Stránka 1 z 1

Čus chlapi mam problem Jak refundovat u OSVČ

Napsal: 23.03.2015 19:20
od Kujda
Na Où mi účetní řekla ze si to mám vyresit u zaměstnavatele ale jakonOSVC žádného nemám nemáte nekdo nějakou zkušenost. ????

Napsal: 23.03.2015 20:10
od ladik
Pokud se nemýlím vypočítává se to z prúměrné mzdy. Někde je to napsané , ale nechce se mi to hledat.

Napsal: 23.03.2015 20:16
od ladik

Napsal: 23.03.2015 20:43
od ALS Janda
Kluci něco s tímto tématem jsem našel na netu.
http://www.zivnostenskelisty.cz/clanky/ ... -uvolnovat
stejnak si myslim, že bohužel zaměstnavatelé v dnešní době nemají dostatečnou motivaci k pouštění hasičů

Re: Čus chlapi mam problem Jak refundovat u OSVČ

Napsal: 24.03.2015 11:42
od Honza S.
Ahoj všem,
opora pro refundace i náhrady pro OSVČ v legislativě skutečně je. Spíš bych se k dotazu připojil jak to provádíte konkrétně? Máte na to třeba nějaký formulář nebo vždy podáváte nějakou oficiální žádost? Nebo to u vás na obci funguje automaticky?
A ještě k OSVČ: uplatňujete si to i u zásahů v noci, nebo tak nějak přirozeně pro zásahy cca mezi 7-17 hod?

Ono k tomu pouštění hasičů ze zaměstnání. Myslím, že v mém okolí se refundace moc nedějí a tak to pak všichni berou jako něco co je zadarmo. A přitom cesta k finanční náhradě existuje. I v naší JSDH, když spousta kluků byla ještě po školách tak to nidko moc neřešil, ale poslední dobou už se ty hlasy ozývají.

Napsal: 24.03.2015 20:42
od Jan Doktor
jak odkazoval ladik na moji odpověď v předchozím vláknu. OSVČ vystaví fakturu zřizovateli, ve které vyčíslí náhradu ušlého výdělku. Jen je třeba to uplatnit včas, tzn. do 1 měsíce od vzniku nároku. Takže žádný formulář, žádná žádost... jednoduše se vystaví faktura

Napsal: 24.03.2015 20:44
od Kůďa
Podle § 65 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, se činnost v jednotce sboru dobrovolných hasičů obce při hašení požáru, provádění záchranných prací při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech považuje za výkon občanské povinnosti. Podle současné právní úpravy v § 200 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci k výkonu této občanské povinnosti pracovní volno bez náhrady mzdy v nezbytně nutném rozsahu. Náhradu ušlého výdělku za účast při zásahu v pracovní době tohoto zaměstnance je povinna podle § 29 odst. 1 písm. f) zákona o požární ochraně poskytnout obec. Tuto náhradu ušlého výdělku ale nemůže obec poskytnout podle § 22 nařízení vlády č. 172/2001 Sb., k provedení zákona o požární ochraně, protože uvedené ustanovení upravuje náhradu ušlého výdělku pouze těm členům jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí, kterým plynou příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci, který se jako člen jednotky sboru dobrovolných hasičů obce zúčastnil ve své pracovní době zásahu, nelze uhradit ušlý výdělek podle výše citovaného nařízení vlády, může mu obec náhradu ušlého výdělku poskytnout pouze v tom případě, že jí čerpání neplaceného volna i výši ušlého výdělku doloží.
Podle § 200 zákoníku práce věty druhé je ale možné poskytnout zaměstnanci k výkonu občanské povinnosti také pracovní volno s náhradou mzdy, pokud dojde mezi ním a zaměstnavatelem k dohodě. Může to být také upraveno vnitřním předpisem. V takovém případě je obec, pro kterou byl zaměstnanec činný, povinna uhradit podle § 206 odst. 4 zákoníku práce zaměstnavateli, u něhož byl zaměstnanec v době uvolnění v pracovním poměru, náhradu mzdy, která byla zaměstnanci poskytnuta. Podle tohoto ustanovení zákoníku práce je ale také možné, aby se obec se zaměstnavatelem dohodla na upuštění od úhrady.
Z výše uvedeného vyplývá, že současná právní úprava umožňuje při poskytování náhrady ušlého výdělku zaměstnanci, který se jako člen jednotky sboru dobrovolných hasičů obce ve své pracovní době účastnil zásahu, dvojí postup. Obec ale nemůže zaměstnavatele nutit, aby zaměstnanci poskytl pracovní volno s náhradou mzdy, měla by ho však určitě informovat, proč preferuje refundaci mzdy před přímou úhradou náhrady ušlého výdělku podle § 29 odst. 1 písm. f) zákona o požární ochraně.

plk. Mgr. Josef Slavík , zástupce ředitele kanceláře generálního ředitele HZS ČR

Vyřizuje: pplk. Mgr. Eva Jungmannová, tel. č.: 950819785, e-mail: eva.jungmannova@grh.izscr.cz

Napsal: 24.03.2015 20:51
od Jan Doktor
Kůďo já myslím že Kujda to myslel jakým způsobem to udělá jako živnostník, když zaměstnavatele nemá a zákoník práce se na něj nevztahuje. Vztahuje se na něj ale citované ustanovení § 22 odst. 1) Nařízení vlády č. 172/2001 Sb., takže ušlý výdělek vyfakturuje. U zaměstnanců je to podle postupu, který jsi uvedl.