Stránka 1 z 3

Odborná příprava

Napsal: 18.11.2005 00:42
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
Odborná příprava
Jak u vás ve vaší JSDH probíhá odborná příprava?
Dodržujete minimum 40 hodin ročně a provádíte teoretickou i praktickou přípravu, nebo vás nechá velitel jednotky jen podepsat papír o teoretické přípravě a zbytek hodin rozepíše do tréninků?
Probíráte hlavně v JPO III ( u JPO II je to doufám samozřemostí ) taktiku zásahu např. u dopravní nehody?
Jezdíte i k dopravním nehodám?

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
Školení
V naší jednotce ( JPO III ) probíhá školení každý měsíc a to jak teoretické tak praktické. Školíme podle plánu, který je vypracován na kalendářní rok. Mezi téma patří i zásahy na DN i zásahy na NL a jiné. Jinak na dopravní nehody jezdíme. Za víkend jsme měli tři.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
Doplnění téma
Co znamená NL?
To jste úžasní. To se opravdu sejdete (většina) jednotka jednou za měsíc na školení? To smekám! Jak třeba řešíte tu přípravu na DN a podobné specialitky?

Možná by bylo zajímavé ( i vy ostatní, pokud napíšete ) pro porovnání napsat i počet výjezdů a vzdálenost okolních jednotek i HZS. Pokud zasahujete s JPO III u dopravních nehod, jaké k tomu používáte vybavení?


My jsme teda v půli cesty ( asi 8km ) mezi HZS a JPOII. Výjezdů průměrně okolo 10 za rok... Odborná příprava nic moc. S bídou se sejdeme jednou za rok a během dvou hodim nám někdo oddrmolí něco o bezpečnosti u zásahu a to je tak vše, zbytek už se napíše na tréninky. Zdravověda, nebo dopravní nehody, to nehrozí. Náš velitel na takové věci nemá žaludek, tak dělá vše pro to, ať se k DN za žádnou cenu nedostaneme a proto se ani neškolíme. Mám obavu, že pokud bychom byli při vyžádané pohotovosti od HZS následně vyzváni k výjezdu k DN, tak by to odmítl.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Zdeněk Milan
Odborná příprava
Co se odborné přípravy týče u naší jednotky ( JPO II ) tak ji provádíme dle nařízení GŘ HZS ČR, které vlastně vydává osnovy na celý kalendářní rok kde je uvedeno takové hlavní zaměření odborné přípravy. K tomu samozřejmě zadáváme témata, která jsou třeba probrat dle místních podmínek. Provádíme jak teorii tak samozřejmě praxi. Pravidelnost odborné přípravy je každý týden, samozřejmě že se stane že někdy toto školení odpadne když je třeba nutné něco udělat na technice a nebo do toho vleze nějaká akce. Co se týče jen podepsání školení, tak to je dost velký risk, já osobně jsem již řešil dva úrazy u naší jednotky a to se potom jde od kontrolních orgánů po tom jak je odborná příprava prováděna a navíc je daleko jednodušší spolupráce s hasiči když jim něco někdo u zásahu řekne aby udělali a oni ví jak a co a ne že čumí že o tom nikdy neslyšely ani to neviděli. Pojem NL podle všeho znamená jak odhaduji zásah při likvidaci úniku nebezpečných látek. Pokud nějaký velitel dělá odbornou přípravu jednou ročně a to ještě tak že dvě hodiny něco oddrmolí a pak nechá podepsát celý rok tak to ho obdivuji, to při složitějším zásahu výkon těchto hasičů musí vypadat. Je ale důležité říci že je to především jeho vina pokud hasiči jako jeho podřízení nevědí co mají u zásahu dělat protože o některých pojmech vůbec neslyšeli a já bych se pak za svoji jednotku styděl. Ale toť můj názor, třeba si někdo myslí že to není potřeba dělat tak pravidelně odbornou přípravu. Mé zkušenosti z okolí ale tvrdí něco jiného, ať u JPO II nebo JPO III to je jedno ale provádí se zde pravidelně odborná příprava a dost se na ni klade důraz a není to třeba každý týden. Určitě však minimálně jednou za měsíc.
Toť z mé strany k odborné přípravě. ZM

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
naprosto souhlasím
Jenže při snaze udělat školení častěji, narážíme na osobní zájmy. Protože jsme na vesnici, tak je potřeba kosit trávu, vykydat hnůj králíkům atd... A velitel je jeden z nich, takže místo, aby se snažil mít jednotku co nejlépe vycvičenou a šel příkladem, tak sám jako první řve, že jsou to nesmysly a že přes sezonu je potřeba makat doma okolo domku a že to nemá význam! A Jak si vůbec představuješ jet na kondiční jízdy, když je týden před plesem a ještě je potřeba oslovit tak moc sponzorů!?
Hlavní je, aby vše papírově sedělo.

Perlička: Když byl před lety můj kamarád na výcviku v požárním učilišti a nastupoval HZS, tak mi říkal různé postřehy, které se dozvěděl. Jeden byl např: pokud z hořící budovy vyjde hasič v nehořlavém (azbezt ?) obleku, tak ho nikdo nesmí polít vodou, jinak se popálí párou. No a když jsem tohle řekl velitelovi, že jsem několik let ve výjezdu a takovou věc nevím, tak se mi vysmál, protože to je přeci JASNÉ!!! To ví přece KAŽDÝ!!! A navíc se k takovému zásahu přece NIKDY nedostaneme. Nepřeji si vidět, že by jsme jako první dorazili třeba k hořícímu paneláku a měli jít na průzkum... To by většina z nás něvěděla, co vlastně dělat!!!

