Stránka 1 z 3

zdravotníci (hasiči) u zásahu

Napsal: 08.05.2005 17:12
od Návštěvník

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Tomáš Vacek
zdravotníci (hasiči) u zásahu
jakou máte zkušenost se zdravotníky u zásahu,autonehody atd.,Mám na mysli příslušníky HZS a členy JSDH,kteří mají zdravotnické vzdělání nebo spec. kurz.Jaké vybavení máte ve výjezdových automobilech?Sám jsem vystudoval zdrav.školu a jsem velitel JPO3.děkuji za odpověď Tomáš Vacek SDH Kejžlice hasici.kejzlice@hasic.cz -

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Marek Motyčka
PNP
Slysel jsem ze spluprace prislusniku HZS a JSDH pri poskytovani prvni pomoci treba pri dopravnich nehodach apod.. je vynikajici. Ale i sam jsem videl na ukazkach jak hasici umi vyborne prvni pomoc apod...Marek

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin
PARAMEDIC ??
v hasicu v USA tam maj PARAMEDICy kteří jsou něco jako záchranka ,u nás je myslím doktor ve výjezdové jednotce,jen nevím jak to má s odborností?jaké dělá zkoušky atp aby mohl být paramedicem nebo jak se tomu u nás říká?určitě to musí být minimálně jeden člen RZA na výjezdu k DN

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Tomáš Bártek
...
Pokud já vím tak u ZZS jsou jak záchranáři tak zdravotníci (menší kvalifikace než záchranář). Co se USA a dalších jiných zemí týče kde jsou paramedici tak ti mají odbornost asi něco mezi našima zdravotníkama a záchranářema a jejich hlavní úkol je udržet pacienta naživu a co nejrychleji jej transportovat do nemocnice protože v těchto zemích nejezdí ZZA ani s lékařem a ani lékař osobním vozem k zásahu (jako v Praze, typ "rande vů" - nevím jak se to píše, omluva).Co se HZS týče tak nevím jak je to se zdravotníkama ale vím že hasiši kteří jezdí s RZA mají speciální kurzy na první pomoc.Jak je to přesně si tady rád počtu až to objasní někdo kdo to ví přesně:))

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Ex-professo
Trochu to přirovnám
Na 14ti denním kurzu RZA je zdravověda opravdu dobrá a já bych ji přirovnal k americkým Paramedic B ( basic = základ ). Po absolvování VOŠ zdravotnické tzv. Diplomovaný zdravotnický záchrannář ( přirovnání Paramedic T ) , který má už nějaké pravomoci a může vykonávat nějaké výkony ( také sestra s ARIP ) . Ale není to ještě tak jednoduchý, neboť dále musí splňovat některé podmínky, jako třeba 3letá praxe pod dohledem lékaře, získat licenci, aj. Je ještě jeden kurz pro řidiče sanitek. Ten má dost hasičů a říkají si paramedici. Nejsem si jistý, jestli je to to pravé ořechové ( ten název ). V každém případě jedině dobře za každého zdravotnicky vzdělaného hasiče. Jinak tyto a další info můžete získat na webu www.zachrannasluzba.cz

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Ex-professo
Dodatek
Praxe je praxe :-)))

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jakub Kozák
Paramedik
I naši hasiči mají paramediky, alespoň jsem to teď nedávno četl v nějakém článku - "... paramedik hasičů zahájil oživovací pokusy..."

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pavel Cox
Paramedik
Re: J.Kozák - Pochybuju. Nevím nic o tom, že by existoval studijní obor, nebo jakákoliv kvalifikace s názvem Paramedik. Každej si tím u nás označuje co chce. Většinou se Paramedik označují záchranáři se SZP (střední zdrav. vzdělání - většinou zdrávkou). Asi kvůli cizincům, nebo že to vypadá líp než označení sestra (asi).

