíše jsem se tady chtěl zeptat na názory fungujících jednotek. Ještě jedna věc, jestli má smysl zkusit se domluvit s ostatními kluky, že bychom začali nakupovat kupř. PSII za své s tím, že by obec pak následně proplatila nebo je to nesmysl ? Otázka tedy zní , jak začít postupně získávat nějaké finance ? Nejsme SDH ( přijde mi to zbytečné-můj názor- složité papírování , IČO....atd...). Díky moc předem za pomoc a Vaše názory a nápady.

Napsal: 24.03.2015 08:55
od Michal -miw- Šafus
Přesně tyhle "porodní" problémy za sebou mají v Kytlicích http://www.pozary.cz/clanek/58993 a protože jim to docela funguje, nebál bych se poptat :-) Kontakty http://www.obec-kytlice.cz/sbor-dobrovo ... cu/os-1001

Napsal: 24.03.2015 09:01
od Vladimír Honsa
pro Dan087 - prosím stačilo by tedy mít pro začátek např. PS 8 (12) s vlekem a vozit za jakýmkoli "civilním" autem nebo musí toto auto být plně homologované s VRZ ? Nebo je možné si pořídit civilní dodávku a dát ji do hasičských barev s VRZ, s tím, že vnitřní prostory pro výbavu (přihrádky, posuvná plocha pro PS, hadice atd...si můžeme "doma na koleni" upravit ? Musí se pak někam s tím vozem jet pro schválení a homologaci ? Jsou prosím někde přesně stanovené předpisy-parametry, které musí DA splňovat ? Děkuji

Napsal: 24.03.2015 09:41
od Vladimír Honsa
pro Michal-miw-Šafus - moc díky!, něco takového přesně hledám, snad oni budou ti , kteří se podělit o informace, jak znovu začínali a pomohou mi, jak dál :-)

Napsal: 25.03.2015 10:44
od petr.194
Spíše by bylo lepší sehnat nějakýho wwtransportera či podobný vůz, který by byl zařazen do izs. Dozadu udělat regál s vyjížděcí plochou, kde by byla t ps8. K tomu by se vám hodila i nějaká motorová pila- tu by jste využili i u pací pro obec. Jsou u vás povodně, nebo jste mimo zátaopovou oblast?

Napsal: 25.03.2015 11:12
od Vladimír Honsa
zdravím, povodně u nás nejsou, pouze dva velké rybníky, kdy naposledy před 30lety se jeden díky dešťům vylil. Spíše než povodně, tak jsme obklopeni lesy ze tří stran obce a to z každé ze tří stran je les cca 50-100m od obytných domů a chat.

Napsal: 25.03.2015 20:25
od Dan087
pro Vladimír Honsa Legislativně stačí PS8 nebo PS12 s vlekem...
Můžete to k požáru dotahnout civilním vozidlem bez VRZ... otázkou je zda li to je efektivní a k něčemu...

Napsal: 26.03.2015 09:19
od Vladimír Honsa
pro Dan087- včera se naskytla možnost civilního Jeep Cherokee 2.1Td 4x4 v civilní verzi od kamaráda, který je zároveň automechanik a po technické stránce jsou provozní věci po výměně, pouze za 10 000,- by nám ( obci) ho přenechal). Kolik myslíte, že by mohla cca vyjít úprava na DA ? A druhá věc, jestli by s tímto autem nebylo později lepší se soustředit na školení záchránáře a předělat později do budoucna na RZA a jít touto cestou ? Jelikož jsme v těsné blízkosti komunikace R4, kde jsou časté DN. Díky

Napsal: 26.03.2015 09:57
od Čestmír
Pokud nejste předučeny na DN, tak je RZA zbytečná!!! DA z toho nikdy neuděláte. Maximálne OA nebo VEA ( viz. požadavky na techniku a její vybavení )!!!!!!!!!

Napsal: 26.03.2015 09:58
od JarekJanko
Ohledně RZA si musíte promluvit s HZS, k čemu by jste byli předurčení a jestli to má smysl pořizovat. Pokud máte v obci rybníky tak bych se spíš zaměřil na zřizování čerpacího stanoviště.

Otestovat to, že vás to nepustí by si myslím mohlo být, domluvit se s jednou z těch dvou JPO III na společném školení odborné přípravy. A aspoň rok to držet. Nestojí to nic než váš čas a řekl bych, že to oddělí zrno od plev. Techniku si můžete osahat u nich a pokud budete v budoucnu společně zasahovat tak aspoň budete vědět, kde co mají.

