Stránka 1 z 2

Jaký je Váš názor na "soukromé hasiče"?

Napsal: 04.02.2013 23:11
od Karlvonbanhof
Název titulku není příliš přesný, ale při čtení tohohle článku jsem málem vylétl z kůže...

http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c ... a-lez.html

Co si Vy myslíte o systému hasičů například v Rakousku? Byli by jste pro soukromé hasiče? Nebo je podle Vás lepší mít státní + HZSP + dobráky?

Napsal: 04.02.2013 23:44
od Jiří Kliment
Není to nic světoborného - hra se slovíčky. Stejně na starně blogera jako na straně onoho "státu". No a na čistě soukromé hasiče nemáme. Nemá na ně v podstatě nikdo. Ani Kuvajt.

Napsal: 05.02.2013 00:00
od Pan M
Výhodou internetového blogu je, že si tam svůj koutek můžou udělat i lidé, které v reálném světě nikdo neposlouchá a můžou si plácat věci o kterých nemají vůbec páru. Neberte diskuze na zpravodajských webech vážně, většinou je to pěkná žumpa ;)

Napsal: 05.02.2013 15:38
od Zdeněk Krátký
Proč ne soukromé hasiče a co jsou podnikový hasiči vždyt to jsou vlastně soukromí hasiči. Já pracuji v jedné firmě, kde majitelé mají zřízenu jednotku s jedním profesionálním hasičem a několika dobráky z řad zaměstnanců. A to nejsou soukromí hasiči. Nejsou placeny ani státem ani obcí ale platí si je soukromý zaměstnavatel. Co vy nato? Rád uvidím i jiný názor.

Napsal: 05.02.2013 17:34
od Jiří Kliment
Proč? Tak zřeba ze stejných důvodů proč nemá nikdo na světě soukromou armádu.

Napsal: 05.02.2013 17:49
od ALS Janda
Jirko většinou s tebou souhlasím, ale nyní tě musím zklamat. Ve většině západních zemí existují speciální soukromé jednotky, které operují v utajení. ( záchrana důležitých osob, či speciální mise)
Já jsem o tom viděl nedávno dokument jinak bych to teď ani nevěděl. Jsou to jednotky něco jako naše urna, ale je zřizovaná soukromým sektorem.
Jinak pan Sucharda docela dobře popsal jednotky v německy mluvících zemích, ale v našich poměrech si to nedokážu představit.

Napsal: 05.02.2013 18:06
od Jiří Kliment
Není to až tak běžné ale existuje to. Viz Irák, jednotka US. Já jsem ale měl na mysli armádu jako takovou - a ta skutečně soukromá není nikde. Stejně tak i u nás existují vodní záchranáři - jsou v IZS a jsou de jure soukromé sdružení. Horská služba má status také poněkud nestandartní, a pejskaři-záchranáři také. Ovšem hadit státem garantovanou PO státu na volný trh? To prostě nelze. Už jen proto, že HZS zdaleka jen nehasí a nezachraňuje.

Napsal: 05.02.2013 19:19
od Ex-professo
VZS a "soukromé" sdružení? To přeci ne :-) Trošičku úlet. Co taková firma Falck? Nemyslím, že by to bylo nereálné, kdyby represi PO zajišťovala soukromá firma. Rozcupovat KŘ HZS - prevenci pod města, OO a CNP pod kraje, OPIS státní a výjezdoví hasiči firemní, pod kontrolou kraje. ZZS v některých částech ČR zajišťují soukr. firmy. Čistě teoreticky by to šlo.

Napsal: 05.02.2013 19:31
od Jiří Kliment
VZS jsou po ČČK.A to je OS. To není zrovna standartní státní složka ... :-)No a to ostatní - pokud by se nerozehnalo GŘ a všechna KŘ aby se mohlo stavět na zelené louce nebyly by na nic prostředky. No a to je hlavní důvod. Teoreticky to samozřejmě možné je - alespoň z určité části. Ovšem v praxi je to nemožné. Tedy podle mne.

Napsal: 05.02.2013 20:40
od VOJTAcz
Mě příjde, že v naší republice, když má příjít změna a lidi by si měli zvykat na nějaký nový systém tak radši hned řeknou že to není možný a že to nejde. Bez nějaké snahy zkusit více pochopit myšlenku té změny si radši řeknou že to nejde jenom aby nemuseli upouštět od toho jejich zažitýho standartu. Potom se ale nedivme že sme tam kde jsme ...:(

Napsal: 05.02.2013 20:59
od Jiří Kliment
Tak to jseš trochu mimo. On je rozdíl mezi promyšlenou, realizovatelnou změnou a bezhlavým experimentem. Jsou totiž i změny kterým říkáme nevratné.