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jakub Kozák
RE: Paramedik
No jak rikam - jenom jsem to cetl, vetu takhle napsanou, taxem myslel... :-)

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pavel Cox
Re: Jakub - paramedik
:o) Von je to problém. Když řekneš, že na místě byla sestra, tak si každej představí pěknou "buchtu" s vyvinutým poprsým - a von to vošklivej fousatej chlap. :o)No a navíc ani naši vedení ZS kolikrát neví jak pojmenovávat svoje lidi, aby bylo jednoznačný o koho jde ( v Německu mají asistenty ZS, USA paramediky - vše profese vyloženě pro záchranku a nahrazující do určité míry lékaře). Tady máme SZP (střední zdravotnický personál - do teď zdrav. sestry).

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Tomáš Bártek
zavádějící
nevím ale myslím že pojem paramedic je v čr hodně zavádějící protože to není ani záchranář ani zdravotní sestra...a proč by se nemohl používat pojem zdravotní bratr? nebuďme zaostalí, v mnoha zemích je tento pojem již naprosto běžný a myslím že je všem jasné že u ZZS nejezdí jen ženy...

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Jan Kozák
Paramedik v ČR není
No ja pracuji u ZZS a to že tu jsou Paramedici otom nic nevym.Každý kdo pracuje u ZZSv pracovnim zařazenim řidič záchranář musí nejprve prodělat kurz DRNR po roce praxe postoupí na další kurz RZP a pak nastoupí do Brna na roční dálkové stud.na to aby mohl jezdit RLP a nebo RV.No podle mejch poznatků,lidi od HZS ČR a lidi od HZSP a SDH,jsou školeny na P.P. v základních kurzech a v kurzech RZA.A pak jezdí 1xročně na školení k nám na ZZS.Ale vžádném případě to nejsou paramedici.V dnešní době je v ČR.obor záchranář.Osazení vozu RZS:RLP-řidič záchranář,sestra záchranářka,lékař. RZP-řidič záchranář,sestra záchranářka. RV-řidič záchranář,doktor. DRNR-řidič převozák.Má nikdo jiné skušenosti tak ať mi je napíše ník hašouni.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Martin Vavroš
Paramedik ?
Potvrzuji,že vzdělání paramedika má v ČR jen několik lidí,kteří toto studium absolvovali v USA,nebo v zemích,kde je tento studijní obor.Mnoho záchranářů u nás se tímto názvem honosí,ale neoprávněně.U nás studijní obor Paramedik neexistuje.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Emmie
záchranář
Jen chci doplnit, jak už bylo myslím řečeno, dá se u nás vystudovat obor Diplomovaný zdravotnický záchranář (3 lété studium). Troufám si tvrdit, že takový člověk se pak u HZS může (ne oficiálně) označit klidně paramedic. Na označení vlastně nezáleží, protože je především důležité aby uměl např. u nehody dobře poskytnout PNP. Jeho možnosti jsou ale podle mě limitované prostředky které HZS (zcela pochopitelně) k poskytnutí první pomoci má.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Ex-professo
Bohužel
není u nás zažito, že by mohl hasič v případě potřeby např. zajistit žílu a nechat kapat FR. A asi jen tak to nebude, neboť toto vzdělání není podporováno vedením HZS. V některých oblastech, kde dojezd ZZS je delší, by se to hodilo. Ale jak jsem již psal, praxe je praxe a někdy stačí se nebát poskytnout PNP. Celkem dobře to vyřešil nějaký kraj, kde chodí hasiči na praxi k ZZS. Na nákup EAD asi taky jen tak nebude. Ostatně by mě zajímala reakce zraněného ( při vědomí ) na hasiče, který se mu v zásahovém "úboru" chystá zajistit žílu:-))) No, prozatím nám bude muset stačit umět dobře polohovat, vyprošťovat a transportovat zraněného. I to bývá docela zásadní věc při záchraně života a zdraví postiženého.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Václav Pěchouček
...
Osobne si myslim ze alespon 2 clenove JPO I, by meli prodelat kurz zachranáře (v zahranici oznacovane paramedic)... kdyz budu prirovnavat, napr. k USA kde hasici vyjizdi ke kazde banalnosti, jelikoz maji vetsi pusobnost nez RZA (patri pod nemocnice a obsahuji vetsinou 2 paramediky bez doktora), se tato metoda osvedcila. U nas kde vetsina ZZS primo sidli v skoro kazdem okrese, to neni az tak zhave ... K tem oborum, v CR muzete vystudovat obor DZZ (diplomovany zdravotnicky zachranar), ktery je ukoncen Bc. ci DiS. V zahranici jste automaticky akceptovani jako paramedik, zachranar ma v ramci sveho oboru praxi, kde slouzi pod doktorem a tudiz po vystudovani muze bez dozoru doktora pacienta ruznymi spusobi stabilizovat (intubace, infuze, podavani urcitych leku, rozhodnuti o stavu a jeho poradi prevozu (u katastrof)) . Zdravotnik nema studium ukoncene jako Bc ci DiS, zdravotnika si muzete udelat v ramci CCK, ci ruznych organizaci. Pro praci bez dozoru lekare si musite udelat nadrstavbu zachranare, to je t adalsi 3 leta praxe, zdravotnici vetsinou ridici dnesnich RZA.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Ex-professo
Strašně nerad bych se pletl
, ale nemáte pravdu. Pokud to někde u nás takhle funguje, tak se vysvětlujou i ti rádoby "paramedici" u hasičů ( nějací hasiči mají VOŠ školu ) .

