Stránka 1 z 2

Zkoušení hydrantů

Napsal: 17.05.2005 20:31
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pavel Obalil
Zkoušení hydrantů
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaká norma, která by předepisovala zkoušení pouličních hydrantů, hlavně podzemních. Jestli je předepsáno po určité době hydranty zkoušet. Mnohé hydranty jsou v takovém stavu, že je jasné, že s nimi dlouhá léta nikdo nemanipuloval. Poklopy jsou zasypané tak, že nejsou vůbec vidět, mnohdy bývá pryč i označovací tabulka. Měl jsem možnost vidět pracovníky vodárny, kteří povolovali podzemní hydrant, a nepodařilo se jim to ani po prodloužení klíče 2m trubkou z každé strany. Tak to bylo zarezlé. Takový hydrant by asi při požáru moc platný nebyl. Tak bych se chtěl zeptat, zdali je po určité době předepsána zkouška funkčnosti a např. i tlaková zkouška. Nejsem hasič, spíš se jen zajímám o vodařinu. Děkuji za odpovědi.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
hydrantová síť
v české republice je v katastrofálním stavu,nevím jak zkoušení ale tomu by pomohla pouze celková rekonstrukce za desítky milionu korun,které tento stát nemá a ani mít nebude,takže o tom si mužeme jako hasiči nechat pouze zdát a těšit se pouze na to až se nám ozve při dálkové dopravě vody řidič T 815 CAS 32 že někde zapadl.Co by jste taky v tomto státě chtěli,sic jsme v EU ale až dostanem euro tak náš stát vyhlásí snad konkurs,tu komedii radsi ani nechci videt :D

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin Michal
hydranty
Tak to musím zaklepat. U nás v obci jsme jich pár podzemních vyzkoušeli a všechny až na jeden byli funkční. A ten jeden měl ulomenou jednu patku nebo zub, jak chcete, na připevnění nástavce. Jinak jsme povolili všechny hydranty i když nějaké jsme opravdu museli hledat. Pravdou je že náš vodovot je cca 15 let po vybudování. I tak, nevím jak je to možné asi tím zvětšením odběru, tekla potom u baráků, kde jsme hydranty napíchli, chvíli nějaká divná voda. Takže to dopadlo jako v Čechách vždycky "Pro dobrotu na žebrotu" tak nás pěkně pochválili.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin Kuna
Kontrola hydrantů
Podzemní hydranty jsou v katastrofálním stavu snad uplně všude. Ze skušenosti si myslím, že by se měly preferovat nadzemní hydranty.Hydranty (podzemní i nadzemní) jsou součástí vnějších požárních vodovodů a tím i zařízení pro zásobování požární vodou a tím i požárně bezpečnostním zařízením (viz §2 odst. 4) písm. e) vyhl. 246/2001 Sb. v platném znění). Na požárně bezpečnostních zařízeních je nutné provádět kontroly, údržbu a opravy dle § 7 téže vyhlášky. Za udržování provozuschopnosti požárně bezpečnostního zařízení odpovídá právnická nebo podnikající fyzická osoba, která tento požární vodovod potřebuje k provozování činností (stanoveno dle schválené projektové dokumentace) nebo ho provozuje (napsáno velmi obecně). Normativním požadavkem uvedeným v §7 odst. 4) výše uvedené vyhlášky je např. ČSN 73 0873.S přáním hezkého dneMartin Kuna

Napsal: 12.05.2008 15:18
od petrhr
Hydranty - kontroly
Jen si k příspěvku Martina dovolím doplnit, že podle citovaných předpisů se kontroly požárních hydrantů provádí 1x ročně a to včetně funkční a tlakové zkoušky. Za její provedení odpovídá majitel vodovodu jehož jsou součástí, pokud není tato povinnost přenesena smlouvou na provozovatele vodovodu. Protokol o výsledku těchto zkoušek je součástí požárně technické dokumentace obce.Zdravím, Petr H.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pavel Obalil
Rezavá voda
Pro Martina: Je normální, že když se pustí hydrant, poteče v domech, připojených na stejné potrubí (řad) chvíli rezavá voda. V potrubí jsou usazeniny, které jsou tlakem vody drženy při stěnách potrubí. Při odběru vody z hydrantu dojde k poklesu tlaku a zvýšení průtoku. Usazeniny jsou tak vyplaveny do vody a tak zaneseny až do domovních rozvodů. Záleží to hodně na tom, jak silné je potrubí a jaký je v něm tlak-tedy jak výrazný pokles tlaku způsobí odběr z hydrantu. Jinak u nás v Plzni máme raritu-podzemní hydrant umístěný mezi kolejnicemi tramvaje. Ne mezi směry, ale mezi kolejnicemi jednoho směru. Je to u nádraží. Ty patky či zuby, prostě příruba na hydrantový nástavec, myslím že to má název "zázubec".

