Stránka 1 z 1

A je to tady - HZS a jejich složení

Napsal: 14.02.2012 05:58
od Franc Beckenbauer
Ahoj kolegové, tak jsem dnes ráno mrknul na seznam a je to tady......http://www.novinky.cz/domaci/259010-ses ... dniku.html , Myslím si, že GŘ a i krajská ředitelství bych pořádně ořezal. Poté bude dostatek peněz na činnost mokrých hasičů. Co vy na to?

Napsal: 14.02.2012 06:49
od vašek
nejsou třeba ubrat na vedoucích pozicích ikdyž je jich tam dost ale zrušil bych senát tam se všem hasičům ať jsou to dobrovolní nebo profíci válí a vyplácí tolika poněz že by i JPOV měly nová auta a když ne nová tak aspoň 3-5 let stará .

Napsal: 14.02.2012 07:44
od Jan Novotný
Pamatuju dobu kdy to bylo Okres - Praha bez mezičlánku na krajích. To byl systém který fungoval. Pak vznikla krajská ředitelství s desítkami úředníků, na GŘ je několik set lidí a v různých útvarech a institutech je podplukovníkem skoro i uklizečka. Nafouklo se to do gigantických rozměrů a není cesty zpět protože všichni si našli svoje důležité úkoly a vykazují činnost a jsou "nenahraditelní". Pochybuju, že někdo bude schopen a ochoten radikálně zasáhnout a zrušit nebo zcivilnit místa, která nevykonávají "práci v terénu". To radši zruší stanice v menších městech.

Napsal: 14.02.2012 08:07
od Karel Hynek
1 ku 2 to je luksus.Hlavně by sem neměli mít přístup kancelářské krysy.Pak píší blbosti.Chce to změnu. Nejméně 8 mokrých a 1 kancelářský a potom bude peněz dost.

Napsal: 14.02.2012 09:18
od pupic
no a ve finále to je poměr uplně jiný protože hasičů je 6000 aby byl zajištěn nepřetržitý provoz...tak že na jeden všední den řídí 3000 uředníků 2000 hasičů....a taky 6000 úředníků pořád vymýšlí něco jak mokrým hasičům zpříjemnit službu různýma kontrolama a přezkušováním...nejlepší je že to vymýšlí a přezkušujou lidi ktery nikdo nepřezkušuje a ještě v životě z nich nikdo nebyl ani u výjezdu...

Napsal: 14.02.2012 09:32
od Ondra T.
Samozřejmě to není tak jednobarevné, jak se snaží autor článku prezentovat a jak se toho samozřejmě křiklouni hned chytají. Do toho počtu úředníků jsou totiž zahrnuté i pozice stavební prevence, kontrolního oddělení nebo samozřejmě také úsek prevence a civilního nouzového plánování, neboli bývalá civilní obrana. To jsou všechno činnosti, které HZS vykonává, ale s přímým výkonem morkých hasičů nemají přiliš mnoho společného. Jednou je ale dané, že HZS tohle všechno bude dělat a těch lidí, kteří sedí na těchto tabulkách, je dost. Takže pokud by se ten počet tří tisíců úředníků rozklíčoval, na ty vedoucí mokrých by už toho zase tak moc nebylo.
Každopádně ale souhlasím s tím, že stejně jako všechny státní aparáty, tak i u HZS by se našly úspory v personálním obsazení denních příslušníků.

Napsal: 14.02.2012 11:44
od Karel Hynek
Ondro v něčem máš pravdu,ale proč tyto lidé mají stejné výhody(ryzikové, ozdravné pobyty,odchodné,které je vyší než má obyčejný hasič)Jinak to šlo bez krajů.Tak že šetřit se dá.

Napsal: 14.02.2012 12:28
od krabat77
Tak ten článek je samozřejmě účelově zkreslen, protože preventisti, operační důstojníci, operační technici 112-cky, AT a spojoví technici, správci budov, skladníci, pracovníci CO a IZS, ekonomové, personalisti atd. nemusí být řídící pracovníci.
Nicméně by se dalo ušetřit centralizací do krajů a úpně zrušit uřednická místa na ÚO. Dále zrušit několik rozhodovacích stupňů v současné pyramidě(př. z praxe v našem kraji - 3 vedoucí pracovníci mezi OPIS a krajským ředitelem, bez jednoho by se to určitě obešlo).
V HZS ČR vládne neskutečná byrokracie. I když si hafo lidí hraje na manažery, tak bez předpisu nebo posvěcení z hora nejsou schopni nebo se bojí něco rozhodnout. To nemluvím o tom, že některé starší struktury nejsou pro výkon těchto funkcí kompetentní.
Pokud se bude ubírat místa za současného stavu bez nějaké vnitřní reformy a bez legislativních změn, kde se nějaké povinnosti HZS ČR uberou, tak lze brát pouze z výjezdu a tuto činnost částečně převádět na dobráky.
Zkrátka nic veselého nás nečeká.

