Stránka 1 z 1

Akce proti zdanění výsluh vysloužilcům !!!

Napsal: 22.01.2011 23:40
od Miloš Vorel
Všem, kterým není jedno, jak se zde ohýbají základní principy právního systému, dává se na vědomí, že existuje již velká skupina lidí takto postižených, kteří se chtějí bránit. Tato skupina je otevřená dál všem podobně postiženým a je třeba, aby nás bylo co nejvíce. Institut výsluhového příspěvku byl zaveden jako určitá dávka sociálního zabezpečení a sociální dávky se nezdaňují. Jsme v tomto ohledu raritou.
Vše potřebné o skupině je veřejně dostupné na:

http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... 545&v=info

Jak je to se zabezpečením ozbrojených složek a silových rezortů v EU a NATO?:

http://praha.vupsv.cz/Fulltext/vz_197.pdf

Základní cíl a smysl studie spočívá v otázce: „Proč oblast sociálního zabezpečení deklaruje vyšší standardy bývalým vojákům z povolání a příslušníkům ostatních vojensky organizovaných sborů oproti jiným profesím“?

Zdůvodnění: Existují převážně ”negativní" zvláštnosti služby ve vojensky organizovaném sboru (v ozbrojených složkách státu) - v demokratickém politickém systému se projevují obzvláště v těchto základních oblastech:
• základní lidská práva a svobody,
• politická práva,
• hospodářská, sociální a pracovní práva,
• trestní právo.
Výše citované zvláštnosti lze považovat jako opodstatněnou podmínku pro stanovení vyšších standardů v oblasti sociálního zabezpečení příslušníků ve služebním poměru k ozbrojeným složkám státu.

Nebo pokud by to na webu VÚPSV nebylo dostupné, je to ještě tady:
https://docs.google.com/fileview?id=0By ... NTQw&hl=cs

SVV ČR na svém Sněmu konaném dnes 22. 1. 2011 v Praze na Valech přijalo (mimo jiné):

U S N E S E N Í
ke zdanění výsluhových příspěvků

V souvislosti s protiústavním zdaněním výsluhových příspěvků od ledna letošního roku se Sdružení válečných veteránů ČR rozhodlo aktivně zapojit do koordinace obhajoby legitimních práv vysloužilých příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů.

K tomu bude:

1) zřízena pracovní skupina pro obhajobu legitimních práv vysloužilých příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů složená z členů i nečlenů SVV ČR v počtu 7-15 osob;

2) zřízen samostatný transparentní účet pro financování právních služeb a administrativních výdajů spojených s obhajobou legitimních práv vysloužilých příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů (dále jen „TÚ-výsluhy“);

3) organizováno zprostředkování právních služeb pro obhajobu legitimních práv vysloužilých příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, jejichž rozsah a kvalita se budou odvíjet v závislosti na výši celkového objemu vybraných dobrovolných finančních příspěvků;

4) doplněna Směrnice pro hospodaření s prostředky SVV ČR, kde budou stanovena pravidla pro nakládání s prostředky na TÚ-výsluhy.

Ad 1) Pravděpodobně ve středu v podvečer se sejde na svém 1. jednání pracovní skupina (cca 15 osob) a pokusí se projednat vše, co je nutné pro "start a rozjezd" našich aktivit
Ad 2) Transparentní účet bude založen v pondělí a následně (cca ve čtvrtek nebo v pátek) bude zveřejněn na webu SVV ČR a současně i na http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... 545&v=info (skoro úplně dole) - zatím je tam předběžný "nástřel" variabilních symbolů (budou sloužit pro identifikaci plateb od jednotlivých skupin přispívatelů) a specifických symbolů (budou sloužit k naložení s případným zůstatkem) - neberte je zatím jako dogma, ale jako téma pro jednání (asi středeční jednání) pracovní skupiny

Napsal: 23.01.2011 00:43
od Miloš Vorel
A jak proti zdanění argumentovalo Ministerstvo obrany:

