Stránka 1 z 3
Názor hasiče na rozdělení „mokrý versus suchý hasič“
Napsal: 10.03.2012 19:23
od Jakub Kozák
Do redakce nám dorazil názor jednoho z hasičů denní směny, který si nepřál být jmenován. Zveřejňujeme tedy níže...
Milí čtenáři,
rozhodl jsem se napsat toto vyjádření, jako reakci na názory, které se v posledním měsíci objevily v některých médiích, a které si kladou za cíl pošpinit denní směnu Hasičského záchranného sboru ČR (dále i „HZS ČR“), zejména tím, že jsme nyní v očích veřejnosti k ničemu, a které dále hlásají: „propustit nepotřebné úředníky!!“.
Já sám již sedmým rokem pracuji jako příslušník denní směny u Hasičského záchranného sboru ČR na oddělení prevence. Toto povolání jsem si vybral již jako malý kluk, kdy jsem si myslel, že hasiči jsou čestní, odvážní, chytří, ale především týmový kluci.
Po svém nástupu a v rámci výcviku jsem se pohyboval na hasičských stanicích v kraji, kde mé představy o hasičích (až na pár výjimek) byly zcela naplněny. Kluci byli perfektní, ochotní, nápomocní a přijali mě do svého kolektivu. Posléze jsem nastoupil na oddělení prevence jako kontrolor při výkonu státního požárního dozoru.
Nechci ale odbíhat od tématu, se kterým bych Vás rád chtěl seznámit, a který už nemohu nechat bez povšimnutí, protože se velmi dotýká a poškozuje nejen denní směnu HZS ČR, ale hasiče jako celek. Jak jste si mohli dobře všimnout, zmínil jsem hasiče jako celek, protože dle mého názoru neexistuje rozdělení hasičů na tzv. mokré a denní. Dle mého názoru, pokud má HZS ČR bez problémů fungovat, musí hasiči tvořit tzv. jednu velkou rodinu a držet při sobě.
Dle mého názoru je HZS ČR sestaveno z denní směny, výjezdových hasičů a občanských zaměstnanců, kteří tvoří jeden velký celek. Tito lidé, i když je dnešní doba velmi tvrdá, mezi sebou spolupracují, jak se jen dá. Někdy těžce, někdy lehce, záleží na situaci, která je v momentálně v řešení. Každopádně si myslím a dle mých zkušeností při ostrých zásazích jakožto vyšetřovatel požárů si myslím, že výjezdoví hasiči by se bez dalších osob sestávající se z denní směny neobešli. Někteří si myslí, že by si vystačili sami, ale opak je pravdou. Podle mě se jedná o výjezdové hasiče, kteří myslí jednak sobecky a neuvědomují si, co vše se skrývá za povinnostmi a oddanou prací příslušníků denní směny (v pracovní dny: každý den, ne jen jednou za dva dny). Možná bych to definoval, že jsou zmatení a především neznalí poměrů.
Pokud se navíc v médiích objevují články, které podtrhují fabulaci, že „úřednický aparát“, tedy i denní směna, jsou přebujelé, pak v očích veřejnosti naše reputace silně klesá a v případě výkonu státního požárního dozoru, kdy jednáme s lidmi na veškerých možných úrovních řízení, se s tímto problémem setkáváme. Nemusím Vám popisovat arogantní jednání u některých z těchto osob např. s prováděním požárních kontrol v souvislosti se zveřejňovanými informacemi, kdy jsme byli nazváni úředníky jakožto řídící složkou výjezdových hasičů, kteří jim domy před požárem neuchráníme.
