Stránka 1 z 6

Ženy ve výjezdu

Napsal: 20.03.2006 12:42
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:19
od stofi
Ženy ve výjezdu
Zdravim mám jeden dotaz na mistní právo znalce.
Je někde nějaký zákon,vyhláška a pod. pojednávající o tom, co ženy
mohou dělat a co ne. Myslim v hasičině.
Jestli jsou pmezeny pracovní dobou,stupněm zátěže prácí ve výškách a pod.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od BJ
re: stofi - pracovní podmínky žen
Pracovní podmínky žen - obecně - vymezuje Zákoník práce (č.65/1965 Sb.), hlava sedmá, oddíl první. Tady je zmíněn pro ženy pouze zákaz prací pod zemí při těžbě a při ražení tunelů, a dále je uvedeno, že ženy nesmějí být zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich těhotenství a mateřství. Vyhláškou č.288/2003 Sb. jsou pak tyto práce (a pracoviště) jmenovány, ale týká se to pouze těhotných a kojících žen a matek do konce 9. měsíce po porodu (+ mladistvých). Nemám celý zákoník práce v hlavě, ale tuším, že hasičina jako taková v něm není zmíněna, stejně tak i v Nařízení vlády č.178/2001 Sb. (Podmínky ochrany zdraví zeměstnanců při práci). Tady je taky vše v obecné rovině a bez ohledu na pohlaví. Jitka

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Dedek Vladimír
Souhlas
Naprostou souhlasím s Jitkou. Myslím, že je jen otázka času než se tento trend ujme i u HZS. Dnes již funguje spoustu jednotek SDH kde jsou ženy standartně ve výjezdu jako u nás v Doksech. Určitě není dobré ženy podceňovat a stavět je jen k plotně. Mají v sobě cit, který chlapům chybí a u zásahu se může hodit.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin
nic proti
ale pokud se nepletu, tak v zákoně je cosi o tom, že hasič nesmí mít gynekologické problémy, je možné, že se pletu, ale m přijdou měsíčky, jako zdravotní indispozice, respektive gynekologický problém. JAK TO VIDÍTE VY? (neječte na mě, jen říkám svůj názor, pomožte mi rozšířit obzory), jinak v USA, Africe, Chorvatsku i jinych statech jsou ženy také běžnou součástí výjezdové jednotky a to i u profi hasičů.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od ruská vlaštovka
re Martin
Už bys taky mohl vědět, že menstruace se u ženy stává problémem zejména v případě, že nepřijde :-DD.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Dusan Stuchlik
Vlastovko, nedes...
Vlastovko, ty stary praktiku, nedes prece mlade lidi !!! :-))

Ale na druhou stranu od kamardu (resp. pratel, jak rikaji chovatele) z rad vcelaru jsem se dozvedel, ze nesmirne zurive na zeny v obdobi menstruace reaguji vcely. Takze zde se jiste drobne omezeni zen ve vyjezdu nabizi... ... a nesmejte se,to neni legrace.. z toho je videt, jak jsou feromony mocnou zbrani. Jak vidno, mohou mita vliv i na zasah slozek IZS :-)

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Dusan Stuchlik
zkusim trochu vazne...
Ale ted trochu vazne: V souvislosti s tim, jak se diva GR HZS na zeny z HZS u zasahu by me zajimalo, jak to je hodnoceno u slozek, ktere jsou v IZS zapojeny v ramci "dohody o pomoci na vyzadani". Nektere organizace totiz samozrejme v celku normalne a pochopitelne nasazuji zeny.... takze jak to asi je?

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Palda
a co kilogramy?
Fároši nejsem si teda jistej na 100%, ale domnívám se, že je kdesi napsáno omezení pro ženy co se týče váhy s kterou smějí pracovat. Myslím, že ta hraniční hmotnost byla něco kolem 15 kg. Takže, vezmněme si dýchač, převlečník, helmu a nějaké TP a kde jsme s váhou. Myslím, že i proto nejsou ženy u HZS (neříkám, že na to nemají).

Napsal: 12.05.2008 15:19
od JSDHO Česká Třebová JPO II Michal
Není to tak dlouho,
co u HZSp ČD v České Třebové sloužili ženy jako řidičky normálních cisteren. (a jezdili velice dobře).

Napsal: 12.05.2008 15:19
od JSDHO Česká Třebová JPO II Michal
Pardon.
sloužily

Napsal: 12.05.2008 15:19
od JSDHO Česká Třebová JPO II Michal
Soukromí,
jinak si myslím, že by to tedy neměl být problém, jen u některých HZS by mohl nastat problém se zajištěním soukromí pro ženy (ložnice, sprchy, wc, atd.)