"ZÁSADNÍ PŘIPOMÍNKA:
Bod 16 – k § 4 odst. 1 písm. o) ZDP
výsluhové náležitosti a přídavek na bydlení u příslušníků ozbrojených sborů – v případě výsluhových náležitostí se jedná o plnění poskytovaná bývalým vojákům z povolání za dobu služby v ozbrojených silách, jedná se tedy v podstatě o obdobu důchodových dávek, z rozpočtových prostředků kapitoly Ministerstva obrany a jejich zdanění by představovalo znevýhodnění jedné zájmové skupiny oproti jiným (obdobným) skupinám [např. bod 8 - k § 4 odst. 1 písm. h) ZDP, který se navrhuje ponechat].
Při sjednocování důchodového zabezpečení vojáků s ostatními občany je nezbytné řešit bývalé vojáky z povolání institutem dávek ze služebního poměru, neboť obecný systém důchodového zabezpečení (pojištění) není, s ohledem na svůj účel a rozsah, schopen komplexně zabezpečení vojáků řešit. Výsluhovými dávkami se zabezpečují příslušníkům ozbrojených sil sociální jistoty vzhledem k psychické a fyzické náročnosti vojenské služby, potencionálnímu ohrožení života v přípravě na bojovou činnost a při samotném nasazení, vykonávání služby v různých místech podle potřeb státu bez ohledu na rodinný život a také kompenzují omezení některých hospodářských a politických práv. Tyto dávky navazují na dávky důchodového pojištění s garantováním nabytých práv a jistot při vzniku nároku na dávky důchodového pojištění tak, aby nedošlo k zásadnímu snížení životní úrovně vojáka. Výsluhové náležitosti tak mají obdobný sociální charakter jako dávky důchodového pojištění.
Zásadně proto odmítáme, aby dávky sociálního charakteru byly zdaňovány. Na rozdíl od dávek důchodových se výsluhové náležitosti nikdy nezdaňovaly. Pokud by podléhaly dani z příjmů, došlo by k absurdní situaci, že by se tím současně zahrnovaly do příjmů pro účely stanovení výpočtového základu pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Výsluhový příspěvek jako nejpodstatnější dávka je často pro bývalé vojáky jediným zdrojem příjmu. Zdaněním by tak došlo k zásadnímu zásahu do systému snížením příjmů poživatelů těchto dávek. Nelze tak v žádném případě souhlasit s tvrzením předkladatele, že pro osvobození od daně neexistuje žádný ekonomický a sociální důvod. Opak je pravdou, čemuž odpovídá i historický vývoj.
Po posouzení návrhu věcného záměru zákona o daních z příjmů pro schůzi vlády ČR z hlediska své působnosti zásadně nesouhlasím s návrhem na zrušení osvobození od daně výše uvedených příjmů (dávek) poskytovaných Ministerstvem obrany, které by znamenalo bezprecedentní zásah do systému péče státu o příslušníky ozbrojených sil
a úrovně jejich zabezpečení. Opodstatněnost zachování těchto daňových odchylek – výjimek je uvedena výše."

Napsal: 23.01.2011 00:46
od Miloš Vorel
Jak je to s těmi rentami a jak si "žijem" ?

Protože jsem "na rentě" teprve chvíli a už jsem několikrát narazil na poznámku, jak se mám a si tedy pěkně užívám, považuji za nutné si sem umístit vysvětlující poznámku, jak to tedy je:
Zaměstnanci bezpečnostních složek a armáda tu rentu mají proto, že:
1) pokud to dělají déle jak 15-20 let, tak jim jejich původní řemeslo či profese uteče a oni jako zestárlí se už na trhu práce mohou těžko chytat s tím, co dělali pod státem. Jen specialisté mají určitou šanci chytnout se i v civilu.
Praktikuje se zde i skrytý, ale dost výrazný agismus. Sice se už do inzerátů nepíše požadavek na věk, ale je to v něm dost jasně obsaženo větou, že se jedná o mladý kolektiv apod. ;-)
2) je to stabilizační pobídka, jak si stát může udržet schopné zaměstnance
3) jde vesměs o směnný provoz, a to není žádný med a vznikají z toho i různé zdravotní obtíže a psychické stresy, takže často musejí skončit ze zdravotních důvodů. A co potom? ;-( Opravdu to jsou často šokující situace, kterými si za dobu aktivní služby projdou a co musejí zvládat.
4) důchod, až jim vznikne řádný nárok, dostanou pouze, pokud ta renta je nižší, než vypočtený důchod. Jinak ne. A pak ale už nedostávají rentu. To není vymyšleno jako součet všeho, pouze rozdíl. A renta není renta, správně se to jmenuje výsluhový příspěvek.
5) Protože jde o směnný provoz, tak třeba u mne vycházejí počty odpracovaných let takto:
za 25 let 24hod. služeb v měsíci (cca 10 služeb v měsíci=240 hodin) bylo odpracováno 72 000 hodin. Při průměru 2000 pracovních hodin ročně, jak udává kalendář, to je vlastně 36 odpracovaných let - za těch 25.
6) u většiny řadových pěšáků v bezpečnostních sborech není ten výsluhový příspěvek tak velký, aby z toho mohla rodina vyžít. Takže pracovat nějak stejně musejí - nebo velmi značně omezit rodinu ve spoustě toho, co si mohli dovolit jako zaměstnaní. :-(
Což se právě teď učím. ;-)

Napsal: 23.01.2011 15:23
od kolemjdoucí kolemjdoucí
zase buď trochu objektivní, možná bych tě trochu poopravil ten tvůj výpočet, 1O smě za měsíc to souhlasí ale rozhodně nemáš odpracováno 24 hodin za směnu. Nebo snad počítáš to ž v noci spíš za práci taky ? Samozřejmě jsou výjezdy v noci ale to je jen zlomek toho co se najezdí přes den...
A ve Tvém výčtu chybí zcela zásadní údaj a to kolik máš teda tu rentu ??

