Stránka 1 z 1
Mohu být členem dvou JSDH?
Napsal: 12.08.2015 14:20
od Daniel Burdík
Zdravím ,měl bych takový hloupý dotaz,je toho všude plno,ale každý píše něco jiného a mám v tom celkem guláš,chtěl bych se zeptat je možné být členem dvou výjezdových jednotek SDH? Konkrétně jsem členem JSDH(JPO3),která je vzdálena cca 25km od mého bydlište(rodná vesnice),ovšem teď bych rád i zde do jednotky kde bydlím konkretně je to čast města(JPO2) a nevím zda to je možné.Děkuji.
Napsal: 12.08.2015 16:23
od Anybody.
Ano je.
Napsal: 12.08.2015 16:38
od Kůďa
Nevím, jaký v tom máš probém.
Ano můžeš být ve dvou JSDH, klidně ve třech (v tom není žádný problém). Když s tebou zřizovatelé uvedených jednotek sepíšou dohody o zařazení do JSDHO- tak ti pak už nic nebrání - budeš mít sepsanou dohodu se zřizovatelem JSDHO JPO 3 a se zřizovatelem JSDHO JPO2. Školení a pod. bude stačit u jednoho, pokud velitel druhé jednotky ti to uzná. Přineseš mu akorát kopie dokladů, aby si to založil. Pokud ti to neuzná, tak budeš muset prodělávat školení u obou jednotek. S tím nic neuděláš. Zdravotní je stejná a stačí si vzít sebou dva papíry a nechat si vyplnit při preventice oba najednou. Jeden dáš veliteli JSDHO JPO2 a druhý veliteli JSDHO - JPO3.
Re:
Napsal: 12.08.2015 17:03
od Dobrak
Kůďa píše:Nevím, jaký v tom máš probém.
JPO3.
Ja v tom vidím veľký problém. Ako dobrovoľný hasič máš byť registrovaný iba tam, kde máš trvalý pobyt. Tam kde žiješ a kde sa môžeš zúčastňovať na akciách ako je školenie a výcvik. Je všeobecne známe, že dobrovoľný hasič sa musí doživotne vzdelávať a cvičiť
Hasiť a poskytovať pomoc iným však môžeš všade a tam kde je to potrebné.
Keď vidíš, že sa niekto topí, neotáčaj hlavu iným smerom, ale skoč do vody a vytiahni ho.
Keď horí na ceste auto zastav a hasiacim prístrojom skús ho uhasiť.
Vtedy budeš dobrým hasičom.
Napsal: 12.08.2015 19:05
od Hynek Obroučka
Já v tom problém nevidím, poměrně dlouho jsem takto fungoval. Bydlel jsem na dvou místech a prostě jsem vyjel případně se účastnil dalších věcí tam, kde jsem zrovna byl. Nikdy s tím nebyl problém, ze své původní jednotky jsem odešel ve chvíli, kdy jsem fakticky přestal úplně bydlet na svém původním bydlišti.
Add Dobrak: A zase tu plácáš ptákoviny. Nemůžeš vyjet třeba jako strojník nebo velitel jinde, než jsi členem, protože třeba za volant auta (třeba CASky) smí na výjezd prostě sednout jen člen té konkrétní JSDH - ta je v majetku zpravidla obce a jen určení lidé z jednotky (strojnící/řidiči) s ní smí jezdit. Teoreticky mlžeš vyjet jako hasič s jinou jednotkou, ale i tak by mohly nastat legislativní problémy. Čili klidně lze být členem dvou JSDH a co vím, tak to není zdaleka neobvyklé. Ostatně obrovská spousta příslušníků z JPO I a zaměstnanců z JPO IV jsou ve spoustě JPO II, III a V, což je v podstatě úplně to samé.
Samozřejmě osobní a vecnou pomoc jsi skoro povinen poskytnout i když nevyjedeš s jednotkou, to považuju za samozřejmost...
Re:
Napsal: 13.08.2015 03:54
od Dobrak
Hynek Obroučka píše:Já v tom problém nevidím, poměrně dlouho jsem takto fungoval. ..
Hynku a si aj členom SDH ? A odkedy ?
Do JSDH ( jednotka zboru dobrovoľných hasičov) sú zaradení členovia SDH (združenia dobrovoľných hasičov), ktorí sú zdatní a odborne pripravení. Ich zaradenie do tkz. jednotky je podmienené ich súhlasom. Občana nie je možné nútiť, aby niečo konal proti vlastnej vôli.
Aké poznáme jednotky ? Sú to: požiarne družstvo (zmenšené), požiarna čata, rota, prápor.....
V požiarnom družstve sú tieto funkcie : veliteľ PD,strojník PD (vodič),spojka, čísla 1,2,3,4,5 a 6.
(V,S,Sp,1,2,3,4,5,6)
Rozdeľovanie dobrovoľných hasičov na zásahových (represia) a iných (prevencia) nemá oporu v zdravom rozume, iba v zlom zákone. Nedá sa tento celok deliť.
Ako príklad uvediem povinný dôchodkový odvod. Odvod do jedného piliera sa rozdelí na 1. pilier a 2. pilier.
A zmätok je na svete.
