Re: ZdeněkJ
Zdenku, nejprve jsem myslel, ze ti odpovim, ze se odpoved na tvuj dotaz nachazi jinde, ale nakonec jsem to pro tebe zkopiroval i sem, myslim, ze je tam vse, co te zajima:
Trochu legislativy:
Rada každého kraje vydává v souladu s ustanovením § 7 a § 59 odst. 1 písm. k) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a k provedení § 27 odst. 2 písm. a) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, § 19 vyhlášky č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech k zabezpečení integrovaného záchranného systému, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb., nařízení kraje a to:
Požární poplachový plán kraje
- předpis ve kterém jsou uvedeny všechny obce regionu a k nim pořadí a počet jednotek zařazených do jednotlivých stupňů požárního polachu.
Dále pak hovoří další vyhláška:
328/2001 Sb. o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému
§ 13
Operační a informační středisko plní následující úkoly:
a) zabezpečuje obsluhu telefonní linky tísňového volání čísla 150 a v případech určených ministerstvem také obsluhu telefonní linky jednotného evropského čísla tísňového volání,^18) 112
b) dokumentuje záchranné a likvidační práce, na kterých se podílí,
c) spolupracuje na zpracování dokumentace integrovaného záchrannéhosystému,
d) udržuje spojení s operačními středisky základních složek a s ostatními složkami, s místy zásahu a s krizovými štáby,
e) vyhlašuje odpovídající stupeň poplachu při prvotním povolávání a nasazování sil a prostředků složek na místo zásahu, jestliže je na tomto území více jak jedno místo zásahu, vyhlašuje odpovídající stupeň poplachu pro území postižené mimořádnou událostí,
f) předává informaci o vyhlášeném třetím nebo zvláštním stupni poplachu pro území postižené mimořádnou událostí organizačně vyššímu operačnímu a informačnímu středisku, a
g)zapojuje se do mezinárodních záchranných operací a do přeshraniční spolupráce při záchranných a likvidačních pracích podle zákona.*19)
§ 21
První stupeň poplachu
První stupeň poplachu je vyhlašován v případě, že
a) mimořádná událost ohrožuje jednotlivé osoby, jednotlivý objekt nebo jeho část, s výjimkou objektu, kde jsou složité podmínky pro zásah,*37) jednotlivé dopravní prostředky osobní nebo nákladní dopravy nebo plochy území do 500 m2, nebo
b)záchranné a likvidační práce provádí základní složky, které není nutno při společném zásahu nepřetržitě koordinovat.
*19) § 7 a 10 zákona č. 239/2000 Sb.
*37) § 18 vyhlášky 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci).
PPP kraje je (alespoň v Ústeckém kraji – viz
http://www.kr-ustecky.cz/soubory/450018 ... 2006_4.pdf ) vydán v souladu se SIAGŘ, teď nevím číslo, který do prvního stupně poplachu zařadil max. 4 JPO (Ústečtí tam mají 3, z toho vždy na prvním místě JPO HZS), do druhého pak max. 10 JPO, atd. … Pořadí jednotek bylo navrženo z okresů dle plošného pokrytí....
To, kolik jednotek a v jakém pořadí má být povoláno k řešení mimořádné události je tedy dáno předpisy…..
Praxe je taková, že je v podstatě na zvážení situace operačním důstojníkem, jaký rozsah má mimořádná událost a kolik jednotek na její likvidaci povolá (alespoň při oznámení).
Rozum říká, že je nesmysl povolávat celý první stupeň na pořár odpadkového koše na autobusové zastávce – ale písemně to operákům nikdo nedá !!!!
Takže pokud se vaše jednotka cítí být poškozována (někdy i právem), nezbývá, než danou konkrétní situaci řešit s KOPIS, tedy s jeho vedoucím.
Pokud se v kraji objeví jednotka nespolehlivá (výjezdy buď pozdní, nebo žádné), zřejmě nemá co dělat na předních místech plánu – opět je tedy nutno na tuto situaci upozornit buď zástupce KOPIS, nebo vedoucího oddělení IZS. Je plně v jejich kompetenci připravit změny PPP kraje a dát je hejtmanovi k posouzení a případnému podpisu.
Všechno je v lidech……