Kdybychom provedli veřejný průzkum v řadách veřejnosti a položili dotyčným otázku „z koho všeho se skládá HZS ČR“, myslím, že by odpovědi byly převážně „z výjezdových hasičů“, protože jsou velmi dobře vidět a slyšet. Popravdě, kdyby u HZS ČR neexistovala preventivně výchovná činnost a někteří příslušníci nespolupracovali s lidmi od médií, nebylo by po denní směně HZS ČR ani vidu ani slechu. Jen v našem kraji provedli příslušníci prevence v řádech stovek požárních kontrol za rok (jednání na úrovni slušnosti a formálnosti s jednotlivými statutárními orgány společností), informovali veřejnost o různých nebezpečích (např. požár, dopravní nehoda), zúčastňovali se různých akcí s veřejností (i společně s výjezdovými hasiči, protože denní směna je bere jako nedílnou součástí HZS ČR a jsme jeden tým!!). Nechci dělat rozdíly, ale můj názor je takový, že výjezdový hasiči by se bez denní směny neobešli a myslím to tak, že např. bez oddělení služeb by např. nedokázali ani vyjet k mimořádné události – návaznost na vozový park, chemicko-technickou službu, komunikační technologie a další, bez oddělení prevence by nedisponovali odborností v rámci požárně bezpečnostních zařízení, na úrovni zpracované dokumentace požární ochrany (např. dokumentace zdolávání požárů, která je uložena u jednotky HZS ČR), úroveň provedení staveb a jejich zabezpečení protipožární technologií (např. snížení možnosti ohrožení zasahujících hasičů ve složitých objektech) a takto bych mohl pokračovat dalšími příklady.
Jsem přesvědčen, že když píši tyto řádky, mluvím za mnoho svých kolegů. Podporuji proto větší osvětu veřejnosti, co se týká různorodosti práce denní směny. A věřím, že jak někteří naši kolegové, tak hlavě běžní občané, pochopí důležitost této práce, i když nejezdíme k zásahům.
hasič denní směny
Napsal: 10.03.2012 21:27
od hasič 77
No a teď tu o červené Karkulce.
Napsal: 10.03.2012 21:50
od Honza
souhlasím s hasičem co tohle napsal,vyštřovatelé jsou důležití,ale může mi třeba vysvětlit proč tu je třeba "zástupce kanceláře ředitele","Ředitel kanceláře velitele" a kdoví co se ve vedení ještě skrývá... tyhle posty jsou zybtečné.
Napsal: 10.03.2012 22:03
od y x
Zajímavý názor, ale proč OSH pořád říká, že má být propuštěno až 3000 hasičů z výjezdů a rušit se má 2/3 stanic? jestli táhneme za jeden provaz, tak vše rovným dílem.
Je divné, že rozpočet HZS v roce 2002 byl kolem 4,5 miliardy a pak přišlo doplňování a vytváření míst na zřízených krajských HZS a najednou jsme v roce 2006 byli téměř na 8 miliardách. Počty lidí u HZS šly nahoru, ale počty výjezdových stagnují, v dnešní době systemizace klesají. Ano, došlo k nárustu platu, ale vzhledem k celkovému rozpočtu bychom byli tak na 5,5 miliardách. Nemyslím si, že výjezdový hasič má problémy s prevencí, ale problémy jsou s náměstky, zástupci, vedoucí oddělení atd - nezdá se ti, že těch vedoucích na jednom úseku je až příliš? Druhá věc: proč má HZS tolik právníků v uniformách, proč je tolik lidí v uniformách a využívají, dokonce se nebojím říci zneužívají práva a výhod uniformovaných (ekonomický úsek, právníci, atd?) Každá chytrá obec má v dnešní době právníka nasmlouvaného.
Proč když chcete táhnout za jeden provaz nejste v odborech, jako většina výjezdových?
Chodíte do práce soboty, neděle, svátky atd, když máte stejnou tabulku, která je výsměšně pro výjezdové navýšená pouze o 10%?
Proč nemáte stejné podmínky pro splnění zdravotních a fyzických testů, když jsme na jedné lodi?
Myslíš si, že výjezdový bude schopen v 55 letech dále fungovat (neuváděj mi tu prosím 5 až 10% výjimky).
