Stránka 1 z 1

Výjezd vozidla jpo

Napsal: 08.12.2012 20:19
od Jaroslav Čarek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné vyjet s hasičským vozem bez povolení, nebo souhlasu starosty obce. Nejde o zásah. Děkuji.

Napsal: 08.12.2012 20:21
od Jakub Kozák
To záleží na tom, jak máte nastavený Dopravně provozní řád.

Napsal: 08.12.2012 20:34
od Jaroslav Čarek
Žádný řad nemáme.

Napsal: 08.12.2012 20:59
od Jakub Kozák
No tak to se musis zeptat starosty, za jakych podminek muzete pouzivat "jeho" auta, ne nas :)

Napsal: 08.12.2012 21:38
od Jaroslav Čarek
Dobrá rada nad zlato. Přesto děkuji.

Napsal: 08.12.2012 21:48
od Jiří Kliment
To není od kolegy ironie, to je prostý fakt. Kdo a jak disponuje technikou v majetku obce řeší DPŘ. No a pokud není je to na starostovi.

Napsal: 08.12.2012 22:59
od Jaroslav Čarek
Tak se vším ven. Starostou jsem já z menší obce. Nechce se mi věřit, že se mnou komunikujete tak dlouho. Já osobně jsem rád. Pokud já vím a to není přesné , je automobil Liaz CAS majetkem obce a pokud se nejede na zásah /k požáru/ a není určeno jinak, mělo by se postupovat jako u jiného automobilu v obci. Mám na mysli, žádanku, příkaz k jízdě, nebo něco podobného. Opravdu nevím a nechtěl bych nic rozmázávat a dělat zle, tak jsem našel tento Web a chtěl jsem se zeptat jak to chodí u jiných. Prostě to klucí poslední dobu přehánějí a když jde do tuhého tak jen zapoměli. Nechci to tahat na zastupitelstvo a tak jsem jim chtěl s papírem v ruce říct jak to funguje jinde i bez DPŘ, který není. Znovu děkuji za komunikaci.

Napsal: 08.12.2012 23:33
od Jiří Kliment
Ono je to docela prosté. Každá instituce která disponuje nějakým dopravním prostředkem , tedy i obec, by měla mít zpracovaný tzv. "Dopravně provozní řád" - to je takový souhhrn obsahující všechno kolem dopravy - oprávnění, dokumentaci, systém evidence vozidel, oprav, spotřeby, povinností, zodpovědností .... Prostě všechno kolem aut. No a v něm by měla být zahrnuta i technika JSDH. Běžná praxe je, že dispoziční právo se deleguje na pověřeného člověka - třeba na velitele jednotky. Není dán žádný formulář pro jízda, je na každém jakou formu zvolí. Měla by být vedena nějaká Kniha jízd nebo obdobná evidence pohybu vozidel a samozřejmě strojník či řidič by měl mít nějakou "stasku", jízdní příkaz nebo podobný doklad pro zaznamenání kdy, odkud, kam, kilometry, motohodiny, posádka, poruchy a podobně. Je přitom celkem jedno jestli auto jede na výjezd na výzvu OPIS anebo na nějakou asistenci podle pokynu starosty či na kondiní jízdu podle plánu. Pořád je to auto obce.

Napsal: 08.12.2012 23:41
od Jaroslav Čarek
Tohle jsem chtěl vědě, lépe řečeno i vidět. Děkuji a už nebudu otravovat. Je to pro mne dostačující. Přeji hezké svátky, hodně zdraví a štěstí v novém roce. S pozdravem Jaroslav Čarek.

Napsal: 08.12.2012 23:48
od Jiří Kliment
To není otravování.Je jen dobře když zastupitelstvo i starosta napřed vědí a pak rozhodují.:-) Není zač a nápodobně .

Re:

Napsal: 08.12.2012 23:51
od Kůďa
pro Jiřího Klimenta ... Úplný souhlas. Mě se nepodařilo na městě prosadit, aby nám vydali řád autoprovozu pro hasičská vozidla. Proto jsme to prosadili aspoň do dodatku k dohodě o členství v JSDH pro velitele a velitele družstva,že za autoprovoz zodpovídá velitel a velitel družstva a máme podepsané od starosty prázdné jízdní příkazy, které jako druhý stvrzuje podpisem velitel nebo velitel družstva. popř. garážmistr-hlavní strojník.

Napsal: 09.12.2012 00:00
od Jiří Kliment
Pro Kůďa: Ta forma není příliš důležitá, ale evidence všech okolostojíčností je naopak důležitá velice - provozní náklady platí obec a při auditu se může starosta dostat kvůli nedostatečnému dokladování PH a ostatních nákladů do docela ošklivé situace. A audity bývají docela puntičkářská záležitost.

Re:

Napsal: 09.12.2012 10:25
od Kůďa
pro Jiří Klimenta .. to máš úplnou pravdu. S auditem mám své zkušenosti. Léta jsme refundace klukům za školení propláceli tak, že na základě přihlášky byl starostou vyslán na školení. Ze školení si kluci přivezli potvrzení o absolvování školení. Jedno se dalo na město a druhé si dali zaměstnavateli. Pak zaměstnavatel poslal na město fakturu k proplacení mzdy za to, že je uvolnil a proplatil jim mzdu za dobu na hasičském školení. Takto to je dle auditora, /kterého máme odjinud/, toto protiprávní. Jsou dvě možnosti. Jedna je, že člen dostane v zaměstnání neplacené volno, sežene si všechny podklady k ušlé mzdě a dá je na město /pozn. zřizovatele JSDH/. Město mu to následně proplatí jako ušlý zisk. Druhá varianta je, že musí byt uzavřena písemná dohoda o uvolňování zaměstnance na zásahy, školení atd. pro potřeby Města Třebechovice p.O. a to mezi zřizovatelem JSDH /městem/ a zaměstnavatelem toho dotyčného hasiče a pak tento to dostane v zaměstnání proplacené, jako by tam byl, a může si zaslat fakturu na město a město mu jí může proplatit /tak jak to bylo v minulosti/. Já na to koukal jak puk, ale bohužel, když jsem to zjišťoval u právníků, tak takovýto postup je jedině možný, jinak by došlo k porušení s hospodařením státních prostředků a mohl by to mít špatný dopad na zřizovatele /nedostal by dotace/ mohl by být postižen starosta nebo účetní a pod.

Napsal: 09.12.2012 10:31
od Jiří Kliment
Bohužel, je to tak. My jednou na tyhle papírové války těžce doplatíme. Hloupé je, že se auditoři i další orgány řídí výhradně literou zákona a nikoli jeho smyslem. Ale pokud by tak postupovali i ostatní občané a složky troufám si tvrdit že do týdne by se stát zhroutil.

Re:

Napsal: 09.12.2012 10:56
od Kůďa
Jiří ... plně s tebou souhlasím :-)