Stránka 1 z 1

Tísňová radiosít

Napsal: 03.05.2007 14:41
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Miroslav Havranec
Tísňová radiosít
Zdravím, Český Radio Klub ukončil projekt Tísňové radiosítě TRASA.

Myslíte si, že by něco podobného mělo existovat ? Přece jen vezměme v úvahu, je mezi námi spousty posluhačů nebo i radioamatérů, lidí vlastnících přenosnou radiostanici a v neposlední řadě spousty lidí, kteří organizují různé kulturní akce kde by bylo zapotřebí pohotové spojení se záchranou službou, hasiči a třeba i policií v neposlední řadě například s Horskou Službou by byla komunikace mnohem jednoduší. Než volat 112 a složitě jim sdělovat problém a místo kde se nacházím když nejsou znalý terénu.

Dle mého názoru a zkušeností by něco podobného o co se alespoň okrajově snažil projek TRASA marné nebylo. V České Republice existují kmitočty, které se nazývají součinnostní mají je Hasiči i Záchranná služba. Nebylo by přece složité a ani nákladné aby se dané subjekty dohodli a poskytly dané kmitočty (nebo přípdně byly přiděleny nové kmitočty), které by měli za povinost monitorovat záchranářské složky, a radioamatéři nebo lidé při pořádání kulturních a jinných akcí by je mohli v případě nouze využít, vím píši to zde velice zlehčeně (spoustu z Vás mi řekne kup si mobil je to blbost) a pravděpodobně se toto nikdy nestane, ale zajímal by mě Váš názor.

Uvedu zde případ ve kterém jsem využil radiostanici na záchrannářských kmitočtech a velice se mi hodila.

Česká kamenice u Děčína, (zkráceně) Jedno dne jsem s kamarádem diabetikem vyrazil na výlet na místní vrch Zámečák, jelikož ani jeden mobilní operátor v této oblasti neměl signál vzal jsem si sebou i Motorolu GP300 nalazenou na převaděč ZZS města Děčína. Kamarádovi po cestě silně poklesla hladina krevního cukru a dostal tzv. gykemický záchvat a spadl ze skály. Neváhla jsem použít rdst se kterou jsem se bezproblému spojil s operačním střediskem ZZS a pomoc byla na místě za 15minut vč. hasičů.

Myslíte si, že by byla nějaká ochota z řad ZZS nebo Hasičů a Horské služby nějaký podobný projekt podpořit ?
Popřípadě jaký je na danou věc váš názor.
V některých zemích tento systém funguje bez problému, zdravotnická služba daného území zveřejní na webu součinostní kmitočet pro spojení stanic v tísni a pak už není problém, aby si všechny "rozumné" osoby a i subjekty např. ostrahy podniků, pořadatelé kulturních akcí a třeba i průvodci nebo lyžařská škola nastavili danou frekvenci do svých radiostanic.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od a dyť je to fuk .
TRASA a spol.
Obávám se, že v dnešní době už jsou TRASA a podobné projekty poněkud překonány.

Zcela určitě nedají složky IZS své "sdíláky / součinnostní kanály" k dispozici radioamatérům nebo veřejnosti.

A s tím Vaším příkladem bych se asi moc nechlubil. Je samozřejmě dobře, že se dala kamarádovi přivolat pomoc, ale stačí, aby se našel někdo, kdo v tom bude rýpat...
Jako šéf ZZS bych zcela určitě neměl moc radost, když bych věděl, že kdosi má radiostanici, se kterou může bez problémů narušit "můj" radioprovoz.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Miroslav Havranec
Mirek
Máte pravdu, ale opravdu existují situace kde je pokrytí signálu mobilním telefonem nedostačující.

V telekomunikačním zákoně je uvedeno, že kmitočty profesionálních služeb můžu využít v případě, že by se jednalo o ohrožení života či majetku osob což v tomto zdůrazňuji příkladě se zajisté jednalo.