Zatím co u Vás si dovolím říci, že tato práce se ve věku 55 dá vykonávat ještě dalších 10 let - čili do důchodu. Další bod renty?
Takže, pokud za jeden provaz, tak logicky a ne systémem. My nic, bez nás se neobejdete, ale vy si ze svých 6600 výjezdových uberte 3000 a poruště 2/3.
Vraťme vše zpátky na okresy, zrušme kraje (tím o své místo nepřijdeš) a bude klid? My se neobejdeme bez Vás, bez SDH, ale hodně funkcí z krajů nám rozhodně chybět nebudou.
Hezký večer.
Napsal: 10.03.2012 22:27
od janprvni
Jeden VELIKÝ souhlas s yx.
Napsal: 11.03.2012 08:44
od Petr
Jedna loď to snad nééé. ))) Proč nejsou hasiči denní směny ( suchý ) v odborech? No protože by mokří hasiči měli přehled jaké jsou velké odměny u denních příslušníků. Atd. To není jedna loď o které kolego mluvíš.A jak se tu už psalo trnem v oku není prevence.
Napsal: 11.03.2012 09:05
od Petr
Co se tu bude stále lhát.Kancelářský aparát je přebujelej.Proč se to stále obhajuje.Jak to šlo pod KRAJE tak se to vše zvedlo.A jiné další - Centralizace OPIS na KOPIS co ta stála peněz a lidí je tam víc o ty vedoucí.Kdo je v systemu má jasný přehled.Dávno nejde o lidi ale o to zda je dobře vyplněný papír na papír.
Napsal: 11.03.2012 09:14
od Jiří Kliment
Když už jsme u těch lodí - nikdo nezpochybňuje potřebu kapitána, lodivoda, kuchaře,kormidelníka či sboru lodních důstojníků. Ovšem je li tento sbor početnější než počet lodníků a veslařů je asi něco špatně, ne? Zejména pokud se důstojníci chystají vyházet další lodníky přes palubu.
Napsal: 11.03.2012 10:51
od pupic
Také souhlas s yx jedna loď rozhodně nejsme a jak se řiká všichni jsme si rovni ale někteří rovnější...jak se tu autor textu ohání každý den do práce né jen jednou za dva dny tak by chtělo hlavně upozornit jak výjedový hasič který jde jen jednou za dva dny do práce je v práci 240 hodin měsíčně a né jen 160 tak jako ten kdo musí chodit každý den pracovat a to nepočítam svátky...to mi nepřijde jako jedna loď
Další říklad jedné lodi je platová tabulka...ano výjezdový hasič má o 10% navýšený plat ale je převážně ve 3. třídě pár techniků ve 4. pár VD v 5. a jeden VČ na směně v 6.
narozdíl od těch co s nimi plujou na jedné lodi a jsou všichni ve třídách 6. a výše jen pár jich je v 5.
o hodnostech stříbro versus zlato a odměnách ani nemluvim.
a proč když jsme všichni na jedné lodi tak máme jiné fyzické a jiné přezkoušení které mají opět jen výjezdoví hasiči...
všichni lidi to dobře vidí a ví kteří hasiči jsou pro ně platní a kteří jim vždy pomůžou narozdíl od těch teří sedí v kancelářích a hrajou si na manažery.
Napsal: 11.03.2012 11:22
od Kouba
Souhlasím s hasičem 77.
