Stránka 1 z 10

Klesá nám počet výjezdů. Jak dál?

Napsal: 15.01.2014 23:52
od JanSoptik
Ahoj poslední rok máme problém s výjezdama. Vubec nás nevolaj na dříve běžné výjezdy. Jsme v jpo III, výjezdu schopná do pár minut a už přes dvanáct let stějná parta 20 lidí, každý ví co má dělat . Přijde mi že čím více máme zkušeností a vybavení tím nás méně zvedají. Místa zásahu se zmenšila na naší obec a ani to není pravidlo.V klidu nám jezdí hasici přes obec a hledají kam to vlasně mají jet. HZS to má k nám 15-20 min, my vyjíždíme mezi 5-6 min od zahoukání sirény. ( nehoda dvou aut 500m od hasičárny, požár kamionu 2km od h., otevření domu 2km od h. vždy zasahovalo jen HZS které to má 16km) . Vztah s HZS máme perfektí,ale připomenutí že nás nezvedají nepomáhá. Kam až to půjde ? Zachviku budem lidem prospěšný akorád když jim spláchnem silnice atd. a na to je opravdu jedno zda si namontujem rolety nebo máme na naší tatře z boku plachtu, protože snaha vylepšovat techniku v tomhle případě nemá smysl :-(.

Napsal: 16.01.2014 00:02
od Filip Foukal
Úplně ti rozumim. Nejhorší na tom všem je, že to už i ty kluky přestává pomalu a jistě bavit, nejezdí se, nejsou zkušenosti, jen práce pro město a výcvik. A i přesto že ten výcvik je opravdu intenzivní, tu zkušenost prostě nic nenahradí.

Napsal: 16.01.2014 07:41
od Marek Bulva
Přiznám se, že jsem jenom čekal kdo to sem první napíše. (nechtěl jsem být první) Jednak mám osobní zkušenost, druhak bedlivě sleduji dění v okolí a musím jen souhlasit. Uvedu příklad starý asi 14 dní. Jsme JPO III s předurčeností na DN. Ve večerních hodinách se na katastru obce stala DN(auto po smyku čelně do stromu) kromě šoku bez zranění. Vzdálenost od HZ 1km Událost se stala v nebezpečné zatáčce( zastavovali auta, postávali neoznačení lidé atd) Na místo vyjela pouze HZS vzdálená 14km.Což je plně v pořádku, událost byla hlášena jako DN. Ale místní jednotku nikdo nezvedl.! Jde mi o to, že by se vyjelo, kluci by si zase osvojili důležité náviky,(práce pod stresem), místo by se označilo, nasvítilo, bezpečně by se řídila doprava - prostě kulturně zvládnutý zásah. Samozřejmě po úniku bylo dotčeno živ. prostředí tudíž zřejmě někdo nechtěl aby se nám vyplácelo plnění. Toť můj názor.

Napsal: 16.01.2014 09:05
od Josef Dus
Rekl bych,ze zalezi na danem kraji a o kategorii.V Msk se me zda vse ok.Jsme ale JPOII tak to nejde presne posoudit.potkame se treba s profiky i na spadlem stromu mimo katastr obce,nebo na pozar baliku 12 km od katastru ve meste kde sydli profici.Nejdal za lonsky rok jsme byli povolani na ziv.pohromu cca 50 km.

Napsal: 16.01.2014 09:06
od VáclavM
Bohužel musím souhlasit. Spíš mě ale trápí ta věc,že podle mého stejně není v našich silách najít řešení aby se situace zlepšila.

Napsal: 16.01.2014 09:10
od Marek Bulva
Tak v první řadě by stačilo aby operační středisko dodržovalo poplachový plán kraje.

Napsal: 16.01.2014 09:18
od VáclavM
Nevím,řekl bych, že to rozhodnutí proč tam toho poslal a toho ne si dokáží vždy odůvodnit.Vypadá to jako kdyby dostali jasný příkaz co nejvíc omezit dobráky a maximálně využívat profíky.......

