Stránka 1 z 2
Focení činnosti JSDH
Napsal: 28.08.2018 13:41
od Lucije Šubrtová
Dobré odpoledne,
zajímalo by mne, jak je to s focením činnosti jednotky při zásahu?
Může nečlen JSDH (avšak člen daného SDH), přijet k zásahu a fotit? Musí se řídit pokyny VZ, nebo na místo vůbec nesmí?
Myšlené je focení členů daného SDH pro archivní účely apod. (ne pro prodej, tisk apod.)
Předem díky za info
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 28.08.2018 14:04
od czechfireman
No především člen JSDHO a SDH je něco úplně jiného (ikdyž jde většinou o stejný lidi). Členové jednotek mohou pořizovat fotky a vide ale jen za účelem odborné přípravy nebo vlastní archivace. Kdyby se toho chytil nějaký dobře znalý rejpal a našel tam SPZ nebo obličeje někoho bez souhlasu, tak vás v tom může dobře vykoupat. Když to vezmeš do důsledku tak člen SDH u zásahu je to asi to samí jako včelař nebo rybář, tzn. neoprávněná osoba a VZ ho tam nesmí pustit. Je to blbý, ale je to tak.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 28.08.2018 14:52
od Lucije Šubrtová
Děkuji, rozdíl člen JSDH a člen SDH znám.
Ale právě v přítomnosti u zásahu si nejsem jistá. Co se týče GDPR, to je mi jasný. Jen mě zajímalo, pokud by se předpokládalo, že by se fotili jen členové SDH ke kterým fotograf patří, a má jejich souhlas, tak čím se to řídí...zda je prostě zákaz takových lidí u zásahu, jelikož jako nečlenové jednotky tam nemají co dělat, nebo zda mohou na místo avšak se souhlasem VZ, který řekne tam ano tam ne... Nějak přece fotografie od zásahů musejí vznikat nebo?
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 28.08.2018 16:36
od Sluníčko sedmitečné
https://www.pozary.cz/clanek/161663-kon ... cenlivost/
Dobrovolní hasiči by obecně záznamy moc pořizovat neměli. Především bych jim to zakázal jako velitel zásahu, abych měl vždy kontrolu nad tím, co bylo u mého zásahu foceno a co se může někde objevit.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 28.08.2018 20:12
od Zdeněk Szobonya
Sluníčko, my jsme JPO II a po nás třeba ty fotky z tabletu z místa zásahu operační docela vyžaduje, hlavně u nehod a ohně....
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 29.08.2018 00:07
od Sluníčko sedmitečné
K čemu by to bylo operačnímu sice nechápu, ale hlavně - kategorii jednotky jsem ani slovem neřešil.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 02.01.2019 20:44
od Michal
Ahoj, 1. věc je, že ten kdo je u SDH nemá na místě zásahu co dělat. Tam může být pouze člověk který je u JSDH ( jelikož je pojištěný zákonem, má osobní ochranné prostředky a patřičná školení aby se uměl v tomto prostoru pohybovat a pracovat )
2. Focení je v každém regionu trošku jiné, jde o vztahy s vyšetřovateli, veliteli atd. ( po nás občas kluci foto chtějí a co si budeme povídat, pokud to necpu hned na internet a je to pouze pro interní potřeby, není v tom problém )
Každopádně je důležité pokud něco někam chcete ukázat zamazat SPZ, obličeje, loga atd a uvědomit si, zda událost není v nějakém šetření policie atd a člověk by tím něco nepokazil,, nebo nedal na internet zprávu o úmrtí třeba nalezené osoby po které se pátralo dřív, než se to vůbec dozví rodina.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 02.01.2019 23:57
od mir.moule@seznam.cz
VZ zopovídá za provedení zásahu od A do Z. Jestli se mu někdo neoprávněný pohybuje ve vymezeném prostoru pro zásah a dokonce tam fotí tak za to také zodpovídá. Pokud ale někdo fotí za vytyčeným prostorem, nemůže mu to nikdo zakázat. Novináři si pořídí fotku ze vzdálenosti několika deítek možná stovek metrů a budou mít fotku lepší než ten kdo to vyfotí z 5ti metrů na mobil.
M.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 03.01.2019 06:42
od Sluníčko sedmitečné
JSDH nesmí pořizovat jakékoli záznamy osob, bez ohledu na následné využití či zamazání. Už dva roky po sobě je tento koncept v povinných tématech odborné přípravy.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 03.01.2019 14:48
od Stanislav Petrásek
Myslím, že většině členů jde nebo by mělo jít pouze o pořizování záznamů činnosti své jednotky, což za určitých okolností jde.
Zde je odkaz na koncept. Je to pouze konspekt a ne zákon či vyhláška, nicméně zákony a vyhlášky docela hezky shrnuje.
http://metodika.cahd.cz/konspekty/1-2-08.pdf
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 03.01.2019 19:07
od rowan
Jsem trošku zmatený. Jako VJ si nejsem jistý jak postupovat při zásahu. Dojedu na místo první a chci zdokumentovat stav na místě pro účely vyštřování. A logicky tam třeba pobíhají majitelé objektu a já je vyfotím.
Pořízené foto předám VZ HZS nebo vyšetřovateli. Dále je nijak nešířím. Je to dobře nebo špatně?
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 03.01.2019 20:37
od Sluníčko sedmitečné
Je to zbytečně. To po tobě nikdo nechce.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 03.01.2019 20:54
od rowan
Na školení VJ nám právě říkají ať fotíme. A prakticky si myslím, že smysl to má. Když je to u nás v obci a zadaří se, tak jsem tak o 8 minut rychlejší než HZS a to je si myslím dost dlouhá doba. třeba důrazně doporučují vyfotit rozvaděč před schazováním pojistek.