Napsal: 26.03.2015 10:32
od Vladimír Honsa
díky za odpověďi, poradím se s HZS, jestli by do budoucna to bylo pro ně přínosem , za předpokladu, že vydrží náš manšaft aby mělo smysl utratit peníze za potřebné kurzy týkající se DN a potřebné techniky. Ze začátku jak říká Jarek by bylo asi dobré zkusit zřídit hydrant u rybníka a klasické DA ( Jeep Cherokee) s vlekem se stříkačkou tedy ? Auto, které bychom dali do barev a vybavili, tak pak se s tím jede na klasickou STK , kde mají nějké předpisy pro schválení nebo kdo to schvaluje pro zařazení takto námi upraveného auto do výjezdu ?

Napsal: 26.03.2015 11:34
od Míra
Ahoj, k tomu autu, pokud ho přelakujete do barev hasičů, stačí jen přepis barvy, pokud namontujete maják a sirénu, musíte mít od všeho potvrzení o homologaci a veškeré doklady o normách a koupi. Potom už jen evidenční kontrolu, STK a přihlásit. Auto ze sirénou a majákem musí na STK každý rok. Pokud auto bude přihlášené na obec, musí obec zažádat o zařazení do IZS, aby bylo auto pojištěné státem, jinak si bude obec platit zákonné pojištění sama. Do DN se nehrňte, o předurčenosti nerozhoduješ ani ty ani obec a jelikož jak píšeš jsou v okolí JPO III tak Vám předurčenost na DN stejně nikdo neschválí. Být Vámi soustředil bych se na nákup pořádného čerpadla na čerpací stanoviště, popřípadě vybavení na dálkovou dopravu vody, zásahové vybavení hasičů a třeba i dýchací techniku, určitě bych se také zamýšlel nad tím, čím by jste mohli být v rámci svých možností a schopností nápomocni ostatním jednotkám i třeba nějakou specializací a nehnal bych se do něčeho čeho je v okolí už přebytek.
Držím ti palce, bude to běh na dlouhou trať, vím o čem mluvím.

Napsal: 26.03.2015 11:51
od Vladimír Honsa
Ahoj Míro, díky, tím vybavením na dálkovou dopravu vody myslíš konkrétně co prosím tě ?

Napsal: 26.03.2015 12:44
od Čestmír
To Vladimir Honsa: promiň ale vypadá to, že toho asi moc o hasičině nevíš. Doporučuji si nejdříve nastudovat nějaké materiály, pročíst fora, navštívit jinou jednotku.
Tohle asi není nejlepší cesta ( ptát se na všechno tady ). Nikdo tu asi nebude chtít vše do podrobna popisovat. Všichni jsme začínali a víme jaký to je. Ale chtít založit jednotku, psát tu o DN a pak se zeptat na vybavení na dálkovou dopravu vody............ no nevím no.
Každopádně přeju mnoho zdaru, ať tyto porodní bolesti překlenete!

Napsal: 26.03.2015 13:24
od Vladimír Honsa
vím, že to bude hadicemi nebo CASkou, ale proto jsem se ptal na konkrétní případ u nás v obci, jelikož jsme bez techniky. :-)

Napsal: 26.03.2015 13:29
od Vladimír Honsa
to Čestmír - každpádně díky ale za podporu....snad se to někam bude posouvat.....hooodně práce za tím bude.. Což si myslím, že už většinou Vy všichni co tu vesměs jste na téhle diskuzi víte a prošli jste si tím. Jsem pouze zvědavý a snažím se polapit co nejvíc informací odevšud co to jde :-) . Děkuji za shovívavost při čtení mých zdánlivě hloupých dotazů zde.

Napsal: 26.03.2015 14:08
od Míra
Ahoj Vláďo, prosím tu dálkovou dopravu vody jsem myslel hadicemi a čerpadly, když je dopravovaná voda cisternami tak je to kyvadlová doprava vody.
V pohodě, klidně se ptej co ti není jasné, ale chce to trochu rozumu a přemýšlet. Opravdu se nejprve přihlaš do kurzu velitelů aby jsi o tom alespoň trochu něco věděl a domluv si schůzku na nějaké sousední JPO nebo na HZS ať ti to vysvětlí co přesně by mohlo být po Vás jako jednotce požadováno a co by pro Vás znamenalo být zařazeni v požárním poplachovém plánu.