Napsal: 12.05.2008 15:19
od BJ
Martin a Michal - ženské
Ano, hmotnost zvedaných a ručně přenášených břemen je max. 7,5 kg, vsedě pak 5 kg. Ale jen pro těhotné ženy. V zákoně nejsou zmíněna žádná omezení pro zdravou netěhotnou ženu, ani jestli hasič smí mít gynekologické problémy. Není rozlišováno mezi ženami a muži, kromě oddílu, který jsem uvedla výše…Naopak velký prostor je v zákoně věnován diskriminaci (přímé i nepřímé) – a to hned v úvodu. Jo a ještě jsem zapomněla zmínit, že zákon přímo nařizuje zaměstnavateli zajistit ženám vyhovující hygienické podmínky.
To jen v letu, teď musím rychle sfárat, takže zatím:-)))


Napsal: 12.05.2008 15:19
od lucky ducky
Je legracni, ze chlapi
resi, zenske problemy ve vyjezdu. Po vzoru Lidlu, by treba zenska jednotka mohla mit pravo pouzit cerveny majak, v jejich dnech. Kdyz by se tyto dny nedostavily, mohlo by zenske druzstvo pouzit napr. parohy mezi predni zableskova svetla.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Jenek
Názor

Oddíl první: Pracovní podmínky žen
§ 149
Zaměstnavatelé jsou povinni zřizovat, udržovat a zlepšovat hygienická a jiná zařízení pro ženy.

§ 150 Zákazy některých prací
(1) Ženy nesmějí být zaměstnávány pracemi pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, s výjimkou žen, které vykonávají

a) odpovědné a řídící funkce a nekonají přitom manuální práci,
b) zdravotnické a sociální služby,
c) provozní praxi při studiu,
d) práce nikoli manuální, které je nutno občas konat pod zemí, zejména práce spojené s dozorčí, kontrolní nebo studijní činností.

(2) Ženy nesmějí být též zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou práce a pracoviště, které jsou zakázány ženám, které kojí, těhotným ženám a matkám do konce devátého měsíce po porodu.
(3) Těhotná žena nesmí být zaměstnávána též pracemi, které podle lékařského posudku ohrožují její těhotenství ze zdravotních příčin tkvících v její osobě. To platí obdobně o ženě, která kojí a matce do konce devátého měsíce po porodu.

§ 156 Úprava pracovní doby
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám žen pečujících o děti.
(2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas

Zaměstnání

Zákoník práce a Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č.261/1997 Sb. ČR přesně specifikuje práce zakázané ženám. Patří k nim práce v prostředí s výskytem toxických látek, záření, nadbytku prachu, střídání tepla a zimy, existenci vibrací. Těhotná také nesmí pracovat v noci, nesmí zdvihat břemena těžší než 5 kg. Zaměstnavatel musí zajistit ženě přechod v zaměstnání do prostředí, které ji neškodí, s tím, že ponechá nedotčený původní výdělek. Musí také zajistit dostatek času na odpočinek těhotné.

Tak si myslím,že ženy by některé práce vykonávat neměly.Žena ač by chtěla a třeba i zvládla mnohdy fyzicky náročnou práci u zásahu tak by ji zaměstnavatel tyto práce nemohl nařídit,protože by porušil právní předpisy.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Foxtrot
dva tábory
Na tuto problematiku existují dva směry názorů. Jedni říkají ano proč ne, druzí ne v žádném případě. V zemích EU je běžné že vyjíždí i ženy (v nizozemí určitě), u nás ale ne. Ptám se proto proč? Když všechna legislativa, pracovní podmínky, postavení ve společnosti atd. atd. má být všude na stejné úrovni a slaďována. Je to asi jen otázka času, kdy k tomu dojde. Já sám naštěstí takovou situaci řešit nemusím, ale mám trochu obavy z toho, že nevím jak bychom rozhodnuli a proto se zatím řídím tím, že dokud ženy nebudou smět vyjíždět u HZS krajů, nebudou moci vyjíždět u nás.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Palda
bohužel - legislativa
Myslim, že neni problém v tom jestli ženy budou nebo nebudou pracovat u HZS. Myslím, že by to možné bylo jenže problémem je legislativa. Jak je vidět o dva příspěvky víše. Pokud prostě naše legislativa brání těmto možnostem, pak to asi možné nebude.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od BJ
Neboj, Michale, legislativa je "pro"
to jen Jenek maličko zaspal a to co píše, už neplatí...Skutečně existovala Vyhláška MZ č. 261/1997 Sb., která omezovala práce všech žen + těhotných žen + mladistvých. Jenže byla zrušena a nahrazena Vyhláškou č.288/2003 Sb. (v souladu s EU), a ta se týká už jen těhotných, kojících a matek do konce 9. měsíce po porodu...o ní píšu výše...Prostě zákon nechává na ženě samotné, aby se rozhodla, zda chce (a zda na to má) dělat fyzicky náročnou práci, pracovat v noci nebo třeba ve výškách...sama za sebe bych mokrou hasičinu (z mnoha důvodů) přenechala chlapům...ale pokud ji holky chtějí dělat, pak zákony u nás jsou to poslední, co je může
zastavit:-)))

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Palda
Tak to je super
Teď alespoň můžou holky opravdu tuhle práci zkusit a přestane ta tendence, že jsou diskriminovány. Osobně mám kamarádku, která za tři týdny podstoupí fyzický testy s dalšími osmi borci. Jsem docela zvědavý jak to dopadne. Děkan za info :o)

Napsal: 12.05.2008 15:19
od BJ
pro Michala
tak přeju kámošce, ať se jí to podaří.
P.S. já už jsem maličko vyučená - mě HZS odmítl 2x...
dobře mu tak !!! :-)))))