Ale přesto děkuji za Váš příspěvek je zajímavé znát na danou problematiku názor lidí.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od ZATES
?
Kde to žijete člověče?( bez urážky či posměchu)Trošku mi to připadá že jste z jiného státu.Pracuji jako podnikový hasič,ale nejsme profici ,máme sice CASku ale,jinak jsme pochůzkáři-preventisti,kdysi jsme měli vysilačky,teď leží v koutě.Vozidlová radiostanice přes rok na skříni .Proč? Mění se kmitočty( už poněkolikáté) a fabrika nechce platit za přeladění za kmitočty za nové typy radiostanic,starým skončila homologace apodobně! Co se týká složek IZS řekl bych z vlastního poslechu ,že jim do vysílaček kecalo a kecá dost amatérů, nebo ožralejch dobráků ,nebo dětiček.Něco řeší MATRA,ale tu nemaj dobráci že?Co vy nato.Zatím čaj.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od
RE: ZATES
Je to holt tak, podnik je jinej svet. Dobraci si to mnohdy ladi sami :-(

Napsal: 12.05.2008 15:22
od ruská vlaštovka
re profi zachranari net
Možná se na první pohled může zdát, že jsou u nás překonány - no ve skutečnosti nikdy nefungovaly, tak těžko říci. Kupodivu na Slovensku to prý funguje.
O tom, jak je potřeba mít v záloze stovky a možná tisíce radioamatérů s licencí i "bezlicenčních" uživatelů občanských radiostanic (CB) jsme se přesvědčili před deseti lety při záplavách na Moravě, kde selhaly mobilní sítě. Pravda, byly tehdy ještě ve stádiu vzniku, ale snadno může dojít k podobné situaci znovu. Obzvláště na horách je pokrytí sítěmi GSM mnohde stále nedostatečné (a lepší nebude) a počasí umí být i větší prevít, než nám zatím ukázalo.
Nebudu se tu o tom sáhodlouze rozepisovat, ve státech, kde mají zodpovědné složky více rozumu už mají tyto lidi dávno podchycené a připravené k pomoci. U nás umíme akorát hrozně rychle zapomínat.

Jinak na toto téma už bylo na Požárech napsáno spoustu příspěvků, kde hledá, najde.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Janek Orava
Názor...
Dělám na operačním středisku.
Asi nevíte že v průměru na každých 30 hovorů je jeden, který sděluje nějakou událost. Ostatní jsou srandičky a výjevy nás Čechů.
Podle mě ještě dlouho nenastane okamžik, až lidi přestanou znežívat tísňové linky - alespoň v ČR.
Analogový radiprovoz je v podstatě anonymní - těžko někomu okážete že to byl právě on, kdo zneužil tísňové volání... Osobně si nekokážu vůbec představit, že by právě přes radioprovoz byla nahlášena událost. Volající stanice ani v první okažik nemůže vědět, jestli ji někdo poslouchá a dojde tak ke zbytečnému prodlení. Tísňová linka je zvedána neprodleně(automaticky) a hned se volající s někým baví. To že jou místa, kde není signál - to už musí být místo - kde není vůbec žádný signál - tedy ani jeden operátor, protože pokud jste si všimli, volání na 112 Vám zprostředkuje i jiný operátor - zdarma, který má v daném místě signál. Navíc v současné době "jdou s hovorem" i určité další informace(přibližná oblast volání, tel.číslo, ...).
Jo a jsetli se stali případy, kdy jste měli problém s OBSLUHOU 112, tak to tady nevyřešíte - to se obraťte na příslušný kraj a konkrétní případ řeště. A nebo neřešte - a pak se s dotyčným, který nedělá svoji práci jak má, setkáte v okamžiku až právě Vy budete potřebovat pomoct.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Miroslav Havranec
Ano máte s části pravdu
Ano máte s části pravdu, věřím, že opravdu je problém v tom, že si lidi dělají srandu a vím, že pro operačního, který slouží to zrovna příjemné není. Ale třeba nastane situace kdy nebudou fungovat telefony viz. záplavy a samozřejmě nebude fungovat ve většině míst ani Matra. A důležitou roli začne hrát analogové spojení. V těchto situacích je také potřeba dobrovolníků a jak zajistíte spojení mezi nimi a záchranými složkami když nebude fungovat telefon ? Neříkám, že záchrané složky musí vystavit na internet své kmitočty a přidat k nim ještě TSQ na převaděč, samozřejmě je mi jasné, že tudy cesta nevede a že za chvíli by jste se již nemohli domluvit vůbec. Ale třeba vytvořit jednotný kanál, který by byl společný pro celou republiku by nebylo zas tak marné, akorát, že u nás, jak tak čtu Vaše názory (čtenářů) se to setkává spíš s zápornýmy ohlasy, (viz. kup si mobil a nekecej tady něco o vysílačce), ale přece jen co si budeme povídat s vysílačkou je spojení opravdu pohotovější a rychlejší. A nehledě na to, že to v některých zemích opravdu funguje, že existuje společný záchraný kanál, který monitorují záchranářské složky. Samozřejmě vím, že přes CB CH 9 cesta nevede.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Pavel Cox
Pokud to myslíte vážně...
... s tou amatérskou tísňovou sítí, tak mi prosím řekněte kde se v rezoluci č. 640 hovoří o tom, že se HAM v případě přírodní katastrofy "napíchnou" na profi kmitočty záchranných složek. Co jsem laicky pochopil, tak se jedná o to, aby se sjednotil postup se státní správou a aby různé složky VSTOUPILY DO AMATÉRSKÉHO PÁSMA. Tak sem to aspoň pochopil já a to by měla být snaha celé TRASy.