Napsal: 05.02.2013 21:50
od David Dvořáček, DiS.
Soukromé HZS a ZZS v Dánsku

Záchranné složky v Dánsku prošli v posledních několika letech vývojem, kdy činnosti v oblasti PO a ZZS jsou ve stále větší míře vykonávány soukromými provozovateli. Asi nejznámějším případem je firma Falck, jež provozuje více než 60% všech hasičských stanic v Dánsku. Prvenství v hasičství má Sophus Falck z Dánska narozený v roce 1864. Tento muž byl velkým nadšencem pro poskytování pomoci při požáru a tak zřídil svůj vlastní požární sbor. 3. 10. 1884 se Sophus Falck zúčastnil záchranných prací při požáru královského paláce Christiansborg v Kodani. První Falcova stanice požárního sboru byla uvedena v činnost v říjnu 1904 v Kodani. První motorové čerpadlo pro ni zakoupili v roce 1908. Stanice měla podepsanou smlouvu o výpomoci při požáru ve 200 objektech a místech v Kodani. Dokonce otevřela svoji pobočku i na ostrově Funen v roce 1918. Od dubna 1922 Falck začíná poskytovat požární služby. Podle nejrůznějších zjištění se dá říci, že se jednalo o jediný soukromý požární sbor ve světě, který působil léta. Dánské obce mohou provozovat buď vlastní HZS nebo si nasmlouvat tyto služby u soukromých firem. Společnost Falck v současné době zaměstnává ve 22 zemích více než 16 000 lidí. Je největší záchrannou službou v rámci Evropské unie a to jak z pohledu počtu záchranářů, tak i z pohledu počtu sanitních vozidel. Rovněž v rámci požární ochrany jsme největší privátní požární brigádou na světě. V oblasti záchranné zdravotní služby a hasičských služeb pracuje ve Falcku více než 5.000 zaměstnanců.

Napsal: 05.02.2013 21:54
od Jakub Kozák

Napsal: 05.02.2013 22:45
od VOJTAcz
Ja bych řekl že zas tak mimo nejsem. Všude to může fungovat jen u nás ne. teď to nemyslim jenom s těmi ,,soukromejma hasičema" ale všeobecně se vším

Napsal: 05.02.2013 23:02
od Jiří Kliment
Já si myslím, že specielně v hasičině a záchranařině se vůbec nemáme zač stydět. Ba naopak - náš systém a hlavně jeho fungování jsou spíš předmětem obdivu v okolních zemích. Tím nemyslím že je všechno v pořádku, to vůbec ne. Ale ten systém skutečně funguje na velmi vysoké úrovni. A to včetně vybavenosti jednotek. A to je obzvlášť pozoruhodné - při tom ekonomickém marasmu.

Napsal: 05.02.2013 23:09
od VOJTAcz
Stim plně souhlasím, ale musíš uznat, že to jde dělat i jinak což zase my můžeme obdivovat na okolních zemích.

Napsal: 05.02.2013 23:14
od Jiří Kliment
Já nevím - ale když něco funguje není asi dobré to měnit. Zlepšovat ano, převzít nápad, myšlenku. Nebo nějaké vychytávky, nejen technické - ale měnit? To by asi byla škoda.

Napsal: 05.02.2013 23:29
od VOJTAcz
Ono každé zlepšení nebo převzetí nápadu je změna ale ja sem myslel spíš takovou změnu proč by po boku HZS nemohla existovat nějaká soukromá firma která by doplňovala činnost HZS a naopak. Žádné rušení sem na mysli neměl.

Napsal: 05.02.2013 23:45
od Jiří Kliment
Jenže to může fungovat jen velice těžko ve větším rozsahu. LZS, VZ ČČK, ZS - to jsou subjekty mimo strukturu HZS - a všechny mají problémy s financováním. A samozřejmě je tu ještě jeden, docela zásadní problém. A to je status eventuální výjezdové jednotky. Na soukromý subjekt se těžko může vztahovat služební zákon - a byl by to vlastně další prvek v IZS. takže problém s podřízeností, s výcvikem. Jde totiž o to, že by bylo nutno vypracovat systém finančního ohodnocní - no a to, za co fungují jednotky HZS by rozhodně nestačilo. Pokud by tato "firma" stála víc - řešil by OPIS mimo jiné i koho zvednout, koho ne a na kolik to vyjde. A pak stížnosti proč my ne, a proč oni jo ... Takže víc problémů než užitku.

Napsal: 06.02.2013 00:03
od VOJTAcz
Toto téma je asi jedno z těch nekonečných. Ale osobně si myslím že by jsem se neměli bát toho když by v ČR působila soukromá firma která by vyplnila některé mezery v tomto systému který funguje velice dobře.