Napsal: 16.01.2014 09:29
od Marek Bulva
V minulosti jsme se několikrát na KOPISu dotazovali proč bylo to či ono řešeno tak a tak. Máš naprostou pravdu, vysvětlení měli na vše a na co neměli, řekli, že je to rozhodnutí daného operačního. To vše chápu. Co ale nechápu, je to proč tedy platí PPP kraje a proč se nedodržuje. Proč když je nehoda tady a tady proč automaticky neposílá ty jednotky které jsou pro dané území. Proč jeden operační jedná tak a proč druhý uplně jinak. Práce operačních si nesmírně vážím, ale spíš mi jde o ten systém. U nehod na které jsme poukazovali nám bylo jednou řečeno, že na prvním místě je vždy místní jednotka (nevyškolená, nevybavená) podruhé už to ale neplatilo. Proč? Předurčenost zřejmě nic neznamená! Proč?

Napsal: 16.01.2014 09:41
od VáclavM
To samozřejmě netuším. Ale jak přesně napsal zakladatel diskuze. JAK DÁL? To je to co nevím a navíc jak to zlepšit a to mě štve. Budeme si muset zvyknout na minimum výjezdů ale čím dál víc papírování, evidencí atd....? Budeme si muset zvyknout pouze na školení a minimum výjezdů? Lidi to takhle moc bavit nebude a dost toho asi nechá nebo ta úroveň poklesne.....

Napsal: 16.01.2014 10:16
od martyxy
Jsme JPO II a u nás kvůli tomu, že máme jen školení a výcviky bez výjezdů, tak pět do roka, pár lidí odešlo. Bohužel všude volají jen profíky a ty sami říkají, že by se jim u zásahu pomocná ruka hodila. Bohužel s tím ale nenaděláme nic a jen čekáme, kdy se jednotka rozpadne úplně.
Systém je založenej na penězích a né na bezpečí pro ostatní.

Napsal: 16.01.2014 10:41
od VáclavM
Počkej, chceš říct,že jste JPO II s pěti výjezdama ročně?

Napsal: 16.01.2014 10:48
od Petr Došek
Zvyknout si na minimum výjezdů, více papírování, evidencí atd. To je všechno v pořádku. Otázka kolik těch kluků v jednotkách to bude bavit. Co si budeme nalhávat, školení, výcviky to je všechno super, ale bez těch výjezdů to spoustu lidí přestane bavit. Pak budou jednotky o pěti lidech, zbytek jenom na papíru a jakmile dojde k něčemu většímu bude z toho akorát problém.

Napsal: 16.01.2014 11:26
od VáclavM
Ano to samozřejmě vím, jen mě překvapil tak nízký počet. To je pro poloprofesionální jednotku podle mého opravdu málo.

Napsal: 16.01.2014 11:26
od Mc Gyver
Na GŘ asi nějaká moudrá hlava u stolu vymyslela, že stavy profíků (nebo peněz) budou podle počtu výjezdů. Tak zřejmě potřebují čárky. Z pohledu KOPIS i profíků proti tomu nelze nic namítat. Pak nastane situace, jako když jsme přijeli k menšímu požáru trávy u silnice a VZ nám řekl, že máme počkat a nic nedělat. Za pár minut bude zřejmé jestli to zvládnou sami. Jak v blbákově. Profící s lopatama dřeli, pot z nich tekl a dvě jednotky (JPO3) jsme tam stáli jak kokoti a mohli jsem jim tak maximálně fandit.

Myslím, že se situace změní k lepšímu. Ale před tím bude muset pravděpodobně dojít k nějakému velkému průseru, kde následná analýza ukáže, že akceschopnost jednotky, která jezdí na tři zásahy ročně (byť v učebnách vysedí ďůlek) není optimální.

Napsal: 16.01.2014 12:01
od Pavel Slávik
Zdravím chlapci, škoda, že nepíšete, kterého kraje se tyto problémy týkají, ale asi to chápu, proč to neuvedete. Nicméně za naší JSDHO Doubrava, kategorie JPO III z MSK mohu klidně říci, že se nás tento problém netýká. Spolupráce s operačním střediskem MSK je na patřičné úrovni a jsme povoláváni na každou událost v naší obci i na jiné události mimo obec. Dokonce jsme měli naší CAS mimo provoz a operační nás vytáhl na požár popelnice s DA VW, což si samozřejmě nestěžuji, ale naopak, je to jen dobře. A proto mi je divné, že to u vás funguje jinak - asi jiný kraj, jiný mrav :-( Možná by se měl někdo na patřičných místech zamyslet.

