Stránka 1 z 2

Kontroly pro JSDHO

Napsal: 18.03.2013 16:21
od spemretine
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat jestli jsou prováděny kontroly fungování a vybavenosti jednotek ze strany IZS.
Jsme JPO III. a máme cca 6 výjezdů do roka. Loni jsem absolvoval 5 denní kurz pro velitele družstev a co jsem se všechno dozvěděl že máme splňovat tak je to mazec.
Popíšu naši situaci: v jednotce je nás 17lidí a máme jen 6 obleků a obuvi které se navzájem pujčujem (údajně je toto pujčování OPP zakázaáno). Školení u nás neprobíhá vůbec žádné ani pro nové příchozí. Prohlídky se dělají sistémem tady mi to podepiš a já razítko seženu. Cisternu máme sotva pojízdnou s vybavením které tam bylo dáno v roce 1981. Začal jsem toto vytíkat našemu veliteli a ten nad tím mávl jen rukou se slovy na těch našich pár zásahů to stačí. Starosta obce má stejný názor jako velitel, údajně na nic nejsou peníze a nám to na těch pár zásahů stačí. Je nás tam parta kluků kteří to chceme dělat ale bohužel jsme spíše za volečky že to moc žerem. Na víc na jednu z našich schůzek došel i velitel v podnapilém stavu a všem nám nadal že on je velitel a mi že se mu nemáme do ničeho pléct nebo nás vyhodí s JSDHO.
Proto se ptám na ty kntroly že by jsme na něj nějakou poslali.

Napsal: 18.03.2013 18:41
od Kůďa
Ano, kontroly se provádějí. Provádí je Váš krajský úřad, který pověří HZS kraje.
No a co máte mít za výbavu a co musíte mít za předepsané podklady, tak toho je moc a moc a to nevadí jestli jste JPO III nebo JPO V. Všude to je stejné- tedy pro každou jednotku.
lékařská prohlídka členů - každé dva roky
- každý člen uzavřenou dohodu s obcí o členství v JSDH obce
- zřizovací listinu JSDH obce
- školení členů jednotky velitelem JSDHO-
minimálně 40 hodin/1 rok
- každý rok emise a STK vozidel
- doklady o kontrolách věcných prostředků
- velitel, velitel družstva a strojník - každý rok školení a
přezkoušení /min. 4x za 5 let/,aby mu mohlo být prodlouženo
po 5-letech osvědčení vydané příslušným HZS

No opravdu 6 obleků pro 17 lidí je málo .....

Napsal: 18.03.2013 19:04
od spemretine
Školení strojníků a velitelů se dodržuje, to nám chodí pozvánka přímo z HZS. Ale nějakých 40hodin školení,kontrola věcných prostředků to se nikdy u nás nedělalo.To samé dýchací technika, měl jsem ji naposled na sobě před 4 roky. Na vše mi je odpovězeno že tak často nejezdíme k výjezdům a na nic nejsou peníze.Tak to mě zaráží že toto vše co neděláme kontrole nevadí.

Napsal: 18.03.2013 19:13
od Petr Gajdošík
být JPO III a mít 6 výjezdů se mi zdá celkem málo, ale budiž, jestli to není právě tím postojem a chováním tvého VJ....
Rada je jednoduchá, přesvědčit starostu obce, že takto to dál dlouhodobě nejde. Bohužel v praxi to není nic jednoduchého. Možná na to jít přes zastupitelstvo, přece jenom je tam více lidí a někoho z nich by se ti mohlo podařit získat. I tak je to dlouhá cesta...

Napsal: 18.03.2013 19:23
od spemretine
Bohužel náš velitel jednotky je bratranec starosty, tam už jsem to zkoušel ale bohužel se našeho VJ zastával. Ty výjezdy už jsem zaslechl že nás moc nevolají skrz naše vybavení a přístupu.Jednou nás dokonce poslali z výjezdu i domů když náš velitel i s řidičem byli na šrot.

Napsal: 18.03.2013 20:29
od Jiří Kliment
Možná by neškodilo upozornit starostu že takto vedená jednotka bude s nevyšší pravděpodobností zrušena. A také že zrušena bude docela určitě pokud nebude mít víc členů než velitele. A pak že bude obec za PO platit, ne zrovna málo. A navíc nebude mít po ruce zdarma lidi na pomoc při kdejakém lokálním maláru - od vytopeného sklepa přes čištění studní až po dozor na akcích. Včetně čarodějnic.

Napsal: 18.03.2013 20:40
od Pavel 25
Mi měli taky takového velitele a ten byl bratr starosty obce. Dali jsme mu na papír vše co zanedbává a ani to sním nehnulo. Když jsme zašli za starostou tak nás pomalu vyhodil že se do toho nemáme plíct a že si za vše odpovídá VJ. Tak jsme jednoho dne jak šel velitel opět z místní nálevny zakročili a dali mu za vyučenou (měsíc byl v pracovní neschopnosti)do dvou měsíců odešel i od hasičů. Po roce se vyměnil i starosta obce a dnes jsme uplně jinde, vše klape na 1*. Doporučuji neházet flintu do žita nikdo na své funkci nebude věčně.