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karel z podkrkonoší
Hydranty - věc k nezaplacení
U nás ve vsi máme celý rozvod vody v polyetylenu, hlavní řád je tuším 140 mm a hydranty nechal starosta udělat někde i po méně než 100 m. Jiř jsme měli mořnost je několikrát při zásahu použít. Kluci je dvakrát ročně odpustí-odkalí a pohyblivé součásti nakonzervují. Potom jsou použitelné kdykoliv. Ale je asi nedostatek, že se o kontrolách píše jen do jakéhosi sešitu na obci. Ale jen když z nich teče voda!!!V létě při soutěži bereme i z hydrantu vodu, zaplaťpánbůh je ji dost " Ona se bere z jeskyní, a tam ji je.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Mara
Ahoj a musí se ta skouška hydrantů někde hlásit.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karel z podkrkonoší
TO: Mara
Kus papíru o zkoušce hydrantů se ukládá na obci.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Mara
A jak je to z dodávkou vody z hydrantu třeba na soutěže atd.(už jsem to viděl že brali vodu z hydrantu na souťěž nejni to plýtvání pitnou vodou

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Karel z podkrkonoší
Pro Maru
Odběr vody musí povolit správce vodovodu, ve většině obcí to je starosta. A když je vody dost neškodí propláchnout vodovodní řád.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Tomáš Otčenášek
A co
ten zkur* sterk v potrubi? da se to nejak resit, jinak nez ze vypustim "cele jezero"? neexistuji treba nejaka sitka pod hydrantovej nastavec, nebo ja nevim, prechody B-B se sitkem? Se mi uz asi 15x stalo (nastesti pri kropeni zelene) ze se mi kaminek sekl v proudnici, jsem musel nechat zastavit hydrant a klacikem, pak uz sroubovakem, ho vysekavat ven.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Emanuel Došlík
Hydranty
Je vše pěkné co tu píšetete,ale u nás u si vodaří došlápli i na hasiče. Odběr vody nejen že chtěli hlásit, což se nakonec naštěstí neděje, ale platíme si tzv. paušál na rok. Podle zákona mají všichni hasiči vodu z veřejných hydrantů zadarmo jen v případě požáru!! Soutěže a vícvik se hold platí. Ono to naštěstí není tak moc. Zdravím severomoravské vodovody a kanalizace.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jiří Adamec
V čem to je ...
... co bývá nejčastěji nefunkční. Zatím víme jen o uražené, ulomené nebo zatuhlé hlavici, a jak tomu předcházet??? U nás na vsi se voda teprve zavádí, takže hydranty teprve budou - nadzemní, je i u nich nějakej obvyklej ořech???
Bylo by fajn to trochu rozvést a poradit si. Co třeba s hydrantem, když to či ono nejde, jak má.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pecan
To: Ottík
x

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pecan
Nadzemní hydranty
U nás v obci máme dva nadzemní hydranty. V zimních obdobích jsou téměř nepoužitelné protože když se do horní časti hydrantu dostane voda a pak zamrzne tak nám začnou ustřelovat šruby v dolní části. Byli jsme to reklamovat u VAKu a ti nám řekli že je to špatně nainstalované, ale že bohužel zrovna nemají dost lidí aby nám to mohli opravit. Nabídli nám že si to můžeme opravit sami a že nám tu práci zaplatí, ale zase kdyby jsme to zmrvili tak by po nás chtěli náhradu škody. Už tři roky se s nimi dohadujme.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Project
Hydrant
My jsme si nechali udělat dokonce částečně sponzorsky stavební firmou odbočku z vodovodního rádu přímo do zbrojnice. Takže pokud to jde, jezdíme na vodu ke zbrojnici. Navíc se tam auta pohodlně vyhnou...

Napsal: 12.05.2008 15:25
od Martin Dvořák
zkoušení hydrantů
Při zkouce hydrantů se zkouší průtok a tlak. Připoměl by mi někdo jaké hodnoty musí splňovat hydrant ?

Napsal: 12.05.2008 15:25
od Jirka Čuřík
Re: Zkouška Hydrantů
TAky se chystáme zkoušet hydranty a tato otázka není vůbec od věci.
Jaké mají být hodnoty toho hydrantu na výtlak a na průtok????