Stránka 1 z 1
Služební poměr vs. JSDH
Napsal: 25.09.2006 18:56
od Návštěvník
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Mirek V
Služební poměr vs. JSDH
mám na vás kolegové dotaz.
Může mít příslušník ozbrojených sil (armády) vedlejší pracovní poměr jako člen JPOII v placené hotovosti?
Mám v jednotce 1 strojníka, který je příslušník armády. Podle tvrzení našeho zřizovatele nemůže tento být placený člen jednotky, prý to odporuje zákonu.
Třeba mi odpoví Kuba Kozák nebo někdo jiný.
Předem vám díky.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
No to můžu
Je to jednoduché - zřizovateli do toho víceméně nic není. Voják nesmí samostatně podnikat a teoreticky (podle naseho utvaroveho pravnika) by nemel delat ani na "dohodu o provedeni prace" a podobne veci. Reseni je jednoduche - vojakovi muze jakekoli podnikani povolit velitel jeho utvaru. A myslim si, ze vzhledem k castkam az pohotovost to nebude zadny problem. Vojacek se napise na hlaseni a je to. A jak rikam - zrizovatel klidne vojaka muze platit, on s tim problem mit nemuze.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Mirek V
Re: Kuba
můžu Ti poslat dotaz na Tvůj mail?
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
RE: Mirek
No jasně
Napsal: 12.05.2008 15:20
od simír hasič
Je to následovně:
Ten, kdo je ve služebním poměru MV ( teď nevím, jestli se to vztahuje i na armádu, ale na PČR a HZS to je určitě), nemůže být v režimu JPO III, tedy na smlouvu. Brání tomu státní zájem.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
RE: Bohdan
Asi jsi měl na mysli JPO II? U armády jsem s tím nezaznamenal problém, jenom jsem se ptal na ty peníze a bylo mi řečeno viz. výše. I když jsem u JPO III - na druhou stranu se ty penize daji odmitnout, nepotrebuje smlouvu, pokud ji nechce, nebo jo? (To nevím). Pak mu do toho nikdo nemůže mluvit. Je fakt, že to by pak už neřešilo původní dotaz
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jiří Sucharda
No nevim nevim Bohdane
takhle striktne jsem to jeste nikde nevidel, pravda je to s tou odmenou, je to mj. take proto, ze 25 % platu statniho zamestnance je prispevek zato ze nepodnika a nema zadny dalsi prijem. Ze by vsak nemohl byt clenem JPO III nebo JPO II???. Mozna v dobe mobilizace, valky nebo mimorandeho stavu, ale s tim se u nich jaksi pocita. Jirka
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Filip ´Capa´ B...
re: Bohdan Kalina ing.
Pokud se nepletu (nechce se mi to hledat), tak se ve služebním zákoně píše, že příslušník nesmí podnikat a být jinak výdělečně činný (nebo tak nějak). Vyjímku ale může udělit nadřízený služební funkcionář (kr. ředitel).
Mě byla povolena s dodatkem, že v dohodě o pracovní činnosti kterou mám v JSDH s městem musí být kdykoliv upřednostněno HZS před JSDH. Jinak jednoho vojáka tu taky máme, tak se jej zeptám, jak si to zařídil on.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Hynek Obroučka
Re: Bohdan
Osobně vůbec netuším, v čem je rozpor členství v JSDH x příslušník HZS - není to další pracovní poměr, btw. ty jsou alespoň v Praze povolovány. Kdyby u naší JSDH nemohli být příslušních HZS, mohli bysme to rovnou zabalit. Členství v jednotce je dobrovolné.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Mirek V
Re: Hynek
Nemáš tak docela pravdu. U JPOII (aspoň u nás) máme smlouvy o vedlejším pracovním poměru a tudíž placené hotovosti a paušál.
Normálně beru měsíční zdaněný plat (i když těch pár stovek....)
Už jsem se setkal s názorem, že příslušník armády může být členem jednotky, ne však v režimu JPOII. A nebo v takové jednotce může být, ale nesmí brát žádné peníze.
To je pro mě jako velitele nepřijatelné, aby 11 lidí placených bylo a on ne. A jemu samotnému by se to taky určitě nelíbilo.
V zákonu jsem ale výklad nenašel, proto se ptám, jak tořešíte jinde.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Jakub Kozák
RE: Jirka
25% příplatek za nepodnikání byl zrušen při nástupu 16ti třídní tabulky. Ale podnikat je zakázáno nadále
Bez povolení velitele, který výjimku může udělit, jak tady bylo správně zmíněno.
U Mirka vidím problém v té smlouvě o vedlejším zaměstnání.
Já osobně jsem se např. vzdal honoráře za výuku v programu "Výchova dětí v oblasti PO", protože když to nemám placené, mám nárok na celý den služebního volna, což je pro mě jednak rozhodně výhodnější a jednak naprosto bezstarostné.
Když jsem na výjezdu přes pracovní dobu (třeba jedeme ráno před odjezdem do práce, nebo zůstáváme přes noc) zvedám telefon, volám svému veliteli roty a mám automaticky volno. Pak jen donesu papír z obce, že jsem byl u zásahu. Kdyby byl v práci nějaký program (třeba kdybyc hbyl v plánu na jízdu nebo by byl nějaký větší výcvik, popřípadě bych měl pohotovost) s jednotkou bych nevyjel a nezůstal, to je samozřejmé, práci musím upřednostnit. Nejjednodušší ale je - podle našeho právníka - nebrat za nic peníze. Pak ti nikdo nemůže nic říct, protože co děláš v soukromém volnu, do toho nikomu nic není ať jsem voják, policajt nebo topič v kotelně.
Jinak znám spoustu příslušníků HZS v jednotkách JPO, bezproblémů, to se mi taky nějak nezdá.
Napsal: 12.05.2008 15:20
od Tomáš Doležel
pro Mirka Vantucha
Včera mi volal Mirek Lézna, už jsem to předal našemu právníkovi. Do pátku budu mít právní vyjádření a pak to k vám dovezu. Pan H..... z PV nemá pravdu!!! Ahoj Velitel SDH Držovice
Napsal: 12.05.2008 15:20
od simír hasič
Jo, máš Jakube pravdu,
to je můj překlep, má tam být JPO II. Kluci, kteří jsou ve sl. poměru, tedy hasiči a policajti jsou vedeni jako členové JPO III. a nemají smlouvu, tudíž nejsou hodnoceni za výjezdy. Ikdyž samozřejmě jezdí s ostatními, příp. jim velí apod.