Napsal: 18.03.2013 20:49
od Petr Gajdošík
Ještě mě napadá kontaktovat velitele stanice HZS hasebního obvodu, do kterého patříte. Popsat mu celou situaci a pokud bude rozumný (což předpokládám), tak ho třeba napadne, jak s tím něco udělat.

Napsal: 18.03.2013 20:52
od Pavel 25
Mi to u nás taky zkoušeli, dojela kontrola a max udělali zápis a nedostatky musel VJ odstranit do měsíce. Papírově to udělal ale skutek utek. Na víc bylo hned jasné kdo kontrolu zavolal a vstahy se jen přiostřili. Nehledě že starostové obce mají všude své známé.

Napsal: 18.03.2013 20:56
od Soptík Jaryn
Vážený kolego,v teto situaci jsem byl také,chápu tvé rozčílení.Použij co píše Jirka Kliment.Já ti doporučuji návštěvu obecního zastupitelstva při jejich schůzi.Na škodu také není pozvat si kontrolu od HZS a pozvat tam také starostu obce a samozřejmě V.J.Měl bys mít připraveny podklady kterými budeš argumentovat na zlepšení chodu celého JSDH především po stránce zásahové.Vybavení je důležité především po stránce osobních ochranných pracovních prostředků.Je toho hodně a na dlouho.Nevzdávej se,pokud máš za sebou nejaké lidi tak nelituj a jdi si za svím.Nenech se odradit že nejsou peníze.Vždy se dá vyjednat schůdná cesta pro obě strany.Přeju ti hodně štěstí!!!

Napsal: 18.03.2013 20:58
od Kůďa
Mají známé jen do té doby než se něco stane. Potom nikdo se starostů a velitelů jednotek nezastane. Uvědomte si, že za chod jednotky odpovídá velitel jednotky a za stav požární ochrany obce starosta nebo zastupitelstvem pověřená osoba z řad zastupitelů obce. Takto to je v zákoně.

Napsal: 18.03.2013 21:05
od spemretine
Bohužel co jsme do toho zapálení jsme tři, ostatní do dělají tak že to dělají. Přístup je "na co dělat něco na víc" uplně závidím jednotkám které mají pořadník na nové členy do zásahovky.
Zkusím to cestou jak jste psali, dám do kopy veškeré podklady co se nedělá a má dělat a zajdu na veřejné zasedání obce.

Napsal: 18.03.2013 21:08
od spemretine
Ještě jsem se chtěl zeptat, starosta obce argumentuje tím že jako obec dostává na JPO III 50tis na rok z kterého se platí, refundace, PHM, vybavení, veškeré pojistky členů, technická prohlídka vozu, je tomu opravdu tak že JPO III ma nárok na 50tis ročně???

Napsal: 18.03.2013 21:17
od Soptík Jaryn
Třeba na půl mega když to obec odklepne.Také záleží na rozpočtu obce samozřejmě.Obec je zřizovatel,tak že praticky vaškeré náklady hradí obec.Skrátka kolik Vám přiklepnou tolik dostanete.

Napsal: 18.03.2013 21:21
od spemretine
Tak že pokud odklepne např. jen 20tis tak mi stím nic neudéláme a můžem si věci kupovat za své. A jak to všichni dělají že mají peníze na pily, centrály, dýchačáky......

Napsal: 18.03.2013 21:25
od Antoa
všichni určitě nemaji penize na pily, centrály atd

Napsal: 18.03.2013 21:30
od Antoa
my máme ješte lepši situaci, takže určitě nejste jedini, co máte problemy

Napsal: 18.03.2013 21:31
od Soptík Jaryn
Je tu i možnost dotací,pokud je váš kraj uděluje.Ale základ by měl být z obecní pokladny.

Napsal: 18.03.2013 21:33
od Pavel 25
To mi nikdy neřešili. Já myslel že JPO dostávají peníze dle zařazení(II, III, V) ne podle toho jak má obec velký rozpočet. Dyť jednotky nezasahují jen v obci ale i mimo obec. To je jako na zastupitelstvu kolik uvolní peněz pro hasiče. To se ani nedivím že pro jednotku ze 6 zásahy ročně obec nemá peníze, nebo spíš nechce investovat.

Napsal: 18.03.2013 21:39
od hasič karlos
Nechci tě od ničeho odrazovat,ale pokud píšeš,že jste jen tři,kdo mají zájem,tak nejdřív je potřeba dát dohromady partu zapálených lidí.Ta technika,školení atd.je až na druhém místě.A pokud by jsi na obci něco vybojoval a pak by za tebou nikdo nešel o to by to potom bylo větší zklamání.Na dobře fungující výjezdovou jednotku musí být především dobrá parta.Bez ní bohužel neuděláš nic.