Taky si myslím, že kdyby si velitel zásahu (z jednotky HZS) na místo místní jednotku (JSDHO) cestou operačního povolal, tak mu jí přece operační pošle. Jestli není pes zakopaný jinde ???

Každopádně držím palce, ať se to u vás změní.

Napsal: 16.01.2014 12:01
od Jirka Čuřík
to Mc Gyver. Mno já si myslím že následná anlíza je k ničemu, ale myslím si že po nějakém větším průseru kdy do toho rýpne nějaký poškozený formou žaloby bude zlomová. To se pak budou dít věci takové, že budeme asi všichni žasnout.

Napsal: 16.01.2014 12:13
od VáclavM
Nejsem si jist,zda se situace jak říkáš průserem zlepší. Myslím,že dojde spíše k vyvození toho,že dobrovolné jednotky jsou neschopné a omezí se tak jejich činnost třeba ještě víc. Ale je to ve hvězdách co bude. Aspoň co já vím.

Napsal: 16.01.2014 12:18
od Jirka Čuřík
No dovlím si ti odporovovat, jak můžou být JSDHO neschopné když u té události ani nejsou? Jiná věc je kdyby tam byli a něco se po.... :( To by pak byla jiná, ale to už je na jinou diskusi.

Napsal: 16.01.2014 12:41
od Ondřej Fabián
Normálně to nepraktikuji, že vstupuji do těchto diskuzí. Ale musím přidat svůj postřeh.
Zdá se mi normální, že téměř po celé republice, když je někde nějaký problém, je k výjezdu posláno nutné minimální množství jednotek HZS a pak je vše doplněno celkem velkým množstvím SDH.
V poslední době, ale sleduji viz výše popisovaný trend. Např. HSZ MSK. Kdy u všeho je sjetá skoro veškerá technika HZS a dobrovolní maximálně v úrovni JPO II. Téměř každý, nebo dokonce každý ostravský obvod má svou SDH, ale i tak je nikdo nezvedne když jim hoří někdy i před hasičárnou, hlavně že tam je HZS z druhé strany Ostravy.
Rovněž tak to vnímám i v nejbližším okolí Ostravy, kdy by tam mohly zasahovat i jiné jednotky. Ale asi si budeme muset zvyknout na to, že bez výjezdu z centrály to prostě nepůjde, že se musí zdůvodnit to množství nové techniky a že jen tak nestojí v garáži.
Pouze můj subjektivní názor. Třeba to někdo cítí jinak.

Napsal: 16.01.2014 14:48
od kolemjdoucí kolemjdoucí
Vidím, že to co proběhlo za několik posledních málo let u HZS na sebe nedalo dlouho čekat a začíná si většina lidí všímat změn.. Ale popořadě .. tak na začátek to co tady popisujete je logický důsledek jedné podstatné věci a tím jsou změny požárních popl. plánů. Někdy v roce 2010 a byla tzv krize došlo k tomu, že se omezily peníze pro HZS. A samozřejmě logicky se hledalo kde a jak šetřit. Mezi úspory byly zařazeny i návrhy rušení popř. redukce stavů na stanicích HZS. A dopadlo to tak, že aby HZS uhájilo některé stanice bylo potřeba jejich činnost obhájit tím kolik mají výjezdů. A pochopitelně přišel pokyn protláčet jednotky HZS na úkor ostatních JPO. Pánové vemte si do rukou poplachový plán z roku 2009 a 2012-13 a možná najdete důvody proč jste najednou povolávání méně...Proč najednou i v prvním stupni jsou i dvě profi stanice HZS, když toto nikdo nebylo. Vy co jste se dostali do situace že máte požár v obci a nikdo Vás nezvedne máte v ruce dokument proti kterému ani HZS nic nezmůže a tím je nařízení daného kraje, (který vydává PPP) kde je napsáno, že při požáru (jakékoliv nežádoucí hoření) v daném katastru je vyhlášen 1 stupeň požárního popl. plánu pro konkrétní obec. A v něm je uvedeno, které jednotky zasahují na konkrétním místě. Tudíž když Vás nikdo nepovolá nejprve volejte na KOPIS jaký byl důvod nepovolání (třeba to bylo proto, že původně byl požár nahlášen na jiném katastru) a pokud Vám KOPIS nepodá uspokojivé info. Pak hlavičkový papír města a sepsat stížnost.