Napsal: 23.01.2011 18:10
od IRA
Ty budeš nejspíš úředník,když nevíš jakej je to opruz bejt 24 hodin v práci,když nevíš,co to je bejt v noci napruženej,jestli ti to zahouká.To,že v noci je to jen pohotovost,to je teorie,zkuste si to v praxi.

Napsal: 23.01.2011 20:03
od kolemjdoucí kolemjdoucí
A je to tu zas... tak znova .. na výjezdu jsem 8 let. Já teda nevím jak ty ale ty umíš spát dvěma způsoby ? v klidu doma a v práci napružený ? :-D Rozhodně v práci napružený nespím.
A stále čekám až dotyčný řekne kolik má tu rentu....

Napsal: 23.01.2011 20:31
od Leoš Kučera
Kolego, tahle myšlenka o totožném spánku doma i ve vartě je fakt pozoruhodná, pokud ovšem nechceš tvrdit, že celých osm let i doma spíš stále nastartovanej na výjezd... :-)))

Napsal: 23.01.2011 20:54
od Miloš Vorel
Rentu mám takovou, jakou stanovuje služební zákon podle počtu odpracovaných započítaných let a platových tabulek k příslušnému služebnímu místu. Všechno je to dohledatelné. Mě se žádné extra odměny (aby se zvýšil vypočítávaný průměr) do platu za celý rok nesypaly.
Jinak výše renty v tomto případě je zcela mimo záběr tohoto problému. Tady jde o princip, jestli si někdo nevidí dál, než na špičku svého nosu. ;-)
A k práci v noci - jde o pohotovost na pracovišti s nutností být během minuty zcela akční a práce to je. Že se jedná o leháro, pohodu, klídek a tabáček, tak tím argumentují někteří hloupí z kanceláří, ti rozumní to neříkají, stejně jako rozumní "mokří" neříkají, že kancelářští jsou na nic. ;-)
Opravdu existují stanice, kde se často jezdí i v noci - jak se to podepíše na zdraví a psychice za mnoho let, to je dohledatelné v různých zdravotních studiích.
8 let na "24" na nějaké klidné pobočce, to si každý den říkej: "Panebože, děkuji ti za to štěstí."
Za cca 20 - 25 let si na to vzpomeň...
Jinak já byl na "24" 25 let a přes 20 let na oddělení, které fungovalo pro celou Prahu => teoreticky když každá stanice vyjela za noc 1x, my tolikrát, kolik bylo venku stanic. Vyjímkou byly noci, kdy jsme nevyjeli vůbec - to se dalo spočítat na prstech jedné ruky.
A když se člověk vrátí od nějakého komplikovanějšího případu, dá se hned usnout? Já to tedy rozhodně nedovedu, nejsem na to stavěný. :-(
http://www.facebook.com/milos.vorel

Napsal: 24.01.2011 02:04
od Honza Duchač
Kolemjdoucí reagoval na tvůj příspěvek, kde chceš vysvětlit, jak to je s užíváním si renty. A tam teda je výše renty, podle mě, jediný problém, který řešíš. Je to takovej problém, napsat to sem?

Napsal: 25.01.2011 20:51
od Miloš Vorel
A proč není třeba na ty nezdaněné renty? Protože se třeba v minulosti hospodařilo takto:
http://www.schol-methodicus.eu/Respekt- ... armada.htm

Napsal: 02.02.2011 09:35
od Majkovic
Sledujte prosím http://vysluha.jdem.cz

Napsal: 02.02.2011 16:20
od Pretorian
Taky mi zdanili rentu. Vždycky ale, když mě to zamrzí, vzpomenu si na jiné profese, které jsou také náročné. Báňští záchranáři, zdravotní a horští záchranáři, strážníci městských policií... Tihle všichni po odchodu z práce nedostanou vůbec žádnou výsluhu, přesto, že také nasazují své zdraví a mnohdy i životy. Pak si řeknu "Bohu díky alespoň za tu zdaněnou rentu". Tím nechci říct, že mě tohle neštve. Papaláši rozkrádají stát kde mohou, ale obyčejné lidi by sedřeli na kost.

Napsal: 02.02.2011 17:33
od Miloš Vorel
Konkrétně k těm zdravotním záchranářům:
Byla tady snaha, aby přešli pod hasiče, ale hádejte, kdo se nejvíce bránil? ;-)
Ale jinak byly už návrhy zákonů, aby zdravotní záchranáře takto výsluhově podporoval kraj, kde svou práci vykonávají, jenže díky různým "tanečkům a zájmům" našich politiků, co se tady od začátku krize od září 2008 vystřídali, to usnulo a spadlo pod stůl.
Městské strážníky si může motivovat město, báňské záchranáře doly, ty už nejsou státní.