Pro úplnost přikládám zmíněnou rezoluci tak jak já mám doma a ze které jsem čerpal:

Rezoluce č. 640

týkající se mezinárodního použití radiokomunikací, v případě přírodních katastrof v kmitočtových pásmech přidělených amatérské službě

Světová administrativní rádiová konference (WARC), Ženeva, 1979

majíc na zřeteli

a) že v případě přírodních katastrof jsou normální komunikační systémy často přetíženy, poškozeny nebo zcela zničeny,

b) že rychlé zřízení komunikací je v zájmu usnadnění světových podpůrných akcí,

c) že amatérská pásma nepodléhají mezinárodním plánům nebo ohlašovacím postupům, a proto jsou dobře přizpůsobivá pro krátkodobé použití v případech naléhavé potřeby,

d) že mezinárodní pomocná komunikace bude usnadněna dočasným použitím určitých kmitočtových pásem, přidělených amatérské službě,

e) že vzhledem k těmto okolnostem stanice amatérské služby, kterých je na celém světě velmi mnoho, mohou pomoci při zajištění komunikačních potřeb,

f) existence národních a regionálních sítí náhlé potřeby, které používají kmitočty uvnitř pásem, přidělených amatérské službě,

g) že v případě přírodních katastrof přímá komunikace mezi amatérskými stanicemi může vytvořit životaschopnou komunikaci, která bude provozována do doby, než budou obnoveny normální komunikace,

uznává

že práva a zodpovědnost za komunikaci v případě přírodních katastrof zůstávají příslušným administracím,

usnáší se

1) že pásma přidělená amatérské službě, která jsou uvedena v poznámce č. 510 Radiokomunikačního řádu, mohou být admistracemi použity k zajištění potřeb mezinárodní komunikace v případě katastrof,

2) že takové použití těchto pásem může být pouze pro komunikace, které zajišťují spojení ve vztahu k přírodní katastrofě,

3) že použití určitých pásem přidělených amatérské službě neamatérskou stanicí pro komunikaci v případě katastrof je limitováno na dobu pomoci a ve specifických geografických oblastech, jak je definováno odpovědným úřadem příslušné země,

4) že komunikace v případě katastrof může být vedena uvnitř ohrožené oblasti a mezi ohroženou oblastí a stálým centrem (HQ), která zajišťuje pomoc,

5) že tato komunikace může být vedena pouze se souhlasem administrace země, ve které se katastrofa odehrála,

6) že podpora komunikacím, uskutečňovaná ze zahraničí, nenahrazuje existující národní a mezinárodní amatérské sítě naléhavé potřeby,