Napsal: 11.03.2012 12:43
od Roman Žilka
Pane nejmenovaný kolego:
NIKDO nechce rušit denní směnu. Aspoň nikdo z mokrých hasičů. Všichni víme, kdo jsou na denní a taky víme, koho potřebujeme. Jenomže od roku 2001 po vzniku krajů stoupal počet denních na krajských ředitelstvích geometrickou řadou. Proti těmto zbytečným lidem se bojuje, ne proti službám, vyšetřovatelům nebo SPD. A pokud jste opravdu na prevenci, pak musíte vidět sám, jak se situace za posledních 11 let radikálně změnila. Jak rostl rozpočet HZS ČR, ale na výjezdu to moc poznat nebylo. Naopak nám tehdejší krajský ředitel do očí lhal, jak jsme na tom špatně, jak nám pořád klesá rozpočet a jak musímě šetřit. Zajímavé bylo, že ve skutečnosti peněz přibývalo. A tyto peníze šly jen a pouze na zbytnění byrokratického aparátu.
No a teď, když se začalo šetřit, tak se mají propouštět hasiči z výjezdu a zavírat stanice? A proč se nemá sáhnout do té přebujelé byrokracie?
A jen poznámku na závěr - počet denních příslušníků na ÚO je stejný jako před vznikem krajů a tehdy HZS ČR fungoval. Od té doby se ale mnohé změnilo. Máme navíc kraje, fungujeme dál, ale lidi "dole" už jsou docela hodně naštvaní. I proto, že kromě své práce musí pořád dokola myslet na to, kdy si nějaký ouřada vzpomene a přijede je přezkušovat z něčeho, co si nastudoval podle brožurky.
Napsal: 11.03.2012 14:20
od pupic
Přesně tak naopak se ještě počet denních příslušníku ÚO zvýšil a k tomu přibila krájská ředitelství a generální...
a to přezkoušení je stejnak jen odpověd na to že se o úřednících začalo i na veřejnosti povídat a proslíchat že jsou zbyteční...tak ted budou šetřit státní peníze že se budou několikrát měsíčně projíždět na ÚO na přezkoušení
Re: souhlasím a nestačím se divit
Napsal: 11.03.2012 16:33
od oli
janprvni píše:Jeden VELIKÝ souhlas s yx.
souhlasím a nestačím se divit jak najednou chtějí držet dohromady a co bylo doposud!!!!!!!!!!!!
Re: přesně tak
Napsal: 11.03.2012 16:39
od oli
Roman Žilka píše:Pane nejmenovaný kolego:
NIKDO nechce rušit denní směnu. Aspoň nikdo z mokrých hasičů. Všichni víme, kdo jsou na denní a taky víme, koho potřebujeme. Jenomže od roku 2001 po vzniku krajů stoupal počet denních na krajských ředitelstvích geometrickou řadou. Proti těmto zbytečným lidem se bojuje, ne proti službám, vyšetřovatelům nebo SPD. A pokud jste opravdu na prevenci, pak musíte vidět sám, jak se situace za posledních 11 let radikálně změnila. Jak rostl rozpočet HZS ČR, ale na výjezdu to moc poznat nebylo. Naopak nám tehdejší krajský ředitel do očí lhal, jak jsme na tom špatně, jak nám pořád klesá rozpočet a jak musímě šetřit. Zajímavé bylo, že ve skutečnosti peněz přibývalo. A tyto peníze šly jen a pouze na zbytnění byrokratického aparátu.
No a teď, když se začalo šetřit, tak se mají propouštět hasiči z výjezdu a zavírat stanice? A proč se nemá sáhnout do té přebujelé byrokracie?
A jen poznámku na závěr - počet denních příslušníků na ÚO je stejný jako před vznikem krajů a tehdy HZS ČR fungoval. Od té doby se ale mnohé změnilo. Máme navíc kraje, fungujeme dál, ale lidi "dole" už jsou docela hodně naštvaní. I proto, že kromě své práce musí pořád dokola myslet na to, kdy si nějaký ouřada vzpomene a přijede je přezkušovat z něčeho, co si nastudoval podle brožurky.
Jsem rád že vidím jak od okresu kancelářství a byrokracie kyne všude stejně ještě zveřejnit jak jsou v kancelářích prapodivná místa obsazena rodinama a všichni tihle využívají LOP a jiné...
