Stránka 1 z 1

JPO 5

Napsal: 01.10.2015 21:32
od Zlaťáček
Dobrý večer měl bych pár dotazů k jednotce SDH spadáme do JPO 5 na internetu jsem toho moc nenašel tak se ptám zde..

Kolik lidí je potřeba do zásahového družstva?
Jak je to se školením členů?
Zdravotní prohlídka jak často?
Dokumenty k technice?
Jaká výstroj stačí PS 2 ?

Děkuji za objasnění.

Napsal: 01.10.2015 21:46
od Adam Bečka
9 lidí je minimum
Proškolené 2 strojníky, 1 velitel jednotky a 2 velitele družstva. Ty proškolí HZS nebo hasičské školy. Zbytek jednotky je školen velitelem. A to 40 hodin ročně.
Zdravotní prohlídka jednou za 24 měsíců.
Tak technika by měla splňovat danou třídu vybavení, samozřejmě papíry od ní. Auta zařazená v IZS.
Výstroj je lepší mít nějakou odolnější, hlavně dobrou helmu, pak zásahovky, rukavice a boty.
To je tak stručně, vše najdeš na netu.

Napsal: 01.10.2015 21:50
od Adam Bečka

Napsal: 02.10.2015 12:06
od Kůďa
Ještě doplním Adama Bečku - řidiči a řidiči strojnící, kteří budou jezdit s Vašimi hasičkými vozidly, a budou používat VRZ /výstražné světelné a zvukové zařízení/, tak musí mít do 50.let věku posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel 1 x za 2.roky a řidiči nad 50.let toto potvrzení musí mít toto potvrzení každý rok Toto je podle zákona o řidičských průkazech a zákona o silničním provozu - 361.Dále podle zákona o zdravotních službách by Vám měl zaměstnavatel sjednat lékaře, ke kterému by jste měli chodit - neměl by chodit každý sám ke svému.obvoďákovi, jinak Vašemu zřizovateli hrozí podle tohoto zákona pokuta /k tomuto lékařií by měli chodit i ostatní zaměstnanci obce/.

Napsal: 02.10.2015 16:47
od J. Odrazil
Dovoluji si požádat pana kolegu "Kůďu", zda by nemohl uvést bližší údaje o zákonu o zdravotních službách - např. číslo paragrafu a číslo zákona.
Předem děkuji.

J .Odrazil

Napsal: 02.10.2015 19:58
od Kůďa
Zákon o specifických zdravotních službách č. 373/2011 SB. ( § 58, 58a, 59, který nabývá účinnosti dne 1.4.2012, je jedním ze souboru nových právních předpisů, které nahrazují stávající překonanou úpravu provedenou zákonem č. 20/1966 Sb. o péči o zdraví lidu. Tento zákon bezprostředně navazuje na zákon o zdravotních službách č. 372/2011 Sb.a podmínkách jejich poskytování.
Zákon 373/2011 přináší dlouho očekávanou novou úpravu v oblasti závodní preventivní péče, jejíž úprava podle dosavadního zákona 20/1966 Sb. nerespektuje plně Úmluvu Mezinárodní organizace práce o závodních zdravotních službách č. 161. Problematice poskytování pracovnělékařské služby (dříve závodní preventivní péče) a posuzování zdravotní způsobilosti k práci a posuzování nemocí z povolání je věnována Hlava IV zákona.
Pracovnělékařské služby jsou definovány jako preventivní služby, jejichž součástí je: (viz ( § 58, 58a, 59, 60... § 69)
hodnocení vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví,
provádění preventivních prohlídek a hodnocení zdravotního stavu za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci,
poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci a ochranu před pracovními úrazy, nemocemi z povolání a nemocemi souvisejícími s prací,
školení v poskytování první pomoci a
pravidelný dohled na pracovištích a nad výkonem práce nebo služby (dále jen "práce").
Poskytovatelem pracovnělékařských služeb je buď poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo v oboru pracovní lékařství. Tito poskytovatelé jsou oprávněni z titulu své odbornosti poskytovat pracovnělékařské služby pro zaměstnavatele. Je však vhodné, aby "praktický lékař" absolvoval akreditovaný kurz zaměřený na pracovnělékařské služby.
Pracovnělékařské služby pro zaměstnance a osoby ucházející se o zaměstnání zajišťuje zaměstnavatel. K tomuto účelu je povinen uzavřít písemnou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb s poskytovatelem. Tato povinnosti platí pro práce všech kategorií (stanovených podle zákona 258/2000 o ochraně veřejného zdraví). Pro práce zařazené do kategorie první zaměstnavatel může zajišťovat provádění preventivních prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci u registrujícího lékaře zaměstnance (uchazeče o zaměstnání), a to na základě písemné žádosti. Ostatní pracovnělékařské služby, jak jsou vyjmenovány výše, pak zajišťuje prostřednictvím poskytovatele, s nímž má uzavřenou písemnou smlouvu.
Pro pracoviště ve zkušebním provozu zákon umožňuje upustit od komplexních pracovnělékařských služeb, nicméně požaduje, aby posuzování zdravotní způsobilosti a pracovnělékařské prohlídky byly zajištěny zákonem stanoveným poskytovatelem, a to na základě hodnocení rizik nebo výsledků měření pracovních faktorů.
Zaměstnavatel má povinnosti umožnit poskytovateli pracovnělékařské služby přístup na všechna pracoviště a předložit mu veškerou relevantní dokumentaci, včetně např. výsledků měření pracovního prostředí či technické dokumentace strojů.
Při odesílání zaměstnance na preventivní prohlídku ho musí zaměstnavatel vybavit žádostí, ve které uvede informace o druhu práce, režimu práce a pracovních podmínkách.
Mezi povinnosti poskytovatele pracovnělékařské služby patří mj. výkon pravidelného dohledu na pracovištích zaměstnavatele a spolupracovat se zaměstnavatelem, zaměstnanci a pracovníky odpovědnými za bezpečnost práce. Dále je povinen informovat zaměstnance o možném vlivu faktorů pracovních podmínek na jeho zdraví a zaměstnavatele o možném vlivu faktorů pracovních podmínek na zdravotní stav jeho zaměstnanců. Poskytovatel pracovnělékařské služby může po zaměstnavateli požadovat zajištění měření pracovních podmínek, případně jiné expertizy.
Stanovení druhů, četnosti a obsahu lékařských prohlídek, jakožto organizace, obsahu a rozsahu pracovnělékařských služeb, náležitostí žádosti o lékařskou prohlídku a obsahu lékařského posudku bude předmětem prováděcího předpisu.
Zákon 373/2011 též nově, ale v souladu se zavedenou praxí, upravuje postup při uznávání nemocí z povolání. Zdravotní stav osoby v souvislosti s nemocí z povolání zjišťují a posuzují poskytovatelé pracovnělékařských služeb. Nemoci z povolání dále posuzují a uznávají pouze poskytovatelé v oboru pracovního lékařství, kteří mají pro tuto činnosti povolení MZd. Ověřování nemocí z povolání provádí příslušné orgány ochrany veřejného zdraví. Nově se zavádí povinnost zaměstnavatele umožnit provedení klinického testu nebo odebrání vzorků za účelem zjištění dalších skutečností k posouzení nemoci z povolání.

Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel se řídí podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášky č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, ve znění pozdějších předpisů.

Napsal: 03.10.2015 07:09
od J. Odrazil
Děkuji. Člověk není nikdy dost chytrý.

J. Odrazil