Stránka 1 z 2
Čerpání z hydrantů
Napsal: 20.07.2013 22:19
od Jan Šleis
Tak jsme byly ve čtvrtek na požáru pole. Po skončení zásahu jsme se vraceli do hasičárny a jako vždy jsme čerpaly vodu z hydrantu před zbrojnicí. Mám vždy, když čerpáme zavolat na Vodovody a kanalizace, že bereme vodu. Jaké bylo moje překvapení, když mi nepříjemný pán co zvedl telefon oznámil, že smíme vzít jen 3 litry za sekundu. Tak se ho ptám kde má ten měřák, aby jsme to dodrželi. Poté mi začal vyhrožovat, že strhneme vodu a zaplatíme odkalení za desítky tisíc. To mě už konečně vytočil a oznámil jsem mu, že já čerpat nemusí a oznámím na KOPIS, že nám odmítli dát vodu a tak on zaplatí škody, které tím vzniknou. Pak začal koktat, že to tak nemyslel a podobně. Asi si myslel, že vezmu auto za šest milionů a pojedu čerpat někam na hráz rybníku. To opravdu nerisknu. Utrhne se někde břeh a my převrátíme auto. Víte všichni jak to po povodních vypadá.
Co vy na to? Můžou nám to zakázat? Co potom? Jak dál postupovat?
Napsal: 20.07.2013 22:34
od Kůďa
Zakázat né, ale nařídit, kde budeš čerpat vodu do cisterny ano. Aspoň Veolia HK nám to také udělala a máme určený první hydrant na vstupu k nám do města, kde můžeme brát vodu, aniž bychom strhnuli vodu. A to, že by jsi strhnul vodu, tak potom by jsi si jí nebral do cisterny, protože tu rez vzít do auta, tak můžeš vzít Vapku a jít si vydrhnout cisternu. Pak měl ten dispečer pravdu, protože nejen to, že ty nebudeš mít čistou vodu, ale i ostatní občané ve vaší obci/městě v té dané lokalitě také né. Vše si doma zanesou a budou to muset vyčistit. A kdo to v poslední fázi odnese - hasiči. Správce by měl provádět pravidelné odkalovaní, ale víš jak to je. Pak by se toto nemohlo stát.
Napsal: 20.07.2013 22:40
od Jan Šleis
My právě máme nařízeno brát z tohoto hydrantu. A při větších požárech se tam točili auta a problém nebyl. Samozřejmě chápu, že vodu by jsme strhnout neměli. Taky mi doma občas teče rezavá, ale to chování. Příště nám někdo zakáže jezdit ulicí jen proto, aby jsme neprášili?
Napsal: 21.07.2013 00:36
od Michal Nováček
Chování je věc jedna, reálný stav věc druhá.
Když tu jednou byl přenos z Červeného Kohouta (nějaká konference), bylo tam zmíněno, že "Běžný odběr Vodňan je 40 litrů, v případě otevření hydrantu je to dalších 30 litrů a okamžitě se mění podmínky ve vodovodním řadu."
Vy si asi fakt neuvědomujete, že ten člověk na vodárnách je zodpovědný za poněkud víc, než jen vaší plnou cisternu a pokud byste udělali průser, byl by to fakt průser.
Nakonec jste se ale dohodli, takže o co kráčí? Má snad poslat veřejný dopis s omluvou, nebo vám příště říct "dělejte si co chcete"?
Napsal: 21.07.2013 08:38
od haaaasa
Jedna věc je čerpat vodu během zásahu (za to ti ruce nikdo neutrhne když otevřeš hydrant naplno), a druhá po zásahu, kdy už není riziko z prodlení... my po zásahu z hydrantu sosáme tak 5 litrů za sekundu. Ale kdybych měl takovým tempem plnit CAS32 tak by mě to taky štvalo :-D
Napsal: 21.07.2013 08:45
od Jan Šleis
Pro Michala: Asi jsi si pořádně nepřečetl co jsem psal. Já tam nikde nepíšu že chci nějaký dopis. Poslední dobou se do diskuze moc nepřipojuji a to právě proto, že na celkem jasný otázky se tu odpovídá tak, že se z tazatele snažíte dělat blbce místo odpovídat na otázky. To, že jsme se nakonec dohodli je věc druhá. My tu žádnou požární nádrž nemáme. Z řeky se při tomhle stavu čerpat nedá. Ten hydrant je v podstatě jediná možnost.
Napsal: 21.07.2013 09:06
od Jiří Kliment
Myslím kolego že emoce tady nejsou na místě. I hasiči se musí chovat tak, aby jejich jednáním nevznikala škoda neúměrná škodě, které zabraňují. Takže pokud jde o zřízení plnicího stanoviště během zásahu - rozhoduje více méně jen vydatnost zdroje a jeho dostupnost, škody na okolí a zeleni jdou stranou. Plnění cisterny po zásahu, případně pro technickou pomoc, asistenci či jiné účely - tady je třeba se řídit pokyny správce zdroje - tedy třeba i Povodí které může v extrémním případě odběr zakázat, anebo provozovatele řádu. Na tom není nic divného a není na škodu si mimo jiné pročíst i zákon 254/2001 Sb. - striktně podle něj bychom ani třeba u Labe neměli plnit mimo zásah cisterny bez povolení. Takže bych řekl, že dotyčný pán na VaKu byl docela v právu - a hasiči nejsou vždy pupkem světa, i když si to někteří rádi myslí.
