Stránka 1 z 1
Dohody o členství v JSDH
Napsal: 16.12.2012 14:18
od
Zdravim všechny a měl bych následující dotaz do diskuze.
Již delší dobu řeším(e) s našim zřizovatelem - Dohody o členství v JSDH. V našem městě je jednotek SDH více z toho x jako JPO III, Y jako JPO V a další jako požární hlídky. Není boha co by zřizovatele ( jeho právní odd.)přimělo k tomu aby pro všechny členy vystavilo dohody o členství (alespoň pro JPO III a V). Bylo by to i 130ks dohod, chápu je to hodně ale dle mého názoru velmi nutné v případě především negativ - urazy, způsobená škoda,a dálší.Zatím fungujeme na jmenný seznam lidí v jednotce, včetně bydliště,data narození a získaných kurzů. Nikde ovšem nefiguruje podpis člena JSDH ani zřizovatele. Jediné co je tak razítko a podpis zřizovatele na onom seznamu členů jednotky. Takže měl by někdo recept jak to zdárně vyřešit a nepřipadat si u zřizovatele jako hlupák, který se doprošuje něčeho co je dnes dle mě nutností. Díky za vaše názory, připomínky i podměty k řešení.
Napsal: 16.12.2012 14:57
od Lukáš
Přesně tak. Seznam stačí. Něco jiného je pak smlouva s obcí o DPČ nebo DPP při případné odměně za pohotovost apod.
Napsal: 16.12.2012 15:17
od Jiří Kliment
Kolegové, nejsem si zdaleka jist zda soupisku členů lze považovat za postačující.
http://metodika.cahd.cz/metodika%20JSDH ... 202009.pdf
Napsal: 16.12.2012 15:25
od
Mě se to stále nezdá? A co když např. při ukončení činnosti nevrátí klíč od HZ, nevrátí přidělené prostředky, způsobí nějakou škodu. Opravdu všechny pojišťovny budou brát jmenný seznam při úrazu. Není na něm podepsán a členství může zapřít v případě nepříjemností. Vim, je to extrém, ale.....Jinak se omlouvá, že jsem se nepodepsal. Marfi
Napsal: 16.12.2012 18:01
od 007968
Důležitý je jmenný seznám jednotky schváleny radou a podepsány starostou obce nebo města. Od toho se odvozují další věcí např. smlouvy s pojišťovnou. Jináč klíče od zbrojnice, výstrojní součástky a ostatní věci vždy vůči podpisu, s uvedením následku v případě poškození nebo ztráty (nepočítá se poškození v případě zásahu nebo výcviku)!!!!!! Smlouva ovšem také není k zahození. Já osobně ji nechávám na úřadě klukům vystavit, smlouva totiž řeší např. odměny za výjezdy nebo další úlevy sjednané s obci.
Napsal: 16.12.2012 20:17
od Kůďa
Mohu-li, tak opravdu nějaká soupiska členské základyJSDH i když bude orazítkovaná nic neřeší. Jsou dány jasně dvě možnosti a to buď dohoda o členství v JSDH a nebo dohoda o pracovní činnosti. K tomu seznamu osob zařazených v JSDH je jako příloha zřizovací listiny JSDH a měla by se při každé změně vyměnit - volná příloha. A jak z toho, jestli Váš zřizovatel v tomto směru nechce komunikovat, tak se obrátit na Vaše místně příslušné HZS a ti zařídí nápravu a vše jim vysvětlí. A jak se zde někdo zmiňoval, tak ten seznam je dobrý jen do té doby než se něco stane. Pak ty nemůžeš požadovat škodu na zřizovateli a on zase na tobě a když někdo nebude chtít, tak neuspěje, protože to není o co právně opřít. Jedině pak soudně adoufat, že soud rozhodno dobře. Před časem jsem toto řešil také pro jednu jednotku a nakonec muselo zasáhnout až HZS a poté to u tohoto zřizovatele dali dopořádku, do té doby nechtěli o tom ani slyšet a ani nechtěli proplatit náhradu za úraz.
Napsal: 16.12.2012 21:13
od Jan Raška
Ano, rozhodně členství v JPO na dohodu s obcí, a radit se jak popisuje Kůďa s HZS, ať na zřizovatele tlačí. Jen doplním, že v "Dohodě" se právě specifikují jak povinnosti člena (dostavení se k zásahu, povinnost školení, užívání věcných prostředků PO a os. ochranných prostředků...), tak povinnosti obce (vybavit člena ochrannými prostředky, poskytovat náhradu ušlé mzdy, odměnu atd.) To jsou základní, velmi důležitá ustanovení.
Napsal: 16.12.2012 22:34
od Lukáš -X-
Lidi, přemýšlejte. Dohoda o členství má slovo "dohoda" v názvu. Co je na seznamu členů dohodou? V té dohodě je, kdo za co ručí, co musí a co nesmí a taky kolik za to bere ....
Neumím si bez ní jednotku nijak představit.
Nevím co jste za město, že máte 130 lidí vy výjezdovkách, ale je to alespoň síla :-)
Napsal: 16.12.2012 22:51
od Pan Inkognito
Nás mnogo :)
Napsal: 16.12.2012 23:11
od Samik
Zdravim rad bych se zaptal jak se řeši vyřazeni člena z jednotky taky se o tom sepiše dohoda o ukončeni nebo tak něco? či stači si ho u sebe vyškrtnout a na HZS aby mu nechodily SMS a to stači ?
Napsal: 16.12.2012 23:23
od Jiří Kliment
Je to obdobné jako u pracovního poměru, jen bez lhůt, zápočtového listu a zlatého padáku. :-) Ano, dohoda se musí písemně ukončit. A samozřejmě, podmínkou je vypořádání majetku - tedy výstroj, výzbroj, OOPP,klíče ...
Napsal: 18.12.2012 22:15
od Lukáš -X-
No a právě ukončení, tedy jeho podmínky jsou součástí oné dohody o členství. Když ji nemáte - nikdo Vám ji nevypoví. A pokud ano, mělo by v ní být uvedeno za jakých podmínek ji mohou strany zrušit.
Nějaký vzor by šel jistě poslat na email ...
Napsal: 18.12.2012 22:59
od
Díky všem za příspěvky do diskuze na toto téma. Jsem rád, že tu nikdo nechytračí a nedělá z druhého blbce. Víte, oni ty podmínky pro tu hasičinu nejsou všude stejné i když ta legislativa je zase naopak pro všechny stejná. No a lidi nejsou jako lidi. Někde se domluviš, někde bohužel. Já se snažím myslit na tu chvilku, když se něco nepovede a je PRŮSER! Omlouvám se za výraz. Děláme to dobrovolně a mít potom neřešitelné potíže, to mi fakt za to nestojí. Bohužel ti ostatní to tak nevidí. pro něko jsme jako přítěž a něco navíc. Snažím se vždy připravit na tu nejhorší variantu, ale jak k tomu ty úředníky dotlačit aby to pochopili. Jinak jsme krajské město přes 100 tis. obyvatel.No a pro Kuďu - však ty tam na Orebu taky nemáš jednoduchý život hasičů. Marfi
Napsal: 18.12.2012 23:47
od Kůďa
pro Marfi ... na tom Orebu to už budu mít jednoduhé a krásný klid /pokud mě tam někam uloží/, ale u některých radních a u některých lidí na HZS to jednoduchý nemám -to máš pravdu.