Napsal: 11.03.2012 18:17
od Martin
Nikdo ti tu nebere že denní směna není zapotřebí, nebo prevence, ale netvrď mi tu, že jsme na jedný lodi. Nevím jak je to u Vás ale třeba u nás chodíme na školení a cvičení do 150 hodin zdarma a to většinou z volna. Denní směna v pracovní době.Nemluvím o tom že o svátek jste taky doma. Opět neříkám že se nenajdou deňáci co pracují dlouho přesčas, ale většina mizí ve 3 domu. Takže pokud by jsme měli být na jedné lodi, tak by jsme museli mít i stejná pravidla a taky podmínky.Pokud tě kluci na směně přijali jako jednoho z nich, tak si toho určitě vážíš a třeba se teď k nim nechováš jako k těm posledním lůzrům. Bohužel všichni takový nejsou.Možná by to chtělo se teď na tu směnu na chvíli vrátit a upravit si úhel pohledu.
Protože právě vytváření rozdílů mezi hasiči tvoří právě denní zaměstnanci (manažeři).
Napsal: 11.03.2012 20:26
od Zdeněk Krátký
Od svých 21 let se živím jako profesionální hasič, pracoval jsem i jako velitel požární stanice poté jsem několik let dělal i požární prevenci pro firmy tak, že jsem se setkával i se suchými hasiči. Nyní pracuji jako mokrý a suchý hasič v jedné firmě. Hasičinou se živím dobrých 30 let mám řadu kamarádů mezi mokrými i suchými hasiči a proto nerozlišuji mokrý a suchý hasič. Ale co se mi nelíbí, jak narostla zbytečná administrativa a tím zbytečně i hodně zbytečných úředníků. Když vzpomenu jak jsme před rokem 89 nadávali jaký je nad náma byrokratický aparát, tak když se dnes podívám na obsazení ředitelství HZS krajů je mi z toho úzko. No co k tomu dodat doufám, že vyhazovy nepostihnou ty mokré a suché hasiče,ty potřebné, ale ty nepotřebné zbytečné úředníky jako je stavební oddělení odpovědné za výstavbu a dostavbu požárních stanic když se s tím dnes zaobírá řada firem.
Napsal: 11.03.2012 20:41
od sopťula
Na jedné lodi určitě nějsme to si vytluč z hlavy. Bez deňáku by to nešlo a nefungovalo, to máš pravdu. Ale pokud by se udělal skutečný audit a propustili zbyteční úředníci, tak min. o 50%, fungovalo by HZS mnohem lépe. Nevymýšleli by se nové siaře, dokumenty a nesmyslné tabulky. Dělala by se hasičina za mnohem míň peněz. Možná by to všechny víc bavilo.
Napsal: 12.03.2012 08:39
od ogw
Tady asi došlo k zásadnímu nepochopení prvního příspěvku... Myslím, že ten úplně první příspěvek bojuje proti tvrzení, že deňáci nejsou potřeba. Oni potřeba skutečně jsou. To že mají jiné třídy fyzických... Ano, ale proboha zkuste například sehnat člověka, který rozumí vysílačkám a technologiím a zároveň je to aktivní sportovec, případně člověk fyzicky zdatný... Případně Operační důstojník podle mě nepotřebuje být fyzicky zdatný stejně jako výjezdový hasič, ale musí umět přemýšlet... A jsem toho názoru, že jsme na jedné lodi (ano, jsem deňák, ale zároveň jsem v JSDH v JPO II a vím jak pálí oheň, svoji práci dělám s láskou, splnil se mi malý sen a v práci trávím hodně času navíc, protože mne to baví, proto mě mrzí některé výkřiky typu: "deňáci jsou zbyteční, stejně je nepotřebujeme") Stejně tak je pravdou že existují zbytečné funkce a někdy je bohužel zbytečnou dělá ten člověk, kterým je obsazena...