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Václav Pěchouček
studium
ano, je mozne ze to jsou vystudovani paramedici. Zalezi co meli ve svem studiu na VOS za obory. Nevim presne co se na VOS pro hasice studuje, ale je mozne ze tam muze byt pridelana vyuuka tez z oboru zachranare a tim padem by se vystudovany hasic mohl pokladat za zachranare.

Napsal: 12.05.2008 15:18
od Pavel Cox
Intubace záchranářem? :oO
V USA to může dělat Paramedic, pokud má na to atest, který si musí každým rokem obnovovat a zároveň dokladovat praxi (aspoň co já vím). Ale záchranář u nás? KDE? Pak si musíme vysvětlit asi trošku legislativu. Jaké je vzdělání záchranáře (+vyhlášky) aby mohl intubovat?Zdravotnické vzdělání u ZZS: řidič DRNR - 120 hod. kurs, řidič RZP - 300 kurs + praxe řidiče DRNR, řidič RLP (tady už z hlavy nevím), SZP - střední zdravotnický pracovník, neboli zdrav. sestra a teď i onen "záchranář" - název trochu nešťastný, protože doteď se záchranářem označoval NZP - nižší zdravotnický pracovník, většinou řidič DRNR, RZP. Ale nevim o tom, že by i sestra U NÁS mohla vůbec intubovat, natož potom samostaně. Dlouho se vedla polemika jestli smí vůbec defibrilovat i za použití poloautomatického defibrilátoru, protože jestli použiji správnou formulaci, veškeré invazivní výkony náleí do péče lékaře. Musíte si uvědomit, že záchranná služba funguje podle prehistorického zákona odvíjejícího se ze starého Zákona o zdraví a péči lidu ze začátku 60-ých let, kde se vůbec s takovými technologiemi které nyní jsou vůbec nepočítalo. tehdá začala léčba až vlastně v nemocnici. Kdežto dneska je vlastní záchrana distribuována na místo události. To je radikálná změna, která začala až v průběhu 70-ých let, kdy se náhled na záchranku radikálně změnil. Zatímco americký paramedic má legislativu šitou na míru a pracuje podle pevně danejch protokolů, které jsou každým rokem aktualizovaný, tak u nás dříme hluboký socializmus, nebo ne socializmus, ale legislativa za kterou by se nemuseli stydět za Marie Terezie.