Napsal: 13.08.2015 10:39
od Kůďa
Pro Dobráka ..... Nevím jak u Vás, ale u nás v Čechách není totiž v JSDHO ( v jednotce dobrovolných hasičů obce) podmínkou, že zde musí být zařazeni jen členové SDH (sboru dobrovolných hasičů - nyní spolku, dříve občanské sdružení). V jednotce může být po sepsání dohody se zřizovatelem (obcí/městem) zařazen běžný občan, který bu de splňovat daná kriteria. Tak to u nás je a toto se vybudovalo v 90 letech minulého století. První takto vytvořené jednotky měli název Dobrovolný veřejný požární sbor, kdy po změněn zákonů vznikly již zmiňované názvy JSDHO. Jak píše Dobrák, že rozdělení nemá oporu, tak bohužel má, protože je to co je v zákoně, tak toto je postaveno nad něčí rozum. Aspoń v tom je pořádek a má to hlavu i patu. Já jsem třeba v obojím a nikdy jsem to nerozlišoval, ale bohužel se to musí rozlišovat, protože se nikde v předpisech a zákonech nepíše o SDH ale o JSDHO, kde zřizovatel je obec/město.
Re:
Napsal: 13.08.2015 11:02
od Dobrak
Kůďa píše:Pro Dobráka ..... Nevím jak u Vás, ale u nás v Čechách není totiž v JSDHO ( v jednotce dobrovolných hasičů obce) podmínkou, že zde musí být zařazeni jen členové SDH (sboru dobrovolných hasičů - nyní spolku, dříve občanské sdružení). .
Dá sa súhlasiť s tým, čo si napísal. Co je psáno - to je dáno !
Táto legislatíva je novelizovaná socialistická legislatíva a od nej sa odvíjajú rôzne vyhlášky. V kapitalizme to jednoducho nefunguje. Došlo aj k vzniku samosprávy, ktorá sa oddelila od štátnej správy a zmenám v kompetenciách.
Možné riešenie je, že JSDHO ale aj M, či P sa stanú samostatným spolkom združeným v SDH okresu, tie do kraja ? a tie do SDH ČMaS ČR.
Musí sa zachovať demokratické a nie direktívne riadenie. V okolí sú vzory, ako to môže byť.
Tak ma nevešajte na lipu.
Napsal: 13.08.2015 14:04
od Kůďa
pro Dobráka ... částečně s tebou mohu souhlasit. Bohužel s touto změnou o hasičích by se muselo změnit tolik zákonů /daňové, přidělování dotací na JSDHO, zákon o PO a pod./, že to nevidím reálné a nikdo to neudělá. Proto musíme postupovat tak, jak to je nyní nastaveno. Až se to jednou třeba změní, tak se o tom můžeme pobavit. Nikdo tě nevěší na lípu, pokud se budeme bavit rozumě a brát to tak, jak to je a né tak jak bychom to chtěli. Mi to bohužel nezměníme. Já jsem byl totiž u zrodu, když se jednotka složená při SDH /do toho roku 1990 zásahová jednotka byla pod SDH a neměla žádný právní statut spadající pod zřizovatele obcí a měst a díky změněn zákonů se naše jednotka vedená pod SDH měnila v dobrovolný veřejný požární sbor /nyní JSDHO/, kterým byl zřizovatel obec. V té době jsem si to představoval také jinak. V našem kraji jsme takto byli jako první průkopníci, kteří spadli oficiálně pod zřizovatele-obec. A vidíš jak to dopadlo. Je z toho jeden velký moloch a kde nic, tu nic. Dříve aspoń pvedení profesionálních hasičů mělo autoritu u zřizovatelů a co řeklo, tak to bylo. Dnes ti řeknou, že jim nemohou poručit. Tak kde to jsme. No přeci v kocourkově neboli v Čechách.
Re:
Napsal: 14.08.2015 04:29
od Dobrak
Kůďa píše:pro Dobráka ... částečně s tebou mohu souhlasit. Bohužel s touto změnou o hasičích by se muselo změnit tolik zákonů.......
Priateľu, veď tu už bolo množstvo novelizácií zákonov. Dotácia pre obce (JSDHO) je hlúposť, stačí im pridať % z daní. Z čoho sú (budú?) prideľované dotácie ? No predsa z novovytvoreného fondu, bude sa prideľovať svojim. Brácha na mne, ja na bráchu. Chápeš ?
Iné je poskytovanie dotácie pre SDH ČMaS (ako celok) - to má spolupracovať so samosprávou v zmysle § 74 a 75.
Zdá sa však, že sa nepochopil historický odkaz a poslanie dobrovoľných hasičov. Občanovi sa nedá zakázať byť dobrovoľným hasičom, pričom nemám na mysli hasenie smädu a dodržiavanie pitného režimu.
Napsal: 14.08.2015 11:59
od Kůďa
pro Dobráka....... žij ve svých neskutečných představách, věř čemu chceš, ale diskutovat s tebou o něčem, co tk není, nemůže být a ani nikdy nebude, jak jsem pochopil nemá význam. Ty budeš mít vždy tu svojí pravdu. Já již ti to nebudu vyvracet a možná na to přijdou i ostatní.
Napsal: 14.08.2015 16:31
od Hynek Obroučka
Proboha zase meleš kraviny. K tomu abych byl členem JSDH nemusím mít se spolkem SH ČMS alias SDH vůbec nic společného. Prober se konečně a zjisti si skutečná fakta. Existuje spousta jednotek, kde není členem občanského sdružení (SDH) nikdo nebo jenom zlomek. K tvé otázce - v jedné obci jsem byl členem SDH i JSDH a v druhé pouze JSDH. Není to nic proti ničemu. Odborné způsobilosti vystavuje HZS a školení vede zpravidla velitel JSDH. PŘESTAŇ UŽ KONEČNĚ LHÁT.
Napsal: 14.08.2015 18:59
od Kůďa
Hynku plný souhlas. Dám příklad : JSDH města Holice, kraj Pardubický, tam není nikdo v SH ČMS. A kdo byl, tak vystoupil z SHČMS, protože na tom prodělávali. Proto si udělali svoje stanovy a založili si sami svojí hasičskou organizaci a provedli registraci u MV ČR, aby mohli vést mládež. Kvůli ničemu jinému to nezakládali.