Třeba loni VZ strčil našemu hasiči foťák a řekl ať se snaží co nejvíc nafotit, že on na to nemá čas.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 04.01.2019 11:47
od Martin Kopecký
Je to zaběhlá praxe, že se občas po JSDH fotodokumentace z místa události požaduje. Dokonce je na to i položka v ZOZ - Pořizování foto, video.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 04.01.2019 22:20
od mir.moule@seznam.cz
Pánové trochu se tato diskuse stáčí někam jinam. Přečtěte si původní otázku. Za vše zodpovídá VZ, může pověřit kohokoliv kdo bude fotodokumentaci dělat. Může to být např. i domluvený člen SDH za využití statusu osobní a věcné pomoci. Musí se ale o takovou osobu postarat např. vybavením OPP. To je ale v praxi nereálné, tak že většinou pověří člena jednotky, nebo fotí sám. Určitě to nemůže být nějaký maník který zrovna jde okolo a má potřebu si vyfotit souseda jak uhořel na posteli.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 05.01.2019 11:09
od rowan
Tomu rozumím. Jen pořád nemám jasnou odpověď na to, že když tam jako JSDH dorazím první a chci fotit. Bude to v souladu s předpisem.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 05.01.2019 13:15
od Stanislav Petrásek
"Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí
nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných
osob (§ 88 odst. 1 občanského zákoníku)2
a svolení není třeba ani v případě, když se
podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu (§ 88 odst. 2 nového občanského zákoníku)"
Pokud jste na místě první nebo jediní, stáváš se VZ a konáš jako osoba ve veřejném zájmu, navíc chráníš práva a zájmy ostatních osob (sebe a podřízené hasiče - např. fotodokumentace toho proč jsi rozhodl jak jsi rozhodl; chráníš i zájmy poškozených nebo pojišťoven; poskytuješ důkazní materiál pro šetření; píšeš zprávu o zásahu - úřední účel; atd.) Funguje to ale i obráceně. Pokud se nějaká osoba domnívá, že tvé konání zasahuje do jejích práv, má právo pořídit záznam tvého jednání pro svou vlastní ochranu, zvláště když nejednáš jako fyzická osoba (Franta Vomáčka), ale jako osoba vystupující ve veřejném zájmu (Hasič). Ta problematika je daleko složitější, zvláště co se týká archivace záznamů (o zveřejňování ani nemluvím), ale shrnul bych to tak, že pokud budeš mít dostatečně silnej a zákonej důvod, tak si pořízení záznamu obhájíš. Dalo by se mluvit i o tom, že jako VZ máš povinnost pořídit záznam.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 23.11.2019 21:41
od Roman Žemlička
Chlapi, ve focení nikoho z Vás nikdo neomezuje (i když někteří z Vás máte jinou zkušenost). Někdy je to i pro nás tiskové přínos, protože jste na místě jako první.
Problém je v jiné věci, a to ve zveřejňování fotografií. Každý pochopí, že v dobrém úmyslu dáte upravené foto (rozmazané SPZ, obličeje atd.) na stránky JSDHO. Jak už zde bylo v jednom příspěvku napsáno, právníci - a to nejen z pojišťoven, podle těchto fotek dovedou někdy svého klienta "vysekat" z maléru. Nehledě na to, že tímto zveřejněním
můžete narušit probíhající vyšetřování vedené Policií ČR a nebo hasiči. Třeba takové
smrtelné nehody dáváme na web (nebo i nedáváme) až po domluvě s policií, která nám dá informaci, že pozůstalí už byli informováni (a to se někdy podaří třeba až za 24 hodin nebo i déle). V případě požárů můžete nechtěně poskytnout důležité indicie a zkomplikovat vyšetřování. A vyšetřování nikdy netrvá jak v televizi 45 minut. To se táhne kolikrát i měsíce. A kdo jde do průseru? Tiskový mluvčí HZS, ne Vy. A je marné vysvětlovat kriminalistům, že nemůžete ohlídat všechny, kdo na místě události fotí. Zvláště v dnešní době sociálních sítí ... Pokud tedy potřebujete zdokumentovat činnost jednotky uveřejněním fotografií, uveřejňujte takové, kde jsou členové jednotky u zásahové techniky nebo když provádí hašení, celkový pohled na hořící stavbu či automobil nebo pohled pouze na část auta, kde odpojujete akumulátor, něco uvazujete a pod. A nebo se odkažte na fotodokumentaci příslušného HZS, jak už zde taky někdo uvedl.. A ještě se o tom můžete dočíst na
http://m.oshzdarns.cz/assets/File.ashx? ... menty=1412 a nebo na
https://www.uoou.cz/stanovisko-c-12-201 ... 17/d-27693. Děkuji všem za spolupráci.
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 23.11.2019 22:02
od Michal -miw- Šafus
Zase z druhé strany, to samé by mělo platit pro HZS. A v mnoha krajích neplatí...
Dnes nejsou výjimkou kraje, kde mluvčí hodně často neví, která bije (a to říkám jako redaktor...) a na Twitteru, Facebooku a jinde deset minut po příjezdu k tragické nehodě jsou fotky. Detailní fotky a sem tam se i nějaká mrtvola nebo RZ podaří.
Přesně to, o co je žádána dobrovolná jednotka, jako na běžícím páse porušuje HZS. V rámci "aktuálnosti" a "prevence". A policistům se to právem nelíbí :-)
Re: Focení činnosti JSDH
Napsal: 23.11.2019 22:54
od papun
Trošku mimo původní téma, ale snad neurazí. Občas zde na webu jsou články z událostí a někteří dokumentaristé HZS z toho dělají trošku i umění. Jaký máte na toto názor. Aktuálně třeba zde:
https://www.pozary.cz/clanek/220955-ses ... sove/#2325