7) že je žádoucí těsná spolupráce mezi amatérskými stanicemi a stanicemi ostatních služeb, které mohou potřebovat amatérské kmitočty pro komunikaci v případě přírodní katastrofy,

8) že takový mezinárodní charakter komunikace může v praxi způsobit rušení amatérským sítím

žádá administrace

1) aby učinily opatření pro potřebu mezinárodní komunikace v případě přírodní katastrofy,

2) aby učinily opatření v národních povolovacích pro potřebu komunikace naléhavé potřeby

Poznámka 510 Radiokomunikačního řádu

Pro tísňový provoz v pásmech přidělených amatérské službě 3,5 MHz, 7,0 MHz, 10,1 MHz, 14,0 MHz, 18,068 MHz, 24,89 MHz, a 144 MHz v případě přírodních katastrof viz. Rezoluce 640.

zdroj: Požadavky ke zkouškám operátorů amatérských stanic. Český radioklub, vydavatelství Magnet-Press v Praze, 1995

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Miroslav Havranec
havranec
Jde o to, že toto je jen na papíře a není ustanovená žádná koncepce jaký kmitočet by se využil (přesně) a kdy. Dle mého názoru by uplně nejideálnější bylo (co se asi nikdy nestane), aby se dohodl jeden tísňový kmitočet v amatérské síti, který by měli za povinost monitorovat záchranářské složky alespoň v některých nejvíce ohrožených oblastech.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Pavel Cox
Ujasněme si pojmy...
... a dojmy. :o)

Je třeba si nejdřív ujasnit co od tísňové sítě očekáváme. Pokud se nemýlím, tak ta rezoluce pojednává o práci za přírodních katastrof, či neštěstích takového rozsahu, kdy se běžné komunikační sítě zhroutí - a to včetně profi záchrannářských. Tehdy by se měl aktivovat tento systém a státní správa s podporou ham vstoupi do ham pásma. Toto jsem očekával od Trasy (omlouvám se za stručný popis, ale zase datluju na pda a je to wopruz).
Na toto nemusíme mít organization, ale stačí vytvořit koncepci, či metodický postup a toto s podporou nějaké zastřešující organization izs distribuovat a propagovat mezi HAM. Jediné co je nutné znát a umět je - propojit v případě potřeby izs s ham.

Myslím si, že v situaci, kdy Trasa neexistuje a ani zmíněné postupy nejsou, je nereálné vymýšlet cokoliv dalšího. Všechno musí jít postupně. Pokud vůbec dojdeme k poznání, že je žádoucí trvale monitorovat nějaké ham pásmo. Dodnes nefunguje ani monitor cb9.

Jinak co se týče tísňové radiosítě - zařazuji do ní i cb, neboť právě a hlavně se jedná o to, aby byla možnost se v případě zhroucení telekomunikací se dovolat pomoci náhradními prostředky. A není to o hromadném nákupu cb stanic, které pak zapomenuty leží někde ve skladu místních úřadů, ale právě o metodickém postupu jak si vyžádat postup cb-čkářů, či ham a s využitím jejich techniky a zkušeností toto realizovat.

Toť můj názor.

Napsal: 12.05.2008 15:22
od Miroslav Havranec
pokračování
Ano máš pravdu CB CH9 nefunguje, protože si operační střediska stěžovala, že CB stanice pořád šumí a ruší je to v práci :-(

Napsal: 12.05.2008 15:22
od ruská vlaštovka
re Mirek
Přesně o tom jsem psal kdysi v tom seriálu tady na Požárech. Oni vůbec ani netuší, co to je šumová brána a jak s ní pracovat. A bohužel díky tomu, že CB pásmo je na rozhraní KV a VKV bývá éter téměř permanentně (aspoň do určité míry a v závislosti na podmínkách šíření) zarušen. Proto byla spousta těchto stanic vybavena selektivními volbami ve formátu DTMF, obvykle slyšící na známá tísňová čísla. Některé jsou v provozu dodnes, čas od času slyším, že to někdo v dálce zkouší...