Napsal: 14.02.2012 12:44
od Ondra T.
to Karel Hynek
pochopitelně máš pravdu, to je ale téma na jinou diskuzi. Když si projdeš kterékoliv krajské ředitelství nebo i GŘ, tak bys všude našel funkce, které je možné spojit, a dle mého minimálně 50 procent by mohlo pracovat v civilu, ne jako příslušníci.
Mě jenom vadí, že někdo něco plácne aniž by to měl nějak podložené, a všichni najednou hrrr na ně...

Napsal: 14.02.2012 17:29
od Jiří Sucharda
podle mých informací se snad skutečně má jít cestou omezování územních odborů, tedy jejich suché, velitelské části (ředitel, technici, skladníci) samozřejmě mimo SPD. Pokud by se SPD převedl na ORP (jako v jiných zemích) staly by se z územek normální výjezdové stanice a byl by svatý pokoj. Zůstali by tam pouze mokří hasiči a vyšetřovák. JJS

Napsal: 14.02.2012 23:59
od Roman Žilka
To Jiří Sucharda:
Pokud je to pravda, pak platí to o kaprech a rybníku. :-(

Napsal: 06.03.2012 08:56
od Lada
Kolegové,

pan Hruška prý v nedávné době prohlásil,že výjezdových hasičů je hodně a že by je měli nahradit dobrovolné jednotky. Zajímavé je, že se nezmínil, že by dobráci měli nahradit i tzv."hasiče" v kancelářích.
Jak je vidět, tak s likvidací sboru to asi myslí vážně. Mám pocit,že to už hraničí se sabotáží,nemyslíte?
Máte někdo další zprávy a když tak jaké?
Ať se nám daří!
Laďa.

Napsal: 06.03.2012 11:03
od Jiří Kliment
Myslím že článek není ničím novým a hlavně jen a jen popisuje velice povrchně stávající problematický stav. Poměr "mokrých" a "úředníků" je skutečně děsivý - nicméně je to velice zjednodušený pohled. Stát by si měl v první řadě jasně stanovit co vlastně po HZS chce. Zda likvidaci požárů, přírodních pohrom, havárií a následků DN anebo také suplování činnosti stavebních úřadů, rozsáhlou kontrolní a preventivní činnost, CO a v jakém rozsahu, případně další činnosti. Současný stav je takový, že při sníženém, a dále snižovaném, rozpočtu se od HZS čeká mimo základních záchranných prací i práce úklidové a likvidační, případné asanece kontaminovaných materiálů a hlavně množství "papírové" práce - posudky ke stavbám,dohled nad akcemi, prevence, prohlídky, statistiky, přehledy, podklady pro pojišťovny ... A k tomu je třeba přičíst i vnitřní papírovou agendu kterou si každý úřad vytváří sám. Tak to ale nejde. A nepůjde ani v budoucnu. Podle mého názoru je nutný prsonální audit řídícího aparátu HZS, možná i HZS jako celku, jasné stanovení úkolů a to včetně činností zpoplatněných a k tomu finanční zainteresování pojišťoven. Pokud totiž někomu zachraňujeme skutečně významné peníze pak jsou to ony. Rozhodně není řašením snižování stavů jednotek anebo nekoncepční rozehnání ředitelství.

Napsal: 09.03.2012 09:13
od ну погоди

Re:

Napsal: 09.03.2012 09:15
od Jakub Kozák
ну погоди píše:http://www.novinky.cz/domaci/261355-dve ... tni-clanky
..takže kde je pravda?
O tom jsme psali už v lednu, takže o tom naši čtenáři dávno vědí, je to furt dokola a nic konkrétního. Viz http://www.pozary.cz/clanek/51277-bude- ... ni-stanic/