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
školení
NL - znamená nebezpečné látky

Při školení na DN se školí teorie a prakticky se roztříhá vrak auta. Zkoušíme více možností, které mohou nastat u DN.

V průběhu roku jezdíme na výcviky na objektech v katastru města. Nebo přímo cvičíme na objekt HS.

Co se týče vybavení na DN tak podle toho na co se jede. Pokud je to jenom úklid tak používáme sorbenty a tmely a pokud se stříhá tak máme hydr. vyprošt. sadu, ale většinou na to přijede i jednotka HZS. Tak spolu spolupracujeme.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
A co vy ostatní?
Napište taky jak u vás děláte odbornou přípravu.

Děláte třeba i kurz pvní pomoci, kde si i vyzkoušíte jak se dýchá do mařeny a podobně? Ono když si to člověk jen přečte, tak o tom za týden neví...

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Stanislav Kaisler
For Project:
Jojo, loni jsme takové školení měli, domluvili jsme si to na základě nabídky ZZS Tábor a nemělo to chybu. Andula byla napojená na počítač a každému to ukázalo, zda při záchraně uspěl či nikoliv.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od ruská vlaštovka
2 Standa
A jaxi dopadl? Jak si te tak vybavuji, tak ty bys z ni musel udelat zepelín!

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Stanislav Kaisler
pro vlaštovku , ranní ptáče
a víš že ani ne, přeci jenom ty startky dělaj svoje :-)

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
A co například
škola smyku s CAS? Dostali jste se na ni někam? Vím, že Moravskoslezském kraji jezdívají na letiště do Mošnova. Ale údajně tam JSDH ani nemůžou. Nevíte někdo?

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Palda
zdravotní příprava
Jojo, SDH Přehořov si taky prošel zdravotní a myslim, že je to docela přínosný. Dnešní technika je super a nová andula nemá chybu. Ukazuje to celkem všechno. A zajímavý je i to praskání žeber. Prostě praxe je mockrát lepší než jen teorie

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
Tak ještě jednou
škola smyku s CAS?

Napsal: 12.05.2008 15:18
od petr petlach
odborná příprava
U nás se scházíme každý měsíc a nevidím v tom žádný problém. Dokonce se dodržují i kondiční jízdy (JPO V)

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Martin Tonhauser
Odborná příprava
V naší jednotce probíhá školení NDT co tři měsíce a to jak teoretické tak praxe. Školení první pomoci máme jednou do roka se zaměsnanci ZZS Na kondyčky jezdíme jak se dá třeba i ze všema autama. Jednou do roka si rozřežem jedno auto, prostě jak se co dá tak něco děláme. ( JPO II/2 Javorník )

Napsal: 12.05.2008 15:19
od Project
Tak to je síla!
Tak to začínám mít pocit, že jsme snad jedinní, u kterých se na odbornou přípravu s..e! Na školení pro strojníky a velitele a NDT na stanici HZS sice každý rok jezdíme, ale to je s bídou vše, co se okolo odborné přípravy u nás děje! Žádná teoretická příprava, žádná praktická příprava. A po výtce našemu veliteli ze strany HZS, že má probíhat odborná příprava minimálně čtyřikrát do roka to pouze způsobilo, že nám dal velitel papír o proškolení podepsat na valné hromadě. Takže z jeho strany nehrozí, že by měl snahu o jakékoliv zlepšení...

Napsal: 12.05.2008 15:19
od
Myslím že nejste jediní...
Řekl bych že takových je určitě víc.. Děláme to sice zodpovědněji, ale co sem četl výše, tak taky žádná sláva.... :(
Jsme JPO III, od HZS cca 13 km, máme "jen" CAS 32 T148, Avii (PS12, plovoucí čerpadlo, el.centrálu a 6 saturnů). Takže k DN leda pokropit.
Dotazy:
1. Mohl by prosím někdo zaslat link na nějakou osnovu přípravy pro zásah, nebo tak něco...
2. Nevíte kolik cca stojí vyprošťovací (komplet roztahovák a nůžky), a jak je to se školením
Děkuji.

Napsal: 12.05.2008 15:19
od
Školení
Naše jednotka před pár lety absolvovala týdení kurz v B.Poličanech (velmi dobrá úroveň) a tehdy jsme ssebou prozíravě vzali 15,16,17 leté kluky. Takže dnes tito již dospělí členové nemusí dohánět školení a my potažmo obec nemusí rok co rok posílat postupně dospívající hasiče na školení. Jinak loni jsme absolvovali školení u chemiků v CO Kamenice. Školení strojníků, VD, motorová pila atd. jsou u našeho sboru samozřejmostí.Jirka

Napsal: 12.05.2008 15:19
od
Zase já..
Beru zpět otázku ohledně vyprošťováku :D
Sto litrů a víc je moře peněz pro "chudý obecní úřad". bohužel se pomalu dovybavujeme rok po roce...