Zlato vs. stříbro - proboha lidi, jsou to jen frčky, mě je srdečně jedno, co na rameni budu nosit, budu-li moct z platu uživit rodinu, a budu moci nosit uniformu na kterou jsem hrdý
Platové třídy - Ano, deňáci začínají výše, ale například mě se většina příplatků netýká, takže mám méně než výjezdový hasič.
Víte ono zaměstnání na denní směně má taky spoustu nevýhod, jsme v práci každý den (ne jen jednou za 3 dny) a když už tam jsme (alespoň tak to mám já) chodí za vámi spousta lidí, jeden chce růžovýho slona, druhý hodinky s vodotryskem a třetí chce, abych ani jednomu nedal to co chce. Já osobně nejsem v jednoduché pozici, ale svoji práci dělám s láskou a z přesvědčení že má smysl. Kluci ze směny vědí, že jim vždycky rád s čímkoliv pomůžu.
Je mi jasné, že se do mě budete navážet, ale já jsem přesvědčen o tom, že na jedné lodi jsme. Pokud budeme rozlišovat na hasiče na mokré a suché a ne na ty, kteří vytvářejí hodnoty a na ty, kteří jsou zbyteční, bude to špatně...
Napsal: 12.03.2012 09:45
od Roman Žilka
To ogw:
Přečti si, prosím, velice pozorně, co jsem napsal 11. března 2012 ve 12:43. Podobný názor má většina kluků na výjezdu.
Co se týká platu, doby služby apod., tak jsou na tom směnoví hasiči bití od nabytí účinnosti služebního zákona. - tarifně jsou nízko, příplatky za soboty, neděle a svátky mělo nahradit zvýšení tarifů. Jenže původně měl být hasič ve 2. - 4. třídě, technik v páte, VD v šesté a VČ v sedmé. Zvýšení tarifu mělo být o 20%. A co z toho vzešlo? Víme všichni.
Pohotovost se hasičům nezapočítává do dovolené, do výsluhy, nikam. Dříve za to byly aspoň dvě směny náhradního volna (později dodatkové dovolené), ovšem to bylo zrušeno. Paušálně se všem prodloužila dovolená o týden, ale na výjezdu nula od nuly pošla.
Zkrátila se pracovní doba na 7,5 hodiny denně (37,5 hodiny týdně). Ale ještě jsem neslyšel nic o tom, že by náš Parlament zkrátil den o hodinu a hasič by sloužil 23 hodin. Takže zase nic.
Ozdravné pobyty se řešily tak, že ty lepší si vybrali pantáti na úřadech a co zbylo, pustili plebsu. Dneska už lázně nejsou, jen 2 týdny volna (na kterých je hasič zase bitý, protože pohotovost se nikam nepočítá a tak má nižší plat). Nemluvě o dietách, které běžně směnoví nedostanou, protože LOP mají nařízený v místě bydliště a většinou bydlí v místě dislokace stanice.
A pak se objeví info, že se budou rušit stanice, protože nejsou peníze, ale že by se pokrátily počty nadbytečných úředníků, o tom ani slovo. A začnou vycházet člůánky o důležitosti denních, ovšem o těch, proti kterým směnoví normálně nemají žádné výhrady. O přebujelé byrokracii se články nepíšou. Divíš se, že se občas v této atmosféře daří averzi směnových vůči denním? Já ani omylem.
Napsal: 12.03.2012 10:33
od ogw
to: Roman Žilka:
Já proti tomu co si napsal nemůžu říct ani popel... Je to bohužel pravda... Hlavně mi přijde, že tenhle rozruch je dělaný záměrně... Ale to je fuk. LOP u nás fungují trochu jinak než u vás. Každopádně si stojím za tím, že hasiče je nesmysl rozdělovat na denní a směnové, ale je je potřeba rozdělit na užitečné a zbytečné (ač ti zbyteční budou z denní směny) Jsem taky proti rušení stanic, mám k hasičině hodně blízko.