Napsal: 21.07.2013 09:40
od Jan Šleis
Díky Jirko. Takže nám to nařídit může. Radost z toho nemám. Sice jsou v okolí rybníky, ale mají to soukromníci a na cestách jsou závory. Což chápu. Taky bych nechtěl, aby mi tam kradli ryby ve velkém. No budeme to muset nějak řešit. Jak píšu nahoře nerisknu nějakou hráz rybníku nebo řeky.
Napsal: 21.07.2013 10:05
od Jiří Kliment
Možná by nebylo od věci vytypovat si místo a zkusit dohodu s majitelem, u státní vod s Povodím. A pak upravit terén tak, aby nebyl problém tam auto postavit. Nemyslím nějaké složité stavby - to by ani nešlo, jen třeba srovnatkus placu a vyrovnat šutrem. My to máme u obou rybníků pořešené, a řeky jsou u nás povětšinou regulované. Je to hodně individuální problematika, řešení se ale najít určitě dá.
Napsal: 21.07.2013 11:24
od 19jarda92
my bereme vodu taky z hydrantu když se to sejde tak i těch 12kubíku za den. Jen když sou větší vedra tak voláme na naší vodárnu kvůli vrtům aby měli dost vody a pak hlavně jim tim drobet rozhazujem tlaky v síti.Jinak nevoláme a žádný problémy s tim nejsou.Máme cca 500m od vodojemu vyhrazený místo kam se s CASkou vejdem a máme tam hydrant.
Napsal: 21.07.2013 11:32
od Jiří Kliment
A kdo vám provozuje vodovod? Pokud je v režii obce je to možné, pokud je tam externí provozovatel pochybuju že by se nechal ždímat. Dopouštění není problém, jde o to, že mimo zásah se voda platí.
Napsal: 21.07.2013 11:50
od 19jarda92
provozuje to město jen ČEVAK občas projede hydranty a zkoukne v jakym sou stavu.Máme to přímo z vodojemu jako užitkovou vodu né pitnou co teče z kouhoutku takže jsme bez měřáku.jen když jsou horka a sucho jako teď tak nám můžou říct že máme zákaz že maj málo ve vrtech tak jedem na rybník.
Napsal: 21.07.2013 12:00
od Jiří Kliment
Pak nese náklady město , to je v pořádku. Platilo by samo sobě.
Napsal: 21.07.2013 14:26
od 19jarda92
Přesně tak pak už je to problém města jak si to vyřeší,my to máme takhle vyčleněný bokem a je to.Bohužel asi v každym městě to tak nejde a přidělávaj hasičům akorát jen vrásky na čele
Napsal: 21.07.2013 18:10
od Kůďa
pro Jana Šlaise ... Už jsi to začal zlehčovat a to není dobré. Podle mého názoru /a je to i v nějakém nařízení/ by jsi měl mít v cisterně pitnou vodu - doprava vody pro občany a pod. A protože nebude splňovat parametry nějaká voda z rybníka, potoka nebo z řeky, tak při každém takovém nasazení by jsi musel tuto vozu vylít, vyčistit nádrž a pak nabrat pitnou vodu, která se nekazí. Prostě budeš do nádrže točit vodu z hydrantu a to pomaleji /nebudeš plnit cisternu 15 minut, ale třeba 30/. Pak se nediv, že kluci z HZS od tebe nebudou chtít takovouto vodu na doplňování, protože jim přiděláš akorát práci a to že budou muset na HZS drhnout nádrž cisterny aby mohli natankovat dobrou vodu z hydrantu.
Napsal: 21.07.2013 18:36
od Jiří Kliment
To Kůďa: Myslím, že jde o nějakou dezinformaci - v cisterně nelze uchovat pitnou vodu, a i městské hydranty jsou většinou napojeny na rozvod vody užitkové. Navíc - u větších požárů mimo intravilán není dost dobře možné plnit CASky z hydrantů - běžně se zřizují čerpací stanoviště u volné vody anebo u požárních nádrží. Cisterny pro náhradní zásobování podléhají jinému režimu než CASky, a v žádném případě v nich není voda načerpána předem. Pokud plníme profíky, a to v našem případě takřka výhradně vodou z rybníků, nenechají se doplnit před odjezdem ale plní až na stanici čistou vodou, a pokud vím cisterny nijak nečistí.
Napsal: 21.07.2013 18:49
od Miroslav Prokop
Jiří K. v podstatě s tebou souhlasím až na jedno. Mnoho let jsem dělal v el. rozvodných závodech, přišel jsem do styku na Moravě s mnoha různými inženýrskými sítěmi. Nikde, kromě velkých podniků jsem ve veřejné vodovodní síti nezaznamenal " užitkovou" vodu.
Napsal: 21.07.2013 19:15
od duplesice
užitková voda ve veřejné síti je jen malý detail:-) Já se ale sní taky nesetkal. Ale netvrdím, že někde nemůže existovat. Určitě zřizovány byly, jsou a budou. Možná má mšsto rozvod teplé užitkové vody, ale ta není napojena na hydranty tak ji snad Jiří do CASky nebere. Nebo jak to myslel?
Napsal: 21.07.2013 20:05
od 19jarda92
proč by v řádu nemohla bejt užitková voda?? když se vytáhne potrubí někde mezi a nepujde to přes úpravnu takže nemáš pitnou ale užitkovou...to je taky malej detail
Napsal: 21.07.2013 21:35
od Kůďa
Já se s nikým nechci dohadovat. Ať si do cisterny veme každý jakou vodu chce. Naše jednotka to dělá stejně, jako se to dělá u HZS KHK a to v HK, tedy po každém výjezdu bereme do nádrže vodu pitnou z hydrantu.